Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #20  
Vechi 08.06.2012, 17:50:13
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dupa roadele care se vad in acel om : "dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința, blândețea, înfrânarea, curăția" (Galateni 5:22). Daca el imi spune Adevarul jignind, atunci nu e purtator de Hristos si mai are de lucrat la "lutul propriu" si a se modela pe si ne, pana la a face lucrare de predicare.
Nu înțelegeți că fiecare înțelege și simte dragostea, pacea, răbdarea în felul său? Eu pot să simt mai intens sau mai puțin decât dvs. și să fie chiar un sentiment diferit. Până și mesajul lui Iisus poate fi înțeles diferit în funcție de construcția psihică a fiecăruia. Pentru că Iisus vorbește despre niște concepte, despre niște stări și sentimente despre care fiecare avem înțelegerea și trăirea proprii. Felul în care dvs. percepeți dragostea poate să fie cu totul diferit față de cum o știe altcineva.


Citat:
Bun si? Macar in acele sectiuni dedicate Ortodoxiei sa nu se intervina daca persoana nu e interesata de a invata , ci doar de a denigra invatatura ortodoxa. Poti polemiza/critica pe celelalte sectiuni.
Deocamdată discuția se poartă pe Generalități. În rest, e problema moderatorilor și administratorilor să se ocupe de accesul ne-ortodocșilor pe ariile dedicate ortodocșilor.
Reply With Quote
 

Tags
oameni, ortodox, sentiment



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu cine a avut Cain copii? RaduIoan Din Vechiul Testament 18 14.06.2025 01:47:00
Sentimentul culpabilitatii laurastifter Morala Crestina 14 22.06.2012 23:54:11
V-ati gandit vreodata...? tigerAvalo9 Generalitati 10 20.07.2009 20:16:41
Ati fost vreodata in Israel? BogdanF Generalitati 3 16.09.2008 18:43:47