Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.09.2006, 00:53:23
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
Iti multumesc ca m-ai informat asupra "realizarilor" tale, de a face alti credinciosi sa renunte la a crede in Dumnezeu. Acuma mi-am dat seama motivul pentru care intrii pe forum, pentru a converti si pe altii sa aiba convingerile tale care devin baza unei noi "religii" pe care o pot numi arbitrar "fortele proprii".
calmeaza-te prietene. ce spun sunt doar opiniile mele. nu incerc sa convertesc la nimic. si chiar daca as incerca, NU ar trebui sa pot reusi, pentru ca DACA reusesc inseamna ca sunteti niste legume. sau ar putea insemna ca avem aceleasi conceptii pana la urma. in orice caz, e totul in regula. ce spuneam ca am facut cu prietenii mei.. eh.. au fost cazuri particulare... ei aveau dificultati majore.. si i-am ajutat sa treaca peste ele si sa fie mai buni. e o crima ? bineinteles ca nu. dimpotriva. le-am schimbat metoda pentru ca cea veche nu functiona.
sanatate noua.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.09.2006, 09:49:33
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

e... prietene.. m-am straduit eu ce m-am straduit si te-am gasit pana la urma.
uite tu m-ai inteles cel mai bine. nu perfect bineinteles. mici precizari am sa fac..


"Iarta-ma daca am priceput mai multe din ceea ce ai scris.." - asta era si ideea.


"-ti cam pare rau ca ai procedat cum ai procedat cu cei pe care i-ai cam convins... de ceea ce i-ai convins... habar n-am de ce anume i-ai convins..." - rau sigur nu-mi pare. nici dubii nu am. sunt sigur ca am facut un lucru bun. de ce sa-i conving ? pai e simplu. pe scurt.. i-am convins ca pot obtine ce au nevoie fara ajutor divin. (care e oricum incert, in cel mai bun caz prezenta divinitatii e o simpla presupunere, cine afirma contrariul e incapabil sa deosebeasca o halucinatie auto-indusa de... de ce ? de nimic. unii ar putea spune ca tin neaparat sa neg vehement ca exista Dumnezeu - asta poate de dragul disputei. nimic mai departe de adevar. caci.. nu numai ca.. nu am nici un motiv sa cred ca o astfel de conceptie - de divinitate - e plauzibila, ba mai mult.. incerca cineva - o persoane deosebit de inteligenta - sa ma convinga ca "NU AM NICI UN MOTIV SA NU CRED IN DUMNEZEU". si a reusit. mi-a demonstrat <prin logica circulara cumva> ca intr-adevar NU am vreun motiv sa NU cred. ideea insa e urmatoarea. doar pentru ca nu am nici un motiv sa NU cred, asta nu inseamna ca trebuie sa cred. ci, pentru a crede trebuie sa am un motiv SA CRED. si nu am. asta probabil pentru ca sunt printre putinele persoane din lumea asta care privesc dincolo de ceata. dar bineinteles ca asta e doar umila mea parere. cine sunt eu ? un nimeni. bun.)


cred ca e mult mai bine sa renunti la frica de Dumnezeu si la intreaga conceptie de zeitate, pentru ca in opinia mea te conditioneaza enorm si-ti ingradeste potentialul pe care putini cred ca-l au. si asta - in parte - din cauza acestei monstruozitati si anume religia, oricare ar fi ea. (repet e doar parerea mea, ma vad nevoit sa tot repet asta ca sa nu cumva sa ma linsati prin somn.) si oricum poti fi un om bun, intelegator, iubitor, poti da dovada de compasiune si... de toate cele bune.. FARA ca un Dumnezeu sa fie prezent.


cat despre ce spuneai despre coeficientul de inteligenta al prietenilor mei... sa stii ca te-am inteles perfect. si as spune ca in cel mai "rau" caz le-am stimulat intelectul. probabil ca imaginea e ca i-am manipulat murdar. nimic mai departe de adevar, cum spuneam.


.. si te implor. te implor nu-mi mai da citate. da-mi cuvintele tale.


