Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.09.2010, 16:18:23
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Păi atunci ar trebui să înțelegem că dumneata ești vreun profet al lui Iisus, venită cu misiunea specială de a împărți dreptatea Lui în numele Lui între creștini.
Profet inseamna cel care spune cuvantul lui Dumnezeu. Iar dintre toate darurile Duhului Sfant date oamenilor, Ap. Pavel ii indeamna pe credinciosi sa il ceara in special pe cel al profetiei. Nu stiu daca am primit sau nu un astfel de dar, dar ma straduiesc sa spun cuvantul lui Dumnezeu. Cat despre dreptate, va reamintesc ca ea apartine strict lui Iisus, Fiul lui Dumnezeu, si doar El o poate imparti, nu noi. Pentru noi putem face doar: cu ce masura vei judeca cu aceea ti se va judeca si tie. Cu alte cuvinte, noi avem acces doar la dreptatea personala, nu si la cea a altora. Asa ca eu nu am la dispozitie nici o dreptate de impartit, am doar datoria de a spune cuvantul lui Dumnezeu vestit noua in Evanghelia Sa. Dumneavoastra nu?
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Euharistia - Întîlnirea Cu Hristos iRoDiOn Impartasania (Taina Euharistiei) 3 05.12.2014 15:56:39
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
euharistia si demonizatii symbian01 Exorcismul 12 11.07.2011 16:51:59
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 19:41:27
Euharistia alecsandru Impartasania (Taina Euharistiei) 42 21.05.2009 15:17:52