Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1201  
Vechi 24.10.2012, 13:47:16
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si nu crezi ca e suficient?
BRC invata ca nu doar metoda poate fi vinovata, ci si intentia si finalitatea.
Corect. Dar este important sa stim daca metoda este ilicită, sau utilizarea ei, în anumite condiții. Nuanța este de la cer la pământ, este cea care stabiilește granița cu păcatul.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pardon, unde e latura procreativa cand momentul este ales cu grija astfel incat latura procreativa sa lipseasca in dreptul partii feminine?
Atenție, repet: Dumnezeu a lăsat această perioadă. Aici suntem de acord, nu?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cu ce e diferit fata de cazul in care lipseste cea masculina de exemplu, folosind metoda lui Onan?
In metoda lui Onan, finalizarea are loc la exterior. In cadrul metodelor naturale, cuplul va finaliza totdeauna la interior.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exact despre circul asta vorbeam, se evita sa se spuna lucrurilor pe nume: in loc de "evitarea nasterii" se spune "perioada in care nu este indicat sa apara o noua sarcina". Sa fim seriosi, e unul si acelasi lucru.
Este unul si acelasi lucru. Dar unde este problema, atata timp cat exista un motiv serios pentru evitarea sarcinii, sau spune-i cum vrei tu acestei perioade?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In ceea ce privestte "motive serioase" - asta are o latura puternic subiectiva. Oamenii sunt maestri la a invoca justificari.
Asta este un subiect in sine, care nu are de-a face cu liceitatea metodelor naturale. Aici intervine formarea constiintei, care trebuie să decidă în anumite condiții ceea ce este bine sau nu (prin rugaciune, post, practicarea sacramentelor etc).

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau poate ai sa-mi zici ca preotii catolici dau in mod obisnuit canoane pentru invocarea de motive superflue cu scopul de a scuza practica care are ca scop "evitarea nasterii"?
Mergi prea departe cu scenariul. Or fi unii preoti care fac lucrul acesta, dar ceea ce spune biserica reprezinta reperul absolut. Si ea spune clar: metoda naturala nu este contraceptiva, si este licita in masura in care se respecta porunca lui Dumnezeu, si nu o folosesti ca mijloc de evitare permanenta a nasterilor.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai tocmai RNC ESTE o metoda pe care o folosesti.
O metoda contra-ceptiva (ca doar asta e scopul, nu?)
Nu, scopul RNC este sa permita sotilor sa aiba relatii conjugale atunci cand exista motive serioase sa nu aiba copii, dar totusi doresc sa se unească intim. Unirea intimă fiind ceva ce leagă puternic pe soț de soție, și vice versa.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai facut o paralela buna, masuraturile in sine nu sunt contraceptive, ci folosirea lor in scopuri contraceptive, adica cand ceea ce masori duce la concluzia "hai sa facem sex ca acum nu ne alegem cu un bebe" toata povestea este deja contraceptiva.
Nu, povestea nu este contraceptiva de la inceput. Am spus mai sus care este menirea metodelor naturale, printre altele (apropo): este sa le permita sotilor sa aiba relatii conjugale atunci cand exista motive serioase sa se amâne, pe o perioada scurta de timp, venirea unei sarcini.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai ca sa te inmultesti trebuie sa faci minim 3 copii.
Nu, statistica vorbeste unanim de 2,1 copii per cuplu, ca fiind limita de jos pentru inlocuirea generatiilor. Deci, 21 de copii la 10 de cupluri, inseamna ca minimum un cuplu din 10 trebuie sa aiba 10 copii. Ca sa ramanem tot atatia cati suntem. Ce este peste 2,1, reprezinta inmultire, adica mai mult decat este acum.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, dar nu inseamna ca asta este mai putin condamnabila decat prezervativul de exemplu sau metoda lui Onan, nu?
BRC spune, si eu cred acest lucru: metodele naturale nu sunt condamnabile in sine, spre diferenta de prezervativ, pilule sau metoda Onan, care separa explicit si radical actul unitiv de cel procreativ. Metoda naturala se inscrie in ordinea lasata de Dumnezeu, care a pus o perioada de infertilitate in cadrul fiecarui ciclu feminin. Metodele naturale sunt condamnabile cand omul le foloseste pentru a se indeparta de Dumnezeu, pe scurt. Adica urmareste doar placerea, in mod continuu, si uita ca trebuie sa mai si dea viata, sa fie generos cum Creatorul sau este generos. Insa, aici nu putem vorbi de numar maxim sau minim de copii, mai ales ca viata este un dar de la Dumnezeu. Dar trebuie sa fim in permanenta atenti la semnele si la chemarea lui Dumnezeu. Daca aceasta chemare inseamna mai multi copii, facem. Daca inseamna mai putini, facem mai putini. Stim ce trebuie facut ca sa ajungem cat mai aproape de Dumnezeu si sa-i auzim poruncile: sa ne rugam, sa postim, sa ne spovedim, sa ne impartasim, sa citim Bibilia etc. Problema este aici, nu la metodele naturale in sine.
Reply With Quote
  #1202  
Vechi 24.10.2012, 13:49:09
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
.........Îți dai seama în ce situație sunt? Îmi place ce ai în semnătură, ar fi culmea să nu-mi placă, dar nu îmi place fondul. Îți dai seama că am ajuns să spun "bă frate fă și tu scrisul ăla mai mic că ne dor ochii" ...deși cuvintele alea sunt de aur.
Frate... si pe mine ma dor ochii, stau cu picaturi :D asteptand ca toti sa revenim la "normal", comportament civilizat, semnaturi "normale" si nu "umflate", polemici dupa reguli adecvate care sa impiedice aparitia disputelor personale, certurilor...