..astept cu nerabdare sa-mi dai replica.


sanatate noua.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.09.2006, 10:58:38
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

da, sanatate si noua, si nunumai...

am sa-ti dau replica, desi nu se cade sa discutam in doi, ca e forum si nu e frumos sa monopolizam discutzia, si nici nu ma erijez ca as dori sa te conving, ca acest lucru o fac cei mai inaintatzi, cei ce nu shovaie ca mine care da si citate... dar pentru tine, pentru ca pe undeva doresti sa crezi in Dumnezeu, dar ti-e clar ca se poate foarte bine si daca nu crezi, inseamna ca esti mult, cu mult inaintea mea, si a multora, ajungand sa vezi dincolo de ceatza, de nebuloasa care ne face neputinciosi si bolnavi, foarte bine, parerea mea este ca esti deja apt pentru intrecere, tu potzi sa incerci sa te pregatesti deja pentru multzimea de concursuri mult ashteptate, din vechime incoace, dar eu nu-tzi zic ca esti apt, ca nu esti apt, dar totusi daca tu asha sustii, si cei aptzi se pregatesc, si daca se pregatesc, momentele vor veni curand... si nu pot decat sa-ti urez "bafta" sperand sa izbandesti si pe mai departe... dar sa iei in intrecerea ta, atat pot sa-ti spun, o singura pana de caprioara pe care s-o pui, nu stiu cum se zice corect, la palarie, sau pe palarie, si vei izbandi... si vei afla ceea ce cautzi... "caci bate si tzi se va deschide, cauta si vei gasi" ne spune acest citat aproximativ din Domnul Nostru Iisus...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.09.2006, 11:36:10
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

.. s-a intors din bucatarie cu bautura.. a pus in pahare, a lasat sticla jos, m-a privit fix si spune: "..recent m-am intors de pe taramul mortii. inspir cu rapiditate toate mirosurile si esentele vietii, am pasit peste granitele uitarii, mi-am amintit si-am fermentat pentru ca sunt condamnat sa-mi amintesc TOT."
ce puteam sa-i spun... i-am spus sa puna naibii paharul pe suport caci m-am saturat sa-mi tot curat biroul dupa el.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.09.2006, 11:53:19
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

si daca ar fi real ceea ce spui, dar uite ca la o presoana chiar este real si chiar este un blestem sa-si aminteasca chiar tot, e vorba despre o femei, un caz ar zice medicii, care isi aminteste vizta sa exact asha cum a fost, si ai zice ca e coshmar, si pentru ea este chiar un coshmar, si cercetatorii si-au dat seama, medicii respectivi, deoarece in spital se consemneaza, atot intalnirea cat si ce au discutat, si cica in urma cu catziva ani, aceasta femeie a venit la medic deoarece sufere si era deprimata si acestia au intrebat-o despre o anumita perioada din viatza ei si au observat ca-si aminteste foarte amanuntzit totul si i-au intrebat de cateva zile din urma cu ani buni, si aceasta le-a dat detalii imposibil de tzinut minte, si ei au crezut la acea vreme ca fabuleaza si i-au dat un tratament, apoi pest catziva ani ea s-a intors la clinica si medici fara sa-i spuna au gasit fishele ei, si au intrebat-o din viatza ei si aceasta iar a povestit, si i s-a cerut sa zica din exact acele zile, si ea a povestit amanuntzit si detaliat, de dimineatza pana seara, si in final tot fara sa-i spuna, medici au confruntat ce a povestit ea si s-au cutremurat, persoana respectiva isi amintise TOT, si au declarat-o un caz unicat, facand publica stirea...

apropo, daca respectivul a pus sticla jos, a pus in pahare, a adus ceva beutura din bucatarie, nu vad ce anume trebuia sa curetzi... probabil ce i-ai spus dumneata, ca daca i-ai zis sa puna naibii pe suport, atunci s-o fi suparat respectivul si... nu ne-ai mai povestit ce s-a intamplat... ??? de zici ca pana la urma s-a murdarit biroul... si daca te-ai saturat inseamna ca lucrurile de multa vreme se intampla la fel, nu stiu, te-ar ajuta daca tzi-ai aduce doua fotolii si o masutza in birou? poate ai iesi din impas...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.10.2006, 06:53:02
andaluzia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am observat ca foarte multe persoane se intreaba ce s-ar fi intamplat cu fiecare dintre noi daca nu am fi fost crescuti in religia parintilor nostrii(vorbesc in general).ei foarte bine?dar de convertiri ati auziut?cunosc foarte multe cazuri in care diferite persoane s-au convertit de la o religie la alta.mai concret cunosc persoane care s-au convertit la ortodoxism in urma unor vizite facuta la manastirile din tara.Cunosc preoti misionari,care au fost trimisi in Romania ca reprezentanti ai diferitor religii si s-au convertit.Ce parere aveti despre asta?Nu afirm in nici un caz ca mantuirea exista doar in cadrul ortodoxismului pentru ca ar fi o afirmatie eronata,dar atata timp cat am fost binecuvantati de Dumnezeu cu atati Sfinti Parinti si duhovnici care sa ne lumineze calea si sa ne indrume pasii .......de ce sa nu incercam sa le urmam exemplul si sfaturile.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.08.2009, 23:08:13
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu Vezi mesajul
Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun dar paiu si barna au o limita se refera la greselile si pacatele fiecaruia dintre noi insa nu la cei care batjocoresc dreapta credinta si o dispretuiesc
Noi care ne numim crestini ce facem??Il lasam pe Hristos ca sa cadem la pace cu Antihrist
SA NU FIE..!
Fix ce a spus Laurentiu vroiam sa spun si eu cand am citit aici.
Parerea mea este ca NU au ce cauta cei ce nu promoveaza valorile crestin ortodoxe, pe un forum crestin ortodox.

