Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 22.04.2010, 15:52:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sigur ca arta nu este mantuitoare prin ea insasi si sigur ca exista in arta oamenilor si multe manifestari ale raului.
Cred insa ca ce este interesant in arta moderna este printre altele ca reflecta realitatea intr-un mod sintetic, si putem intelege mai bine lumea (inclusiv aspectele demonice care se manifesta in ea) mai bine privind-o.
Iar in ceea ce priveste literatura, eu nu scot de acolo principii de viata si idei calauzitoare, asa cum ma acuza indirect Alexandru Athanasiu, ci mi se pare ca prin ea inteleg mai bine lumea si pe mine insami. Ideile si principiile calauzitoare mi le iau din credinta crestina, bineinteles.
La un nivel mult mai inalt, asa facea Steinhardt, care in plus pentru orice are exemple literare si din orice scriere scotea un mesaj crestin. Eu nu am sa ajung acolo pentru ca nu am cultura lui si trairea lui, insa el este un model pentru mine.
Iti inteleg indignarea privind dispretul meu pt arta. Imi amintesc cum am mers in studentie la un muzeu de arta (chiar acolo la tine, in Belgia) cu sotul meu (nu eram casatoriti atunci) si dupa ce l-am plimbat vreo doua ore printre picturi m-a pacalit sa iesim afara si mi-a zis: niciodata nu ma mai convingi sa calc intr-o expozitie de arta. (Si s-a tinut de cuvant, au trecut 12 ani). Dar cat de socata am fost, ce dezamagita, cum un om inteligent refuza arta?.. cu cine ma mai "culturalizez" eu?! Parca ar fi comis o impietate: refuza Arta...
Adevarat, arta reflecta societatea moderna. Dar eu zic mai mult: arta ii dirijeaza traseul spiritual (practic arta invata oamenii sa vada, cum am mai spus.. are rol formator). Cred ca arta este intotdeauna un pas inainte fata de constiinta de sine a maselor (mi se pare ca in prezent arta e axata pe reflectarea naturii umane, asa cum este perceputa de omul contemporan).

Dar aici nu e topicul potrivit.. o sa-ti pregatesc ceva pe lumea copiilor, dar caut niste poze..
Reply With Quote
  #382  
Vechi 22.04.2010, 17:15:41
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

[quote=Fani71;237978];-)







Sigur ca arta nu este mantuitoare prin ea insasi si sigur ca exista in arta oamenilor si multe manifestari ale raului.
Cred insa ca ce este interesant in arta moderna este printre altele ca reflecta realitatea intr-un mod sintetic, si putem intelege mai bine lumea (inclusiv aspectele demonice care se manifesta in ea) mai bine privind-o.
Iar in ceea ce priveste literatura, eu nu scot de acolo principii de viata si idei calauzitoare, asa cum ma acuza indirect Alexandru Athanasiu, ci mi se pare ca prin ea inteleg mai bine lumea si pe mine insami. Ideile si principiile calauzitoare mi le iau din credinta crestina, bineinteles.
La un nivel mult mai inalt, asa facea Steinhardt, care in plus pentru orice are exemple literare si din orice scriere scotea un mesaj crestin. Eu nu am sa ajung acolo pentru ca nu am cultura lui si trairea lui, insa el este un model pentru mine.



