Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.10.2011, 22:49:34
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei daca vrei sa stii cat e cu adevarat iubire si cat e idolatrie care imbraca forma iubirii eu cred ca ar trebui sa iti pui urmatoarea problema: „Ce am construit noi impreuna?”...Nu ma refer la barci vile sau altele asemenea. Ma refer la faptul ca iubirea e ceva inefabil de esenta divina(noi folosim aiurea cuvantul) si care are obligatoriu ca rezultat zidirea spirituala prin jertfa a celor care iubesc. Cat v-ati inaltat duhovniceste de cand va cunoasteti ? Ce noi nivele ati atins impreuna ?..cred ca astea sunt intrebari cheie...relatia voastra e vie si aduce comuniune numai daca il are ca scop pe Hristos...iar daca Il alegi pe Hristos alegi sa te jertfesti(sa se jertfeasca Hristos in tine de fapt fiindca noi nu avem nici o putere)....tocmai de aia este atat de greu sa il alegi pe Hristos. Iti doresc mult mai multa izbanda in toate acestea decat am avut eu. Varianta cu o pauza care sa te ajute sa te limpezesti un pic nu mi se pare ceva ce merita exclus din start...poate va va da amandurora ragazul sa va intariti. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.10.2011, 22:49:47
loboandrei loboandrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Am facut-o deja, de fiecare data am iertat-o pentru ca toti gresim. Asa sa fie! Eu atat imi doresc sa fie totul bine si sa fiu cu ea cat vrea Dumnezeu, de aceea eu pe mine ma supar ca am asa o problema.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.10.2011, 22:57:03
loboandrei loboandrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

mi se pare ca nu am primit inca un raspuns care as putea sa-l pun in aplicare, pauza chiar nu pot, nu pot sa nu stiu nimic de ea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.10.2011, 23:15:07
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loboandrei Vezi mesajul
mi se pare ca nu am primit inca un raspuns care as putea sa-l pun in aplicare, pauza chiar nu pot, nu pot sa nu stiu nimic de ea.
Si eu am avut o perioada cand am simtit la fel fata de cineva,din cauza ca ma dezamagise nu mai eram atat de entuziasmata in relatie,insa nici sa ma debarasez nu imi doream.Dar mi-a trecut,tot ce vroiam defapt si nu imi dadeam seama era sa vad mai multa pretuire din partea lui,sa imi demonstreze prin ceva ca ii pasa cu adevarat.O iubesti stai linistit,lucrurile vor reveni la normal.Sti cum iti dai seama ca o iubesti?Imagineaza-ti ca maine te va parasi si va fi la brat cu altcineva.Nu te-ai simti frant?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.10.2011, 23:25:09
loboandrei loboandrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

da mi greu sa imi si imaginez asa ceva, cred ca doar sa aud ca ne despartim m-ar termina, sti cum ii? la fiecare dezamagire simt asa un fior greu, care ma face sa ma intristez foarte tare, si culmea de fiecare data ma intristez chiar daca am problema asta ca nu stiu ce simt, asta ma face sa cred ca pe mine ma doare, daca ma doare inseamna ca eu tin la ea. Aia ii si la mine, nu mai am entuziasmul ala si sincer mi-l doresc...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.10.2011, 23:34:58
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loboandrei Vezi mesajul
da mi greu sa imi si imaginez asa ceva, cred ca doar sa aud ca ne despartim m-ar termina, sti cum ii? la fiecare dezamagire simt asa un fior greu, care ma face sa ma intristez foarte tare, si culmea de fiecare data ma intristez chiar daca am problema asta ca nu stiu ce simt, asta ma face sa cred ca pe mine ma doare, daca ma doare inseamna ca eu tin la ea. Aia ii si la mine, nu mai am entuziasmul ala si sincer mi-l doresc...
O sa fie bine,nu poti sa faci ceva pe moment ca sa rezolvi problema si entuziasmul va veni odata cu alte clipe petrecute impreuna...cu alte amintiri frumoase
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.10.2011, 23:38:13
loboandrei loboandrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

cred si eu ca asta ii remediul pentru entuziasm, ultima data cand m-am intalnit cu ea mi-a fost greu sa ii spun te iubesc si m-am intristat ca nu pot sa ii spun asta, dar m-au facut fericit alte clipe si pana la urma i-am spus-o.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.10.2011, 23:51:32
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

sa nu renunti la ea..... diavolul incurajeaza aceste ganduri, pentru ca stie ca o iubesti..... stie ca aceasta durere care ar fi pricinuita de despartire ar putea sa te duca la deznadejde, cel mai mare pacat si telul lui suprem..... fluturasii aceia nu dureaza o viata intreaga.... crezi ca parintii tai mai simt fluturasi???? nu.... si sunt sigur ca se iubesc mult... dragul meu, iubirea nu inseamna fluturasi, ci inseamna cu totul alte lucruri..... vrei sa sti ce e iubirea??? cauta in biblie, Corinteni, 13..... Dumnezeu a edificat omenirea cu privire la definitia dragostei in acel pasaj..... sa nu renunti la ea, caci durerea pricinuita de despartire e groaznica.... nu stiu de ce mai ceri sfaturi... chiar tu ne tot demonstrezi ca sti raspunsul..... nu uita ca diavolul sta la panda, trimite ganduri negre atat tie cat si ei... sa nu asculti de nimeni... sunt oameni buni, care te ajuta, dar sunt mult mai multi oameni rai, care prin cateva vorbe te duc spre deznadejde.... AI grija de tine.... Doamne ajuta....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.10.2011, 00:07:05
loboandrei loboandrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Multumesc mult, sunt cele mai frumoase vorbe care sincer mi-au adus zambetul pe buze, dar cum sa alung diavolul sa nu mai vina?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.10.2011, 00:15:22
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loboandrei Vezi mesajul
Multumesc mult, sunt cele mai frumoase vorbe care sincer mi-au adus zambetul pe buze, dar cum sa alung diavolul sa nu mai vina?
daca as sti asta cred ca as fi cel mai fericit om de pe planeta.....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre iubire Dobra Daniela Generalitati 34 27.04.2012 10:42:01
Despre iubire si recunostinta planoristul Generalitati 41 23.01.2012 12:12:20
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 12:21:20
O poveste frumoasa despre iubire Laurentiu Generalitati 12 29.05.2009 20:25:09