Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 22.01.2012, 22:33:41
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
problema e lipsa totala a unei legislatii potrivite sa starpeasca aceasta problema !!!

iar acei oamenii de la cap,sau ce era, ar trebui condamanati pt omor din culpa...

sa stie si alti tembeli ce risca pe viitor,daca isi lasa potaile pe uliti in nestire !
Da, adevarat! Sunt total de acord. Ar trebui controlata prin lege detinerea de animale de casa, mai ales cand acestea pot deveni periculoase [cazul cainilor].
Reply With Quote
  #122  
Vechi 22.01.2012, 22:38:13
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Cica acei caini aveau stapan... Nu zau? Cum imi demonstreaza cineva asta? Sau mergem pe incredere? Nu nu! Sa-i omoare,clar! Eu animalul mi-l tin in casa,am grija de el,nu interactioneaza cu nimeni,deci pot spune ca e al meu. Dar nu poate fi valabil si pentru javrele alea!
Dar demonstreaza'ne TU ca nu aveau stapan. Din moment ce ancheta a stabilit ca acele animale apartineau cuiva, nu vii tu, nimeni in drum si plin de praf, sa fii gica contra numai asa, din plictiseala! Acei caini aveau stapani, iar acei stapani ar trebui foarte aspru pedepsiti.

Da, ne tot bagi pe gat animalul tau, un matz de 2 kg care oricum nu ar putea face rau nimanui. Si eu am avut 12 caini si i'am tinut in curtea mea. Si? Ce demonstrezi cu asta? Ca esti tu marele justitiar al noptii? Vezi'ti de treaba!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 22.01.2012, 23:06:48
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Da, adevarat! Sunt total de acord. Ar trebui controlata prin lege detinerea de animale de casa, mai ales cand acestea pot deveni periculoase [cazul cainilor].
Asa,de la "ar trebui" si pana la ceva concret e cale lunga. Ar trebui multe,evident,dar pana atunci eu te-am intrebat CONCRET ce trebuie facut? Sa toleram patrupedele si sa privim cum un biet copilas de 6 ani se afla intre viata si moarte? Anna,vei avea copii,fereasca Dumnezeu sa pateasca la fel. Si tine minte vorba asta,mediteaza putin... Putea fi ORICINE in locul acelui micut,chiar tu!

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Dar demonstreaza'ne TU ca nu aveau stapan. Din moment ce ancheta a stabilit ca acele animale apartineau cuiva, nu vii tu, nimeni in drum si plin de praf, sa fii gica contra numai asa, din plictiseala!
Nu a stabilit nicio ancheta,asa au "stabilit" canalele de stiri. Ancheta nu s-a terminat nici in cazul micutului,dapai in ceea ce-i priveste pe caini... Cu legea nu e chiar asa,nu bati din palme si gata,elucidezi misterul. Sunt la drept,ai uitat? Acei caini vor fi declarati de instanta ca fiind cu stapan doar daca au acte,sunt insemnati etc. (ceea ce ma indoiesc),sau daca asa-zisul stapan recunoaste si marturisteste ca erau ai lui (ceea ce iarasi ma indoiesc). Arata-ne tu alte cai si metode legale de a demonstra cui apartin acele patrupede.

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Acei caini aveau stapani, iar acei stapani ar trebui foarte aspru pedepsiti.
Uite,sa admitem ca aveau stapan,ca sa te simti tu bine. Pana una alta cel pedepsit a fost acel copilas care sta acum sfasiat intr-un spital,zbatandu-se intre viata si moarte! Asta e ADEVARUL,accepta-l!

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Da, ne tot bagi pe gat animalul tau, un matz de 2 kg care oricum nu ar putea face rau nimanui. Si eu am avut 12 caini si i'am tinut in curtea mea. Si? Ce demonstrezi cu asta? Ca esti tu marele justitiar al noptii? Vezi'ti de treaba!
Hmm... are 5 kg pe putin. Crede-ma,nu vrei sa-ti arat ce rani poate provoca si acest matz "nevinovat". Demonstrez doar ca in calitate de iubitor de animale il tin la mine in casa,il ingrijesc si imi asum TOATA responsabilitatea in ceea ce-l priveste.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 30.01.2012, 15:41:19
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Atacată de câini. Moarte violentă pentru o femeie din Satu Mare

O femeie de 71 de ani a murit după ce a fost atacată de câini la periferia municipiului Satu Mare, informează Monitorul de Cluj.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare, Roxana Cristea, a declarat, luni, pentru Agerpres, că femeia atacată de câini a murit în apropierea stației de epurare a municipiului Satu Mare, în urma hemoragiei produse de mușcăturile animalelor.

