Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 17.02.2010, 22:20:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Nu inteleg de ce sunteti atat de transanti, bun e crima...cu majuscule chiar, insa uneori fetele/femeile respective nu privesc din perspectiva asta lucrurile...pur si simplu nu le simt si nu le inteleg asa.

Ce canon li s-ar putea da dupa??? Pai un canon care sa le faca sa contientizeze gravitatea faptei...si sa se caiasca pentru cele facute, asta e...zarurile cateodata sunt aruncate, nu poti sa ii ceri nimanui sa dea timpul inapoi, ci doar sa aiba grija de timpul pe care il mai are de trait, prin pocainta!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 17.02.2010, 22:20:42
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai si daca tot a aflat, nu s-a apucat sa faca "investigatii", sa caute, sa afle ceva...orice despre fratele/sora care traieste pe undeva...la departare de ea, sau nu???
Poate a facut, nu stiu..
Este vorba de pacat si pocainta, Andrusca.
Ce faci cand pacatosul nu se pocaieste? Iti pui tu viata pentru el? Spui tu rugaciunile pe care el nu le spune? Te doare pe tine cand pe el nu-l doare?
Mie aceasta fata mi se pare extraordinara.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 17.02.2010, 22:22:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu inteleg de ce sunteti atat de transanti, bun e crima...cu majuscule chiar, insa uneori fetele/femeile respective nu privesc din perspectiva asta lucrurile...pur si simplu nu le simt si nu le inteleg asa.

Ce canon li s-ar putea da dupa??? Pai un canon care sa le faca sa contientizeze gravitatea faptei...si sa se caiasca pentru cele facute, asta e...zarurile cateodata sunt aruncate, nu poti sa ii ceri nimanui sa dea timpul inapoi, ci doar sa aiba grija de timpul pe care il mai are de trait, prin pocainta!
Nu se pocaiesc, Andrusca.. vor respect si "intelegere"... Cu respect si intelegere te duci gramada in iad.
Cand vad filme, poze cu copiii avortati eu ma mir ca ne mai rabda Dumnezeu pe pamant.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 17.02.2010, 22:23:24
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Poate a facut, nu stiu..
Este vorba de pacat si pocainta, Andrusca.
Ce faci cand pacatosul nu se pocaieste? Iti pui tu viata pentru el? Spui tu rugaciunile pe care el nu le spune? Te doare pe tine cand pe el nu-l doare?
Mie aceasta fata mi se pare extraordinara.
Da, imi imaginez...probabil are un suflet foarte sensibil si a ramas si marcata de aflarea acestui lucru, de modul cum a aflat...cand.

Sa-i dea Dumnezeu sanatate, atat ei cat si parintilor...si celorlalti mebri ai familiei!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 17.02.2010, 22:30:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu se pocaiesc, Andrusca.. vor respect si "intelegere"... Cu respect si intelegere te duci gramada in iad.
Cand vad filme, poze cu copiii avortati eu ma mir ca ne mai rabda Dumnezeu pe pamant.
Nu toate se pocaiesc, insa cele mai multe constientizeaza tot cu ajutorul lui Dumnezeu, si prin intermediul unor oameni care le deschid ochii...in anumite momente din viata lor, si asta e tot ceea ce conteaza de fapt.

Si eu ma mir poate, dar nici macar nu trebuie sa vizionez filmulete ca sa ma mai mir. Da, eu nu pot intelege aceasta decizie...dar cred ca sunt fete care in confuzia aia de moment, si mai ales daca nici nu stiu prea multe despre gravitatea acestui pacat...o fac asa, pur si simplu.

De ce spun asta, pai am auzit marturii ale unor mame, care desi isi doreau foarte mult copilul...nu au putut stabili prin instinctul matern acea legatura intre ele si o persoana reala...aceea din burtica, deci e posibil si asta. Unele femei nu isi dau seama prin ce miracol trec decat atunci cand vad primele miscari ale bebelui la eco....si pana atunci pur si simplu nu pot simti nimic concret!

Nu stiu, e grav...foarte grav...dar cred ca e normal sa conteze canonul de dupa, pentru ca nu se stie niciodata cum se schimba viata unui om!!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 17.02.2010, 22:55:21
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ano, Ano, ce nume frumos ai, si cata insemnatate in sfanta Biserica, la fiecare slujba!... Citesc randurile tale si, desi spui adevarul curat, se pare ca treci prin el ca printr-o boare de vant; cu atatea griji pe cap, nici nu realizezi ca te-a atins...

