Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.09.2012, 00:08:04
Otilia12's Avatar
Otilia12 Otilia12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Vrem Catedrale extrem de somptuoase,dar totusi invatamantul,cu el ce facem? Clar ca buna ziua,seminariile liceale nu sunt destul....Este nevoie si de ciclul primar si gimnazial.

Inaltii prelati ai bisericii ar trebui sa inteleaga acest aspect.Sunt oameni cu multa carte,masterate,doctorate,etc. Pai asa incurajeaza educarea elevului inca de mic in spirit ortodox? cu 1 ora de religie pe saptamana,etc? Hai sa fim seriosi....
Reply With Quote
  #72  
Vechi 10.09.2012, 00:44:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Otilia12 Vezi mesajul
Vrem Catedrale extrem de somptuoase,dar totusi invatamantul,cu el ce facem?
În cazul în care nu ați observat: învățământul a fost scos de sub jurisdicția Bisericii. În România, s-a întâmplat cam de la Cuza încoace. În schimb, de cultul divin nu se ocupă statul. Pe ăsta, încă nu l-au scos de sub epitropia Bisericii, deocamdată. Acesta e motivul pentru care Biserica face în primul rând biserici. Când veți găsi normal ca Ministerul Învățământului să construiască lăcașe de cult, atunci am să găsesc potrivit ca Biserica să-i dea o replică, construind școli.

Citat:

Clar ca buna ziua,seminariile liceale nu sunt destul....Este nevoie si de ciclul primar si gimnazial.

Inaltii prelati ai bisericii ar trebui sa inteleaga acest aspect.Sunt oameni cu multa carte,masterate,doctorate,etc. Pai asa incurajeaza educarea elevului inca de mic in spirit ortodox? cu 1 ora de religie pe saptamana,etc? Hai sa fim seriosi....
Vedeți, asta mă enervează citind acest topic. Oameni care nu au deschis, în toată viața lor, nici măcar o gogoșerie, își îndreaptă degetul acuzator asupa Bisericii Ortodoxe, acuzând pe "înalții prelați" că nu deschid școli. Ca și când înalții prelați ar avea chemarea să deschidă școli, și nu laicatul. Îmi pare rău să vă spun că nu e așa. Înalții prelați, în virtutea misiunii lor magisteriale, au menirea de a deschide seminare teologice și facultăți de teologie. Ceea ce ei fac, chiar cu asupra de măsură. De școlile învățământului profan trebuie să se ocupe profanii.

Deci: de ce nu deschideți o școală ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #73  
Vechi 10.09.2012, 01:00:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu are rost sa ne ascundem dupa deget - invatamantul public/laic e un dezastru.

Atat ca si calitate a invatamantului cat si ca disciplina.
Despre locul pe care il ocupa latura moral-religioasa si chiar practica nu mai vorbim.

Invamantul este calea prin care Biserica se poate implica in societate si face o diferenta reala fara a se amesteca in mizeria luptei politice.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 11.09.2012, 16:44:12
Otilia12's Avatar
Otilia12 Otilia12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În cazul în care nu ați observat: învățământul a fost scos de sub jurisdicția Bisericii. În România, s-a întâmplat cam de la Cuza încoace. În schimb, de cultul divin nu se ocupă statul. Pe ăsta, încă nu l-au scos de sub epitropia Bisericii, deocamdată. Acesta e motivul pentru care Biserica face în primul rând biserici. Când veți găsi normal ca Ministerul Învățământului să construiască lăcașe de cult, atunci am să găsesc potrivit ca Biserica să-i dea o replică, construind școli.



Vedeți, asta mă enervează citind acest topic. Oameni care nu au deschis, în toată viața lor, nici măcar o gogoșerie, își îndreaptă degetul acuzator asupa Bisericii Ortodoxe, acuzând pe "înalții prelați" că nu deschid școli. Ca și când înalții prelați ar avea chemarea să deschidă școli, și nu laicatul. Îmi pare rău să vă spun că nu e așa. Înalții prelați, în virtutea misiunii lor magisteriale, au menirea de a deschide seminare teologice și facultăți de teologie. Ceea ce ei fac, chiar cu asupra de măsură. De școlile învățământului profan trebuie să se ocupe profanii.

Deci: de ce nu deschideți o școală ?
Ca sa raspund intrebarii ,daca as avea posibilitatile financiare adecvate,as deschide,nu una,ci mai multe scoli,ar fi suprema satisfactie a vietii....

