Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 29.08.2010, 12:13:44
paetru paetru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Mesaje: 20
Angry

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cred că nu se știe de către cei care se grăbesc să aducă acuzații de faptul că mănăstirea nu este asemenea bisericii de mir, un lăcaș destinat mirenilor. Mănăstirea e făcută pentru cei care au ales să părăsească zarva și tulburarea lumii pentru a trăi în izolare o viață isihastă (de liniștire).

Accesul pelerinilor și mirenilor în mănăstiri este o favoare pe care obștile de călugări o fac, în trecut mănăstirile fiind închise vizitatorilor (și poate că era mai bine) tocmai din pricină că în ele călugării căutau să fugă de lume.


Terenul unei mănăstiri este (potrivit legislației României și organizării interne a BOR) proprietate particulară a obștii de călugări (nu a episcopiei) la fel cu orice proprietate particulară, mirenii, fie ei chiar ctitori sau donatori, nu au absolut nici un drept asupra proprietăților mănăstirești.

Pătrunderea pe terenul unei proprietăți fără consimțământul proprietarului constituie o infracțiune care se pedepsește cu ani de închisoare.


Starețul poate a procedat cu blândețe nedându-l pe intrus pe mâna justiției ci aplicându-i o bătaie educativă, menită să-l facă să nu mai repete fapta. Închipuiți-va ce ar fi ca mirenii să treacă așa prin curtea mănăstirii, ignorând dorința de intimitate a călugărilor și dreptul lor de proprietate.

Nici violența nu e o soluție, dar în cazul respectiv nu văd cum ar fi trebuit să procedeze.


....
Și încă ceva. Cei care sar ca arși când un om al Bisericii face ceva nepermis, sunt de multe ori oameni pătimași, abjecți, care simt o aversiune față de cei care au ales calea dedicării către Dumnezeu pentru că se simt mustrați în conștiință pentru viața lor de păcat și care în astfel de situații simt în realitate o bucurie, rod al profundei murdării spirituale care îi caracterizează.
D-le traditie,daca te citeam pana acum cu interes,de acum nici nu ma mai uit la postarile d-voastra.Nu credeamm ca ai asa ceva in minte...cum este posibila aceasta pozitie a d-voastra ?????O aberatie totala !!!!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 29.08.2010, 12:48:35
cdiasimi_dianacdiasimi_diana cdiasimi_dianacdiasimi_diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 1
Implicit Nu trebuia sa-l bata

Nu trebuia sa-l bata! Sub nici o forma nu s-a purtat ca o fata bisericeasca. Din punctul meu de vedere nu trebuie sa se pune problema daca era bine sa-l bata sau nu ci cum trebuia sa reactioneze o fata bisericeasca, chiar daca persoana agresata a gresit (asta am vazut ca se presupune in unele din interventiile la acest subiect).
Bataia nu este rupta din rai!
Ma gandesc la fata smerita pe care "o afiseaza" in fata credinciosilor atunci cand le vorbeste despre smerenie si dragoste crestina, despre toleranta. Nu pot sa uit nici faptul ca este staret ... educatia (de orice forma ar fi - nu mai vorbesc de cea religioasa) nu se face cu palma; nu este crestinesc, nu este pedagogic, nu este ... uman.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 29.08.2010, 12:54:41
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Fiecare pom își are roadele sale stricate. Nu vă tulburați prea mult, lăsați-L pe Dumnezeu să-l pedepsească. În iad intra și preoți de va fi nevoie.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 29.08.2010, 15:04:54
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cred că nu se știe de către cei care se grăbesc să aducă acuzații de faptul că mănăstirea nu este asemenea bisericii de mir, un lăcaș destinat mirenilor. Mănăstirea e făcută pentru cei care au ales să părăsească zarva și tulburarea lumii pentru a trăi în izolare o viață isihastă (de liniștire).

Accesul pelerinilor și mirenilor în mănăstiri este o favoare pe care obștile de călugări o fac, în trecut mănăstirile fiind închise vizitatorilor (și poate că era mai bine) tocmai din pricină că în ele călugării căutau să fugă de lume.


Terenul unei mănăstiri este (potrivit legislației României și organizării interne a BOR) proprietate particulară a obștii de călugări (nu a episcopiei) la fel cu orice proprietate particulară, mirenii, fie ei chiar ctitori sau donatori, nu au absolut nici un drept asupra proprietăților mănăstirești.

Pătrunderea pe terenul unei proprietăți fără consimțământul proprietarului constituie o infracțiune care se pedepsește cu ani de închisoare.


