Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.12.2012, 09:08:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Am dorit initial sa pun o intrebare critica la o afirmatie ilogica din conferinta cu privire la notiunea de suflet si la faptul ca acesta face diferenta intre om si animale. Dar no... referirile la atei m-au determinat sa pun alte intrebari:
"ce aveti cu ateii?"
"prin ce sunt mai rai ateii decat crestinii?"

Am asteptat raspunsul cateva minute. Cand a venit randul intrebarilor mele... am aflat opiniile domnului preot (care era langa domnul profesor)! Opiniile acelui preot nu erau diferite in mod fundamental de opiniile unei cunostiinte care mi-a zis ca sunt condus de satana! Dupa aceste doua intrebari... am aflat "rautatea potentiala" a ateilor si ce sunt capabili sa faca fiindca sunt atei! (...)

Am cunoscut un ateu care nu are nimic cu ortodocsii deoarece nu fac evanghelizari si nu il agaseasa... insa se leaga de adventisti si martori ai lui Iehova ori de cate ori are ocazia (si daca nu are, gaseste el motive sa se lege de ei)! Ii plac oamenii religiosi fixisti fiindca cu ei se distreaza cel mai bine (cam cum ma amuza pe mine crestinii care cred teorii ale conspiratiei).
Sufletul spiritualizat face diferenta intre om si animal. Omul tinde spre Absolut (Dumnezeu personal), raportarea sa la absolut tine de fiinta sa. Animalele nu au viata spirituala, ci doar viata biologica. Cat priveste „rautatea potentiala a ateilor” ar trebui sa depasesti cultul victimizarii si sa cugeti mai bine raspunsul preotului, chiar si a cunostintei tale. Aminteai de razvratirea ateilor, care, in ciuda aparentei eliberari, duce in cazul multora la captivitate intr-o irationala idiosincrasie. Doar o anestezie intelectuala il poate face pe un om sa priveasca cu dispret Scriptura, care a stat la baza civilizatiei europene si sa-l transforme intr-un aprig militiant impotriva educatiei religioase, a scoaterii religiei din sfera educatiei. Vidul interior il face pe altul sa rada pe seama altora, insa discernamantul precar, doar le confirma celorlalti ca nu esti liber atunci cand alegi, ci doar atunci cand alegi bine, iar ateismul pe care-l trambiteaza cu o mandrie triumfalista le starneste compasiune.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.12.2012, 09:32:37
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
@Alin

Spune-mi daca prezenta mea pe aici mai are vreo relevanta... nu vreau sa pierd timpul!

Scopul topicului este sa spun celor care cred tot felul de mituri despre atei ca nu toti ateii sunt materialisti (exact cum nu toti crestinii sunt materialisti) si ca nu mi se pare ca ateii sunt mai rai decat crestinii.

Dupa postarea initiala, au fost unii care au pus cateva intrebari:
-Ce cauta ateii la biserica si de ce se roaga? (am raspuns la intrebarea asta)
-De ce imi e frica de crestinii? (aici am raspuns si mai aduc o precizare: o persoana apropiata mi-a zis ca sunt codus de satana... si la momentul respectiv m-am speriat si am devenit mai prudent in a-mi afirma identitatea nereligioasa)

Ateii nu apar intamplator ci oamenii care devin atei, devin atei fiind impinsi de religie... (sunt rari cei nascuti in familii de atei).

Din punctul meu de vedere, conform subiectului topicului, cred ca am raspuns la intrebarile care mi-au fost puse! Consider discutia despre procente un nonsens...! Imi pare rau ca m-am lasat prins in mici discutii in contradictoriu!

