Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 16.09.2010, 00:56:04
paradosis paradosis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 141
Implicit

Pentru adiandrea6:

Citat:
Dati exemple, va rog. Argumentati-va acuzatiile cu exemple, pentru ca altfel sunteti vinovat de marturie mincinoasa.
N-ai decit sa revezi tot ceea ce ti-am scris, pentru ca asta am facut, ti-am contrazis interpretarile diavolesti ale Scripturii, pe care te incapatinezi sa ti le promovezi pe un thread unde nu isi au locul, care este despre ecumenism in Biserica ce isi zice Ortodoxa.

Citat:
Unde spune asa ceva? Ia aratati-mi si mie, ca in Biblia mea nu scrie.
Probabil nu scrie in “biblia” ta, aia pe care iti bazezi si adiandrea6imea, religia-ti personala cu care ti sa ne plictisesti pina la epuizare. Insa in Biblia noastra scrie clar asa:
“20. Parintii nostri s-au inchinat pe acest munte, iar voi ziceti ca in Ierusalim este locul unde trebuie sa ne inchinam.

22. Voi va inchinati caruia nu stiti; noi ne inchinam Caruia stim, pentru ca mantuirea din iudei este.” (Ioan 4),
si inclusiv teologii protestanti o sa-ti spuna ca se refera la traditia lasata de Dumnezeu, spre deosebire de cea a oamenilor (a samaritenilor in cazul de fata), dar ca sa pricepi, din pacate, mai trebuie sa si citesti…
Reply With Quote
  #362  
Vechi 17.09.2010, 10:33:20
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Domnul Iisus Hristos nu a hulit niciodata, ci a spus mereu adevarul, si iata ce a spus El:

"Eu sunt vița cea adevărată și Tatăl Meu este lucrătorul.
Orice mlădiță care nu aduce roadă întru Mine, El o taie; și orice mlădiță care aduce roadă, El o curățește, ca mai multă roadă să aducă.
Acum voi sunteți curați, pentru cuvântul pe care vi l-am spus.
Rămâneți în Mine și Eu în voi. Precum mlădița nu poate să aducă roadă de la sine, dacă nu rămâne în viță, tot așa nici voi, dacă nu rămâneți în Mine.
Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic.
Dacă cineva nu rămâne în Mine se aruncă afară ca mlădița și se usucă; și le adună și le aruncă în foc și ard.
Dacă rămâneți întru Mine și cuvintele Mele rămân în voi, cereți ceea ce voiți și se va da vouă.
Întru aceasta a fost slăvit Tatăl Meu, ca să aduceți roadă multă și să vă faceți ucenici ai Mei. "
(Ev. Ioan, cap 15, 1:8)

Aveti curajul sa Ii spuneti si Lui ca polueaza pentru ca vorbeste de mai multe mladite? Daca da, mutati si dumneavoastra discutia in rugaciune cu El si va va raspunde...
Adevarata credinta straveche este ca si copacul din care cateodata cate o ramura se usca, se rupe si cade dar raman mladite vii care se hranesc din seva lui.
copacul este biserica ortodoxa, mladitele sunt cei care raman in dreapta credinta si care trebuie sa fie uniti iar ramurile care se usuca si se rup sunt sectele infiintate ulterior.
Asa cum ramurile uscate cad pe pamant si nu prind roada asa sunt si sectele care se infiinteaza si nu detin adevar.
Unirea in dreapta credinta asta este ecumenismul nu unirea cu ereticii, ca acelea sunt ramuri uscate fara rod.
Reply With Quote
  #363  
Vechi 17.09.2010, 22:36:06
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paradosis Vezi mesajul
Pentru adiandrea6:



N-ai decit sa revezi tot ceea ce ti-am scris, pentru ca asta am facut, ti-am contrazis interpretarile diavolesti ale Scripturii, pe care te incapatinezi sa ti le promovezi pe un thread unde nu isi au locul, care este despre ecumenism in Biserica ce isi zice Ortodoxa.



Probabil nu scrie in “biblia” ta, aia pe care iti bazezi si adiandrea6imea, religia-ti personala cu care ti sa ne plictisesti pina la epuizare. Insa in Biblia noastra scrie clar asa:
“20. Parintii nostri s-au inchinat pe acest munte, iar voi ziceti ca in Ierusalim este locul unde trebuie sa ne inchinam.

