Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.07.2012, 12:48:31
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

@Yasmina, prietenii ni-i facem singuri, rudele ni le da Dumnezeu. Si... stie El de ce ingaduie ce ingaduie. Intelepciunea n-o poti baga cu forta intr-o minte indaradnica.


Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Biblia stie ce stie...
Interpretarea bibliei a dat bataie mare de cap poporului iudaic, si fiindca au interpretat-o cu mintea si nu cu inima, unde salasluieste Dumnezeu, L-au rastignit pe Hristos, Unicul Sau Fiu, despre care de altfel fusesera avertizati ca va veni, atat prin gura strabunilor prooroci cat si direct, prin prezenta Inainte-mergatorului Sf Ioan Botezatorul. Printre altele, Mantuitorul ii dojenea si pentru acest lucru extrem de delicat al interpretarii bibliei:
6. Iar El le-a zis: Bine a proorocit Isaia despre voi, fățarnicilor, precum este scris: "Acest popor Mă cinstește cu buzele, dar inima lui este departe de Mine".
7. Dar în zadar Mă cinstesc, învățând învățături care sunt porunci omenești.
8. Căci lăsând porunca lui Dumnezeu, țineți datina oamenilor: spălarea urcioarelor și a paharelor și altele ca acestea multe, pe care le faceți.
9. Și le zicea lor: Bine, ați lepădat porunca lui Dumnezeu, ca să țineți datina voastră!
10. Căci Moise a zis: "Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta", și "cel ce va grăi de rău pe tatăl său, sau pe mama sa, cu moarte să se sfârșească".
11. Voi însă ziceți: Dacă un om va spune tatălui sau mamei: Corban! adică: Cu ce te-aș fi putut ajuta este dăruit lui Dumnezeu,
12. Nu-l mai lăsați să facă nimic pentru tatăl său sau pentru mama sa.
13. Și astfel desființați cuvântul lui Dumnezeu cu datina voastră pe care singuri ați dat-o. Și faceți multe asemănătoare cu acestea.

------------------------------- Sf Evanghelie dupa Marcu, cap. 7


Una e "sa lasi pe mama ta si pe tatal tau" si sa pleci sa-ti intemeiezi o familie, si alta sa ai o intelegere cu ei dupa care sa dai cu barda, ascunzandu-te dupa Cuvantul Bibliei... Aceste pacate sunt strigatoare la cer, pentru ca aduc cu ele vorbe grele si blestem de parinte care ajung povara pe copii si nepoti. Tocmai de aceea ma incapatanez sa spun ca trebuie sa stam departe inclusiv de astfel de sfaturi, dar cu atat mai mult cand trebuie noi insine sa luam astfel de decizii...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.07.2012, 20:01:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
doamne ce soacra am.....nu i pasa deloc de mine si de prob pe care am avut-o....ma pune sa fac treaba si ea se menajeaza de nu iti vine sa crezi....azi i sa pus pata ca nu am ajutat-o sa care graul....sa stau eu in soare.......acu nu mai vb cu mine si mi-a facut niste reprosuri........fetele ei le menajeaza,eu sa fac in gradina si ea sa dea productia la fete.NU O MAI SUPORT...SA MA IERTE DUMNEZEU.....
te compatimesc...sincer!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.07.2012, 21:58:45
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
doamne ce soacra am.....nu i pasa deloc de mine si de prob pe care am avut-o....ma pune sa fac treaba si ea se menajeaza de nu iti vine sa crezi....azi i sa pus pata ca nu am ajutat-o sa care graul....sa stau eu in soare.......acu nu mai vb cu mine si mi-a facut niste reprosuri........fetele ei le menajeaza,eu sa fac in gradina si ea sa dea productia la fete.NU O MAI SUPORT...SA MA IERTE DUMNEZEU.....
Sotul tau stie ca nu esti fericita? problema cu soacra,el ar trebuie sa ia masuri sa dea niste reguli acolo care cum.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.07.2012, 22:03:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Usor cu teoria,greu de pus in practica...
Ovidiu ai citit povestea cu prietena mea?Ea ii face un cadou cumnatei,iar cumnata o jigneste"in gluma"facand-o idioata;in conditiile astea ce poti sa faci?
Să te rogi pentru aproapele...mai ales pentru cel care mare nevoie de rugăciune (în cazul de față cumnata)...și să-L slăvească pe Dumnezeu. Să învățăm să le primim pe toate cu bucurie.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sa fii toata viata un idiot/idioata care sa-i iubeasca,sa-i adore pe toti,sa-i trateze bine si sa nu auda cum este batjocorit de cei care se cred o rasa superioara.
Mântuitorul nu a fost batjocorit? Nu trebuie și noi să ne asemănăm Mântuitorului?

