Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.05.2012, 03:00:28
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit O mamica are nevoie de ajutor

O mamica cu un baietel de 3 ani si 4 luni are mare nevoie de ajutor. In acest moment este beneficiara a sistemului de protectie sociala in sensul ca are un loc unde sa stea si o masa calda, dar asta nu va fi pentru mult timp.

Isi doreste sa se angajeze dar problema ei principala este ca nu are cu cine sa lase copilul. A incercat sa-l inscrie pe micut la o gradinita de stat, dar a fost refuzata pentru ca mai este putin pana la vacanta (este venita de putin timp in Bucuresti). O varianta ar fi sa-l inscrie la o gradintita particulara dar nu are bani pentru asta si nu poate sa munceasca sa-i castige pentru ca nu are cu cine sa-l lase pe micut. Nu poate sa depaseasca aceasta situatie fara ajutor.

Este o fata muncitoare, serioasa si cu frica de Dumnezeu, o cunosc personal. Are un trecut trist, in sensul ca la randul ei a crescut fara parinti. Este interesata sa-si gaseasca un loc de munca. Momentan are nevoie urgent de hainute si incaltari pentru baiat (este un pic mai voinic, i se potrivesc hainute pentru 4 ani). Cei interesati sa o ajute ma pot contacta printr-un mesaj privat si le voi da numarul ei de telefon (vor vorbi si se vor intalni personal cu ea).

Cu multumiri...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.05.2012, 09:08:24
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cazul prezentat de tine, Ekaterina, merită toată atenția, însă ar fi fost bine să deschizi un topic nou pentru el. Acesta l-am deschis pentru o anumită sărmană. Mesajul tău, venit la scurt timp după cel anterior al meu, l-a „îngropat”. Drept care îl mai postez o dată:

Citat:
Florența vrea să lucreze
...Și anume, ca decorator floral. A găsit un anunț de angajare pentru un astfel de post, însă cred că șansele de a-l ocupa sunt minime din cauză că nu e calificată. A făcut cândva niște aranjamente florale cu diferite ocazii.

Am constatat că își dorește tare mult să facă așa ceva, respectiv decorațiuni florale sau cu scoici, frunze și alte elemente naturale decorative, eventual mărțișoare sau decorațiuni pe țesături și haine.

Am speranța că ar putea învăța meseria asta dacă i s-ar da ocazia să lucreze pe lângă cineva, eventual la o florărie, acceptând să lucreze fără bani în primă fază (poate o lună-două, până și-ar forma deprinderile).

Last edited by N.Priceputu; 24.05.2012 at 09:16:35.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ajutor pentru proteze Danielbucur Umanitare 3 12.12.2010 20:32:29
Ajutor pentru un ingeras! heaven Umanitare 4 04.08.2010 08:55:08
ajutor pentru Andrei lady67 Umanitare 0 28.04.2010 12:11:51
Ajutor pentru o manastire! nastac_miruna Umanitare 5 16.12.2008 15:07:44
ajutor pentru marius scristi Generalitati 2 17.08.2008 00:31:52