Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 13.09.2010, 13:20:27
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Eu am spus una tu ca de obicei, ai inteles de la nivelul cunoasterii tale. Nu-mi mai bat capul ca nu are rost. Ai auzit oare de fiul omului si de fiul lui Dumnezeu? Adica de posibilitatea de a alege? Ce rezulta din aceasta alegere?
Aberatii spui?...
cu tot respectul nu cred ca aveti nici competenta nici cunostintele necesare pentru a vorbi despre dogma hristoslogica (a Bisericii ortodoxe).

Hristos Iisus este in acelasi timp si Fiul lui Dumnezeu si Fiul Omului. Doua fiinte depline intr-o singura persoana.

parerile dumneavoastra personale evident ca se bazeaza pe credintele orientale (yoga reiki...) care ne sunt binecunoscute noua crestinilor ortodocsi. deci oricat de subtil ati incerca sa disimulati si sa va ascundeti adevarata credinta... nu veti reusi "sa pacaliti pe nimeni".

in aceste conditii nu stiu cat de interesante sunt parerile dumneavoastra subiective despre crestinism in genreal si cel ortodox crestin in special.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 13.09.2010, 13:34:15
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
cu tot respectul nu cred ca aveti nici competenta nici cunostintele necesare pentru a vorbi despre dogma hristoslogica (a Bisericii ortodoxe).

Hristos Iisus este in acelasi timp si Fiul lui Dumnezeu si Fiul Omului. Doua fiinte depline intr-o singura persoana.

parerile dumneavoastra personale evident ca se bazeaza pe credintele orientale (yoga reiki...) care ne sunt binecunoscute noua crestinilor ortodocsi. deci oricat de subtil ati incerca sa disimulati si sa va ascundeti adevarata credinta... nu veti reusi "sa pacaliti pe nimeni".

in aceste conditii nu stiu cat de interesante sunt parerile dumneavoastra subiective despre crestinism in genreal si cel ortodox crestin in special.
Esti un prost in toata splendoarea lui!!! Sau iti inchipui ca daca te declari ortodox, implicit esti si destept?! Prost gramada !!!

Last edited by haitchi; 13.09.2010 at 13:39:14.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 13.09.2010, 13:42:24
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Esti un prost in toata splendoarea lui!!! Sau iti inchipui ca daca te declari ortodox, implicit esti si destept?! Prost gramada !!!
daca am spus ceva gresit demostrati-mi? marturisirea ortidoxiei crestine se vede din cele ce am scris. daca m-am abatut cu ceva de la invatatura ortodoxa aratati-mi? dar daca nu m-ama abatut atunci injuriile dumneavoastra arata clar ce aveti in inima si in minte.

nu pot continua discutia la nivelul la care ati adus-o dumneavoastra.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 13.09.2010, 14:01:33
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
daca am spus ceva gresit demostrati-mi? marturisirea ortidoxiei crestine se vede din cele ce am scris. daca m-am abatut cu ceva de la invatatura ortodoxa aratati-mi? dar daca nu m-ama abatut atunci injuriile dumneavoastra arata clar ce aveti in inima si in minte.

nu pot continua discutia la nivelul la care ati adus-o dumneavoastra.
Vrei nivel de discutie? Tu l-ai generat prin NECUNOASTERE!!! Vrei invatatura crestina? Afla ca ma trag dintr-un neam de preoti ortodocsi de 7 generatii !!! Stii tu ce inseamna acest lucru? Stii tu ce inseamna sa fi protejat de o asemenea mostenire? Stii sau doar iti inchipui?
Nu am spus pana acum acest lucru pentru ca nu am vrut sa se creada ca e o lauda din partea mea. Ma acuzi de practici orientale? Unde ti-e mintea omule? Intotdeauna vorbeam de MEDICINA !!! Stii ce e aia medicina si care sunt formele ei? Ca subiectul in discutie era Reiki, da, a fost, si? Daca iesi din aceasta sfera si accepti ca exista energii pe acest pamant de care te poti folosi pentru sanatatea sau protectia ta s-ar putea sa vezi altfel lucrurile. Pe mine in esenta nu ma intereseaza Reiki ci doar acele energii care imi folosesc pentru sanatate sau pentru orice alte forme de tratament prin care ma pot ajuta sa ma mentin sanatoasa. Asta ma intereseaza si mai mult, eu nu resping culturi si traditii doar pentru faptul ca ele nu sunt crestine ci incerc sa-i inteleg pe toti asa cum sunt. Crezi tu ca energiile pamantului si cele electromagnetice sunt la fel si de aceeasi intensitate pe acest glob? Alo!!! Trezirea!!! Nici cerul nu are aceeasi culoare in toate zonele pamantului, nici energia nu este aceeasi, nici soarele nu straluceste la fel si nici lumina zilei nu e identica in Romania cu cea din alta parte a lumii. Credinta crestina in general e foarte bine venita si cateodata e ca un dus rece care ne mai trezeste din cele lumesti. Foarte bine. Niciodata nu am fost impotriva religiei crestine, indiferent care ar fi fost ea si nici impotriva altei religii din simplul motiv ca, daca ele exista, exista cu un rost de pastrare a unui anumit echilibru stiut doar de Dumnezeu. De ce sa ma impotrivesc eu? Dumnezeu stie mai bine decat mine rostul existentei lor.
Ti-ai facut tu o idee despre credinta si convingerile mele? Afla ca s-ar putea sa gresesti.
Te-ai suparat ca te-am facut prost? Nu e umana prostia? Oho, si inca cum si pe deasupra poate deveni foarte usor si spirituala in viziunea multor oameni. Asa ca, scuteste-ma de aprecierile tale. Foarte rar devin categorica insa cine ma obliga, reuseste.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 13.09.2010, 14:06:23
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Afla ca ma trag dintr-un neam de preoti ortodocsi de 7 generatii !!! Stii tu ce inseamna acest lucru? Stii tu ce inseamna sa fi protejat de o asemenea mostenire?
Ce inseamna acesta?Intreb pentru ca habar nu am,in sensul ca nu am mai auzit de acest gen de protectie+un numar de preoti.La ce se refera?Daca ai un anumit numar de preoti ortodocsi in neam esti protejat?Cum?In fata la ce?Exista o invatatura ortodoxa in acest sens?Sa-mi dati si mie cateva date despre ea.Cu multumiri.