Cine neaga ceea ce spui tu? Nimeni. (Sau in orice caz, nu eu!) Dar aici nu e vorba de altceva decat de INDARATNICIE! Nici nu stiu ce metafore sa mai aduc, pentru a nu "da rau" pe alocuri... Spune-i prostituatei ca nu face bine ce face!... Spune-i ateului ca e superficial in gandire!... Spune-i celui ce injura, ca nu se cade s-o faca!... Spune-i prostului ca-i prost!... In orice iti trebuie un sambure de intelepciune, care in 99,99% din cazuri NU vine din sfaturile altora, ci din cucuiele de la pragul de sus. Iar sfaturile care sunt totusi ascultate, trebuiesc date cu multa dibacie, pentru a nu parea ca intentionezi sa intri incaltat in sufletul omului...
De altfel spuneam ca "nu simti briza" care te atinge, desi vorbesti despre ea ca despre un Taifun:
Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
O sa ziceti ..pai cum, s-a pocait fata, nu mama. Da. Toti suntem vinovati (am mai spus.. am vorbit cu femei care vroiau sa avorteze.. nici un rezultat).
Ei, ui-te-asa lucreaza Dumnezeu! Ne credem infailibili, cu drept deplin asupra deciziilor noastre, facem pe desteptii cu altii si cu noi insine, pana intr-o zi cand dam cu oistea-n gard si strigam: "Doamneeeee, cu ce-am gresit eu oare, Doamne de merit asta?" Si ne trezim, si ne caim, si facem fapte bune, doar-doar s-o milostivi Dumnezeu-dragutzu' sa ne ierte!... In asta consta totul. Omul NU face fiindca-i arati tu, eu, unu', altu', adevarul... "Ce pana mea mai vrea si asta de-o face pe desteptu'? Du-te, nene, ca faci praf! Hai ca poate ai treaba si eu te retin!..."
Sper sa ma fi facut inteles pana la urma!...

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Tu ce le-ai spune unor astfel de femei "crestine"?!
Daca ar fi sa le dai tu un canon, tu ce le-ai da?
Am spus mai sus "cazul" meu. Canonul care l-am primit, a fost tratat la acea vreme cu destula superficialitate, fiindca eram destul de departe de Cuvantul Lui Dumnezeu. Solutia (penibila pentru multi-probabil) este cea de la topicul "Salvati Romania": sa ne rugam cu totii pentru intelepciuna si mintea de pe urma!!!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 18.02.2010, 14:02:28
ghedeon
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
In ceea ce priveste avortul, nu stiu cum e pe la altii, dar la noi parca a devenit sport national. Sa nu uitam ca este o crima cu trei faptasi: mama, tatal si medicul, dintre care de multe ori biata mama e cea mai nevinovata. Multi indivizi pun presiuni imense pe fete din ce in ce mai tinere, cunosc personal un caz, si le corup in acest domeniu si mai sunt si comozi, nu se protejeaza ei domne pe tot felul de motive, chiar zic in mintea lor aburita ca daca se intampla o trimit p'asta sa faca avort, ce mare lucru. Multi medici sunt morti dupa bani, multi fac astfel de interventii chiar impotriva legii, la o varsta avansata a fatului. Mamele nici ele nu au de multe ori o educatie sexuala adecvata si de aici tot amarul.
Din pacate afirmatiile tale sunt adevarate....
Insa o alta problema e ca majoritatea avorturilor au loc in cazul femeilor necasatorite, ceea ce ridica o alta problema. Sfanta Scriptura spune sa nu curvim(sexul premarital asta e,curvie). Deci pe langa avort e si curvia dar peste asta se sare ca deh,traim in sec 21, numa nebunii stau in banca lor pana la casatorie.Dar dupa cum spune si Domnul Iisus,
"Intrați prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta și lată este calea care duce la pieire și mulți sunt cei care o află.".
Reply With Quote
  #88  
Vechi 18.02.2010, 14:44:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Ano, Ano, ce nume frumos ai, si cata insemnatate in sfanta Biserica, la fiecare slujba!... Citesc randurile tale si, desi spui adevarul curat, se pare ca treci prin el ca printr-o boare de vant; cu atatea griji pe cap, nici nu realizezi ca te-a atins...

