Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.10.2010, 12:37:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
E bine sa ne ingrijim, dar nu in sensul "pregatirii" aceleia, fiindca atunci s-ar putea sa pregatim pentru altii, nu pentru noi! Nu eu decid sa fiu "ales", ci Dumnezeu!
Pai asta este si scopul unui crestin autentic: sa ii mantuiasca mai intai pe ceilalti de ce e rau (in orice forma ar fi raul), iar la urma si pe el insusi. Prioritatea trebuie sa fie intotdeauna celalalt, nu eu. Lui sa-i dau de mancare, pe el sa-l apar de frig, pe el sa-l luminez in masura in care accepta, pe el sa-l aduc aproape de Dumnezeu, prin harul Sau.

De aia ma fac eu de cacao pe forum, de aia risc ridicolul - dar nici ca-mi pasa. Daca un singur cititor va medita macar la problema care se pune si va ramane cu o informatie cat de cat folositoare in subconstient, pentru viitor, nu mi-am pierdut timpul degeaba.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.10.2010, 12:48:17
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

"De aia ma fac eu de cacao pe forum, de aia risc ridicolul - dar nici ca-mi pasa. Daca un singur cititor va medita macar la problema care se pune si va ramane cu o informatie cat de cat folositoare in subconstient, pentru viitor, nu mi-am pierdut timpul degeaba. "

Macar ai curajul sa spui lucruri personale pe forum dar stiu destui care isi fac probleme si se gandesc destul la supravietuire...de ex. sotul meu se gandeste si imi impartaseste din gandurile lui si chiar dc uneori il iau peste picior cred ca in mare are dreptate.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.10.2010, 13:14:28
VEGIRO VEGIRO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Daca Dumnezeu vrea sa supravietuiesc, imi va trimite pasarile cerului cu cele necesare. Dar nu ma intereseaza supravietuirea cu orice pret. Ca sa ma tem de moarte ar insemna sa neg tot ce stiu despre jertfa Mantuitorului.
Tind sa fiu de acord cu asistenta divina sau ajutorul divin dar acest ajutor nu vine in modul cum l-ai descris tu ,as fi mai mult de acord cu ionut in privinta supravietuirii in situatii limita gen razboi mondial ,cataclisme globale pentru asta avem nevoie de anumite pregatiri antrenamente corespunzatoare nu poti doar sa te rogi si atat, pentru ca nu meritam un astfel de ajutor cel putin din cate stiu doar sfintii mai primeau un astfel de ajutor alimentar de la pasari si alte animale salbatice ,Dumnezeu te ajuta cat timp te ajuti si tu nu vrea sa stai si sa astepti moartea aia ar fi o sinucidere nu cred ca vrei sa te sinucizi fiind crestin deci mai bine te chinui supravietuind decat sa iti cada din cer pentru ca toti avem si o cruce de dus si mie mi s-ar parea boring sa vina din cer unde ar mai fi aventura?:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.10.2010, 14:57:06
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Da, noi ne multumim sa fim crestini pe jumate....
"O fi el Dumnezeu ajutator, dar si eu sunt un pui de Rambo!"
Pe sfinti i-a ajutat Dumnezeu asa, oare de ce? Ca si-au pus TOATA nadejdea in EL!!! De asta! Si apoi... omul spre asta este chemat sa se sfinteasca!
Poti sa ai zeci de buncare si zeci de ascunzatori pentru mancare, si atunci cand vrei sa ajuti pe cineva te vei trezi cu un cutit in spate si ti se va lua totul, daca nu va fi Dumnezeu sa te pazeasca. Si apoi cu mancare ii ajuti pe oameni cand moartea bate la usa?
Omule Bun fii bun si mai departe ca mie imi place ideea ta!
Domane ajuta!
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.10.2010, 11:27:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Da, noi ne multumim sa fim crestini pe jumate....
"O fi el Dumnezeu ajutator, dar si eu sunt un pui de Rambo!"
Pe sfinti i-a ajutat Dumnezeu asa, oare de ce? Ca si-au pus TOATA nadejdea in EL!!! De asta! Si apoi... omul spre asta este chemat sa se sfinteasca!
Poti sa ai zeci de buncare si zeci de ascunzatori pentru mancare, si atunci cand vrei sa ajuti pe cineva te vei trezi cu un cutit in spate si ti se va lua totul, daca nu va fi Dumnezeu sa te pazeasca. Si apoi cu mancare ii ajuti pe oameni cand moartea bate la usa?
Omule Bun fii bun si mai departe ca mie imi place ideea ta!
Domane ajuta!
De ce ai impresia ca noi, mai alarmisti si mai prudenti, Il scoatem pe Dumnezeu din ecuatie daca ne pregatim pentru cand o fi mai rau? Nadejdea ramane in El, evident, altfel nu se poate.