Starețul poate a procedat cu blândețe nedându-l pe intrus pe mâna justiției ci aplicându-i o bătaie educativă, menită să-l facă să nu mai repete fapta. Închipuiți-va ce ar fi ca mirenii să treacă așa prin curtea mănăstirii, ignorând dorința de intimitate a călugărilor și dreptul lor de proprietate.

Nici violența nu e o soluție, dar în cazul respectiv nu văd cum ar fi trebuit să procedeze.


....
Și încă ceva. Cei care sar ca arși când un om al Bisericii face ceva nepermis, sunt de multe ori oameni pătimași, abjecți, care simt o aversiune față de cei care au ales calea dedicării către Dumnezeu pentru că se simt mustrați în conștiință pentru viața lor de păcat și care în astfel de situații simt în realitate o bucurie, rod al profundei murdării spirituale care îi caracterizează.







Buna sa stii ca sInt ortodox si unul care nu accepta alete invataturi de la nimeni decit cele scrise in Sf, Scriptura ceia ce tu scrii aici pe forum intrece or ce regula a Bibliei ; unde este Dragostea de aproapele la acest parinte su cum spui tu ca manastirea este un loc strict sl proporiu calugarilor oare asa ne invata bibilia sa ne caram pumni si picioare uni altora sau sa ne iubim si cInd fratele nostru greseste bunaoara ca acest om sa-l certam cu duhul blIndeti sau tu asa crezi ca se rezolva trburile in biserica ortodoxa vai vai noua tuturor , ca am ajuns de rIsul si batjocora sectantilor si a ratacitilor de turma lui HRISTOS, : Iartama dar mam aprins putin cInd am vazut cum iei apararea parintelui , nu spun ca nu poate rataci orcine Insa cel care a ales sa slujeasca altarului si sa fie pastorul turmei LUI HRISTOS ar trebui sa se cesrceteze si sa se infrIneze mai mult ca or care altul pentru ca prin aceasta a adus caderea multor suflete si ratacirea multora care nu le stim noi dar DUMNEZEU le stie si va veni vremea ca sa dea socoteala de aceasta , si mai spun ca eu sint departe de tara si aici numai internetul si televizorul avem dar am auzit dela oameni veniti de acolo di n acele locuri ca se fac multe care nu cred ca sint dupa placul lui Dumnezeu ( de exemplu am auzit ca se sfintesc preoti ca in armata la apelul de seara pt bani si se vinde slujba de PREOT cntra anumitor sume de bani , Dacai asa este grav si dureros ca sa ajuns pIna aici.
nu am vazut spun ce am auzit cu urechile mele si am auzit de la oameni din acele locuri care vin la lucru aici.daca am fost putin cam necioplit te rog sa nu te superi si sa ma ierti ca sunt om din lume si plin de pacate dar nu pot accepta sa se procedeze asa cu nimeni indiferend de statutul lui social sai mintal .


Doamne si StapInul veti mele Duhul trIndavii si al grairi desarte al iubiri de stapInire nu mil da mie slugi tale +++
Iara duhul dragostei al rabdari al smereniei si al iubiri de aproapele meu daruiestel mie slugi tale +++
Asa ma rog tie Doamne ca sami dai sa cunosc pacatul meu si sa nu pricinuiesc paguba si sa nu judec pe aproapele meu amin amin amin
Slava intru cei de sus lui Dumnezeu si pe pamInt intre oameni bine placuti lui pace si buna Invoire amin amin amin Slava Tatalui si Fiului si SIntului DUh acum si pururea si inveciu veciului amin.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 29.08.2010, 22:26:20
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Spuneti ca, probabil, Arhiepiscopia Tomisului va incerca musamalizarea cazului. Eu va intreb, retoric, daca nu s-e musamalizeaza ci se cerceteaza corect (in Consistoriu) si rezolutia este una de nevinovatie, dumneavoastra ati fi de acord, ati putea in fata propriei constiinte sa o acceptati? Sau ati ramane la o atitudine oarecum de opozitie?

Sincer, singura mea grija este acum despre ce trebuie sa fac maine in parohie, legat si de acest caz (din pacate).