Biserica nu construieste scoli ?? Am inteles ca sunteti Romano-Catolic.Pai dupa stiinta mea,ca sa dau exemplul meritoriu de altfel al Bisericii Catolice,mai toate scolile catolice (de la nivel de gradinita pana la universitati) din Occident sunt construite si sponsorizate din fonduri private ,donatii ale credinciosilor cat si fonduri ale bisericii ! Noi aici vorbim strict de scoli private
Reply With Quote
  #75  
Vechi 11.09.2012, 20:41:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Otilia12 Vezi mesajul
Ca sa raspund intrebarii ,daca as avea posibilitatile financiare adecvate,as deschide,nu una,ci mai multe scoli,ar fi suprema satisfactie a vietii....
Numai în ceea ce privește fundațiile se pleacă de la cheltuirea unui capital preexistent, donat de oameni de regulă foarte bogați. În cazul asociațiilor, caracteristic lor este spiritul asociativ. Oamenii se coagulează în jurul unei idei, apoi banii vin. Cu efort, vin cu țârâita, mai târziu decât trebuie, dar vin. Luați inițiativa, vorbiți și cu alte cunoștințe cu nevoi și gândire asemănătoare cu a dv, formați un nucleu. În jurul lui vor veni și alții. Dacă am să văd un proiect fezabil, ceva mai constructiv decât "ce ar trebui să facă înalții prelați", fiți sigură că am să vin și eu cu obolul meu.

Citat:
Biserica nu construieste scoli ?? Am inteles ca sunteti Romano-Catolic.Pai dupa stiinta mea,ca sa dau exemplul meritoriu de altfel al Bisericii Catolice,mai toate scolile catolice (de la nivel de gradinita pana la universitati) din Occident sunt construite si sponsorizate din fonduri private ,donatii ale credinciosilor cat si fonduri ale bisericii ! Noi aici vorbim strict de scoli private
Absolut corect. Dar vedeți ? Fonduri private. Donații ale credincioșilor. Lor le adaugă și Biserica ceva fonduri, atunci când există. Școlile catolice, spitalele catolice, orfelinatele și alte asemenea așezăminte nu sunt la inițiativa "înalților prelați", chiar dacă ei le tutelează, fiindcă altfel nu ar mai fi catolice. Doar nu vă închipuiți că dă telefon Papa de la Roma "să se facă o școală acolo", nici episcopul nu dă decret "să se înființeze un spital dincolo", ci mereu acestea s-au făcut la inițiativa și cu munca ordinelor călugărești cu charisme speciale (biblioteci dominicane, centre de cercetare iezuite, case pentru "cei mai săraci dintre săraci" ale misionarelor carității etc). Din inițiativa și cu munca confraternităților și consororităților laice, ale asociațiilor de familii creștine, ale curiilor parohiale și ale altor moduri de asociere prin care creștinii înțeleg viața evanghelică.

Când spuneți "Biserica", nu asta înțelegeți, în fond: preoți și laici ? Preoții, în frunte cu înalții prelați, fac destule: ei învață Sfânta Doctrină, ei administrează Sacramentele, ei conduc poporul credincios spre mântuire. Dar laicii, nu au și ei slujirea lor ? Eu cred că întemeierea de școli și alte așezăminte (altele decât cele rezervate cultului) reprezintă minister laic. Sau minister călugăresc. În niciun caz minister sacerdotal. Părerea mea, nu mi-o luați în nume de rău.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.05.2013, 19:23:02
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din modul in care a fost justificat (oficial) proiectul nu transpare decat megalomanie si o proasta constientizare a problemelor spirituale, reale, ale romanilor.

O fi poate si un alt motiv binecuvantat, ascuns ..cine stie.

Anul trecut, fiecare parohie a fost somata sa doneze o anumita suma.

Au primit cate un chitantier care trebuia sa-l umple, binenteles netaindu-se chitanta pentru mai putin de x ron (nu am retinut suma).

Si presiuni sunt sigur ca sunt si vor mai fi pentru ca de buna voie, nu va dona mai nimeni.

Sunt curios in schimb cati care fac apologia proiectului au donat si cat.
Din păcate și eu am auzit acest lucru: și noi, în biserică, am fost rugați să dăm bani pentru catedrală. Nu mi se pare normal să se ajungă la astfel de somații, căci mai mult ca sigur asta sunt pretențiile patriarhiei de la parohii. Un alt exemplu este abonarea la ziarul "Lumina" - de asemenea ni s-a spus că trebuie să se strângă un anumit număr de abonamente de la enoriași. Păcat... Asta seamănă așa de mult cu practicile comuniste, când trebuia să mergem la practică agricolă, când ți se lua vițelul din curte că de, era bunul statului... sau al întregului popor... și altele...