Sora Fany , cu aceasta postare te arati a fi in mare eroare, involuntara sau din contra. Pt. standardul intelectual cu care ne-ai obisnuit imi fac parerea ca eroarea este voita si are rostul de a incerca pe altii ,,pina unde tin". Cu toate ca mai toti ne vaitam ca subiectul ar depasi limitele propunerii initiale (oricum a tot fost depasit ba pe stinga , ba pe dreapta) ar merita o divagatie . Eu doar vreau sa marchez sau sa pun pe ginduri : arta , fie ea plastica sau scrisa , asa cum spui, reflecta realitatea in mod sintetic ajutindu-ne sa o intelegem, sa ajungem la esenta ei , la principiile de viata si sa le patrundem (desi lumea se intelege in primul rind prin plasarea in ea, a fi una cu ea, a trai in ea si nu neaparat prin consumarea artei . Din contra pt. a intelege arta trebuie sa cunoastem lumea pe care vrea sa o reflecte , in ce fel este , deoarece chintesenta lumii este reflectata in arta, precum spui , in mod sintetic !).Mai departe , ajungind deci la principiile lumii si la esenta ei , isvorite sau aratate prin arta sau prin consumarea ei si, asa cum spui mai departe, te ajuta pe tine sa cunosti mai bine lumea si si pe tine pina la urma insemneaza ca te identifici cu arta si cu lumea . Daca nu te-ai identifica cu principiile lumii si pina la urma cu ale artei nu te-ai putea cunoste pe tine insuti, nu ati fi compatibili, nu s-ar putea face comparatii si similitudini deoarece entitatile nu au nimic in comun , sunt eterogene . Ca urmare , iacata ca principiile artei te influenteaza, te determina , deoarece deductia logica din spusele tale este clara si evidenta (ca sa pleonasmez) te aduce la cunoasterea ta si a lumii tale, iti da viata , cu alte cuvinte . Pai si atunci alaturarea cu spusele despre crestinism si principiile sale ce rost mai au . Sau daca n-ai inteles parcurgem drumul invers : daca ideile si principiile calauzitoare le iei din crestinism , adica sti cum sa gindesti si sa te manifesti adica sti cine si cum esti , arta... la ce intelegere despre tine te mai ajuta ??? pt. ca deja sti cine esti, esti suma de principii si idei din crestinism !!! Poate la acea parte din tine care nu face totusi parte din crestinism si care se cheama suflet , pt. ca ratiunea am inteles ca o dai crestinismului, judecind astfel !
Ai facut un pic de pristidigitatie verbala , dar puina la urma s-a impotmolit . Ca urmare , cred totusi ca Alex. Athanasiu are totusi dreptate.
Nu am scris ca sa ma cert cu tine ci am scris ca cel putin sa revezi asertiunea si sa revi cum 'oi vrea tu dar sa aibe o formulare logica .
In esenta , eu ma refer doar la jocul de idei pus in frapiera, pt. ca altminteri nu este treaba mea cum ajungi tu sa te cunosti mai bine (eu daca vreau sa ma cunosc si mai bine imi dau intilnire cu mine la scaunul spovedaniei... asa procedez eu ; arta nebizantina deja este neputincioasa pt. mine) sau ce rol are arata in viata ta . Sunt lucruri strict individuale si caracteristice persoanei tale .
Pot insa sa amintesc celebrul exemplu al Sf. Vasile cel mare care a facut toate scolile de filosofie si retorica ale vremii sale, a fost atras de teatru antic extrem de tare , l-a urmarit , l-a iubit si l-a apreciat chiar facindu-i critici dar cind a voit sa se cunoasca pe sine si mai bine nu s-a facut artist dramatic ci a luat calea dumnezeirii convins fiind ca este singura in masura sa il faca sa se cunoasca si sa-i livreze principii serioase de viata ! Exista si exemple contemporane de artisti , romani, precum actorul Dragos Pislaru (actualmente parintele Valerian dintro minastire vilceana), pictorul Sorin Dumitresc (pe care nu arta l-a ajutat sa se cunoasca mai bine cu toata reflectarea ei sintetica a lumii) ,parintele Daniel Cotescu (fiul actorului si prof. univ.Octavian Cotescu) traitor la Minastirea Vatoped din Athos crescut, trait si educat in lumea artei dramatice dar care nu l-a ajutat cu adevarat in momentul in care a vrut sa se cunoasca mai bine , s.a.m.d. Arta nu in primul si nici in al saselea rind te ajuta pe tine sa te cunosti mai bine. Ea poate cel mult sa reflecte o portiune, un fascicul din realitate . Acela care face asta este numai Hristos, asa se cheama . Arta, aprecierea, elogierea ei, supararea pe toata lumea ca nu ridica arata la rang de principiu vital si cu taria de a te ajuta sa te cunosti mai bine , nu tardeaza decit o manifestare rationala, intelectuala si nu o traire in duh si adevar . Dar daca totusi vrei si vrei si ti mortis ca sa te cunosti prin arta ... este deja o particularitate a ta !