Last edited by Scotianul; 13.09.2010 at 14:32:47.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 13.09.2010, 14:14:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Esti un prost in toata splendoarea lui!!! Sau iti inchipui ca daca te declari ortodox, implicit esti si destept?! Prost gramada !!!
Hai sa fin ceva mai politicosi, ca doar nu suntem in Parlament
Reply With Quote
  #247  
Vechi 13.09.2010, 14:28:36
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Vrei nivel de discutie? Tu l-ai generat prin NECUNOASTERE!!! Vrei invatatura crestina? Afla ca ma trag dintr-un neam de preoti ortodocsi de 7 generatii !!! Stii tu ce inseamna acest lucru? Stii tu ce inseamna sa fi protejat de o asemenea mostenire? Stii sau doar iti inchipui?
... .
deci sa inteleg ca vreti sa va identificati acum si cu crestinismul ortodox, sa induceti si mai mult in eroare cititorii acestui forum. postarile si afirmatiile pe care le-ati facut pe acest forum au fost cu totul strainte de crestinismul ortodox.

nu mai are rost sa comentez parerile personale pe care le-ai postat referitoare la energii etc. ... ortodocsii crestini cer de la Dumnezeu Duhul Sfant, nu vreo energie... ci puterea lui Dumnezeu (sper ca stinti care este diferenta intre energie si putere).

noi va multumim ca ne-ati aratat cine suntenti cu adevarat... si in aceste conditii ma pot eu oare supara pentru injuriile nejutificate pe care mi le-ati adus? (intrebarea este retorica evident).
Reply With Quote
  #248  
Vechi 13.09.2010, 14:36:12
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Ce inseamna acesta?Intreb pentru ca habar nu am,in sensul ca nu am mai auzit de acest gen de protectie+un numar de preoti.La ce se refera?Daca ai un anumit numar de preoti ortodocsi in neam esti protejat?Cum?In fata la ce?Exista o invatatura ortodoxa in acest sens?Sa-mi dati si mie cateva date despre ea.Cu multumiri.
evident ca nu exista nici o invatatura crestin ortodoxa in acest sens. adica degeaba ai inaintasi drepti si sfinti ca daca nu mergi pe aceeasi linie ca si ei facad voia Domnului... (cititi va rog Iezechiel cap 18). sa nu uitam ca toti marii eretici din primul mileniu care au fost condamnati (impreuna cu ereziile lor) la cele 7 sinoade ecumenice erau preoti sau calugari (Arie, Euthie, Macedonie, Apolinarie, Nestorie...) deci Membrii ai Sfintei Biserici, dar pentru ca s-au departat de la ortodoxie si nu au vrut sa se pocaiasca au fost exclusi din comunitate (ecleziala si sacramentala evident) si anatemizati.

Last edited by Eugen7; 13.09.2010 at 14:39:07.
Reply With Quote
  #249  
Vechi 13.09.2010, 14:41:11
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Ce inseamna acesta?Intreb pentru ca habar nu am,in sensul ca nu am mai auzit de acest gen de protectie+un numar de preoti.La ce se refera?Daca ai un anumit numar de preoti ortodocsi in neam esti protejat?Cum?In fata la ce?Exista o invatatura ortodoxa in acest sens?Sa-mi dati si mie cateva date despre ea.Cu multumiri.