Cine neaga ceea ce spui tu? Nimeni. (Sau in orice caz, nu eu!) Dar aici nu e vorba de altceva decat de INDARATNICIE! Nici nu stiu ce metafore sa mai aduc, pentru a nu "da rau" pe alocuri... Spune-i prostituatei ca nu face bine ce face!... Spune-i ateului ca e superficial in gandire!... Spune-i celui ce injura, ca nu se cade s-o faca!... Spune-i prostului ca-i prost!... In orice iti trebuie un sambure de intelepciune, care in 99,99% din cazuri NU vine din sfaturile altora, ci din cucuiele de la pragul de sus. Iar sfaturile care sunt totusi ascultate, trebuiesc date cu multa dibacie, pentru a nu parea ca intentionezi sa intri incaltat in sufletul omului...
De altfel spuneam ca "nu simti briza" care te atinge, desi vorbesti despre ea ca despre un Taifun:

Ei, ui-te-asa lucreaza Dumnezeu! Ne credem infailibili, cu drept deplin asupra deciziilor noastre, facem pe desteptii cu altii si cu noi insine, pana intr-o zi cand dam cu oistea-n gard si strigam: "Doamneeeee, cu ce-am gresit eu oare, Doamne de merit asta?" Si ne trezim, si ne caim, si facem fapte bune, doar-doar s-o milostivi Dumnezeu-dragutzu' sa ne ierte!... In asta consta totul. Omul NU face fiindca-i arati tu, eu, unu', altu', adevarul... "Ce pana mea mai vrea si asta de-o face pe desteptu'? Du-te, nene, ca faci praf! Hai ca poate ai treaba si eu te retin!..."
Sper sa ma fi facut inteles pana la urma!...
Si ar trebui sa tacem pt ca fiecare face oricum ceea ce vrea?

Pai vezi, acesta este lucru care ma indigneaza cel mai tare.
Gandindu-ma la viata mea as putea spune ca "mi s-a intamplat sa nu fac avort".
Adica nu sunt mai inteleapta, virtuoasa sau mai informata.. doar mi s-a intamplat ca in pofida unei vieti pacatoase sa nu fac avort.
Lucrul acesta ma indigneaza! Ca nu am auzit nici o voce in toata tineretea mea care sa-mi spuna ca sarcina trebuie tinuta.
Am vazut pur intamplator "Strigatul mut" cand aveam 14 ani.. si am fost socata.. altminteri as fi considerat si eu avortul bun. Nici o voce sa spuna altceva.
Pana si parintii prietenului imi spuneau in facultate ca.. hmm, ei "cunosc" doctori, daca sa intampla "accidente". Sa vorbim cu ei, nu sa mergem aiurea! Intelegi.. avortul este regula azi, iar noile generatii sunt pregatite sa faca acest pacat, chiar de catre cei care trebuie sa-i indrume, uneori.
De aceea cred ca noi avem datoria sa strigam pe toate drumurile ca este crima..
Reply With Quote
  #89  
Vechi 18.02.2010, 15:01:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si ar trebui sa tacem pt ca fiecare face oricum ceea ce vrea?

Pai vezi, acesta este lucru care ma indigneaza cel mai tare.
Gandindu-ma la viata mea as putea spune ca "mi s-a intamplat sa nu fac avort".
Adica nu sunt mai inteleapta, virtuoasa sau mai informata.. doar mi s-a intamplat ca in pofida unei vieti pacatoase sa nu fac avort.
Lucrul acesta ma indigneaza! Ca nu am auzit nici o voce in toata tineretea mea care sa-mi spuna ca sarcina trebuie tinuta.
Am vazut pur intamplator "Strigatul mut" cand aveam 14 ani.. si am fost socata.. altminteri as fi considerat si eu avortul bun. Nici o voce sa spuna altceva.
Pana si parintii prietenului imi spuneau in facultate ca.. hmm, ei "cunosc" doctori, daca sa intampla "accidente". Sa vorbim cu ei, nu sa mergem aiurea! Intelegi.. avortul este regula azi, iar noile generatii sunt pregatite sa faca acest pacat, chiar de catre cei care trebuie sa-i indrume, uneori.
De aceea cred ca noi avem datoria sa strigam pe toate drumurile ca este crima..
Anna21, sa stii ca se striga...am auzit si vazut eu cu ochii mei programe, voluntariat, persoane care au fost dedicate acestei cauze...deci de ani buni, femeile stiu ce presupune aceasta decizie.