22. Voi va inchinati caruia nu stiti; noi ne inchinam Caruia stim, pentru ca mantuirea din iudei este.” (Ioan 4),
si inclusiv teologii protestanti o sa-ti spuna ca se refera la traditia lasata de Dumnezeu, spre deosebire de cea a oamenilor (a samaritenilor in cazul de fata), dar ca sa pricepi, din pacate, mai trebuie sa si citesti…
Nu la asta ma refeream, nu despre acest pasaj am zis ca nu scrie in Biblie. Reluati tot ceea ce ati spus si o sa vedeti la ce m-am referit. Mai incercati o data si luati altele din cele spuse de dumneavoastra.

Dumneavoastra trebuie sa revizuiti ceea ce ati spus si apoi sa veniti cu exemple.
Reply With Quote
  #364  
Vechi 17.09.2010, 22:39:38
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Adevarata credinta straveche este ca si copacul din care cateodata cate o ramura se usca, se rupe si cade dar raman mladite vii care se hranesc din seva lui.
copacul este biserica ortodoxa, mladitele sunt cei care raman in dreapta credinta si care trebuie sa fie uniti iar ramurile care se usuca si se rup sunt sectele infiintate ulterior.
Asa cum ramurile uscate cad pe pamant si nu prind roada asa sunt si sectele care se infiinteaza si nu detin adevar.
Unirea in dreapta credinta asta este ecumenismul nu unirea cu ereticii, ca acelea sunt ramuri uscate fara rod.
Spuneti-mi si mie, dumneavoastra sustineti ca "Biserica Ortodoxa" = "Iisus Hristos"? Pentru ca Iisus nu a zis ca acel copac este Biserica Ortodoxa ci a zis ca acel copac este El insusi. Ori dumneavoastra spuneti ca acel copac este de fapt Biserica Ortodoxa. De unde rezulta ca, ori il contraziceti pe Iisus, ori Iisus este Biserica Ortodoxa. Iar Biserica nefiind decat Trupul Domnului, nu si capul, atunci unde este capul lui Iisus, daca dumneavoastra identificati Biserica ca fiind Insusi Hristos? Si daca biserica nu este Insusi Hristos ci doar trupul lui, inseamna ca acel copac ramane cum a zis Iisus: copacul este Iisus, mladitele vii sunt cei care asculta cuvantul Sau si il fac, iar mladitele uscate care cad sunt cei care il refuza pe Hristos in viata lor.

Last edited by adiandrea6; 17.09.2010 at 22:44:29.
Reply With Quote
  #365  
Vechi 18.09.2010, 11:52:34
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Spuneti-mi si mie, dumneavoastra sustineti ca "Biserica Ortodoxa" = "Iisus Hristos"? Pentru ca Iisus nu a zis ca acel copac este Biserica Ortodoxa ci a zis ca acel copac este El insusi. Ori dumneavoastra spuneti ca acel copac este de fapt Biserica Ortodoxa. De unde rezulta ca, ori il contraziceti pe Iisus, ori Iisus este Biserica Ortodoxa. Iar Biserica nefiind decat Trupul Domnului, nu si capul, atunci unde este capul lui Iisus, daca dumneavoastra identificati Biserica ca fiind Insusi Hristos? Si daca biserica nu este Insusi Hristos ci doar trupul lui, inseamna ca acel copac ramane cum a zis Iisus: copacul este Iisus, mladitele vii sunt cei care asculta cuvantul Sau si il fac, iar mladitele uscate care cad sunt cei care il refuza pe Hristos in viata lor.
Chiar daca nu Biserica Ortodoxa este cea... "true!!!" tot nu se poate spune ca avem un cap, Hristos, si un trup... nedefinit. Biserica are identitate, asta este foarte clar! Au, nu ti-a "picat in mana" si partea din Scriptura in care se zice:

Citat:
24. Ci precum Biserica se supune lui Hristos, așa și femeile bărbaților lor, întru totul.
25. Bărbaților, iubiți pe femeile voastre, după cum și Hristos a iubit Biserica, și S-a dat pe Sine pentru ea,
26. Ca s-o sfințească, curățind-o cu baia apei prin cuvânt,
27. Și ca s-o înfățișeze Sieși, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă și fără de prihană.
28. Așadar, bărbații sunt datori să-și iubească femeile ca pe înseși trupurile lor. Cel ce-și iubește femeia pe sine se iubește.
29. Căci nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește, precum și Hristos Biserica,
30. Pentru că suntem mădulare ale trupului Lui, din carnea Lui și din oasele Lui.
31. De aceea, va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va alipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup.
32. Taina aceasta mare este; iar eu zic în Hristos și în Biserică.
(Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel, cap. 5)
Cum s-a dat Hristos Bisericii daca ea nu era inca? Deci Biserica este inca inainte de Hristos! Prin Hristos Biserica se sfinteste, deci capata si o anumita identitate, iar El, Hristos, ramane in veci Capul Bisericii si Biserica nu mai poate fi "rupta" de Hristos. Astfel se poate spune ca Biserica a luat fiinta inca de la promisiunea facuta in Rai de catre Dumnezeu protoparintilor nostri, Adam si Eva; toata nadejdea in venirea lui Hristos este doar o rugaciune in Biserica! Aceasta identitate este una clara, continua, definitiva adica desavarsita! Sau poti sa spui ca Hristos este cap al unui trup altfel decat desavarsit? Pentru un moment scurt de timp, raportat la o situatie sau o persoana, s-ar putea spune asta, dar Hristos nu a sfintit o biserica vremelnica ci una vesnica, soro, de aceea se face identificarea Bisericii cu Hristos si se ajunge la contopire chiar, in Duh si Adevar, nu in pacat. Cu tot dinadinsul se incearca coborarea Capului acolo unde stau picioarele, fiindca asa vor picioarele. Ele (picioarele) au tradus gresit necesitatea ca toate madularele sa fie la aceiasi inaltime cu Capul si acum au ca principala lucrare contorsionismul si nu spalarea spre a deveni curate! Din exprimarea domniei tale (aceasta adica: "Si daca biserica nu este Insusi Hristos ci doar trupul lui, inseamna ca acel copac ramane cum a zis Iisus:[...] cu continuarea") se poate intelege ca se considera chiar ca Biserica si Capul ei nu sunt legate fiintial ci doar la nivel de interes comun!!!!

Iisus Hristos este Biserica? Da, este. La nivel de reprezentare in vesnicie Capul este suficient pentru ca Biserica sa ramana "slavita si fara pata". Se simte azi omul nedreptatit ca nu poate si el sa reprezinte Biserica, ca nu se poate aseza pe Scaunul cel mare al Capului? Este doar din MANDRIE! Nu incerca sa crezi ca Domnul are nevoie in Biserica de "despicatoridefirdeparinpatru". Isi doreste doar ca fiecare madular sa-si faca lucrarea lui, cu dragoste, smerenie, adevar si credinta. In Biserica exista randuiala (tot de la Hristos!!!) prin care orice madular se poate unii in chip real, inca din viata aceasta, cu Capul Bisericii. Domnia voastra nu incercati sa va uniti cu Capul, incercati (spre a voastra pierzare) sa dominati lucrarea Capului. Sunteti vreun madular "special"? Eu nu cred ca sunteti, soro, nu exista madulare speciale, ci doar iubitoare!

Daca Biserica Ortodoxa, si numai ea, este Biserica lui Hristos? Da asa este, chiar daca domnia ta ai alta parere. Sper, cu dragoste in Domnul, ca intr-o zi vei gusta din dulceata "smeritei cugetari" care te face sa vezi realitatea lui Hristos si nu inchipuirea mandriei proprii.

"Taina aceasta mare este"

P.S. Mediteaza mai profund la aceste cuvinte ale unei sfinte ramuri: "Pentru că suntem mădulare ale trupului Lui, din carnea Lui și din oasele Lui"
Reply With Quote
  #366  
Vechi 18.09.2010, 12:30:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Implicarea BOR in WCC (conciliul mondial al Bisericilor) a fost decisa de Sfantul Sinod al BOR.
Iar cei de la WCC au mers la pr Cleopa sa ia sfat daca sa mai cheltuie bani sau nu cu miscarea ecumenica.
Iar parintele Cleopa le-a zis sa continue cu aceasta ca initiativa e bineplacuta lui Dumnezeu.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #367  
Vechi 18.09.2010, 13:44:49
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Chiar daca nu Biserica Ortodoxa este cea... "true!!!" tot nu se poate spune ca avem un cap, Hristos, si un trup... nedefinit. Biserica are identitate, asta este foarte clar! Au, nu ti-a "picat in mana" si partea din Scriptura in care se zice:

Cum s-a dat Hristos Bisericii daca ea nu era inca? Deci Biserica este inca inainte de Hristos! Prin Hristos Biserica se sfinteste, deci capata si o anumita identitate, iar El, Hristos, ramane in veci Capul Bisericii si Biserica nu mai poate fi "rupta" de Hristos. Astfel se poate spune ca Biserica a luat fiinta inca de la promisiunea facuta in Rai de catre Dumnezeu protoparintilor nostri, Adam si Eva; toata nadejdea in venirea lui Hristos este doar o rugaciune in Biserica! Aceasta identitate este una clara, continua, definitiva adica desavarsita! Sau poti sa spui ca Hristos este cap al unui trup altfel decat desavarsit? Pentru un moment scurt de timp, raportat la o situatie sau o persoana, s-ar putea spune asta, dar Hristos nu a sfintit o biserica vremelnica ci una vesnica, soro, de aceea se face identificarea Bisericii cu Hristos si se ajunge la contopire chiar, in Duh si Adevar, nu in pacat. Cu tot dinadinsul se incearca coborarea Capului acolo unde stau picioarele, fiindca asa vor picioarele. Ele (picioarele) au tradus gresit necesitatea ca toate madularele sa fie la aceiasi inaltime cu Capul si acum au ca principala lucrare contorsionismul si nu spalarea spre a deveni curate! Din exprimarea domniei tale (aceasta adica: "Si daca biserica nu este Insusi Hristos ci doar trupul lui, inseamna ca acel copac ramane cum a zis Iisus:[...] cu continuarea") se poate intelege ca se considera chiar ca Biserica si Capul ei nu sunt legate fiintial ci doar la nivel de interes comun!!!!

Iisus Hristos este Biserica? Da, este. La nivel de reprezentare in vesnicie Capul este suficient pentru ca Biserica sa ramana "slavita si fara pata". Se simte azi omul nedreptatit ca nu poate si el sa reprezinte Biserica, ca nu se poate aseza pe Scaunul cel mare al Capului? Este doar din MANDRIE! Nu incerca sa crezi ca Domnul are nevoie in Biserica de "despicatoridefirdeparinpatru". Isi doreste doar ca fiecare madular sa-si faca lucrarea lui, cu dragoste, smerenie, adevar si credinta. In Biserica exista randuiala (tot de la Hristos!!!) prin care orice madular se poate unii in chip real, inca din viata aceasta, cu Capul Bisericii. Domnia voastra nu incercati sa va uniti cu Capul, incercati (spre a voastra pierzare) sa dominati lucrarea Capului. Sunteti vreun madular "special"? Eu nu cred ca sunteti, soro, nu exista madulare speciale, ci doar iubitoare!

Daca Biserica Ortodoxa, si numai ea, este Biserica lui Hristos? Da asa este, chiar daca domnia ta ai alta parere. Sper, cu dragoste in Domnul, ca intr-o zi vei gusta din dulceata "smeritei cugetari" care te face sa vezi realitatea lui Hristos si nu inchipuirea mandriei proprii.

"Taina aceasta mare este"

P.S. Mediteaza mai profund la aceste cuvinte ale unei sfinte ramuri: "Pentru că suntem mădulare ale trupului Lui, din carnea Lui și din oasele Lui"
Eu nu am zis ca Biserica Ortodoxa nu este cea adevarata, iar judecati gresit cuvintele mele (si spuneti ca dumneavoastra aveti judecata dreapta!), ci am zis ca toti crestinii care cred in Hristos (si deci si cei din Biserica Ortodoxa) sunt mladitele de care vorbeste Iisus.
Cat despre restul argumentatiei dumneavoastra, sa inteleg ca Iisus nu este Capul bisericii doar pentru ca nu puteti intelege dumneavoastra cum de biserica poate fi doar trupul Sau? Multumesc de astfel de invatatura. Daca mai aveti si altele la fel de ortodoxe, as dori sa le aud si eu, ca aveti unele foarte interesante.
Reply With Quote
  #368  
Vechi 18.09.2010, 14:25:58
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Cat despre restul argumentatiei dumneavoastra, sa inteleg ca Iisus nu este Capul bisericii doar pentru ca nu puteti intelege dumneavoastra cum de biserica poate fi doar trupul Sau? Multumesc de astfel de invatatura. Daca mai aveti si altele la fel de ortodoxe, as dori sa le aud si eu, ca aveti unele foarte interesante.
Intelege ce vrei, ca oricum nu o scoatem la capat! Mai am o invatatura, draga mie, pe care ti-as transmite-o prin cuvant, dar mi-e teama ca se pierd margaritarele. Asa ca vorbesc tot la modul general: " Dacă știați ce înseamnă: Milă voiesc iar nu jertfă, n-ați fi osândit pe cei nevinovați. (Matei 12,7).

