Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 29.12.2010, 06:44:41
Monachos Monachos is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Biserica respectivă și preotul ei paroh este în comuniune cu Biserica Catolică, nu este nici schismatică, nici eretică, atâta vreme cât autoritatea Bisericii nu s-a pronunțat în acest sens.

Eu, ca simplu credincios catolic, pot să-mi exprim un punct de vedere, în speță, că respectivul preot se află într-un anumit grad de neascultare față de Biserică, fără ca aceasta să impieteze, în lipsa unui verdict oficial, asupra statutului unui preot sau a parohiei sale în raport cu Biserica.

De altfel, mă îndoiesc profund că dumneavoastră aveți o înțelegere cu privire la motivele pentru care eu sau domnul Dragomir obiectăm împotriva respectivei parohii; în orice caz, nu este vorba despre arhitectura lăcașului de cult sau ritul latinizat...

Logica dumneavoastră este într-adevăr "simplă", dar din nefericire, ea nu este nici logica lui Aristotel (adică cea ce se predă în liceu) și nici logica Părinților Bisericii; ea este din păcate o simplă logică anti-catolică, similară cu logica adventiștilor, a sedevacantiștilor sau a lui Cerularie, și se rezumă la "eu spun că Biserica Catolică nu are dreptate iar ceea ce spun eu este adevărat pentru că, dintr-un motiv oarecare, așa cred și spun eu".
Cu toate acestea va invartiti in jurul cozii, contrazicandu-va singur. Trist, pentru ca tot nu reusiti sa ma convingeti. Si nu, nu aceasta este logica pe care merg, dar nu am de gand sa va conving pentru ca in primul rand dvs. sunteti sigur de afirmatiile dvs (desi va contraziceti singur in ele, in privinta "gradului de ascultare", care odata e deplin, dar dupa opinia dvs. nu, ori cal, ori magar, sau exista si caldicei?!).
Un An Nou mai bun si mai putin obtuz in privinta perspectivelor. Dar, iata, numai catolicii detin adevarul, iar ortodocsii, acesti pardalnici de eretici, simoniaci, colaborationisti, schismatici trebuie calcati in picioare pentru faptul ca n-au pupat papucul papei.

Last edited by Monachos; 29.12.2010 at 06:49:05.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 29.12.2010, 07:17:55
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ați uitat să-l menționați pe Cerularie.
schisma a declansat-o cardinalul humbert care era catolic????
Reply With Quote
  #73  
Vechi 29.12.2010, 07:24:40
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monachos Vezi mesajul
Deci tot nu-mi raspundeti. Asadar e adevarat ca biserica din Timisoara "Regina Pacis" este in perfecta ascultare fata de Biserica Greco-Catolica din Romania. Cum indrazniti sa afirmati ca nu e in ascultare fata de ea? Deci traditia bizantina e doar o vorba goala pentru "greco"catolici.

Doamne ajuta!
este greco-catolica doar in denumire in fiinta ei este 100/ catolca.Doar asta sa dorit din totdeauna imperiu terestru nu imparatie cereasca de aceea si ecleziologia catolica tine de papa, nu de sinod si vocea poporului.In rest toate bune pana ,ai apare cate un reformator !!!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 29.12.2010, 07:30:07
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Domnule Monachos, sunteți absolut incredibil. Aveți nevoie urgentă să vă treziți la realitate.

Postările dumneavoastră sunt pline de neadevăruri, astfel:

Afirmați că "numai catolicii dețin adevărul". Aceasta este un neadevăr, deoarece nici eu, nici Domnul Mihnea Dragomir nu am susținut niciunde așa ceva.

Afirmați că "numai catolicii se mântuiesc". Acesta este un alt neadevăr, deoarece nici un catolic de pe forum nu a susținut așa ceva.

Vă plângeți singur de milă că ați fost făcut eretic. Acesta este un alt neadevăr, deoarece nici un catolic de pe forum, și nici Biserica Catolică nu a susținut că ortodocșii ar fi eretici.

Vă plângeți că ați fost făcut colaboraționist, în condițiile în care dumneavoastră sunteți cel care a acuzat Biserica Catolică de rit roman din România că a colaborat cu comuniștii.

În ultimul rând, să lămurim această ideea a dumneavoastră conform căreia catolicii vă persecută și doresc să vă calce în picioare.

Eu activez pe acest forum de aproape un an, domnul Dragomir de mai multă vreme. Dumneavoastră v-ați înregistrat acum câteva zile, și fără să fiți atacat, v-ați repezit să postați pe aria dedicată catolicismului cu replica "eu nu agreez prezența catolicilor aici".

Pe acest forum, domnule, suntem toți oaspeți. Nu este nici forumul meu, nici al dumneavoastră. Dar dumneavoastră vă comportați ca un oaspete care, abia intrat în casă, se repede la alți oaspeți și dorește să-i dea afară, iar mai apoi se plânge că e persecutat de aceștia.