Ia sa vedem ce ne zice Hristos la Marcu 13:

14. Iar când veți vedea urâciunea pustiirii, stând unde nu se cuvine - cine citește să înțeleagă - atunci cei ce vor fi în Iudeea să fugă în munți,
15. Și cel de pe acoperiș să nu se coboare în casă, nici să intre ca să-și ia ceva din casa sa,
16. Și cel ce va fi în țarină să nu se întoarcă îndărăt, ca să-și ia haina.
17. Dar vai celor ce vor avea în pântece și celor ce vor alăpta în zilele acelea!
18. Rugați-vă, dar, ca să nu fie fuga voastră iarna.
19. Căci în zilele acelea va fi necaz cum nu a mai fost până acum, de la începutul făpturii, pe care a zidit-o Dumnezeu, și nici nu va mai fi.
20. Și de nu ar fi scurtat Domnul zilele acelea, n-ar scăpa nici un trup, dar pentru cei aleși, pe care i-a ales, a scurtat acele zile.

Vor veni vremuri ciudate, tulburi si inselatoare. De fapt, au inceput deja. Insa la un moment dat se va intampla ceva aratat, dovedit, cand nu vom mai avea dubii si va trebui sa alegem: ramanem sau ne refugiem in munti? Rapid, fara timp de meditatii, scrie clar mai sus. Daca vei fi printre cei care vor alege exilul, atunci va trebui sa stii cum sa rezisti in padure. Eu voi sti cum sa ma adapostesc, de unde sa beau apa si de unde nu, ce pot sa mananc si ce e otravitor. Atunci unii care nu s-au interesat nici macar un pic de treburile astea vor avea nevoie sa aiba langa ei cate un pui de Rambo cu cutitul la cingatoare si cu ceva informatii despre viata in padure. Dumnezeu va aranja spre binele grupului ca sa fie acolo unul deprins cu situatii de genul ala, sunt sigur de asta. Fii si tu unul care poate sa ajute, nu ignora profetiile si nici lectiile de supravietuire care se dau peste tot in media. Ca nu degeaba a randuit Dumnezeu emisiunile si articolele respective.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.10.2010, 12:12:52
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Da, noi ne multumim sa fim crestini pe jumate....
"O fi el Dumnezeu ajutator, dar si eu sunt un pui de Rambo!"
Pe sfinti i-a ajutat Dumnezeu asa, oare de ce? Ca si-au pus TOATA nadejdea in EL!!! De asta! Si apoi... omul spre asta este chemat sa se sfinteasca!
Poti sa ai zeci de buncare si zeci de ascunzatori pentru mancare, si atunci cand vrei sa ajuti pe cineva te vei trezi cu un cutit in spate si ti se va lua totul, daca nu va fi Dumnezeu sa te pazeasca. Si apoi cu mancare ii ajuti pe oameni cand moartea bate la usa?
Omule Bun fii bun si mai departe ca mie imi place ideea ta!
Domane ajuta!
Eu nu sunt sigura ca inteleg...
Iti dau un exemplu, absolut ipotetic: daca se intampla sa te imbolnavesti de o boala grava ce necesita operatie pentru a-ti salva viata (Doamne fereste,duca-se pe pustii!),tu ce faci?
Variante de raspuns:
1.Refuzi interventia chirurgicala,te rogi si astepti sa fii salvat de Dumnezeu;
2.Te rogi si apelezi si la medici pentru a efectua operatia.