P.S. Consider ca ar fi indicat sa spui tuturor celor in cauza si nu doar mie, sa aiba semnaturile normale... caci cu siguranta nu doar de la semnatura mea te dor ochii (si cu siguranta nu doar ce am eu in semnatura iti place ).
Poate va apare si un punct in regulamentul forumului: "pentru buna desfasurare a discutiilor se intrezic semnaturile "marite" ostentativ "
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 24.10.2012 at 13:56:29.
Reply With Quote
  #1203  
Vechi 24.10.2012, 14:02:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
dimpotriva este un protest... si nu sunt dispus sa renunt la protest avand in vedere disputele recente in care ne-am cam facut de ras pe forum noi ortodocsii.
Dar vezi tu, făcând abstracție de protagoniști, noi nu facem altceva decât să continuăm dezbinarea. Aici poți înțelege mai bine ce vreau să spun: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=125.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Pe de alta parte consider ca nu trebuie sa fim discrimnatorii... adica daca unii isi pun ditamai semnatura pentru a "mari" si altceva in afara de mesajul semnaturii, netinand cont ca pe altii ii deranjeaza, si sunt acceptati ba chiar este laudata "actiunea"... iar daca altii fac acelasi lucru este "rau".
Nimeni nu cred că îți consideră acțiunea rea în sine, adică că ți-ai mărit semnătura, ci în ce împrejurare. Pe mine sincer nu m-a deranjat și probabil că nu mă va deranja niciodată acea semnătură. Fiecare e liber să facă vrea să scrie ce vrea.
Reply With Quote
  #1204  
Vechi 24.10.2012, 14:08:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Frate... si pe mine ma dor ochii, stau cu picaturi :D asteptand ca toti sa revenim la "normal", comportament civilizat, semnaturi "normale" si nu "umflate", polemici dupa reguli adecvate care sa impiedice aparitia disputelor personale, certurilor...
......"Mucenicie" frate.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
P.S. Consider ca ar fi indicat sa spui tuturor celor in cauza si nu doar mie, sa aiba semnaturile normale... caci cu siguranta nu doar de la semnatura mea te dor ochii (si cu siguranta nu doar ce am eu in semnatura iti place ).
Sincer, nu consider acest lucru obiectiv. Ține doar de subiectivismul tău.
Reply With Quote
  #1205  
Vechi 24.10.2012, 14:13:02
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dar vezi tu, făcând abstracție de protagoniști, noi nu facem altceva decât să continuăm dezbinarea. Aici poți înțelege mai bine ce vreau să spun: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=125.
Frate Ovidiu intelegi eronat protestul meu. Nu doresc dezbinare ci reguli adecvate pe care sa le respectam toti, fara deosebire, care sa elimine posibilitatea certurilor... iar aceasta este unire si nicidecum dezbinare.
Medicii spun: "Mai usor este sa prevenim boala decat sa o tratam".