Mai are cineva intrebari suplimentare la adresa unui ateu care a dorit sa dea o replica acuzelor care sustin ca ateii sunt materialisti si ca sunt cei mai rai?
Pentru atei nu existenta lui Dumnezeu este o problema ci viata traita in armonie cu legile lasate de Dumnezeu.
Hristos a venit pe pamant pentru cei necredinciosi ,unii in fapta ,altii in gandire si fapta.
Ateii vor dovezi ,dar ce dovada mai mare pentru Iuda ,care a stat trei ani langa Mantuitorul si a vazut tot ce a facut El ?
Deci dovezi sa aveti si tot nu vreti sa credeti pentru ca aveti inima impietrita ,cum a zis Hristos "Au ochi dar nu vad"
Pana la urma credinta e o dovada de iubire .
Il iubiti pe Dumnezeu ,aveti incredere in ajutorul Lui ,il iubiti si pe cel de langa voi.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.12.2012, 10:07:32
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maricica Vezi mesajul
Ce trist si inutil mi se pare sa deschizi acest topic numai pentru ca doresti sa ne arati noua, crestinilor, ca un ateu nu e neaparat mai rau decat un crestin!

Orice crestin de bun-simt stie asta. Si fii sigur ca si acel preot care a vorbit la conferinta(nu stiu cine era, dar sigur un om important) stie asta.
El ar sti daca te-ar cunoaste fata in fata daca esti materialist sau nu si nu ti-ar pune in carca greseli pe care nu le faci.

Si totusi un ateu de treaba nu va putea fi niciodata mai util si mai bun pentru societate decat un crestin sincer ancorat in Hristos. Si stii de ce?
Pentru ca in fata suferintelor si a durerilor provocate de altii, un ateu probabil va raspunde, in cele din urma, conform legilor firii - va ceda la rautate, oricat de mult si-ar dori sa nu cedeze, pentru ca e in legea firii sa avem o limita.
Un ateu nu va putea sa suporte toate atrocitatile prin care au trecut sfintii din inchisorile comuniste. Pentru a putea depasi astfel de momente, iti trebuie puteri supraomenesti.
Or aceste puteri nu le poti obtine decat daca ai harul lui Dumnezeu, chiar daca poate acum negi acest lucru.
Daca esti om, ateu, daca mergi doar dupa puterile omenesti, nu poti suferi asemenea atrocitati si apoi sa spui cu seninatate "Sa nu ne razbunati", sau sa spui ca Steinhardt in Jurnalul fericirii, ca totusi, perioada din inchisoare a fost cea mai fericita din viata lui. Este impotriva legilor firii sa gandesti asa.

Iata, un crestin bun (atentie, nu unul in formare, ci unul bun) va raspunde intorcand obrazul si rabdand si iubind pe prigonitori.
Pana la urma societatea noastra, daca vrea sa progreseze, are nevoie de dragoste nu de o religie, iar dragostea adevarata o gasesti numai in ortodoxie, o gasesti numai la noi, pentru ca Dumnezeu al nostru este Dragoste.

Daca ai putin bun-simt in tine si probabil ca il ai, cred ca in sinea ta imi vei da dreptate. Daca ai incercat macar o data sa ierti celor care iti gresesc,
probabil ca ai observat cat de greu este sa faci asta pe lucruri marunte. Te rog, reflecteaza putin - ai putea sa ierti daca ai fi supus la torturi de neimaginat ca sfintii din inchisorile comuniste?
Faci referire la inchisorile comuniste si ma intrebi ce as face daca as fi in acele inchisori!

In primul rand nu-mi pasa de comunisti... nu mi-ar pasa daca un guvern comunist mi-ar confisca averea... Nu m-as lua la bateie cu ei daca stiu ca efortul meu este inutil (deci ei nu ar avea motive sa ma inchida). As indrazni sa fug din tara daca as avea ocazia...

Insa daca as intr-o tara teocratica cu legi islamice sau cu o inchizitie specifica evului mediu si nu as apuca sa fug de acolo... As fi arestat pentru ateismul meu, nu as ceda in fata religiei lor cu forta. Insa nu cred ca as avea probleme intr-o teocratie! Mi-as tine gura... nu mi-as posta ideile pe internet, as munci si as plati impozitele ca orice om... (evident voi incerca sa lupt impotriva unei teocratii fara sa-mi asum riscuri inutile)! Ateii nu au acel patos care sa-i predispuna la actiuni... negandite.