Te rog sa argumentezi si sa faci o analogie cu situatia prezentata la inceputul topicului.Daca doresti,bineinteles :) ...multumesc frumos!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.10.2010, 16:42:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
"frate,da ce se intampla cu atatea emisiuni si firme de “supravietuire”.Ne paste vreo apocalipsa si noi nu stim???"
.
Nu, nici vorba, ci doar pentru ca se vind bine si au audienta mare, dupa care o sa aprara altceva si altceva.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.10.2010, 16:46:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Eu stiu doar atat:

Daca Dumnezeu vrea sa supravietuiesc, imi va trimite pasarile cerului cu cele necesare. Dar nu ma intereseaza supravietuirea cu orice pret. Ca sa ma tem de moarte ar insemna sa neg tot ce stiu despre jertfa Mantuitorului.
Dar si daca nu va vrea, ce te faci?
Crezi ca totul tine de cite carti ai citit, de un efort interectual de a nu nega ceva ce ai citit?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.10.2010, 18:38:08
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

"Dumnezeu da dar nu baga in traista"

spune in Biblie ca la un moment dat ne vom castiga greu painea de fiecare zi ... cine nu va accepta semnul fiarei nu va putea vinde si cumpara nimic


ce e rau deci in a sti cate ceva despre cum sa traiesti fara a cumpara de la hipermarket?


evident ca prima lupta este in cresterea in credinta, dar un loc in care sa te retragi in liniste ... nu este o idee rea; daca nu pentru noi atunci pentru copiii nostri

vad astazi copii care se uita la o vaca si zic: "uite tata ... ce caine mare"; pentru ei mancarea de la hipermarket e singura sansa de a manca ceva ... este bine sa fim independenti si sa ne crestem copiii la fel
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.10.2010, 18:38:16
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu, nici vorba, ci doar pentru ca se vind bine si au audienta mare, dupa care o sa aprara altceva si altceva.
dpdv rational... si eu tind sa cred acelasi lucru. E pt audienta si senzational.

In ultimii ani s-au raspandit mult povesti despre antrenamantul soldatilor din legiunea straina, si despre antrenanentul altor trupe speciale... antrenamant pt conditii limita de supravietuire. Starneste curiozitatea, normal. Bear Grylls a facut parte din ceva forte speciale parca, uite legatura.


Evident, nu pot sa nu ma gandesc... "dar daca..." ... dar daca va fi nevoie sa supravietuiesc asa?... mai ales cu toate zvonurile astea de razboaie si apocalipsa... sa nu uitam ca deja suntem intr-un razboi, cand si cand mai apar stiri despre soldati romani morti/raniti in irak, dar sunt "servite" ca pe ceva asa... banal.

Am vazut o emisiune ceva mai realista despre supravietuie, "Survivor man", cu tipul ala care pleaca singur de nebun, si se filmeaza singur. Sau asa sustine, oricum e plauzibil. Arata chestii care ar putea sa ajute sa supravietuiasca si o persoana obisnuita, si nu mananca scarbosenii, nu escaladeaza munti si cascade, etc. Vorbeste destul de mult si de riscul psihic pe care-l presupune sa te afli in pustietate noaptea. In astfel de cazuri, "frica de bau-bau" poate aparea si la cei mai curajosi... trebuie sa treci de asta ca sa te mai preocupi de cat de uscate au hainele, sau daca stai direct pe pamant sau nu, etc. Si spune clar de multe ori sa nu te misti din loc decat daca:-nu ai apa potabila,-nu ai nici un fel de sanse sa fii gasit in timp util ca sa supravietuiesti in locul unde te afli;- nu ai mancare.-te afli pe teritoriul unor animale de prada. Si spune destul de des si sa nu te apuci sa faci ceva figuri de alpinism, chiar daca ai echipament si ai castiga timp. Pt ca intr-o astfel de situatie, nu poti risca nici macar o taietura, daca iti luxezi sau rupi ceva esti mort. A, si-ti spune sa gatesti orice animal pe care intentionezi sa-l mananci. Si sa nu mananci gandaci. Gandacii, daca poti sa-i vezi si nu fug de tine inseamna ca au ei o arma secreta de nu se feresc. Deci daca-i vezi si poti sa-i prinzi---sa nu-i mananci sub nici o forma.

Cu alte cuvinte,"survivor man" spune ca daca faci ce face Bear Grylls, cam mori... ce face el acolo e pt show... bine, poti culege si chestii utile, dar... atentie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oamenii au atatea fete incat nu iti poti da seama care e cea adevarata Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 6 30.07.2012 14:10:19
11 dintr-o lovitura lore86 Generalitati 25 14.06.2012 00:46:14
De ce Eva a fost facuta dintr-o coasta? nicolescu vio Intrebari utilizatori 8 03.11.2011 13:17:22
Gânduri dintr-o parcare fantana Generalitati 3 08.05.2009 15:33:35
Pana la ce data? Qquasar Nunta 3 01.11.2008 15:03:02