Draga Fany, nu am dorinta de a te combate, de a polemiza sau sa ne rascolim sufleteste . Nu asta doresc . Am incercat sa vad doar daca la baza ideilor ai vreo formula matematica ... si am gasit altceva decit ai spus tu . E, asta este . Sa fi cu pace si sa nu te necajesti !

Last edited by zaharia_2009; 22.04.2010 at 17:19:49.
Reply With Quote
  #383  
Vechi 23.04.2010, 00:45:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

[quote=zaharia_2009;238235]
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sora Fany , cu aceasta postare te arati a fi in mare eroare, involuntara sau din contra. Pt. standardul intelectual cu care ne-ai obisnuit imi fac parerea ca eroarea este voita si are rostul de a incerca pe altii ,,pina unde tin". Cu toate ca mai toti ne vaitam ca subiectul ar depasi limitele propunerii initiale (oricum a tot fost depasit ba pe stinga , ba pe dreapta) ar merita o divagatie . Eu doar vreau sa marchez sau sa pun pe ginduri : arta , fie ea plastica sau scrisa , asa cum spui, reflecta realitatea in mod sintetic ajutindu-ne sa o intelegem, sa ajungem la esenta ei , la principiile de viata si sa le patrundem (desi lumea se intelege in primul rind prin plasarea in ea, a fi una cu ea, a trai in ea si nu neaparat prin consumarea artei . Din contra pt. a intelege arta trebuie sa cunoastem lumea pe care vrea sa o reflecte , in ce fel este , deoarece chintesenta lumii este reflectata in arta, precum spui , in mod sintetic !).Mai departe , ajungind deci la principiile lumii si la esenta ei , isvorite sau aratate prin arta sau prin consumarea ei si, asa cum spui mai departe, te ajuta pe tine sa cunosti mai bine lumea si si pe tine pina la urma insemneaza ca te identifici cu arta si cu lumea . Daca nu te-ai identifica cu principiile lumii si pina la urma cu ale artei nu te-ai putea cunoste pe tine insuti, nu ati fi compatibili, nu s-ar putea face comparatii si similitudini deoarece entitatile nu au nimic in comun , sunt eterogene . Ca urmare , iacata ca principiile artei te influenteaza, te determina , deoarece deductia logica din spusele tale este clara si evidenta (ca sa pleonasmez) te aduce la cunoasterea ta si a lumii tale, iti da viata , cu alte cuvinte . Pai si atunci alaturarea cu spusele despre crestinism si principiile sale ce rost mai au . Sau daca n-ai inteles parcurgem drumul invers : daca ideile si principiile calauzitoare le iei din crestinism , adica sti cum sa gindesti si sa te manifesti adica sti cine si cum esti , arta... la ce intelegere despre tine te mai ajuta ??? pt. ca deja sti cine esti, esti suma de principii si idei din crestinism !!! Poate la acea parte din tine care nu face totusi parte din crestinism si care se cheama suflet , pt. ca ratiunea am inteles ca o dai crestinismului, judecind astfel !
Ai facut un pic de pristidigitatie verbala , dar puina la urma s-a impotmolit . Ca urmare , cred totusi ca Alex. Athanasiu are totusi dreptate.
Nu am scris ca sa ma cert cu tine ci am scris ca cel putin sa revezi asertiunea si sa revi cum 'oi vrea tu dar sa aibe o formulare logica .
In esenta , eu ma refer doar la jocul de idei pus in frapiera, pt. ca altminteri nu este treaba mea cum ajungi tu sa te cunosti mai bine (eu daca vreau sa ma cunosc si mai bine imi dau intilnire cu mine la scaunul spovedaniei... asa procedez eu ; arta nebizantina deja este neputincioasa pt. mine) sau ce rol are arata in viata ta . Sunt lucruri strict individuale si caracteristice persoanei tale .
Pot insa sa amintesc celebrul exemplu al Sf. Vasile cel mare care a facut toate scolile de filosofie si retorica ale vremii sale, a fost atras de teatru antic extrem de tare , l-a urmarit , l-a iubit si l-a apreciat chiar facindu-i critici dar cind a voit sa se cunoasca pe sine si mai bine nu s-a facut artist dramatic ci a luat calea dumnezeirii convins fiind ca este singura in masura sa il faca sa se cunoasca si sa-i livreze principii serioase de viata ! Exista si exemple contemporane de artisti , romani, precum actorul Dragos Pislaru (actualmente parintele Valerian dintro minastire vilceana), pictorul Sorin Dumitresc (pe care nu arta l-a ajutat sa se cunoasca mai bine cu toata reflectarea ei sintetica a lumii) ,parintele Daniel Cotescu (fiul actorului si prof. univ.Octavian Cotescu) traitor la Minastirea Vatoped din Athos crescut, trait si educat in lumea artei dramatice dar care nu l-a ajutat cu adevarat in momentul in care a vrut sa se cunoasca mai bine , s.a.m.d. Arta nu in primul si nici in al saselea rind te ajuta pe tine sa te cunosti mai bine. Ea poate cel mult sa reflecte o portiune, un fascicul din realitate . Acela care face asta este numai Hristos, asa se cheama . Arta, aprecierea, elogierea ei, supararea pe toata lumea ca nu ridica arata la rang de principiu vital si cu taria de a te ajuta sa te cunosti mai bine , nu tardeaza decit o manifestare rationala, intelectuala si nu o traire in duh si adevar . Dar daca totusi vrei si vrei si ti mortis ca sa te cunosti prin arta ... este deja o particularitate a ta !