Cat despre remarca ta cu privire la bun-simt... o sa o iau pe post de expresie a unei prejudecati! Am zis clar ca omul in mod natural este predispus la religie! Nevoia de scop si de sens e specific umana... si ideea unui dumnezeu absolut de tip crestin pare a raspunde acestei nevoi... Insa unii se pot elibera din starea care ii predispune la a-l accepta pe dumnezeul crestinilor (si orice alt dumnezeu) punanandu-si intrebari care merg pana la radacina de nu mai ramane nimic... !

P.S.
Daca consideri legitima abordarea acelui preot care in grupul de ascultatori a avut si atei, considera legitima si reactia mea! Este inutil si trist faptul ca am deschis acest topic! Vazand postarile unora, imi dau seama de asta!

Considerati-ne in continuare rai, periculosi, nemantuiti si chiar nemantuibili etc. (Majoritatea ateilor ne-am obisnuit cu asta!)

Last edited by UNNOOM; 04.12.2012 at 10:11:45.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.12.2012, 10:08:39
planoristul's Avatar
planoristul planoristul is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 37
Implicit pilda pentru un ateu

Un ateu bate la poarta raiului si sfantul Petru al intraba ce doreste...
Doresc sa vorbesc cu Dumnezeu !
Sfantul Petru merge la Dumnezeu si ai spune dorinta ateului...
Dumnezeu da raspunsul....dute si spunei ca nu exist !!! deci trage concluziile domnule ateu care esti.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.12.2012, 10:13:24
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Vorbitorul principal era un profesor de la facultate. El incerca sa imbine stiinta cu teologia si sa sustina ca cele doua sunt in conflict (din punctul meu de vedere, incercarea lui era cam slabuta).
Afirmatia dvs este contradictorie, pai ori incerca sa le imbine pentru ca sunt compatibile chiar daca sunt disticte... ori sunt in conflict pentru ca in acelsi domeniu ofera explicatii diferite.

Personal consider ca intre stiinta si teologia ortodoxa nu pote exista conflict, intruca domeniile sunt diferite (fizica si metafizica) precum si metoda de cunoastere este diferita (epistemologie si gnoseologie) de asemnea si limbajul este diferite (stiintific-filozofic si duhovnicesc).

Conflictul este numai in domeniul metafizic, intre teologie si filozofia atee (agnostica, idolatra etc). Din nefericire filozofia materialist atee reuseste cu succes sa acapareze rezultatele stiintei contemporane si "pacaleasca" oamenii ca este pertinent doar sensul existenital materialist ateu.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ideea conferintei era ca si crestinii trebuie sa se inarmeze cu ceea ce sustine stiinta daca vor sa infrunte ateismul (aici subscriu 99%... nu total deoarece oamenii religiosi sunt in avantaj deoarece omul e predispus de la natura la a fi religios).
Ne puteti oferi mai multe informatii despre conferinta?

Conisder ca ortodoxia contemporana nu trebuie sa respinga ceea ce nu inteleg, ci conform metodologiei Sfintilor Parinti, sa confere un sens existential hristocentric paradigmei stiintifice actuale (asa cum au procedat Sfintii Parinti cu paradigma stiintfica din vremea lor.)