Eu nu te osandesc, nu pentru ca nu as vrea (am si eu slabiciunile mele!), dar chiar te consider nevinovata. Poate prea nevinovata!
Reply With Quote
  #369  
Vechi 18.09.2010, 16:57:01
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Intelege ce vrei, ca oricum nu o scoatem la capat! Mai am o invatatura, draga mie, pe care ti-as transmite-o prin cuvant, dar mi-e teama ca se pierd margaritarele. Asa ca vorbesc tot la modul general: " Dacă știați ce înseamnă: Milă voiesc iar nu jertfă, n-ați fi osândit pe cei nevinovați. (Matei 12,7).

Eu nu te osandesc, nu pentru ca nu as vrea (am si eu slabiciunile mele!), dar chiar te consider nevinovata. Poate prea nevinovata!
Pai dumneavoastra sunteti cel care ii osanditi pe nevinovatii care cred in Iisus Hristos, il iubesc pe Iisus Hristos, ii respecta invatatura si incearca sa o faca pe ea, dar au "defectul" fie de a nu face parte deloc din Biserica Ortodoxa, fie a nu face parte dupa criteriile pe care dumneavoastra le retineti ca fiind cele bune. Eu insa nu am osandit pe nimeni, dimpotriva, am zis ca toti cei care cred in Iisus Hristos si incearca sa faca dupa invatatura Sa, sunt mladitele de care vorbeste Iisus. Unde vedeti osanda?

Cat despre randuiala stabilita de Iisus, ca tot ati amintit-o mai sus, ea este in felul urmator (parafrazez, dar stiti cu siguranta citatul): nu faceti ca imparatii lumii acesteia care comanda in postura de stapani, ci acela dintre voi care doreste sa fie mai mare peste ceilalti, sa se faca pe sine mic si sa le slujeasca lor.
Dumneavoastra doriti sa fiti mai mare sau mai mic decat mine? Daca doriti sa fiti mai mare, trebuie sa va faceti mai mic decat mine si sa imi slujiti, iar daca doriti sa fiti mai mic, va slujesc eu cu cea mai mare placere. Alegeti varianta care va place, si eu voi fi alaturi de dumneavoastra. Totul insa dupa invatatura Domnului, pentru ca El ne-a slujit mai intai tuturor, si ca atare este mai mare decat noi toti, asa ca eu pe El il ascult in primul rand, si apoi pe ceilalti, dupa cuvantul Domnului. Ceea ce este in acord cu invatatura Lui accept, ceea ce este contrar, resping. El este singurul cu drept de a fi numit Invatator, dupa cum singur a spus-o. Iar Tata imi este doar cel ceresc, dupa cum tot Iisus mi-a zis.

Last edited by adiandrea6; 18.09.2010 at 17:03:46.
Reply With Quote
  #370  
Vechi 18.09.2010, 17:03:29
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Daca doriti sa fiti mai mare, trebuie sa va faceti mai mic decat mine si sa imi slujiti, iar daca doriti sa fiti mai mic, va slujesc eu cu cea mai mare placere.

Am inteles, sa traiti!
.............................
Acum sunt mai mic?

"Despre partea închinării însă, Doamne, să ne ierți;
Dar acu vei vrea cu oaste și război ca să ne cerți,
Ori vei vrea să faci întoarsă de pe-acuma a ta cale,
Să ne dai un semn și nouă de mila Măriei tale...
De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris și pentru noi,
Bucuroși le-om duce toate, de e pace, de-i război."





Last Edit: (strict pt. doamna adiandrea6)

Cuvantul "Doamne" din primul vers prezentat mai sus se refera la un sultan otoman, Baiazid, cu care Mircea cel Batran a avut o discutie "face to face" candva, conform lui Eminescu. Ca sa nu se inteleaga ca se refera la Domnul Dumnezeu!

Last edited by Pr.Gheorghe; 18.09.2010 at 17:50:15.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Consecintele razboiului mihaela75 Generalitati 17 24.03.2011 19:59:43
Mihai Viteazul - Parastas la 409 ani de la moartea acestuia cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 11 11.08.2010 20:45:00
Identificarea sufletului si identitatea acestuia adelin Generalitati 23 27.01.2010 12:01:38
Pacatul - si consecintele lui? s_snape Generalitati 14 09.05.2009 15:37:11
Cum putem integra raul in univers, si care este rolul acestuia magnusfelyx Generalitati 6 30.12.2008 19:14:48