Aceasta protectie este una cu implicatii foarte profunde. Recunosc ca este destul de greu de explicat insa am sa incerc sa-ti dau cateva exemple mai usor de inteles. Atunci cand in familia noastra exista evenimente cum ar fi botez, cununie sau inmormantare, toate acestea sunt oficiate de foarte multi preoti si asistate de multe ori, de si mai multi preoti din neamul nostru. Simplul motiv ca atatea fetze bisericesti iau parte la aceste evenimente crestine din viata neamului nostru, au implicatii profunde. Apoi, in educatia noastra crestina, au lipsit cu desavarsire "ochelarii de cal". Chiar daca ai mers pe un drum gresit, cumva mostenirea spirituala a neamului nostru ne-a ajutat sa ne intelegem de la alt nivel greselile.
Iti mai dau un exemplu foarte edificator. In 12 mai 2009, a murit unchiul meu, fratele mamei mele, preot Octavian Baies, fost preot la Catedrala Ortodoxa din Turda, jud. Cluj.
La aceasta inmormantare au participat 68 de preoti, inclusiv Vladica, plus toti preotii din neamul nostru. Ai asistat vreodata la o asemenea inmormantare? Fiind foarte sensibila la tot ce inseamna energie, am simtit din plin inaltarea spirituala a momentului respectiv.Aceste sentimente nu le-am trait doar eu ci toti cei care au participat la acest eveniment doar ca fiecare a explicat in felul sau ceea ce a simtit.

Ai mai jos un link ce dovedeste ca nu mint. Mai jos de articolul in sine, vei gasi si un comentariu postat de mine cu privire la unchiul meu.

http://slova-crestina.ro/ingerul-paz.../#comment-1366

De unde incepe drumul spiritual prin preoti in neamul nostru? De la 1794 si de atunci incoace inca se mentine. De remarcat faptul ca nu ma cred nici pe departe perfecta ci mai mult, cu cat sunt mai aproape de Dumnezeu, cu atat sunt mai supusa greselilor deoarece sunt obligata in permanenta sa-mi ridic nivelul de cunostere si de intelegere al lucrurilor.
Cum sunt protejata in alt fel? Este o chestiune prin ceea ce simt raportat la aceasta protectie. Au existat multi oameni care au vrut sa-mi faca rau si unii au reusit insa intotdeauna am iesit din greutatile vietii altfel decat alte persoane. Cel putin eu asa am simtit. Intotdeauna cand merg la mormantul bunicului meu spre exemplu, nu plang, ci ma bucur. Amintirile mele despre bunicii si stramosii mei sunt foarte frumoase si vesele. Mosii si stramosii mei au avut mult umor si au avut capacitatea de a intelege si de a trece prin greutatile acestei lumi cu fruntea senina. Eu sunt linistita, sunt impacata si atunci cand imi este mai greu, se realizeaza un fel de "hora a preotilor" din neamul nostru care ne ajuta sa trecem cu bine peste greutati si, cel mai important lucru, sa intelegem cauzele greselilor noastre.
Neamul meu? Bucuria si linistea mea.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 13.09.2010, 14:44:25
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
evident ca nu exista nici o invatatura crestin ortodoxa in acest sens. adica degeaba ai inaintasi drepti si sfinti ca daca nu mergi pe aceeasi linie ca si ei facad voia Domnului... (cititi va rog Iezechiel cap 18). sa nu uitam ca toti marii eretici din primul mileniu care au fost condamnati (impreuna cu ereziile lor) la cele 7 sinoade ecumenice erau preoti sau calugari (Arie, Euhie, Macedonie, Apolinarie, Nestorie...) deci Membrii ai Sfintei Biserici, dar pentru ca s-au departat de la ortodoxie au fost anatemizati.
Eu am mai auzit(precizare:nu doamna haitchi a spus asta)de cifra 7 asociata protectiei dar in alt context.Bine,era vorba de druizi si de invatatura lor.Ezoterica evident.In alte culturi/convingeri,cifra 7 are un pronuntat caracter magic,sustinut inclusiv prin anumite particularitati,sa spunem,,matematice".Inca nu auzim de acest gen de concept(des vehiculat in sistemul unei ,,meta-religii"),in cadrul ortodoxismului.Oricum,poate nu am inteles eu,omul cat traieste invata.PS>dupa cum vad mai sus^^(cu multumiri doamna)se pare ca este vorba de altceva,cu alte conotatii.De aceea am si intrebat,ca sa nu ma trezesc pe vremea lui Merlin :)

Last edited by Scotianul; 13.09.2010 at 14:51:07.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce ne-a creat Dumnezeu? Templier Knight Generalitati 6 17.03.2011 17:56:39
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Fizicianul Stephen Hawking spune ca stiinta invinge yawbaj Teologie si Stiinta 122 30.06.2010 19:07:30
Fizicianul Stephen Hawking spune ca stiinta invinge yawbaj Teologie si Stiinta 1 23.06.2010 15:35:14