Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.09.2006, 17:10:23
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tiberiu_Rusu
te asigur da tot ce am spus e adevarat si am spus aceste lucruri ca vad cum o sa reactionati. pentru ca ma priveste direct reactia celor din jur la conceptiile mele.
sa ma intorc la "calea dreapta" spui tu.
daca TU imi poti spune acum, cu mana pe inima, CARE este acea cale, si ai incredere ca este 100% veridica, eu am s-o urmez. trebuie sa-mi promiti ca-mi spui adevarul ! cunosti tu adevarul ? cunosti tu calea dreapta pe care EU e bine s-o urmez ?
spune-mi... astept cu nerabdare..
Pai Calea si Adevarul Este Hristos Noi asta trebuie sa-L ascultam cat putem pe Hristos si totul e ok
Numai ca noi nu suntem vrednici si nu traim in ascultare si de cate ori cadem trebuie sa ne ridicam!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.09.2006, 17:39:55
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

de cate ori deschid fereastra de atatea ori o inchid la loc.
clar. radio erevan.
ia uite ma cine detinea adevarul universal. :)
pacat ca mormonii spun altceva, buddha spune altceva, islamistii altceva, shintoistii spun cu totul altceva.. dar eu am sa-l cred pe Laurentiu ca mi-a promis ca e sincer cu mine si ca-mi spune calea.
mersi fain.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.09.2006, 22:53:13
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun dar paiu si barna au o limita se refera la greselile si pacatele fiecaruia dintre noi insa nu la cei care batjocoresc dreapta credinta si o dispretuiesc
Noi care ne numim crestini ce facem??Il lasam pe Hristos ca sa cadem la pace cu Antihrist
SA NU FIE..!
De acord, nu il lasam pe Hristos ca sa cadem la pace cu antihrist (chiar nu are rost sa-l scriu cu initiala), dar nu am vrut sa zic sa cadem la pace. Convigerile noastre nu vor fi clintite, ma refeream mai mult la modul in care le exprimam, exageram si devenim absurzi pentru ceilalti?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.09.2006, 23:00:58
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
deosebirea dintre mine si unii dintre voi este ca eu traiesc si ii gasesc loc si celui de sus in viata mea, pe cind voi va petreceti majoritatea majoritatea timpului citind si studiind carti de religie (banuiesc), stind de vorba cu preotii etc, doar pentru a va da in spectacol pe forumul asta...

vazind cam cum gindesc unii dintre voi, nu vad care e deosebirea dintre voi si extremistii islamici. si voi si ei respectati dogma si o aplicati intocmai. nu acceptati abateri si ii excludeti pe cei diferiti de voi. deci, care mai e deosebirea?

va repet, ati fi facut cariera in regimul comuni8st, sunt convins ca ati fi fost niste activiwsti de frunte, care ati fi pus in aplicare litera legii, fie ca era vorba de colectivizare, fie ca era vorba de pedepsirea chiaburilor.
Si tu nu te dai in spectacol cand zici "deosebirea dintre mine si unii dintre voi este ca eu traiesc si ii gasesc loc si celui de sus in viata mea, pe cind voi...", deci care mai e deosebirea de care vorbesti?
Eu unul nu citesc carti si nu ma duc la preoti pentru ca sa ma laud apoi aici sau in alta parte, ci pentru a invata mai multe, de a gasi raspunsuri, pe care apoi le impartasesc.
Am un mesaj pentru tine: revolutia s-a terminat. Te cred ca esti inca bulversat de acest eveniment, dar la un moment dat va trebui sa-ti revii.
Regulile dupa care ne demonstram credinta in fata Lui Dumnezeu nu le faci tu, nici altcineva, au fost scrise in acele carti pe care tu le blamezi. Daca nu respecti anumite reguli, doar pe ale tale, atunci poti zice ca ai o religie numai a ta, care nu prea cred ca e cea crestin-ortodoxa.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.09.2006, 23:26:49
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tiberiu_Rusu
Am facut ca unii prieteni de-ai mei foarte credinciosi sa renunte la a crede in Dumnezeu, pentru ca, eu consider ca asa e cel mai bine pentru ei, sa aiba incredere si sa se bazeze doar pe fortele proprii adica.(si nu sa se incredinteze unei fantome neplauzibile.) (si sunt multe multe alte motive pe care nu am timp acum sa le mentionez.)
Iti multumesc ca m-ai informat asupra "realizarilor" tale, de a face alti credinciosi sa renunte la a crede in Dumnezeu. Acuma mi-am dat seama motivul pentru care intrii pe forum, pentru a converti si pe altii sa aiba convingerile tale care devin baza unei noi "religii" pe care o pot numi arbitrar "fortele proprii".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.09.2006, 00:10:38
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
Citat:
În prealabil postat de primus
deosebirea dintre mine si unii dintre voi este ca eu traiesc si ii gasesc loc si celui de sus in viata mea, pe cind voi va petreceti majoritatea majoritatea timpului citind si studiind carti de religie (banuiesc), stind de vorba cu preotii etc, doar pentru a va da in spectacol pe forumul asta...