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Se poate o asa viata?Este posibil?De ce sa stam in mijlocul lor,in calea lor si sa ne intindem pe jos spre a calca mai bine pe noi?
Să știi că Dumnezeu în viața noastră ne dă ceea ce ne este mai bun nouă pentru mântuire...deci celui batjocorit asta îi este de folos.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Tot invataturile crestine spun sa nu stam in preajma celor care ne tulbura,ispitesc-iar aceste exemple cu rudele de imprumut vin si intaresc aceste spuse.
De ce sa nu fim mai retrasi,mai distanti cu persoanele cu care nu este nici un chip sa avem relatii interumane??
(mai ales daca acele persoane nu impartasesc aceleasi valori crestinesti si traduc bunavointa si smerenia drept inferioritate individuala).
Aici sunt de acord cu tine.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.07.2012, 22:16:42
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Talking curiosity killed the cat

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Să știi că Dumnezeu în viața noastră ne dă ceea ce ne este mai bun nouă pentru mântuire...deci celui batjocorit asta îi este de folos.
Ovidiu, eu aș fi curioasă să știu câți ani ai, și dacă trăiești ca un eremit (sau nu).
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.07.2012, 23:15:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ovidiu, eu aș fi curioasă să știu câți ani ai, și dacă trăiești ca un eremit (sau nu).
La ce te-ar ajuta dacă ai ști câți ani am și cum trăiesc?

Last edited by ovidiu b.; 13.07.2012 at 23:26:40.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.07.2012, 23:29:09
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Domnule Mosh Neagu,

A cinsti parintii nu exclude faptul de a-i lasa si a se duce dupa sotie. Ambele sunt porunci de la Dumnezeu si ambele erau indeplinite de dreptii din Vechiul Testament. Ceea ce faceau evreii pe care ii mustra Domnul este cu totul altceva: sub pretextul ca dadeau bani la Templu pentru Dumnezeu neglijau nevoile materiale ale parintilor ori asta este inadmisibil. Aceasta practica este cunoscuta si printre crestini care zic ca-i ajuta pe saraci dar isi neglijeaza propria familie in nevoile ei.
A se muta mai departe de parinti nu inseamna a renunta la cinstea ce li se cuvine, nu inseamna a se purta rau cu ei si nici nu inseamna a nu-i ajuta in nevoi. Tirania soacrei nu intra in categoria nevoi, nici parintii nu au voie sa se poarte rau cu copiii.

Din vehementa cu care scrieti nu pot decat sa deduc ca va aflati intr-o situatie oarecum similara, asta insa nu anuleaza cuvantul Bibliei.

Multa pace!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 13.07.2012, 23:37:34
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
La ce te-ar ajuta dacă ai ști câți ani am și cum trăiesc?
Păi, ca să știm prin ce prismă dai învățăturile. I guess!

NB: nu sunt fan al genului "avant la lettre", dar nici servit a la carte..
Reply With Quote
  #49  
Vechi 13.07.2012, 23:39:19
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Yasmina,

Aveti dreptate.
Nici macar Domnul nu statea in preajma celor ce Il dusmaneau, se ascundea mereu de ei. Au putut sa Il rastigneasca doar pentru ca El s-a lasat prins pentru a incheia misiunea pentru care venise. Nici martirii nu au stat in calea asupritorilor ci au fugit si s-au ascuns cat au putut. Deci este intelept a fugi di calea celor ce ne fac raul si a trai in pace. Asta nu inseamna a nu-i iubi ci dimpotriva, trebuie iubiti, binecuvantati, facute rugaciuni pentru ei etc.

La intrebarea de ce sunt rele femeile cu alte femei raspunsul este foarte simplu si foarte trist totodata: pentru ca femeile sunt iubite mai putin in societate, sunt mereu mai date la o parte pentru a face loc barbatilor, umilite din cauza inferioritatii lor fizice si asa mai departe. Ca atare, in mod inconstient, imita si ele acest comportament fata de femei chiar daca sunt ele insele femei. De aceea in lupta "feminista" apare paradoxul ca cele care se opun mai mult acestei lupte sunt tot femeile, cu greu accepta ca altele ar putea fi iubite acolo unde ele nu au fost iubite niciodata sau prea putin. Cand femeia va fi iubita la fel de mult ca si barbatul in societate, vor disparea si povestile cu soacre acre...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.07.2012, 11:52:27
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Din vehementa cu care scrieti nu pot decat sa deduc ca va aflati intr-o situatie oarecum similara, asta insa nu anuleaza cuvantul Bibliei.

Multa pace!
Ma surprinde bann-ul tau. Ce-ai facut? Ai fluierat in biserica?
Eu locuiesc singur ca pasarea cerului, iar baietii mei mai au pana la insuratoare. Vehementa mea merge pe respectul parintilor si a intelegerilor incheiate, cu oricine ar fi ele facute. "Razgandacii" sfarsesc prost in viata...
Cat despre harul care izvoraste din intelepciunea Sfintei Scripturi, se pare ca ti-e total straina.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde