Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #15  
Vechi 12.04.2010, 10:31:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
"Cum se poate ajunge la necredință

- Părinte, cum se întâmplă că oameni credincioși ajung la ateism?

- In problema aceasta pot exista două cazuri. într-un caz se poate ca cineva să fi fost foarte credincios, să fi lucrat puterea lui Dumnezeu în viața lui prin multe fapte palpabile și apoi să fi ajuns la o tulburare în problema credinței. Aceasta se întâmplă, de pildă, atunci când cineva face nevoință fără discernământ și cu egoism, adică prinde viața duhovnicească în mod sec. “Ce a făcut cutare Sfânt – să încerc s-o fac și eu” – și începe să facă o nevoință fără discernământ. Dar, încet-încet, fără să-și dea seama, se creează înăuntrul lui un simțământ fals că, deși n-a ajuns la măsurile cutărui Sfânt, dar pe aproape tot este. Astfel își continuă nevoința. Dar în timp ce, mai înainte de acest gând, îl ajuta harul dumnezeiesc, acum începe să-l părăsească. Pentru că ce treabă are harul lui Dumnezeu cu mândria? Așadar nu mai poate face nevoință ce a făcut-o mai înainte și se silește pe sine. Dar cu sila se creează stres. Vine și mândria care este ca un tărăboi și creează o stare tulbure. Și deși a făcut atâtea și a lucrat harul dumnezeiesc și a avut și experiențe dumnezeiești, încet-încet începe să aibă gânduri de necredință și să se îndoiască de existența lui Dumnezeu.

Al doilea caz este atunci când unul lipsit de carte vrea să se preocupe de dogme. Ei, aceasta nu e bine! Altceva este să arunce o privire, ca să cunoască dogma. Dar și unul cu știință de carte, de va merge cu mândrie să cerceteze dogma, și pe acesta îl va părăsi harul lui Dumnezeu, deoarece are mândrie și va începe să aibă îndoieli. Firește, nu vorbesc de unul care are evlavie. Unul ca acesta, și fără de carte de ar fi, poate arunca o privire cu discernământ, până acolo unde poate cerceta, și să înțeleagă dogma. Dar cel care nu are o stare duhovnicească bună și merge să se ocupe cu dogmatica, unul ca acesta, chiar de ar crede puțin, după aceea nu va mai crede deloc.

- Părinte, necredința s-a întins mult în vremea noastra.

- Da, dar adesea chiar și la aceia care spun că nu cred în Dumnezeu, se vede ascunsă înăuntrul lor puțină credință. Odată mi-a spus un tânăr: „Nu cred că există Dumnezeu!”. „Hai mai aproape“, i-am spus. “Auzi cum ciripește rândunica? Cine i-a dat această harismă?”. Sărmanul a fost mișcat de aceasta. A plecat acea împietrire a necredinței și i s-a schimbat fața. Altă dată au venit doi vizitatori la Colibă. Erau cam de 45 de ani si trăiau o viață foarte lumească. Și precum noi, mona*hii, spunem: “Deoarece viața aceasta este deșartă, le lepădăm pe toate“, tot astfel și aceia spuneau, dar din cealaltă parte: „Nu există altă viață“. Și de aceea atunci, pe când erau tineri, și-au lăsat studiile și s-au aruncat în viața lumească. Au ajuns în punctul în care erau niște cârpe și sufletește, și trupește. Tatăl unuia a murit de supărare. Celălalt a distrus averea mamei sale și a îmbolnăvit-o de inimă. După discuția pe care am avut-o, au văzut lucrurile altfel. „Ne-am făcut netrebnici”, spuneau. I-am dat unuia o icoană pentru mama lui. Am vrut să-i dau și celuilalt o icoană, dar n-a luat-o. “Dă-mi o scândurică din cele pe care le rindeluiești“, îmi spune. „Nu cred în Dumnezeu. Eu cred în Sfinți”. Atunci i-am spus: “Fie că ești oglindă, fie capac de cutie de conservă, nu strălucești dacă nu cad razele de soare peste tine. Sfinții au strălucit cu razele harului lui Dumnezeu, precum stelele strălucesc cu lumina luată de la soare! (…)”.

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...a-in-dumnezeu/
Mi se pare interesanta ideea cu cel care vrea sa inteleaga dogma si este "pedepsit' cu necredinta .

Iar exemplul cu randunica e penibil.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mircea Eliade - un credincios fara Dumnezeu? costel Generalitati 23 10.11.2012 10:27:10
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Cine poate trai fara dumnezeu???? geo.nektarios Secte si culte 52 20.11.2009 00:32:53
nimic fara dumnezeu iulia_amy2003 Generalitati 1 01.09.2008 22:04:17