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nimeni nu cred că îți consideră acțiunea rea în sine, adică că ți-ai mărit semnătura, ci în ce împrejurare. Pe mine sincer nu m-a deranjat și probabil că nu mă va deranja niciodată acea semnătură. Fiecare e liber să facă vrea să scrie ce vrea.
Ar trebui sa ne deranjeze pe toti violenta inclusiv cea virtuala... certurile, disputele intre orgolii.

Toti suntem liberi intru Hristos. Fiecare face ce vrea atata timp cat actiunile sale nu sunt un pericol pentru ceilalti.

Imi vine in minte o stire cumplita care a fost bine mediatizata acum cateva saptamani: un barbat a violat si omorat o fata... si a fost achitat, iar la scurta vreme alte doua fetite au cazut victime? A fost corect? Oare nu era mai indicat ca barbatul respectiv sa fie tratat corespunzator nu doar de catre justitie ci inclusiv medical daca doctorii psihologi si psihiatri considerau necesar? Asa si respectivul si-a adaugat cumplite pacate la cele pe care le avea... si-a marit si pedeapsa juridica... si alte vieti au fost curmate si alte familii au fost indurerate.

STOP violentei! STOP certurilor! Toti trebuie sa respectam reglulile minime de polemica civilizata. Cine vrea sa se certe "ca la usa cortului" poate sa o faca in alta parte si nu aici.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #1206  
Vechi 24.10.2012, 14:15:15
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
......"Mucenicie" frate.
:D
Nu ma supar... ca nu vreau sa mi se taie nasu'
Cat despre mucenicie... consider ca atitudinea conteaza.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
.Sincer, nu consider acest lucru obiectiv. Ține doar de subiectivismul tău.
E parera dumitale si o respect, chiar daca nu sunt de acod cu ea, inrucat o consider disciminatorie (adica semnatura unora poate sa fie marita iar a mea nu).
Oricum decizia ne apartine noua tuturor impreuna cu administratia forumului.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #1207  
Vechi 24.10.2012, 14:33:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Semnătura aia a devenit deranjantă pentru tine, doar dintr-un anumit moment. Recunosți?
Reply With Quote
  #1208  
Vechi 24.10.2012, 14:47:08
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Semnătura aia a devenit deranjantă pentru tine, doar dintr-un anumit moment. Recunosți?
Evident ca a devenit din ce in ce mai deranjanta tinand cont de anumite manifestari ostentative ale user-ului... si pentru ca manifestarile personale inadecvate trebuie combatute eficient devine necesara si "normalizarea" tuturor semnaturilor.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #1209  
Vechi 24.10.2012, 15:04:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor, va amintesc ca avem o mesagerie privata, unde ne putem trimite mesaje unii altora. Nu toate mesajele trebuiesc citite de toti, ci doar de unii, care au unele lucruri de lamurit. Va rog folositi-o!
Reply With Quote
  #1210  
Vechi 24.10.2012, 15:08:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deci vezi că ești subiectiv. Oricum hai să renunțăm la discuția asta. Fiecare face ce vrea și cum simte. Deci pe mine nu mă deranjează semnătura ta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02