De fapt eu am căutat un topic despre școli din alte motive, dar iată că am dat în altele, și acum m-am întristat...
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.05.2013, 22:16:55
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Chiar daca nu ar fi somati oamenii sa dea bani, ar fi destui care sa doneze, sunt sigura de treaba asta. Insa, nu prea cred ca ar dona lunar sau o anumita suma. Asta defapt nu mai este donatie, ci e ca si cum platesti o taxa sau o rata. Nu e vina preotilor parohi, caci si ei au primit ordin de sus. Nu puteau sa faca si ei o catedrala mai mica si cu mai putin aur?

Abonamente la ziarul Lumina? Interesant. Dar de ce trebuie? Daca eu nu vreau sau nu imi place acel ziar, de ce sa imi fac abonament? Mie de exemplu imi place revista Familia Ortodoxa ptr. ca contine articole f.interesante, si ortodoxe, dar si legate de problemele cu care ne confruntam noi astazi.

Una e sa recomanzi, alta este sa impui.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 28.05.2013, 07:00:27
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Chiar daca nu ar fi somati oamenii sa dea bani, ar fi destui care sa doneze, sunt sigura de treaba asta. Insa, nu prea cred ca ar dona lunar sau o anumita suma. Asta defapt nu mai este donatie, ci e ca si cum platesti o taxa sau o rata. Nu e vina preotilor parohi, caci si ei au primit ordin de sus. Nu puteau sa faca si ei o catedrala mai mica si cu mai putin aur?

Abonamente la ziarul Lumina? Interesant. Dar de ce trebuie? Daca eu nu vreau sau nu imi place acel ziar, de ce sa imi fac abonament? Mie de exemplu imi place revista Familia Ortodoxa ptr. ca contine articole f.interesante, si ortodoxe, dar si legate de problemele cu care ne confruntam noi astazi.

Una e sa recomanzi, alta este sa impui.
Asta zic și eu, nu e vina preoților parohi, ei doar ne roagă, dar din câte am priceput eu, lor li se impune să strângă bani pentru catedrală, abonamente la ziar șamd.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 28.05.2013, 12:21:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
aiurea..
O mare parte din informatiile dobandite in timpul scolii mi se par tottal inutile.
Imi permit sa va contrazic
In scolile de acum informatiile predate sunt mult mai putine decat cu multi ani in urma
De exemplu in clasa a IX -A de liceu am invatat istoria antica cu toate dinastiile vechiului Egipt ,ani de domnie ,etc ,informatii care s-au pierdut ,bineinteles
Dar efortul de a le invata ,de a memora ne forma vointa si in plus dobandeam o cultura generala.Eram disciplinati .
Acum informatiile s-au redus la jumatate si tot vi se par multe ?
Pai copilul acela devine un ignorant ,usor de manipulat ,lipsit de personalitate.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 28.05.2013, 12:37:40
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am căutat acest topic zilele trecute tocmai pentru că vroiam să spun câte ceva bun despre școala din perioada 1985 - 1993, când am învățat în clasele 5 - 12.

Amintirile mi-au revenit odată cu întâlnirea de 20 de ani de la terminarea liceului (actualul colegiu I.C. Brătianu din Pitești). A fost o zi extraordinar de frumoasă, petrecută împreună cu alți 18 foști colegi (însoțiți sau nu) și cu (numai) 3 dintre profesori (de matematică, fizică și istorie).

Vroiam să scriu aici că mie mi-a plăcut și mi-a folosit școala pe care am făcut-o, atât în perioada comunistă, cât și după. Și ceea ce am învățat, chiar dacă am și uitat mult, până acum; și interacțiunea cu colegii și cu profesorii. Nu cred că au fost prea multe lucruri inutile sau că programa era excesiv de încărcată. Oricum fiecare s-a axat pe ce i-a plăcut și/sau i-a trebuit pentru facultate.

Desigur, lucrurile s-au mai schimbat în 20 de ani. Și atunci mai erau aspecte de îmbunătățit.

Dar ideea de home-schooling mi se pare ciudată. Nu înțeleg motivele pentru care se apelează la această metodă. Dar fiecare părinte poate alege ce consideră că e mai bine pentru copiii și pentru familia lor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoli ortodoxe iana Despre Biserica Ortodoxa in general 5 27.10.2013 23:04:36
Poezii Ortodoxe pentru Android Carmen FUNIERU Resurse ortodoxe on-line 9 01.06.2012 11:52:30
-3 scoli | + 1 biserica suntneutru Generalitati 57 21.01.2010 16:35:43
concur clasele I-IV adichi79 Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2007 14:36:35