Last edited by Erethorn; 29.12.2010 at 10:27:39.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 29.12.2010, 10:26:52
Monachos Monachos is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Mesaje: 39
Implicit

Nu are nici o relevanta cand si unde m-am inscris pe acest forum, in care sunt inscris de mai bine de un an de zile. Riposta dura va apartine dvs. care nu veniti cu nici un fel de argument ci doar aruncati cu noroi. Daca nu va convine, puteti ignora cele scrise de mine. Daca sunt neadevaruri demontati-le, eventual cu argumente reale si pe presupuneri. Si eventual din invatatura ortodoxa!
Pana acum nu ati vorbit decat din pareri personale, cum ar fi cea legata de parohia din Timisoara, care desi in deplina comuniune cu Biserica Catolica, in opinia dvs. are probleme in privinta acestei comuniuni caci singur ati afirmat ca e o "parohie greco-catolică aflată în vădită neascultare față de Biserică".
Va cam incurcati in pareri, din cate vad eu.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 29.12.2010, 10:29:26
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Vădită neascultare nu înseamnă ruperea comuniunii. Dacă nu aveți elemente fundamentale de eclesiologie și drept canonic de ce insistați să vă etalați lipsa de cunoștințe ?

Văd că evitați să răspundeți în legătură cu afirmațiile dumneavoastră neadevărate cu privire la pretinsa pretenție a catolicilor de pe forum de a fi singurii deținători ai adevărului, singurii care se mântuiesc. când și unde am spus așa ceva ? Când și unde am spus că ortodocșii sunt eretici ? Dacă nu aveți răspuns, ar fi frumos să vă cereți scuze.

Last edited by Erethorn; 29.12.2010 at 10:31:57.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 29.12.2010, 10:33:34
Monachos Monachos is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Mesaje: 39
Implicit

Probabil la catolici neascultarea nu prespune ruperea comuniunii! N-am de unde stii acest lucru.
Iar dvs. personal, nu ati scris asa ceva (inca) dar Biserica dvs. asa afirma "Biserica subzista in Biserica Catolica".
Scuze fata de ce? Fata de faptul ca papa de la Roma se vrea stapan peste Bisericile Ortodoxe?
Ar fi mai bine sa explicati publicului larg si evenimentele de la Conciliul Vatican I, unde un patriarh uniat a plecat din Conciliu si cand a revenit papa i-a pus piciorul pe cap ca sa-l umileasca.

Last edited by Monachos; 29.12.2010 at 10:35:48.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 29.12.2010, 10:36:58
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Și ce-ați vrea să spună, că subzistă în biserica mormonă ?! sunteți absurd, domnule.

Biserica Catolică nu învață că doar catolicii se vor mântui și că doar catolicii dețin adevărul. Acestea nu sunt părerile mele personale, ci învățături ale Bisericii cuprinse în constituțiile dogmatice și în catehism. Dacă nu le cunoașteți, de ce vă aventurați în speculații ? doar de dragul de a ataca catolicismul ?

În ceea ce privește ruperea comuniunii, vă asigur că nici în cazul Bisericii Ortodoxe aceasta nu echivalează cu neascultarea.

Citat:
În prealabil postat de Monachos Vezi mesajul
Probabil la catolici neascultarea nu prespune ruperea comuniunii! N-am de unde stii acest lucru.
Și dacă nu știți, și recunoașteți acest lucru, de ce nu vă informați înainte să vă dați cu părerea ?

Last edited by Erethorn; 29.12.2010 at 10:41:54.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 29.12.2010, 10:45:04
Monachos Monachos is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Și dacă nu știți, și recunoașteți acest lucru, de ce nu vă informați înainte să vă dați cu părerea ?
Uitati ca aici sunteti pe un forum ortodox si discutiile sunt pe baza pe teologie ortodoxa, nu catolica. Neascultarea implica si ruperea comuniunii. Dovada, Roma, care nu a ascultat de Sfintele Canoane si odata cu Cruciadele si-a instalat proprii episcopi latini, i-ar pe cei ortodocsi i-a izgonit, desi schisma, formal nu fusese niciodata pronuntata, si in ciuda faptului ca pana azi, pentru unul si acelasi oras/regiune nu pot exista 2 episcopi. Si e numai un exemplu. Neascultarea fata de a Adevar duce la schisma si,implicit, ruperea comuniunii.

Iata un exemplu graitor ca si in occident exista suficient de muzica "cantata pe nas" care nu este pe gustului domnului Dragomir, ba chiar intr-un rit apusean:
http://www.youtube.com/watch?v=RrUxa...layer_embedded

Cat priveste cantarea eclesiala, reconstructia moderna a unor partituri gregoriene de ev mediu timpuriu si tarziu suna terbil de ... psaltic. Dar, evident, e cantat pe nas, si nu e ingeresc.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 29.12.2010, 10:49:26
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monachos Vezi mesajul
Neascultarea implica si ruperea comuniunii. .
Deci, dacă un preot nu ascultă de episcopul său, asta înseamnă că parohia nu mai este în comuniune cu Biserica ?! Dumneavoastră vedeți ce enormități susțineți ?!

Aveți măcar idee despre ce anume este vorba când vorbim de neascultare la parohia respectivă ? Știți, concret, în ce constă neascultarea ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicii si Sf Maria Hartford Generalitati 22 19.08.2011 08:36:38
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
MITROPOLITUL CORNEANU S-A IMPARTASIT CU CATOLICII orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 3 28.05.2008 15:37:58
muzica bizantina Traditie si practica grecu Muzica Bisericeasca 9 10.10.2007 18:21:04