Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 05.03.2012, 19:54:02
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E posibil ca preotul sa fi inteles ca a fost chemata in casa pentru a propovadui invatatura iehovista? Pentru ca sunt mai multe situatii. daca cineva cheama un predicator ca vrea sa ii spuna invatatura lui e desigur un pacat. Dar daca ii vine un curier rapid si ala e martor nu are cum sa fie pacat. Sau daca cineva la serviciu are un coleg martor, cam tot asa. Sau un caz si mai interesant, cand vorbeste cineva cu un martor ca sa ii spuna invatatura ortodoxa.
Maica mea o chema la o cafea.
Am inteles ca prietena iahovista incerca de multe ori sa vorbeasca despre religia ei si mama mea i-ar fi spus" fie ce o fi eu nu imi schimb religia mea"cam atit stiu, ce ai inteles preotul nu stiu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 06.03.2012, 09:54:03
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Lasa pe aia cu "abordarea cu dragoste", roaga-i sa citeasca cartea lui Raymond Franz, isi vor da seama cat de mincinoasa si cat de falsa este aceasta organizatie !
Daca-i exclude pe parintii tai din Organizatie, foarte bine, ai reusit. Dar sunt convins ca se vor duce singuri si isi vor retrage calitatea de membru.
prietene, parintii doamnei Liliana NICIODATA nu vor citi acea carte a lui Raymond Franz. Pentru ei Raymond Franz este un apostat, un agent al lui Satan diavolul. Ei (martorii) sunt educati ca sa nu accepte (citasca) carti si materiale de la alta sursa in afara de Societatea Turnul de Veghe. Am incercat si eu acest lucru cu diversi martori, iar ei "cu cantat la unison" aceeasi melodie: NU CITESC CARTI SCRISE DE APOSTATI SAU DE AGENTI AI LUI SATAN DIAVOLUL! Melodia asta o stiu toti pe derost. E printre primele lucruri pe care le invata la martori, ca nu cumva noii prozeliti sa afle adevarul despre Turnul de Veghe si invataturile lor gresite din alte surse.O vor citi doar daca ceva se v-a intampla in inima lor, daca vor incepe sa aiba dubii in legatura cu acesta organizatie. Sa dea Dumnnezeu ca ei sa o citeasca. Imi pare rau, dar asta e tristul adevar. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 06.03.2012, 10:30:00
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Liliana82 Tot posibilul sa nu fie sfatul pe care il doresti, insa in cazul de fata numai rugaciunea ptr. parintii tai este solutia. In loc sa pierzi timp cu discutii interminabile, roaga-te ptr. ei. Roaga-l pe Sfantul Spiridon, aparatorul credintei, sa ii ajute pe parintii tai sa vada adevarul, fa-i acatistul(40 de zile) si cu siguranta te va ajuta. Prin rugaciune poti face mult mai multe lucruri decat prin vorbe. Daca duhovnicii mari nu ii pot convinge cu vorba, cum putem noi, niste oameni mici plini de pacate, sa ii convingem de ortodoxie?!

Si mama la un moment dat, a inceput sa primeasca o iehovista. Azi un telefon, maine o intalnire la scara, apoi in casa si tot asa. SI tipa era foarte diplomata si vb frumos. Zicea ca nu vrea sa ii schimbe credinta, doar sa adauge ceva si sa vorbeasca despre Biblie. Sunt foarte sireti. Din cate stiu eu nu s-a mai intalnit cu ea, caci am convins-o eu si tata ca nu e bine, insa nu stiu daca ea s-a lamurit exact. E foarte greu sa convingi pe cineva ca ortodoxia este adevarul si nu martorii lui iehova, mai ales cand tu, cel care vorbesti, esti plin de pacate. De aceea iti zic ca rugaciunea trebuie sa fie aliatul tau nr.1. Nu mult dupa evenimentul cu iehovista, am gasit la mama o biblie sectara, nu mai stiu de la cel grupare. Si am intrebat-o ce'i cu ea si a zis ca o tine acolo ca sa o pazeasca de rau, ca asa i s-a spus. Am incercat sa vorbesc cu ea de multe ori si nimic concret. Tot la rugaciune am ajuns si imi pun toata speranta ca rugaciunea o va ajuta mult mai mult decat o pot ajuta eu cu vorba.