vazind cam cum gindesc unii dintre voi, nu vad care e deosebirea dintre voi si extremistii islamici. si voi si ei respectati dogma si o aplicati intocmai. nu acceptati abateri si ii excludeti pe cei diferiti de voi. deci, care mai e deosebirea?

va repet, ati fi facut cariera in regimul comuni8st, sunt convins ca ati fi fost niste activiwsti de frunte, care ati fi pus in aplicare litera legii, fie ca era vorba de colectivizare, fie ca era vorba de pedepsirea chiaburilor.
Si tu nu te dai in spectacol cand zici "deosebirea dintre mine si unii dintre voi este ca eu traiesc si ii gasesc loc si celui de sus in viata mea, pe cind voi...", deci care mai e deosebirea de care vorbesti?
Eu unul nu citesc carti si nu ma duc la preoti pentru ca sa ma laud apoi aici sau in alta parte, ci pentru a invata mai multe, de a gasi raspunsuri, pe care apoi le impartasesc.
Am un mesaj pentru tine: revolutia s-a terminat. Te cred ca esti inca bulversat de acest eveniment, dar la un moment dat va trebui sa-ti revii.
Regulile dupa care ne demonstram credinta in fata Lui Dumnezeu nu le faci tu, nici altcineva, au fost scrise in acele carti pe care tu le blamezi. Daca nu respecti anumite reguli, doar pe ale tale, atunci poti zice ca ai o religie numai a ta, care nu prea cred ca e cea crestin-ortodoxa.
Cartile care contin acele reguli cine le-au scris??
Si o intrebare si mai interesanta: daca nu erai educat in mentalitatea ortodoxa aveai aceleasi opinii si aceeasi gandire?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.09.2006, 01:09:42
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Cartile care contin acele reguli cine le-au scris??
Si o intrebare si mai interesanta: daca nu erai educat in mentalitatea ortodoxa aveai aceleasi opinii si aceeasi gandire?
Ma refeream in primul rand la Biblie, carte ce a fost scrisa prin revelatia Sfantului Duh din cate sriu eu.
Am fost crescut in mentalitatea ortodoxa, dar nu acesta este factorul determinant al opiniilor si gandirii mele.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.09.2006, 09:53:04
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Theodor daca vrei iti propun un exercitiu de imaginatie: imagineazati ca ai fi crescut intr-o familie musulmana, sau budista, sau atee, si te-ar fi crescut in spiritul religiei(sau lipsei de religie) al familiei. Imi poti spune sincer ca ai mai fi crezut in acelasi Dumnezeu si ai fi apartinut aceleasi religii cand erai copil? Sau ca ai mai fi sustinut ca Biblia a fost scrisa prin revelatia Sfantului Duh?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.09.2006, 22:27:03
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Mi-am imaginat si acest lucru.
Si nu pot spune ce as mai fi sustinut, Dumnezeu ii va judeca pe fiecare dupa legile Sale.
De ce trebuie sa te complici cu intrebari la care nu ai raspunsuri si care te ispitesc sa te abati din drum?
Ajungi sa intri intr-un cerc vicios, al intrebarilor al caror raspuns te aduc de acolo de unde ai inceput.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.09.2006, 23:02:36
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Eu iti zic ca e foarte probabil sa fi fost un adept fidel al religiei in care cresteai. Poate ca decideai ca ortodoxia este religia cea mai buna pentru tine, dar esti ortodox in primul rand pentru ai crescut intr-un mediu, presupun eu, ortodox, si apoi pentru ca intradevar crezi in ceea ce sustine religia ta. Nu spun insa ca nu esti convins de credinta ta, in urma unei vaste experiente de viata, pentru ca nu te cunosc indeajus sa imi permit asa ceva.
Reply With Quote
Răspunde