Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2011, 11:06:04
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Mihnea Dragomir:

Asa cum am spus, NSDAP se adresa unei societati moderne, industrializate si cu un grad ridicat de educatie (in medie, evident). In cazul legionarilor, ei actionau intr-o tara care nu avea nici una din aceste caracteristici si deci e normal ca accentul pus sa fie diferit. La asta se adauga si diferentele istorice, culturale si de situatie obiectiva in care se gaseasu cele doua tari.
Lozinca "Arbeit macht Frei" nu a fost niciodata folosita in propaganda nazista. Ea este cunoscuta fiind popularizata datorita lagarului Auschwitz, dar nu era decat "motto-ul", ca sa zic asa, acestui lagar. Existau si alte asemenea expresii si in cazul altor lagare; de exemplu: "Jedem das seine" - "Fiecaruia ce i se cuvine", care era asociat celui de la Buchenwald, cred.
Sigur ca nazistii se adresau si muncitorilor, dar partea esentiala a programului lor si a atitudinii lor generale a fost incercarea de a se adresa tuturor claselor sociale, pentru a crea acea comunitate nationala care sa lucreze unit spre atingerea scopurilor finale. Evident ca erau in competitie cu bolsevicii, dar toti nationalistii, de oriunde si de orice nuanta, au fost in aceasta competitie. Asta nu este in nici un caz un indiciu ca ar fi fost "de stanga". Practica dovedeste ca NSDAP a colaborat pe scara larga si a avut sprijinul puternic al majoritatii industriasilor si marilor companii germane.
Am impresia, desi s-ar putea desigur sa fie doar impresia mea subiectiva, ca exista astazi incercarea de a categorisi NSDAP ca o miscare de stanga de catre nationalistii de azi pentru a se putea distanta de acuzatia de neo-nazism sau neo-fascism.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.10.2011, 12:24:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Am impresia, desi s-ar putea desigur sa fie doar impresia mea subiectiva, ca exista astazi incercarea de a categorisi NSDAP ca o miscare de stanga de catre nationalistii de azi pentru a se putea distanta de acuzatia de neo-nazism sau neo-fascism.
Mă îndoiesc că ar avea de ce. Nu orice naționalism este neo-nazism sau neo-fascism, așa după cum nu orice stângism înseamnă comunism. Ar însemna să operăm cu "argumentul" de tip "reductio ad Hitlerum".
Spre exemplu, nu cred că Eminescu, un mare naționalist, ar putea fi considerat un neo-nazist (avant la lettre). Un legionar avant la lettre, asta îmi pare mult mai puțin absurd.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dreapta Socoteala Dreamm Generalitati 14 31.05.2013 23:07:50
Noua Dreapta vlad90 Generalitati 70 30.05.2012 16:17:29
Noua dreapta - pro sau contra ? heorhe Generalitati 25 15.08.2010 12:35:08
In stinga sau in dreapta Hartford Teologie si Stiinta 3 26.11.2007 13:10:17
Fascismul MARIUS_DANIEL Generalitati 19 16.11.2007 13:16:49