Lumea azi vorbeste de 'toleranta', 'intelegere', 'diversitate culturala', 'stiinta'... Si vin cate unii si te spurca apoi iti zic "fi tolerant cu mine frate", "eu imi expun punctul de vedere"...

Am mai zis si in alte randuri: Pentru un crestin adevarat, sa-i insulti credinta, sa fie nevoit sa-ti citeasca aberatiile si ideile cu privire la religie, contrar oricarui principiu crestin, e ca si cum l-ai bate, injura...

Cu toate astea sunt aceia care simt placere in a isi bate joc, in a incepe polemici religioase, in a spune

"Nu exista nimic, totul e imaginatie" si apoi "Respecta-ma! Respecta-mi parerea!"

Mi se pare o prostie asta.

Atitudinea pe forum este sa nu-i bagi in seama, sa nu dai apa la moara.
Atitudinea moderatorilor ar trebui sa fie simpla: sa ii dea afara.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.08.2009, 12:08:34
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tiberiu_Rusu Vezi mesajul
calmeaza-te prietene. ce spun sunt doar opiniile mele. nu incerc sa convertesc la nimic. si chiar daca as incerca, NU ar trebui sa pot reusi, pentru ca DACA reusesc inseamna ca sunteti niste legume. sau ar putea insemna ca avem aceleasi conceptii pana la urma. in orice caz, e totul in regula. ce spuneam ca am facut cu prietenii mei.. eh.. au fost cazuri particulare... ei aveau dificultati majore.. si i-am ajutat sa treaca peste ele si sa fie mai buni. e o crima ? bineinteles ca nu. dimpotriva. le-am schimbat metoda pentru ca cea veche nu functiona.
sanatate noua.

Sa intelegem ca esti prieten cu niste legume? ai reusit sa convingi niste legume sa nu mai creada in Dumnezeu si sa se increada in fortele proprii?
Intr-adevar, mare realizare mare!
Tu din ce specie faci parte?
In rest, sanatos, voinic, realizat, fara dificultati majore? Ca na, ce nu face omul prin fortele proprii!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.08.2009, 21:14:36
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor Vezi mesajul
Ce puteti afirma despre atitudinea noastra, a utilizatorilor forumului, fata de ceilalti, de aproapele nostru de pe forum? Si in special fata de cei care nu sunt ortodocsi, sau nu sunt crestini, sau nu cred in Dumnezeu, si intra pe forum, din dinferite motive. Care ar trebui sa fie comportamentul nostru fata de ei?
Eu recunosc ca nu am avut o atitudine crestina intotdeauna.
"41. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tau, iar barna din ochiul tau nu o iei in seama?
42. Sau cum poti sa zici fratelui tau: Frate, lasa sa scot paiul din ochiul tau, nevazand barna care este in ochiul tau? Fatarnice, scoate mai intai barna din ochiul tau si atunci vei vedea sa scoti paiul din ochiul fratelui tau." (Luca 6-41,42)
Ce mare dreptate aveti aici.Mi-ar face placere sa recontextualizez ce inteleg din cele scrise aici dar prin innoirea mintii secolului XXI.Eu cred ca Dumnezeu exista,iar vecinul meu este ateu si crede ca Dumnezeu nu exista.Care este diferenta ? Diferenta este ca EU AFIRM (cred)CA EXISTA...iar vecinul AFIRMA (crede)CA NU EXISTA.Am eu credinta ? Pai DA,credinta ca exista.Are vecinul credinta ?Pai DA,credinta ca nu exista.DECI,AMINDOI AVEM CREDINTA.
Dar el e mai blind ca mine,ajutind pe toti.Eu,nu ma amestec cu necredinciosii,caci ei nu cred,si ma port ca atare.
PS:Cred ca epistola catre Romani.
Doamne ajuta.

Last edited by archanghel; 14.08.2009 at 21:16:38.
Reply With Quote
Răspunde