![]() |
![]() |
|
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Am plecat de la principiul că odata ce te ferești de efectul amestecării,logic e ca mediocritatea să rămână în suspensie.
Se pare ca mi-am întors ironia metaforei asupra mea,nu am nimic de obiectat. Last edited by Paznica ploii; 08.05.2011 at 14:36:29. |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Cine e stăpân pe propria sa inteligență, nu se teme să stea de vorbă chiar și cu mediocritatea.
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Iar cine e conștient că proveniența concluziilor este un ad hominem se retrage...
Mulțumesc că mi-ai corectat preconcepțiile. |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Ne putem retrage sau putem încerca să nu lăsăm ultimul cuvânt într-o polemică publică pe seama unui paralogism. Din respect pentru spațiul public și o minimă igienă inteligibilă a schimburilor din acest spațiu.
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Și tot din respect odată ce demonstrațiile involuntare se trag dintr-o anumita absurditate a feminitatatii punctului de vedere,aș ști că această parte de spațiu public are nevoie de dispariția a ceea ce este problematic.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Degeaba atata cearta si discutii...
Exista credinciosi care cred cu adevarat in Dumnezeu dar ii tolereaza si pe cei necredinciosi. Exista credinciosi care cred cu adevarat in Dumnezeu dar nu ii suporta pe ceilalti si incearca sa-i convinga. Exista credinciosi care cred cu adevarat in Dumnezeu si ii tolereaza pe cei necredinciosi,dar incearca sa-i convinga si pe ei subtil,fara a aborda subiectul direct si intr-un timp indelungat. Exista necredinciosi care se cred superiori tuturor si nu accepta alt Adevar. Exista necredinciosi care cred si-au acceptat viata si nu mai incearca sa schimbe pe nimeni,ci doar sa traiasca fericiti cu sotia si copiii. Si asa mai departe...in ziua de astazi,cand gasim informatie peste tot si diversa,trebuie argumente mult mai bune pentru a convinge un om sa creada in ceva... Dobrin se pare ca pe unii oricat ai incerca sa ii convingi nu merge,poate trebuie sa-ti revizuiesti metoda sau si mai bine fi de acord cu ceea ce cred ei si dupaia vezi ce faci... In general am vazut ca oamenii isi mentin pozitia cand ii contrazici,dar daca esti de acord cu ei si schimbi subiectul apoi e mai bine.Nu mai incerca sa-i convingi,ca o sa caute tot mai multe argumente si o sa fie mai fermi dupaia...am spus ce cred in momentul de fata sper ca nu am suparat pe vreunu. |
#7
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Doar ca intentia mea nu este de a incerca sa conving, pentru ca multi chemati putini alesi. Eu doresc doar ca ceilalti care citesc, poate crestini mai slabi in credinta sau persoane care se afla in cautare sa nu se rataceasca cumva si mai rau. Doamne ajuta!
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem. Adevarul este fiinta vie. Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului. Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului. Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca |
![]() |
|
![]() |
||||
Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta | Ioana-Andreea | Secte si culte | 77 | 16.11.2013 22:42:56 |
Mantuirea | Tartaruga | Dogmatica | 413 | 11.09.2012 03:18:26 |
Mantuirea | danyel | Despre Biserica Ortodoxa in general | 1 | 24.12.2006 22:39:15 |
|