Domnul sa va calauzeasca spre bine!
__________________


Domnule Pr.Gheorghe.Nu ma refer la justetea faptei si nici la legalitatea ei .Ma refer strict personl la ce inseamna pentru mine institutia ,la exemplul pe care mi-l da o fata bisericeasca.Chiar nu conteaza ce a facut respectivul,reactia staretului nu cred ca este demna de un slujitor al Domnului.Despre concluzia anchetei Arhipiscopiei mi-e frica sa nu fie data de alte criterii.Lucru pe care aproape al pot banui.Cred de asemenea ca un staret este mai mult echivlentul unui manager de manastire sau contabil..decat un duhovnic.Poate ca in societatea noastra asta primeaza.Nu stiu.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 29.08.2010, 22:48:53
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
, daca nu s-e musamalizeaza ci se cerceteaza corect (in Consistoriu) si rezolutia este una de nevinovatie, .
Adica victima s-a aruncat in pumnii si bocancii staretului si acesta nu stia cum sa se mai fereasca !!!??
Reply With Quote
  #77  
Vechi 30.08.2010, 09:18:49
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Domnule Pr.Gheorghe.Nu ma refer la justetea faptei si nici la legalitatea ei .Ma refer strict personl la ce inseamna pentru mine institutia ,la exemplul pe care mi-l da o fata bisericeasca.Chiar nu conteaza ce a facut respectivul,reactia staretului nu cred ca este demna de un slujitor al Domnului.Despre concluzia anchetei Arhipiscopiei mi-e frica sa nu fie data de alte criterii.Lucru pe care aproape al pot banui.Cred de asemenea ca un staret este mai mult echivlentul unui manager de manastire sau contabil..decat un duhovnic.Poate ca in societatea noastra asta primeaza.Nu stiu.
Faptul ca o anumita persoana (ortodox sau nu) are o anumita parere proprie despre Biserica nu desfiinteaza singura varianta corecta: Biserica este o institutie divino-umana al carei cap este Iisus Hristos, singurul reprezentant in vesnicie (de-a lungul tuturor timpurilor) al ei. Parerile noastre (despre institutie) sunt, mereu, mai aproape sau mai departe de corectitudine si sunt efectul a foarte multi factori personali.

Fiecare parte componenta a Bisericii are un anumit grad de reprezentare fata de intreaga institutie dar numai in raport direct cu Capul ei. Preotul (bataus ori profund dohovnicesc) aduce un "minus" sau un "plus" in cadrul institutiei dar nu poate realiza, sub nici o forma, reprezentarea ei totala.

Cat despre cercetarea cazului de catre Consistoriul Arhiepiscopiei Tomisului, eu nu am afirmat ca nu se va judeca corect, sa nu-mi fie rastalmacite cuvintele. Era o continuare a indoielii pe care chiar dumneavoastra ati prezentat-o si incercam sa va arat ca daca rezolutia nu ar fi cea pe care noi am dat-o deja (!!!) ne va fi aproape imposibil sa o acceptam intr-un duh de ascultare, respect si incredere fata de Biserica. Asta din cauza firii noastre "grabnica spre judecata si spre dezbinare".
Reply With Quote
  #78  
Vechi 30.08.2010, 09:21:06
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Adica victima s-a aruncat in pumnii si bocancii staretului si acesta nu stia cum sa se mai fereasca !!!??
Cuvintele pe care le-ati introdus in citat imi apartin:
Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Postul original
.
Scoase din context pot genera o intelegere eronata a ceea ce se exprima de fapt. Va rog sa cititi ultima parte a raspunsului adresat d-lui ciprian22.

Last edited by Pr.Gheorghe; 30.08.2010 at 09:26:54.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 30.08.2010, 09:45:22
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Calugari poponari si stareti batausi, ce imagine are biserica!
Nu-i asa?! Eu te-as intreba, dumneata ce faci pentru ca Biserica sa arate altfel in afara de ai lua locul lui Hristos cu forta? Exista, in Biserica, multi, multi oameni buni, crestini adevarati. Oare de ce nu faci referire si la acestia, ma intreb eu din nou? Este prea fierbinte (la propriu) un astfel de gand?
Reply With Quote
  #80  
Vechi 30.08.2010, 09:49:14
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iorgo Vezi mesajul
Se vede ca nu ati citit Biblia ,vorbiti despre cuvintele lui Dumnezeu dar nu aveti habar care sunt ele , Preotul a facut ce trebuia facut:

.............

As putea continua la nesfarsit ,dar sunt sigur ca nu este cazul multi dintre voi nu sunteti interesat de ce scrie in Sfanta Biblie , aveti propia conceptie despre Dumnezeu , cu totul diferita fata de Sfanta Biblie.

Bre, martore, lasa-ne!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Liudmila Putina, stareta unei manastiri din Pskov? costel Stiri, actualitati, anunturi 0 27.09.2010 15:19:01
Caut un DUHOVNIC IN Constanta alys77 Mari Duhovnici si predicile lor 5 12.05.2010 17:16:41
Manastirea Colilia Constanta E_my Pelerinaje la locuri Sfinte 0 26.09.2009 00:44:18
Articol - Cazinoul din Constanta Ioan_Ciobota Generalitati 1 04.07.2007 05:33:16
Procesiune azi in Constanta nicoleta34 Stiri, actualitati, anunturi 1 28.07.2006 10:04:39