E de ajuns sa le pice un pliant in mana, si cele care pot intelege...o si fac, insa cele care sunt insensibile asa vor ramane, pentru ca ele pun pret pe altceva...si numai Dumnezeu le va lumina sa inteleaga!
Reply With Quote
  #90  
Vechi 18.02.2010, 18:40:05
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si ar trebui sa tacem pt ca fiecare face oricum ceea ce vrea?

Pai vezi, acesta este lucru care ma indigneaza cel mai tare.
Gandindu-ma la viata mea as putea spune ca "mi s-a intamplat sa nu fac avort".
Adica nu sunt mai inteleapta, virtuoasa sau mai informata.. doar mi s-a intamplat ca in pofida unei vieti pacatoase sa nu fac avort.
Lucrul acesta ma indigneaza! Ca nu am auzit nici o voce in toata tineretea mea care sa-mi spuna ca sarcina trebuie tinuta.
Am vazut pur intamplator "Strigatul mut" cand aveam 14 ani.. si am fost socata.. altminteri as fi considerat si eu avortul bun. Nici o voce sa spuna altceva.
Pana si parintii prietenului imi spuneau in facultate ca.. hmm, ei "cunosc" doctori, daca sa intampla "accidente". Sa vorbim cu ei, nu sa mergem aiurea! Intelegi.. avortul este regula azi, iar noile generatii sunt pregatite sa faca acest pacat, chiar de catre cei care trebuie sa-i indrume, uneori.
De aceea cred ca noi avem datoria sa strigam pe toate drumurile ca este crima..
Aveam in liceu un profesor batran care, de cate ori intra in clasa si gasea fereastra deschisa, spunea: "Mai copii, inchideti fereastra, ca daca va trage curentul, faceti meningita. Si daca faceti meningita, ori muriti, ori ramaneti tampiti. Eu am avut meningita, mai copii!"
Ia seama, Ana, sa nu faci... "meningita". Eu "am avut", sa stii!! Si... nu glumesc. Eram undeva pe un alt forum si strigam cat ma tineau rarunchii ca eu niciodata, eu nu!! Judecam pe altii si ma vedeam pe mine deasupra lor, ca ratiune si... inspiratie divina. Si unde nu ma napadesc dintr-o data taman acele ispite pe care eu le blamam altora si unde nu m-am vazut dintr-o data cu... rotile-n sus...
Pacatul savarsit din rautate are o greutate mult mai mare decat cel facut din ignoranta. Tonul face muzica, iar genul de atitudine transanta si impunatoare, are de cele mai multe ori efect contrar. Tu NU ai facut avort... Te-as intreba cate suflete ai salvat cu atitudinea ta, dar ma tem ca intrebarea mea are exact efectul pe care-l au vorbele tale asupra celor care-ar trebui sa se simta vinovate in urma lectiei tale de morala. Greseala este omeneasca, iar omul din greseli invata. Este firesc si extrem de important ca omul sa stie exact gravitatea faptei sale, dar daca din ignoranta, a apucat sa infaptuiasca acea greseala, nu te da drept exemplu ca tu ACUM esti altfel. Asa a vrut Dumnezeu cu tine. Ce se va intampla "maine" cu cel care a gresit "ieri", s-ar putea sa ramai uimita, realizand ca ramai cu mult in urma, ca si nivel de intelepciune!...
Ideea este ca n-am intalnit niciunde (exceptand armata si legiunile organizate) pana acum pe cineva care sa fie de acord cu asumarea unui gen dur si brutal de educatie. Luati personal, fiecare are o sensibilitate si o personalitate care nu se lasa manevrata decat daca esti de... "specialitate"!... Altfel, fiecare este vazut in ochii celuilalt drept un "neica nimeni"!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canon de pocainta pentru cel cazut in desfranare costa1988sv Intrebari utilizatori 9 21.12.2012 18:35:48
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46