Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.11.2010, 19:51:43
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul


Oare poate cineva de aici, intr-o dezbatere cu Corut sa aduca argumente clare fara sa cada in subiectivism?

Sunt foarte curios sa aflu aceste argumente
Domnule, nu faceti greseala de a categorisi productiile lui Pavel Corut drept "argumente", doar pentru ca se intampla sa fie exprimate in forma cuvintelor legate in propozitii si fraze, si nu faceti greseala de a crede ca ceea ce doreste Pavel Corut este o "dezbatere".

Elucubratiile lui Corut nu sunt "argumente".

E plin internetul de argumente formulate de atei sau de musulmani sau de budhisti care, desi nu cred in Isus Cristos, au cel putin deschiderea intelectuala de a cauta raspunsuri unor intrebari si de a dori o dezbatere cu final constructiv. Pavel Corut nu face parte dintre acestia.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.11.2010, 20:06:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mai mult ca sigur Sf Nicolae nu a palmuit pe nimeni, deoarece consecintele acestui gest ar fi dezastruoase. De la o palma la smulgerea limbilor "eretice" cu clestele, chiar de catre unii "ortodocsi " de pe aici, nu este drum lung.

Faza cu palma a fost printre altele justificarea Inchizitiei si a altor mizerii "sfinte", de aceea au si fabricat aceasta minciuna in Traditie!
Daca dvs. stiti mai bine decat toti... Ortodocsii n-au avut treaba cu Inchizitia, viata Sfantului Nicolae nu se cunoaste din timpul evului mediu.
Daca acum aflati prima data despre asta, Sfantul Nicolae a fost inchis la ordinul imparatului pentru acea palma, apoi s-a intamplat o minune si usile s-au deschis.

Revenind la Corut, eu nu inteleg de unde a luat anul 5000 si ceva de la inceputul lumii, de exemplu. Doar stim ca inainte la noi se nota anul de la facerea lumii, asa erau trecuti anii. De exemplu in timpul lui Stefan ce Mare se facusera 7000 de ani, peste tot apar acesti ani la vechii domnitori. Omul asta nu a reusit macar atat sa afle, ce era cu anii aia scrisi la vechii domnitori?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.11.2010, 21:12:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ortodocsii n-au avut treaba cu Inchizitia,
Ortodocsii nu au avut treaba cu Inchizitia dar cu Legionarismul au avut din plin. Ai uitat cum in virtutea "palmei" trase lui Arie, se puneau tevile de pistol la ceafa celor ce nu se conformau cu odinele capitanului.

Ca urmare nu legionarii de la Pitesti sunt martirii neamului ci cei care au suferit de pe urma faptelor singeroase ale acestor "martiri"; evreii, asa zisii eretici, politicienii care luptau pentru libertate si democratie, printre care si N Iorga.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.11.2010, 21:23:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Domnule, nu faceti greseala de a categorisi productiile lui Pavel Corut drept "argumente", doar pentru ca se intampla sa fie exprimate in forma cuvintelor legate in propozitii si fraze, si nu faceti greseala de a crede ca ceea ce doreste Pavel Corut este o "dezbatere".

Elucubratiile lui Corut nu sunt "argumente".

E plin internetul de argumente formulate de atei sau de musulmani sau de budhisti care, desi nu cred in Isus Cristos, au cel putin deschiderea intelectuala de a cauta raspunsuri unor intrebari si de a dori o dezbatere cu final constructiv. Pavel Corut nu face parte dintre acestia.
Domnule, nu stiu de ce, dar transmiteti sentimentul ca incercati sa viriti un pumn in gura celor care vor sa participe la o dezbatere a acestor argumente, asa cum se prezinta ele si indiferent de cine le prezinta cu sau fara doctorat. Este oare o asa de mare blasfemie sa ceri un lucru asa de marunt si neinsemnat ca aceasta simpla lamurire ale unor dovezi.

De ce oare sariti in sus de un cot , enervat la culme ca domnul corut este inadecvat acestor dezbateri. De ce oare dat deja sentinte de cine are dreptul sa dezbata si cine nu?

Atitudinea aceasta eliminatorie pare a fi mai degraba o conspiratie a celor care cred orbeste, decit ceva clar frumos, pur, adevarat, sensibil, explicabil si care nu prezinta nici o dificultate de promovare in rindul maselor.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.11.2010, 17:40:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ortodocsii nu au avut treaba cu Inchizitia dar cu Legionarismul au avut din plin. Ai uitat cum in virtutea "palmei" trase lui Arie, se puneau tevile de pistol la ceafa celor ce nu se conformau cu odinele capitanului.

Ca urmare nu legionarii de la Pitesti sunt martirii neamului ci cei care au suferit de pe urma faptelor singeroase ale acestor "martiri"; evreii, asa zisii eretici, politicienii care luptau pentru libertate si democratie, printre care si N Iorga.
Nu vad ce legatura are cu ceea ce discutam, adica ziceati de Sfantul Nicolae. Am intrat de putin timp pe forum, nu stiu daca sunteti credincios.
Daca doreste cineva pot analiza cateva puncte ale lui Corut, daca cineva de pe forum ar vrea sa afle ceva, nu ca sa-i raspund lui Corut.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.11.2010, 12:58:06
VEGIRO VEGIRO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit Un pic de adevar tot este :)