Aceasta se deplasa pe stradă când a fost atacată de câini, fiind găsită sfâșiată de un bărbat care a alertat poliția.

„Moartea a fost violentă, în urma hemoragiei produse de mușcăturile de câini”, a declarat Roxana Cristea.

Cadavrul a fost depus la morga Spitalului Județean din Satu Mare.


Sursa:realitatea.net
Reply With Quote
  #125  
Vechi 30.01.2012, 16:59:20
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Poate ca batranica nu a vorbit frumos cu cainii si s-au suparat!
Probabil ca nu le-a cerut voie sa iasa din casa sau nu a cotizat sa treaca pe acolo!
Lasand gluma la o parte- e fosrte trist ca lasam sa se intample lucrurile astea, ca semenii nostri sunt sfasiati de animale in oras (nu in padure) si noi purtam discutii filozofice privitoare la drepturile cainilor vagabonzi! Oameni buni, sunt sfasiati de animale fratii nostri, cei mai neajutorati- si noi ne dam de ceasul mortii cu drepturile animalelor! Astept si discutii in apararea gandacilor de bucatarie!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 01.02.2012, 00:19:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E ok sa tai animale inofensive si prietenoase ca sa le maninci carnea, ca sa scapi de caini care te agreseaza nu e "constitutional"?

Interesante vremuri traim.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 01.02.2012, 02:21:19
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E ok sa tai animale inofensive si prietenoase ca sa le maninci carnea, ca sa scapi de caini care te agreseaza nu e "constitutional"?

Interesante vremuri traim.
*Mananci!
Ai dreptate, interesante vremuri...
Reply With Quote
  #128  
Vechi 02.02.2012, 09:29:41
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Urmaresc de ceva vreme discutiile si certurile de pe acest topic, insa m-am abtinut sa spun ceva. Totusi, atitudinea ironica si acida a AnneiKarenina90 fatza de multi, m-a facut sa-mi spun si eu parerea: daca un caine comunitar (sau o haita) omoara o fetita inocenta, mi se pare cat se poate de normal sa fie toti cainii vagabonzi omorati, deoarece ei reprezinta un pericol clar pentru oameni. Si asta am avut de spus.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 02.02.2012, 10:21:01
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

mie mi-e frica de cainii vagabonzi, pot sa ma muste!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 02.02.2012, 10:39:18
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Sa va spun si eu ce-am vazut alaltaieri la spital si fiecare va trage singur concluziile....
A venit o femeie la urgenta la spital, alaltaieri, toata desfigurata la fata de durere si plina de muscaturi de caine atat pe maini, fata cat si pe picioare. Femeia este postas de meserie si s-a dus biata sa imparta corespondenta pe la casele oamenilor si la un moment dat a fost atacata de un pitbull. Nu intrase in curtea casei ci poarta era larg deschisa iar cainele a tasnit din curte ca un turbat si a muscat-o. A venit la urgenta dusa de fiul ei! M-am uitat la ea si la baiatul ei care avea vreo 20 de ani plangea, saracul, ca un copil mic! Era mama lui si suferea pentru ea!
Indiferent cine ce ar spune un om ramane un om si un animal ramane un animal si niciodata nu trebuie sa punem mai presus animalul. Nu am nimic cu nimeni fiecare este liber sa iubeasca si sa indrageasca pe cine vrea, dar, noi cei de acum am ajuns atat de snobi si atat de filfizoni incat intrecem orice masura! Mari domni au ajuns si cainii astia de vreo 40 de ani incoace. Ii tinem in casa cu noi, ii pupam in bot, ii scoatem la aer sa nu fie stresati, ii lasam sa se inmulteasca ca iepurii, ii ducem la plimbare sa se cace ba multi dintre noi acordam o atentie mai mare cainilor decat propriilor copii. O lume minunata!
Pentru lacrimile baiatului si suferinta femeii , a unor OAMENI, cine plateste? Pe care dintre iubitorii animalelor ii doare de victimele cainilor? Oricat mositi un animal voi nu veti putea sa-l umanizati pentru ca nu asta este rolul lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
eutanasierea cainilor Mirela0110 Generalitati 686 14.09.2013 09:14:42
Cainii vagabonzi-eterna problema a romanilor !!! guardian knight Generalitati 134 21.02.2011 20:07:32
Franta: interzicerea purtarii valului islamic in public este constitutionala horatiu.miron Religia Islamica 120 24.10.2010 23:22:10
Cainii vagabonzi- eterna problema a romanilor ! Radu32 Generalitati 141 15.08.2010 21:57:15
Am respins Crestinismul Razvan_Mihai Generalitati 41 29.12.2009 14:42:59