Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 10.05.2012, 20:24:34
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
mihai si continuarea era buna
20 Dacă ați murit împreună cu Hristos față de învățăturile începătoare ale lumii, de ce, ca și cum ați trăi încă în lume, vă supuneți la porunci ca acestea:
21 „Nu lua, nu gusta, nu atinge cutare lucru!”?
22 Toate aceste lucruri, care pier odată cu întrebuințarea lor și sunt întemeiate pe porunci și învățături omenești,
23 au, în adevăr, o înfățișare de înțelepciune, într-o închinare voită, o smerenie și asprime față de trup, dar nu sunt de niciun preț împotriva gâdilării firii pământești.
Domnul sa aiba mila sa intelegem voia LUI
Foarte bună remarca, frate nicolae44! Într-adevăr continuarea aceasta din Coloseni 2 explică faptul că e vorba de mâncări, băuturi, sărbători, luni noi și sabate ceremoniale; nu sabatul zilei a șaptea (sâmbăta). Toate nelămuririle și aparentele contradicții se rezolvă când le citești în context și neuitând rugăciunea pentru înțelegerea lucrurilor spirituale. Domnul să ne lumineze totdeauna când citim Scriptura!
  #172  
Vechi 10.05.2012, 20:26:59
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
OSUTAUNU Domnul sa te binecuvanteze sa cauti sa capeti viata.Domnul nu ne forteaza sa intelegem daca noi nu vrem.omul mantuit e un om liber de religie.nu e legat de traditii,obiceiuri si daca vrea pacatuieste,intelegi?nimic nu-l retine...doar ca nu vrea.nu se aplica nu am voie aia sau aialalta ci am voie sa fac ce vreau si atunci iti poti preda viata Domnului si sa faci ce zice El si numai El.pocainta e schimbarea mintii nu observi ca nu se leaga invatatura cultului tau?ti-e frica sa gandesti singur?
Frate Nicolae, fac tot ce pot ca încredințarea mea să fie legată de învățătura lui Hristos și nu a unui anumit cult. Dacă "învățătura cultului meu" va veni în contradicție cu învățătura Scripturii și cu practica lui Hristos aș părăsi-o, așa cum am părăsit și Biserica Ortodoxă. Schimbarea am făcut-o de dragul lui Hristos, nu legat de o tradiție, nu de mediul în care m-am născut, nu de ce mi-a spus tata (el era încă ortodox când m-am botezat la adventiști).

Ontopic: Sunt de mai bine de trei ani pe acest forum, dar frații ortodocși nu au reușit încă să-mi arate în Scriptură că Hristos ar fi poruncit ținerea duminicii ca zi de odihnă și cult, ori măcar ca zi în onoarea Învierii. Tu ai mai avea nădejde după atâta amar de vreme ca să se găsească un asemenea verset, oricâtă răbdare și "îndelungă răbdare" ai experimenta? Spune drept.
  #173  
Vechi 10.05.2012, 20:49:37
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Foarte bună remarca, frate nicolae44! Într-adevăr continuarea aceasta din Coloseni 2 explică faptul că e vorba de mâncări, băuturi, sărbători, luni noi și sabate ceremoniale; nu sabatul zilei a șaptea (sâmbăta)
De unde vedeți asta din "continuare", mă depășește.

În primul rând că nu este în continuare, ci la o distanță de 4 versete care, apropo, explică și faptul că Sabatul este doar "umbra lucrurilor viitoare".

"Sabatul" din Col. cap. 2 ver. 16 este chiar acea sărbătoare pe care Hristos a pironit-o împreună cu El pe cruce.
  #174  
Vechi 10.05.2012, 20:54:31
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Ontopic: Sunt de mai bine de trei ani pe acest forum, dar frații ortodocși nu au reușit încă să-mi arate în Scriptură că Hristos ar fi poruncit ținerea duminicii ca zi de odihnă și cult, ori măcar ca zi în onoarea Învierii. Tu ai mai avea nădejde după atâta amar de vreme ca să se găsească un asemenea verset, oricâtă răbdare și "îndelungă răbdare" ai experimenta? Spune drept.
Obsesia aceasta a dumneavoastră cu "versetul" ne face pe noi, ortodocși și catolici, să râdem trist, pentru că noi vedem cum ea izvorăște dintr-o altă obsesie, aceea cu Sola Scriptura, precum și dintr-o înspăimântătoare carență duhovnicească (și intelectuală) care vă face să vă intitulați creștin și, în același timp, să aruncați la coș două mii de ani de creștinism.

După cum v-am mai zis de câteva ori, versetul explicit cu obligativitatea ținerii duminicii este pe aceeași pagină cu versetul despre natura lui Dumnezeu, Unul în ființa și întreit în Persoane.
  #175  
Vechi 10.05.2012, 21:08:20
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
De unde vedeți asta din "continuare", mă depășește.