Numai bine.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 06.03.2012, 10:38:12
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit Respece ptr om, din orice religie face parte

Eu am 55 de ani ,si o viata f,f, grea cu o fica cu handicap grav de 33 de ani .nu am dreptul ,si nici curajul sa judec pe nimeni ,.D-zeu trebuie sa ne iudece ,din ce religie facem parte fiecare ,o sa dea socoteala MINTUITORULUI ,ptr fapta sa .Dupa parerea mea martorii lui Iehova ,sunt si ei niste oameni care se daruiesc trup si suflet ,lui ISUS ,cei drept putin fanatici religiei lor ,dar nu sunt de condamnat ,cunosc personal familli intregi ,eu pers. ii admir ,sunt foarte uniti saritori ,sa se ajute intre ei ,ceeace la noi ortodoxi lipseste acest lucru. Imi pare rau sa va spun ca au fost singurii care atunci cind am fost la pamint cu morala ,cu sanatatea ,saraca fara bani ,si fara nici un strijin au sarit mai repede sa ma ajute in timp ce si fratii mei crestini ortodoxi nu au facut acest lucru.Nu am sa-mi schimb religia niciodata ,eu am fost botezata crestineste la sfinta biserica in religia mea ,dar un singur lucru pot sa va spun ca sunt mult mai fideli si mai constiinciosi fata de D-ZEU ca si multi dintre noi...
Reply With Quote
  #65  
Vechi 06.03.2012, 10:52:22
Liliana82 Liliana82 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 23
Implicit

Asa este.. nu cred ca vor citii cartea respectiva. Dupa ce ca sunt incapatanati si mandrii mai sunt si pensionari, si cu oamenii in varsta e mai greu sa ii faci sa inteleaga ceva impotriva convingerilor lor.
Oricum aveti dreptate..cel mai bine este sa ma rog pentru ei.
Eu sunt pentru libertate religioasa, in schimb aceste idei religioase ale iehovistilor sunt o religie a urii impotriva oricui nu e iehovist, si nu mai fac diferenta daca persoana crestina pe care ei o urasc este copilul lor sau prieten apropiat care le vrea binele.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 06.03.2012, 11:15:18
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, parintii doamnei Liliana NICIODATA nu vor citi acea carte a lui Raymond Franz. Pentru ei Raymond Franz este un apostat, un agent al lui Satan diavolul. Ei (martorii) sunt educati ca sa nu accepte (citasca) carti si materiale de la alta sursa in afara de Societatea Turnul de Veghe. Am incercat si eu acest lucru cu diversi martori, iar ei "cu cantat la unison" aceeasi melodie: NU CITESC CARTI SCRISE DE APOSTATI SAU DE AGENTI AI LUI SATAN DIAVOLUL! Melodia asta o stiu toti pe derost. E printre primele lucruri pe care le invata la martori, ca nu cumva noii prozeliti sa afle adevarul despre Turnul de Veghe si invataturile lor gresite din alte surse.O vor citi doar daca ceva se v-a intampla in inima lor, daca vor incepe sa aiba dubii in legatura cu acesta organizatie. Sa dea Dumnnezeu ca ei sa o citeasca. Imi pare rau, dar asta e tristul adevar. Doamne ajuta!
Liliana poate face urmatorul lucru: sa le puna in vedere parintilor ca daca ei refuza sa citeasca cartea unui om, pe motiv ca este apostat, atunci de ce se supara cand un catolic le refuza revistele si chiar discutia, pe acelasi motiv.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 06.03.2012, 11:16:37
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

desi martorii de rand nu primesc bani pentru lucrarea de "evanghelizare" din usa in usa, totusi sunt cate unii, in pozitii superioare, numiti "supraveghetori" si "pionieri speciali" care sunt retribuiti in functie de cursul leu-euro.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 06.03.2012, 11:18:21
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit nu avem dreptul sa urim