In contemporaneitate, un exmplu elocvet de Sfant care confera cu eleganta paradigmei stiintifice actuale (mecanica cuantica, teoria relativitatii, Big bang, genetica, arborele filogenetic...) un sens existential hristocentric este Sfatul Luca al Crimeii.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Inafara de domnul profesor care este credincios si, conform prezentarii, om de stiinta (nu vreau sa verifica asta... si nici domeniul in care este om de stiinta), mai erau si doi preoti.
Sunt de parere ca va puteati da seama din modul in care aborda problema, modul de exprimare etc, daca vorbitorul era abilitat sa faca afrimatii stiintifice. Puteati sa il contactati, il puteati intreba direct... poate scrisese articole, carti cu subiecte stiintifice...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Sau referit de vreo cateva ori la atei:
-credinciosii trebuie sa infrunte ateismul folosind stiinta
Probabil sensul a fost altul, ceva de genul: ortodoxia contemporana nu trebuie sa respinga paradigma stiintica actuala ca fiind "gresita" ci trebuie sa ii confere un sens hristocentric (dupa exemplul Sfantului Luca al Crimeii), altfel ateii (materialisti) vor specula cu succes "impotenta" teologilor contemporani de a urma metodolotiei patristice, in detrimentul Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
-cineva din sala a pus o intrebare, folosind un biletel, despre timpul geologic... si iarasi vorbitorul a abordat conflictul dintre asa numita "stiinta ateista" cu argumente "stiintifice" spunand ca nu scrie nicaieri in Biblie ca creatia a inceput acum aproximativ 7000 ani.
Pai nu scrie nicaieri, sunt niste calcule aproximative, ce au fost pertiente in trecut conform paradigmei stiintice a vremii respective.
Sfanta Scriptura nu este un "manual de stiinta" si este ridicol sa fie "folosita" dupa metoda stiintifica, pentru a face caclule si predictii stiintifice.
Sfanta Scriptura este un manual duhovnicesc, hristocentric, ce are in principal 3 nivele de cognitie potrivit interpretarii: literare, alegorice, duhovnicesti.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
-din prezentare am inteles ca ateii reprezinta o problema iar crestinii trebuie sa-si faca un "upgrade" in privinta argumentelor impotriva ateismului (si intra-adevar ateismul este o problema pentru crestinism deoarece este in ascensiune... )
Asa este. Consider ca in contemporaneitate Biserica trebuie sa raspunda expansiunii ateismului si al idolatrizarii senzoriale folosind metoda Sfintilor Parinti.
Din punct de vedere teologic si stiintific este ridicol, ilar si elucubrant sa stustii o pesudo-stiinta in detrimentul paradigmei stintifice actuale. Poate asemnea abordari (crationismul pesuod-stiintific, geocentrismul ca model functional in contemporaneitate) tin la cei ce iubesc ignoranta teologica, filozofica, stiintifica... insa in special in mediile intelectuale sunt de parere ca dezastrul este garantat.

Repet ce am spus mai sus, consider pertienta in contemporaneitate pozitia Sfantului Luca al Crimeii, si acesta trebuie sa devina pozitia oficiala a BO fata de paradigma stiintifica contemporana.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Am dorit initial sa pun o intrebare critica la o afirmatie ilogica din conferinta cu privire la notiunea de suflet si la faptul ca acesta face diferenta intre om si animale.
Conform ortodoxiei, "omul este animal indumnezeit" iar prin suflet nu se intelege o substanta ci un mod de viata si de existenta, uman ce implica capacitati cognitive duhovnicesti. In general Sfintii Parinti nu spun ce este sufletul ci care sunt atributele acestuia, subiniand ca omul are capacitatea de conlucrare cu harul Duhlui Sfant si in mod constient, cauza constiintei umane, a intelectului uman fiind daorata tocmai acestei capacitati ontologice umane de a se impartasi de harul Duhlui Sfant si la nivel duhovnicesc nu doar la cel bilogic (asa cum se intampla in cazul plantelor si al animalelor).

Da din nefericire in ortodoxie, inclusiv cea contemporana, inca persita o conceptira platonicizata despre suflet (ca fiind o substanta, cu existenta nemuritoare prin sine si nu datorita harului Duhului Sfant, ca sufletul ar fi persoana umana...) in detrimentul conceptiei ideo-crestine despre suflet.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Dar no... referirile la atei m-au determinat sa pun alte intrebari:
"ce aveti cu ateii?"
Ce au ei cu Biserica? Si aici ma referi in special la noul curent ateist si la ofesiva agresiva fata de orice manifestare religioasa.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
"prin ce sunt mai rai ateii decat crestinii?"
Padure fara uscaciuni nu exista. Nu toti ateii sunt rai cum nici nu toti crestinii se vor mantui.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Opiniile acelui preot nu erau diferite in mod fundamental de opiniile unei cunostiinte care mi-a zis ca sunt condus de satana! Dupa aceste doua intrebari... am aflat "rautatea potentiala" a ateilor si ce sunt capabili sa faca fiindca sunt atei!
Sunt de parere ca Preotul nu a dorit ca afirmatiile dumnealui sa aiba caracter eshaustiv si nici infailibil.
Probabil dumnealui, din experienta pastorala cunoaste impactul devastator asupra tinerilor, al modului de viata consumist, egoist, senzorial dominant in contemporaneitate in societatile secularizate... si promovat agresiv.