Eu sunt de parere ca domnul Corut are dreptate in privire la modul cum o mare parte din preoti isi strang averi pe pamant si unora chiar nu le pasa de ce zic cele 10 porunci actiunile lor fiind contradictorii si vreau sa va anunt ca eu nu il inghit pe cel de la conducerea bisericii ortodoxe daca nu stiati, sfintia sa mancamiar ceva se plibma cu limuzine luxoase si cand trece pe langa oameni ca nu au ce manca ma mir ca nu ii este rusine el capatenia bisericii da un exemplu de cacat eu sincer m-as simtii ca un rahat eu in limuzina si altii nu au ce manca ar trebui sa fie huliti si facuti in fel si chip cand fac treburi de genu cum a facut si Hristos cu fariseii de ce nu se mai intalnesc oameni de genu pentru ca pe toti ii doare undeva de aia si daca sunt care il ling in cur pe preasfintia sa sa stie ca mai are cale lunga pana o sa ajunga el sfant umbland cu limuzine scumpe eu nu inteleg de ce nu poate fi dat jos si ales un om care chiar ar merita conducerea care sa scoata homosexualii cei care fac descantece si vraji de dezlegare asa zisi parinti la care ne spovedim ce fain nu? si cei care iau spaga si alte lucruri mizere si din cate am citit biserica romana ortodoxa cam tace cu treaba cu cipurile biometrice http://rapcea.ro/2010/10/de-ce-tace-...todoxa-romana/ nu sunt de acord nici cu construirea de biserici colosale si catedrale din banii nostrii sau din bani cu care ar putea repara spitale case de copii case de batrani ca de alea se pare nu avem nevoie ,avem nevoie doar de biserici prin cladiri o sa ne mantuim . peace to all
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.11.2010, 13:30:57
claudiu5324 claudiu5324 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2006
Locație: Fagaras,BV
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Wink Un nebun care nu merita luat in seama

Asa cum in vremea Sfantului Maxim Marturisitorul sau in vremea celor trei mari Ierarhi ai ortodoxiei au fost multi eretici asa,si acum si asta va fii numai inceputul, dar Biserica Dreptcredincioasa nu sta in cei multi,ci in cei putini care au credinta adevarata si smerenie,simplitate fara logica aceasta lumeasca care incepe si a si inceput sa acapareze lumea pana si manastirile,dar asta asa va fii si o sa vina precum spun sfintii parinti lucruri si mai rele pentru ca aluatul duhovnicesc a inceput sa dispara... ''Un creștinism fără recunoașterea lui Iisus Hristos ca Dumnezeu și stăpân al lumii nu-ți obligă viața la a o face mai curată. Iar cu cât viața se face mai necurată cu atât te întuneci dinspre Dumnezeu, până la a-L tăgădui cu totul și a I te face vrăjmaș declarat. Viața trăită fără grijă, numai pământește, la asta te duce.

Spre o atare stăvilire a răutății a trimis Dumnezeu pe Sfinții Trei Ierarhi. Ei sunt sarea care oprește firea omului de a se împuți cu totul. E de la sine înțeles că firea omenească, povârnită spre păcat, tocmai de aceea nu-i prea poate suferi. Dar lor nu le pasă că nu-s pe placul lumii. În ei arde luminos înainte misiunea pe care le-a dat-o Dumnezeu, de a fi sare făpturii și martorii lui Dumnezeu între oameni''. Am luat un citat din Sfantul Parinte Arsenie Boca nu sunt un credincios practicant spre rusinea mea draga calyope si nici nu ma voi ruga pt unu k Corut asta..Te rogi pt cei aproape tie care ii cunosti nu pentru cei care nici nu are rost sa discutii k nu ai ce,au mintea intunecata asa au fost toti eretici incepand de la arie pana la luther...v-am salutat.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.11.2010, 18:43:18
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,andreicozia

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce este curios cu acest domn Pavel Corut( cu care nici eu nu sunt de acord) este ca in aceste emisiuni nici un Teolog nu-l poate combate si aduce argumente impotriva celor spuse de dinsul prin dovezi clare PENTRU TOATA LUMEA, nu numai pentru cei care cred si nu cerceteaza.
Cred ca in asta consta popularitatea lui.
Sunt invitati tot felul de profesori de teologie si preoti cu renume si practic nu-l pot combate in absolut nici o judecata de a dinsului. Mai rau este faptul ca acesti invitati incep sa se enerveze si termina prin a deveni isterici, iar prin aceasta atitudine nu poti cistiga o asemenea dezbatere si chiar poti dauna foarte mult credintei

Oare asa sa fie, Totul sa tina numai de simtirea omului in inima? si in a crede fara a cerceta?
Cine are raspuns la aceste dileme il va putea confrunta eficient si mai ales OBIECTIV.

Oare poate cineva de aici, intr-o dezbatere cu Corut sa aduca argumente clare fara sa cada in subiectivism?

Sunt foarte curios sa aflu aceste argumente
io, sunt curios si vreau sa spun, crap de curiozitate sa aflu de la tine unde scrie in biblie:crede si nu cerceta???andrei,sunt doua vorbe:
1.ferice de cei ce cred si nu au vazut
2.cercetati scripturile,altceva io nu am gasit in biblie.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.11.2010, 22:28:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-l miluiasca pe Pavel, cel cazut intre talharii pierzatori de suflet, sa-i deschida si lui ochii duhovnicesti si sa-l faca sfant marturisitor al credintei crestine ortodoxe, la fel ca pe apostolul Pavel!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.11.2010, 01:26:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne, iarta-l ca nu stie ce spune!

Bine spunea Pr. Cleopa si nu numai, ca daca te increzi diavolului arhicon odata, apoi esti la mana lui... Cea mai buna dovada aici.
Doamne apara si pazeste!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisă pentru predarea Religiei în școli laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 10 14.10.2012 02:42:05
Pavel Corut si ofensele aduse crestinismului VivatAcademia Intrebari utilizatori 6 23.11.2010 00:46:08
Scrisoare Deschisa C.tin Resurse ortodoxe on-line 2 23.11.2008 19:10:54