În primul rând că nu este în continuare, ci la o distanță de 4 versete
Epistola către Coloseni n-a fost scrisă pe versete, ci cap-coadă, chiar fără semne de punctuație

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
care, apropo, explică și faptul că Sabatul este doar "umbra lucrurilor viitoare".
Nu sabatul zilei a șaptea, ci zilele de sabat ceremoniale. Desigur știți că evreii aveau asemenea zile de sărbătoare ceremoniale (altele decât zilele de sâmbătă), numite de ei tot "sabate".

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
"Sabatul" din Col. cap. 2 ver. 16 este chiar acea sărbătoare pe care Hristos a pironit-o împreună cu El pe cruce.
În cadrul acelui context, citiți 2 versete mai sus (Col.2,14) pentru a vă lămuri că Hristos a pironit pe cruce "zapisul" ("documentul" în versiunea catolică) și nu Decalogul. "Documentul" conținea într-adevăr și aceste sabate ceremoniale. Decalogul cuprinde doar sabatul zilei a șaptea (sâmbăta).
  #176  
Vechi 10.05.2012, 21:11:26
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Obsesia aceasta a dumneavoastră cu "versetul" ne face pe noi, ortodocși și catolici, să râdem trist,
Deci încă mai e speranță cât există zâmbet, va fi mai greu când se va transforma în "plânset trist"...

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
pentru că noi vedem cum ea izvorăște dintr-o altă obsesie, aceea cu Sola Scriptura
Asta e viața! Noi rămânem cu această "obsesie" de a nu trece peste ce este scris (1 Cor.4,16), dumneavoastră cu alte obsesii mai efemere...

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
După cum v-am mai zis de câteva ori, versetul explicit cu obligativitatea ținerii duminicii este pe aceeași pagină cu versetul despre natura lui Dumnezeu, Unul în ființa și întreit în Persoane.
Observați totuși că este o diferență majoră între cele două învățături... În timp ce sabatul este o poruncă dumnezeiască din însăși Constituția Cerului, accesibilă și necesară oricărui creștin; natura lui Dumnezeu este inaccesibilă înțelegerii celui mai profund teolog...
  #177  
Vechi 10.05.2012, 21:36:23
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu sabatul zilei a șaptea, ci zilele de sabat ceremoniale. Desigur știți că evreii aveau asemenea zile de sărbătoare ceremoniale (altele decât zilele de sâmbătă), numite de ei tot "sabate".
Este vorba despre sabatul zilei a saptea. Nu aveti niciun argumnet valid in sprijinul ideii contrare.
  #178  
Vechi 10.05.2012, 21:39:21
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Asta e viața! Noi rămânem cu această "obsesie" de a nu trece peste ce este scris (1 Cor.4,16), dumneavoastră cu alte obsesii mai efemere...
Obsesia dumneavosatră se referă la faptul că știți să intepretați ceea ce este scris, sau, mai degrabă, că profeteasa EW a știut să interpeteze mai bine decât Sf. Ioan Gură de Aur.

Nici măcar nu se impune o demonstrație. Dumneavoastră sunteți ca unul care pretinde că Jean de la Craiova îi este superior d.p.d.v. muzical lui Mozart.

Last edited by MihaiG; 10.05.2012 at 21:42:10.
  #179  
Vechi 10.05.2012, 22:03:25
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

spune-mi te rog cum intelegi versetele astea Romani 14:5
Unul socotește o zi mai presus decât alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare să fie deplin încredințat în mintea lui.

indiferent de ceea ce afirmam sau incercam sa dovedim ramane totusi cuvantul sfant care da libertatea fiecaruia personal sa creada o zi mai deosebita decat alta,asta arata ca orice zi ai tine, asta nu-i o davada neaparat de credinciosie ci doar o incredintare a mintii noastre.domnul sa ne ajute sa intelegem biblia si inca un cuvant care arata cu tarie ca noul testament adica cuvintele Domnului Isus au autoritate fata de cuvantul legii din vechiul testament,asta in cazul in care nu coincid"" ev.IOAN vers 17 căci Legea a fost dată prin Moise, dar harul și adevărul au venit prin Isus Hristos."""
  #180  
Vechi 11.05.2012, 09:47:59
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

revin cu intrebarea: anulam cele 10 porunci? daca nu, atunci ce facem cu porunca a 4-a care spune sa sfintim Sabatul?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa fie crestinul din ziua de astazi? iRoDiOn Spiritualitatea ortodoxa 25 10.08.2012 17:35:13
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Pentru mine astazi s-a nascut o stea! nede_mar Stiri, actualitati, anunturi 28 19.03.2009 16:15:31