Draga Fany, nu am dorinta de a te combate, de a polemiza sau sa ne rascolim sufleteste . Nu asta doresc . Am incercat sa vad doar daca la baza ideilor ai vreo formula matematica ... si am gasit altceva decit ai spus tu . E, asta este . Sa fi cu pace si sa nu te necajesti !
Pai cum adica, eu sunt deja o suma de idei si principii luate din crestinism? Ma magulesti, zau asa!
In mine se oglindesc pacatele si slabiciunile si caderile lumii.. Poate in tine nu, dar in mine da!
Deci, ca sa le cunosc mai bine in mine, imi foloseste sa le vad in lume, adica, in cazul meu, si in literatura!
Citind o carte in care este vorba de diverse probleme de familie, in care eroii sunt descrisi foarte realist (cu diverse slabiciuni si calitati), pot vedea mai bine problemele din familia mea, si slabiciunile mele proprii. Iar cu ajutorul lui Dumnezeu, care mi-a dat credinta crestina, pot incerca sa scap de ele.
De altfel, ce propui, te intreb si pe tine? Sa nu mai citim literatura in afara de cea strict ortodoxa? Sau daca o citim, de ce sa o citim?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #384  
Vechi 23.04.2010, 03:16:07
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
nu afirma si nici nu lasa sa se inteleaga probabil pentru ca eu nu am citit toate posturile dar cam asta mai lipsea sa zica si gata eram ,,lamurit"
Citeste tot ce am scris,apoi fa afirmatii gratuite!
Reply With Quote
  #385  
Vechi 23.04.2010, 03:32:02
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Hristos a înviat!
După cum spun Sfinții Părinți dintre toate virtuțile cea mai bună este ascultarea. Ascultătorul are lanț de aur.
Când mi-a spus duhovnicul să las scrisul pe forum bine a făcut. S-au așezat lucrurile de la sine:
De când kiralina a părăsit frontul convorbirea a căpătat o așezare mai puțin tensionată și s-a mers pe aspectul „științific” al acupuncturii și homeopatiei ba chiar s-au emis păreri cum că anumiți duhovnici ortodocși le susțin ca pe o „știință”. Nu s-a mai susținut însă că ar fi vreo harismă dumnezeiască în ele. A avut și aceasta rolul ei pozitiv la vreme potrivită pentru a arăta, discret, că totuși se dorește prin bioenergie substituirea sfințeniei și a Sfintelor Taine ale Bisericii.
Este bine așa deoarece vom ști acum cui să ne adresăm – celor care vor să facă din bioenergie știință.
S-a mers foarte mult pe păreri personale, gen „nu mă pricep, dar părerea mea este că”. Sigur că e mai simplu să faci scurte declarații paradigmatice dar de aici a ajunge la adevăr e cale lungă. Calea la adevăr este cu sudoare și sânge deoarece este Sfânta Cruce.
E bine și cu păreri personale pentru că se dezvăluie credința personală a susținătorilor și se evidențiază acțiunea de înșelare ideatică indusă prin aceste false științe și superficialitatea și neducerea până la cap a raționamentelor susținătoare.
Ortodocșilor însă, deoarece credința lor dorește cu orice chip să fie dreaptă deci să fie profund pătrunsă de adevăr, le șade mai bine să argumenteze fiecare declarație nu prin ironie, cu atac la persoană, ci prin rațiune, dacă se poate chiar rațiune duhovnicească iar nu căzută.
Cu binecuvântarea duhovnicului și la cererea unor prieteni de pe forum o să declanșez o serie de postări pe acest subiect din cartea noastră cu acest subiect. M-am ferit de păreri personale și m-am străduit să argumentez fiecare afirmație. Rog cei care vor citi să fie atenți la fiecare argument și să-l combată logic nu cu afirmații gratuite. E ușor să dărâmi prin lozinci doar e lucru demonic, dar este foarte foarte greu să construiești și mai ales duhovnicește doar e lucru după asemănarea lui Dumnezeu.