Intr-adevar sunt multi atei condusi incostient de satana... nu doresc sa intram in amanunte pe acest subiect.
De asemenea sunt si multi credinciosi crestini (inclusiv ortodocsi) robiti de satana prin patimi si pacate.

Doresc sa subliniez ca din punct de vedere teologic ateismul este o boala duhovniceasca comparabila cu orbirea, si inchisoarea... cu lipsa luminii.
Spre exemplu un om care traieste intr-o pestera intunecoasa toata viata lui (posibil sa fie fortat la acest mod de viata) nu se poate bucura de existenta umana libera, la lumina soarelui.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Daca ai ceva cu ateii, si iti exprimi opiniile in public... e normal ca un ateu sa-si spuna parerea (pe moment sau pe un forum ortodox sau neortodox la ceva timp dupa).
Sa inteleg ca dvs ati fost oprit sa va spuneti parerea sau sa adresati intrebari?
Daca acesta a fost cazul in cadrul acelei conferinte atunci nu pot fi de acord cu asemenea atitudine ostracizatoare.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
preotul la luat de par si la "asezat in banca". Conform istorisirii acelui prieten al meu, a prins ciuda pe acel preot... si sa apucat sa studieze religia si sa provoace profesorul de religie! Evident domnul preot era pus in dificultate...
Sunt preoti si preoti... Consider ca nu trebuie sa confundam medicul cu medicina. Precum atunci cand suntem bolnavi alegam pana gasim un medic bun asa facem si cu preotii. De asemnea nu trebuie sa toleram abuzurile nici in medicina nici in Biserica, inclusiv sau mai ales in cazul clericilor. (Personal cunosc peoti caterisiti pentru abateri, precum si preoti care sunt in peroada de penitenta pentru abateri).

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ceva similar am patit si eu cu o alta religie (nu la ora de religie)
Asta nu inseamna insa ca "esti cel mai tare" ci probabil doar ca "nu ti-ai gasit nasul".
Sunt diferite nivele de discutie... de la "tata Frosa de la coada vacii" pana la nivel post universitar si nivel duhovnicesc ascetic: iluminare, indumnezeire.
Cauta acolo unde trebuie... "lupta-te" cu cine trebuie si nu precum "croitorasul cel viteaz": "sapte dintr-o lovitura".

Nu sunt mare predicator, pastor, cleric daca "sucesc mintile" la cativa ignoranti care fac de frica sau din spirit comerical, mersul la Biserica.
De asemnea nici in cazul in care eu (credincios, cleric) sunt la "categoria musca" si intru in ringul de box la "categoria grea"... si devin nu erou ci "unul fara minte" care este luat in ras de toata lumnea.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 04.12.2012 at 10:42:07.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 04.12.2012, 10:14:27
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

continuare...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ii plac oamenii religiosi fixisti fiindca cu ei se distreaza cel mai bine (cam cum ma amuza pe mine crestinii care cred teorii ale conspiratiei).
Personal imi displace fariseimul contemporan...
Sunt de parere ca nu este de ras (distractie) ci de plans ignoranta: creationismului pseudo-stiintific, geocentrismul ca model functional in contemporaneitate etc.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Suntem recunoscatori religiei fiindca am devenit atei!
Oare ati cunoscut (trait) ortodoxia in Biserica sau doar ati avut tangente cu religia in mod rational?

Sunt multe religii... insa unul este Hristos Iisus si una este Sfanta Sa Biserica.
Hristos Iisus nu se cunoaste la nivel intelectual si sentimentalist ci se cunoaste duhovniceste, personal in Sfanta Sa Biserica prin Sfintele Taine.