Mi-e greu sufletul sa mai comentez acest subiect care dupa parerea me a devenit o ura impotriva oameniilor de alta religie ,nu avem acest drept sa ne urim unii pe altii ori din ce religie facem perte ,trebuie sa ne iubim semenii ,cum zice ISUS ,noi suntem frati intre noi ,in numele lui ISUS .Va rog nu va mai faceti pacate ,daca nu aveti alt subiect de discutat nu-i uriti pe ceilalti ,indiferent cine si de unde rasar. Sunt sigura ca ma veti critica ptr. ce va-m zis ,dar daca-l iubiti pe D-zeu lasati-i asa in credinta lor ,caci numai pacate va faceti .D-zeu sa va dea un post linistit binecuvintat ,si ibiti-va ptr ca ISUS asta vrea sa ne iubim si sa ne ajutam unii pe altii....
Reply With Quote
  #69  
Vechi 06.03.2012, 11:22:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogman margareta Vezi mesajul
Eu am 55 de ani ,si o viata f,f, grea cu o fica cu handicap grav de 33 de ani .nu am dreptul ,si nici curajul sa judec pe nimeni ,.D-zeu trebuie sa ne iudece ,din ce religie facem parte fiecare ,o sa dea socoteala MINTUITORULUI ,ptr fapta sa .Dupa parerea mea martorii lui Iehova ,sunt si ei niste oameni care se daruiesc trup si suflet ,lui ISUS ,cei drept putin fanatici religiei lor ,dar nu sunt de condamnat ,cunosc personal familli intregi ,eu pers. ii admir ,sunt foarte uniti saritori ,sa se ajute intre ei ,ceeace la noi ortodoxi lipseste acest lucru. Imi pare rau sa va spun ca au fost singurii care atunci cind am fost la pamint cu morala ,cu sanatatea ,saraca fara bani ,si fara nici un strijin au sarit mai repede sa ma ajute in timp ce si fratii mei crestini ortodoxi nu au facut acest lucru.Nu am sa-mi schimb religia niciodata ,eu am fost botezata crestineste la sfinta biserica in religia mea ,dar un singur lucru pot sa va spun ca sunt mult mai fideli si mai constiinciosi fata de D-ZEU ca si multi dintre noi...
doamna, vedeti si partea plina a paharului. Ziceti ca martorii sunt saritori, asa este pentru ca vad in dumnevostra un posibil viitor prozelit. Dar ei mai sunt saritori cu cei ce au fost membrii al cultului din care fac ei parte si l-au parasit devenind petru ei un apostat? Doamna la acel om ei nici macar "buna ziua " nu-i mai dau, daca l-ar vedea ca se ineaca nu l-ar mai ajuta. Ziceti ca sunt fideli si credinciosi lui Dumnezeu. GRESIT, TOTAL GRESIT. Ei sunt fideli lui Iehova, iar acest Iehova al Societatii Turnul de Veghe NU este Dumnezeul pe care ni-l prezinta noua Biblia, este cu totul alta persoana.Vedeti descrierea lui Iehova pe care o fac ei si vedeti daca corespunde cu ceea ce stiti dumneavostra despre Dumnezeu sau cu ceea ce ati citit in Biblie despre Dumnezeu. Pentru ei Hristos este doar "un Dumnezeu", prima creatura a lui Iehova care mai intai a fost arhanghelul Mihail, apoi a devenit Iisus doar cat timp a fost pe pamant, si a devenit din nou Mihail cand s-a intors inapoi in ceruri. Poate nu stiati ca Iisus a inviat cu alt trup, nu cu cel cu care a fost rastignit si cu care a fost pus in mormant. Pentru martori Raiul si Iadul NU exista. Asta este invatatura acestor oameni saritori. Stiti este o vorba: drumul spre iad este pavat cu intentii bune. Nu uitati vorba asta doamna. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 06.03.2012, 11:23:40
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Au trecut ieri si pe la mine, cu o revista legata de Armaghedon si o brosura "Ati dori sa aflati adevarul?", ambele scoase de Turnul de Veghe, cu intrebari de genul:
Ii pasa intr-adevar lui Dumnezeu de noi?
Se vor sfarsi vreodata razboaiele si suferinta?
Ce se intampla cu noi cand murim?
Exista vreo speranta pentru cei morti?
Cum sa ma rog pentru ca Dumnezeu sa-mi asculte rugaciunile?
Cum gasesc fericirea?

Le-am multumit frumos si asta a fost tot. Revista aceea n-am luat-o, am refuzat politicos, insa A4-ul asta cu cele 6 intrebari l-am primit. Ma amuza ca la inceput scrie "in paginile urmatoare va veti putea face o idee despre raspunsurile clare si demne de incredere pe care le ofera Biblia", ca apoi sa extraga anumite versete, cate unul pentru fiecare intrebare, atent alese, pentru a-ti nega credinta.

Last edited by ioanna; 06.03.2012 at 11:35:14.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 22:18:55
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56