Nu mă pot apuca de construcție fără să remarc însă și un alt lucru - părerile proprii nelămurite și contradictorii ale susținătorilor medicinii New Age. Nu am nimic personal cu ei dar totuși afirmațiile lor trebuie combătute - nu pentru a-i întoarce, deoarece la ei funcționează interesul personal (nu neapărat în bani ci mai mult pentru dogmatisirea păcatului la care sunt părtași) și ideile preconcepute care nu-i lasă să vadă realitatea. Și așa o vor tot contraargumenta nefondat până se vor plictisi, doar la orice argument se poate inventa în mod artificial un contraargument. Combatem afirmațiile lor inițial pe un ton de glumă iar în documentar în termeni serioși pentru a da un ajutor celor care șovăie și nu știu ce să creadă dar caută cinstit adevărul cât și celor convinși de înșelarea vechii medicini idolatre, renăscută azi cu o mască modernă dar nu mai puțin monstruoasă, dar care n-au timp să caute argumente duhovnicești și științifice pentru susținerea credinței noastre într-o medicină creștină, cum sunt și prietenii care mi-au cerut să postez acum când s-a terminat Postul Mare.
Așadar cu dragoste pentru ei și cu dorința ca noi toți să ajungem la lumina cea bucuroasă și veșnică a adevărului, singura sănătate mântuitoare, vă doresc:
HRISTOS A ÎNVIAT!
Aici mi-s,nu am disparut,doar ca nu am timp sa postez!am timp sa te intreb un lucru:ai povestit de acel domn care a stat paralizat 50 de ani si a primit vederea duhovniceasca.ce a primit era harisma sau stiinta?povestea mea e identica cu a lui,suferinta urmata de o plata fireasca.de ce te tot incapatanezi sa sustii ca bioenergia e doar stiinta?nu am primit capacitatile prin studiu,ci prin suferinta si ruga!unde e stiinta?nu zic ca bioen nu e stiinta.e,dar uneori,rar,e harisma!si modifica,te rog sondajul tau fals,intrucat nu apare la termenul harisma acel 1%,care ma reprezinta pe mine!am spus ce aveam de spus,dar pe acest forumel exemplul personal nu bate teoriile ce nu intotd sunt verificate!oricat si-ar expune cineva propria poveste,i se arunca in fata citate si tomuri intregi,care ar trebui sa il lamureasca pe bietul om ca i se pare doar ca a trait ce a trait,ca nu are cum sa fie real ce sustine ca i s-a intamplat!asa ca,dear alexutzu,te las sa te contrazici singur spunand ca nu exista harisme primite in urma suferintei-vezi cazul cu d-nul paralizat!iar eu ma retrag in cabinetul meu unde un om purificat prin suferinta are cu ce sa isi ajute semenii,repet,gratuit!iar tu bate campii linistit cum ca bioenergia e doar stiinta!
Reply With Quote
  #386  
Vechi 23.04.2010, 11:12:48
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Citeste tot ce am scris,apoi fa afirmatii gratuite!
Sunt curios daca-ti faci semnul Sfintei Cruci inainte sa incepi ,,vindecarea''! Dar nu e obligatoriu sa-mi raspunzi.
Reply With Quote
  #387  
Vechi 23.04.2010, 17:03:35
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
Sunt curios daca-ti faci semnul Sfintei Cruci inainte sa incepi ,,vindecarea''! Dar nu e obligatoriu sa-mi raspunzi.
Nu,draga,nu imi fac semnul Sfintei Cruci,ci doar semne satanice!stau si ma intreb cum pot pune unii intrebari ca sa nu taca!ghilimelele tale sunt de prisos!deci vino cu ceva consistent de vrei sa ma intrebi ceva!
Reply With Quote
  #388  
Vechi 24.04.2010, 18:35:53
ChEoPs's Avatar
ChEoPs ChEoPs is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2010
Locație: Hundedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Am tot auzit zvonuri cum ca exista o serie de persoane care vindeca anumite afectiuni ale organismului prin bioenergie.