Astfel nu pot sa va spun de cat: "Cautati se veti afla"

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 04.12.2012 at 10:22:15.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 04.12.2012, 10:15:29
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Pentru atei nu existenta lui Dumnezeu este o problema ci viata traita in armonie cu legile lasate de Dumnezeu.
Discutabil... spune exact ce facem in opozitie cu legile lui Dumnezeu! (daca te referi partea de inchinare, ai dreptate... dar din punctul tau de vedere... doarece nu fac ceea ce, probabil, faci tu in relatie cu Dumnezeul tau.)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 04.12.2012, 10:17:40
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de planoristul Vezi mesajul
deci trage concluziile domnule ateu care esti.
Asa asa... arata caracteristicile religiei tale!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 04.12.2012, 10:22:20
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de planoristul Vezi mesajul
Un ateu bate la poarta raiului si sfantul Petru il intraba ce doreste...
Doresc sa vorbesc cu Dumnezeu !
Sfantul Petru merge la Dumnezeu si ii spune dorinta ateului...
Dumnezeu da raspunsul....du-te si spune-i ca nu exist !!! deci trage concluziile domnule ateu care esti.
Dumnezeu poate sa ne interzica sa-l simtim si sa-l cunoastem, de aceea e sanatos sa te poti lipsi de orice simtire si de orice cunoastere alta decat "cunoscutul ca necunoscut", cum spune Lacoste.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 04.12.2012, 10:30:50
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sufletul spiritualizat face diferenta intre om si animal. Omul tinde spre Absolut (Dumnezeu personal), raportarea sa la absolut tine de fiinta sa. Animalele nu au viata spirituala, ci doar viata biologica. Cat priveste „rautatea potentiala a ateilor” ar trebui sa depasesti cultul victimizarii si sa cugeti mai bine raspunsul preotului, chiar si a cunostintei tale. Aminteai de razvratirea ateilor, care, in ciuda aparentei eliberari, duce in cazul multora la captivitate intr-o irationala idiosincrasie. Doar o anestezie intelectuala il poate face pe un om sa priveasca cu dispret Scriptura, care a stat la baza civilizatiei europene si sa-l transforme intr-un aprig militiant impotriva educatiei religioase, a scoaterii religiei din sfera educatiei. Vidul interior il face pe altul sa rada pe seama altora, insa discernamantul precar, doar le confirma celorlalti ca nu esti liber atunci cand alegi, ci doar atunci cand alegi bine, iar ateismul pe care-l trambiteaza cu o mandrie triumfalista le starneste compasiune.
Da, sufletul spiritualizat, indiferent ca este crestin sau ca este ateu cu constiinta de sine... face aceasta diferenta!

Nu ma consider o victima ci o tinta obisnuita la adresa unei categorii de oameni religiosi! Evident unele tinte nu sunt chiar atat de usor de lovit... si uneori mai si riposteaza... sau initiala prosteste nationale sau internationale! Daca vreti sa gasiti dusmani ai ortodoxiei cautatii mai intai in interiorul ei si abia apoi ocupativa de cei din exterior.
Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Doar o anestezie intelectuala il poate face pe un om sa priveasca cu dispret Scriptura, care a stat la baza civilizatiei europene si sa-l transforme intr-un aprig militiant impotriva educatiei religioase, a scoaterii religiei din sfera educatiei.
Sa nu fii surprinsa cand o sa afli in viitor parererea ateilor si teologilor care au depasit o gandire "specifica" despre anestesia religioasa!
Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Vidul interior il face pe altul sa rada pe seama altora, insa discernamantul precar, doar le confirma celorlalti ca nu esti liber atunci cand alegi, ci doar atunci cand alegi bine, iar ateismul pe care-l trambiteaza cu o mandrie triumfalista le starneste compasiune.
Pe vremea cand mergeam la biserica am auzit destule bancuri cu atei! Si chiar aici pe forum este unul dragutz (fara sa fiu ironic)! Cunosc atei ursuzi si crestini ursuzi care nu glumesc! Noi ceilalti mai ironici, glumetzi etc. (crestini sau atei) probabil ca suntem "bine vidati"... tu trebuie sa argumentezi aceasta opinie!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Discutie din cealalta lume NEYRA 383 Intrebari utilizatori 8 19.08.2010 19:08:55
Diferenta intre spovedanie si discutie cu preotul sophia Impartasania (Taina Euharistiei) 37 06.03.2010 15:46:44
Maturitatea cu care alegem un subiect de discutie. LERIM Biserica Ortodoxa Romana 9 07.07.2007 14:00:44