Ce parere aveti despre treaba aceasta, sa fie oare o solutie viabila in caz de tumori canceroase sau alte afectiuni care prin tratamente conventionale exista slabe sanse sa se poata trata ? Unii sustin ca s-ar fi facut chiar bine in urma unor tratamente cu bioenergie.

Personal sunt cam sceptic in privinta bioterapiei, tocmai fiindca ar fi o rezolvare mult prea convenabila a unor probleme dificile.
Eu cred ca Dumnezeu daca era in potriva acestor,nu dadea posibilitatea oamenilor sa posede asemenea abiblitati,nu mi se pace ceva rau si lucrand cu bioenergie nu dai in cap nimanui.
__________________
,,Sa nu te legi de nimic din cele care oamenii se atasaza.Sufletul tau sa fie liber sa traesti liber,dar ca un strain in lumea aceasta.Fiindca in lumea aceasta a fi liber inseamna a fi strain de lume.''
Reply With Quote
  #389  
Vechi 24.04.2010, 19:09:48
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ChEoPs Vezi mesajul
Eu cred ca Dumnezeu daca era in potriva acestor,nu dadea posibilitatea oamenilor sa posede asemenea abiblitati,nu mi se pace ceva rau si lucrand cu bioenergie nu dai in cap nimanui.
esti membru al fundatiei Sf. Andrei?
Reply With Quote
  #390  
Vechi 24.04.2010, 19:38:27
ChEoPs's Avatar
ChEoPs ChEoPs is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2010
Locație: Hundedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

nu,nu sunt mebrul ici unei ascociati,doar ca mi-am dezvoltat aceste abilitati singur,cu ajutorul acestor abilitati poti face bine multor oameni si nu consider ca e pacat.
__________________
,,Sa nu te legi de nimic din cele care oamenii se atasaza.Sufletul tau sa fie liber sa traesti liber,dar ca un strain in lumea aceasta.Fiindca in lumea aceasta a fi liber inseamna a fi strain de lume.''
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bioterapie, înșelare demonică



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23