Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 05.04.2013, 18:41:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
asa am inteles din discutiile de pe forum. si oscileaza mult si cand posteaza, uneori e feminina , alteori pastreaza masculinul in adresare. aceasta tradeaza ca se ascunde, nu vrea sa se stie cine este.

Am eu o banuiala,recunosc stilul :)

Despre acea stire,aici in lb romana:
http://m.gandul.info/magazin/lasata-...rilor-10319980
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 05.04.2013 at 18:49:28.
Reply With Quote
  #342  
Vechi 06.04.2013, 00:06:56
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Stirea acea despre moartea femeii indience este o varza.
Pierderea sarcinii se stabileste prin oprirea dezvoltatatii fatului si oprirea functiilor vitale-printre care si pulsul.
Doctorii au spus ca femeia are o pierdere de sarcina,dar nu o pot curata deoarece copilul inca are puls?
Ce sens face aceasta propozitie?
Ori este vb despre pierdere de sarcina cand se constata stoparea evolutiei pruncului ori nu este cand pruncul inca traieste,si se pot percepe zgomotele pulsului.
Septicemia nu se instaleaza niciodata cat timp pruncul este viu.
Sarcina se poate pierde si cat timp fatul are inca puls. Spre exemplu: se rup membranele din diferite cauze (cum ar fi infectia cu chlamydia), sau pot fi rupte intentionat, fatul traieste, este alimentat prin placenta, dar pentru ca membranele s-au rupt, mediul nu mai este steril, germenii urca din vagin in uter si trompe si restul abdomenului, se face infectie si de aici se poate ajunge si la septicemie chiar daca pruncul este viu. Deci avort si septicemie se pot intampla chiar daca pruncul este viu.
Faptul ca femeia a venit la spital cu dureri de spate si a cerut sa i se faca avort, ar putea ridica suspiciunea ca si-a rupt singura membranele.

Citat:
Am inteles ca doctorii irlandezi nu pot produce un avort cat timp fatul este viu;totusi este vorba despre o eroare sau de manipulare grosolana in acest caz.
Eroarea consta in esuarea doctorilor de a stabili timpul exact al decesului fetal pt a purcede la curatarea tesutului mort.
Iar manipularea grosolana consta tocmai in omiterea multor detalii medicale in favoarea ingrosarii cu buna stiinta a unor aspecte religioase.

Am simtit ca acest articol doreste sa ne insulte inteligenta!
Nu cred ca a fost o eroare in a stabili decesul copilului, la ecograf se vede care este situatia.
Reply With Quote
  #343  
Vechi 06.04.2013, 01:49:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Sarcina se poate pierde si cat timp fatul are inca puls. Spre exemplu: se rup membranele din diferite cauze (cum ar fi infectia cu chlamydia), sau pot fi rupte intentionat, fatul traieste, este alimentat prin placenta, dar pentru ca membranele s-au rupt, mediul nu mai este steril, germenii urca din vagin in uter si trompe si restul abdomenului, se face infectie si de aici se poate ajunge si la septicemie chiar daca pruncul este viu. Deci avort si septicemie se pot intampla chiar daca pruncul este viu.
Faptul ca femeia a venit la spital cu dureri de spate si a cerut sa i se faca avort, ar putea ridica suspiciunea ca si-a rupt singura membranele.


Nu cred ca a fost o eroare in a stabili decesul copilului, la ecograf se vede care este situatia.
Cat timp traieste fatul in conditiile membranelor rupte?Adica cat timp are puls?Este suficient timp ca mama sa moara de septicemie iar fatul sa fie bine merci?
Septicemia se instaleaza asa brusc,ca un stop respirator;nu ai timp sa intervii sau sa previi?Depinde in ce stare s-a prezentat la spital.Oare nimeni nu I-a facut si un examen ginecologic?Poate membranele erau intacte...Iarasi ipoteze si supozitii,presa nu da detalii deoarece masele nu au cunostiinte medicale,deci nu prea conteaza.

Ma indoiesc ca si-a rupt dansa singura membranele,din cate se pare era o femeie educata,doctor stomatolog de profesie.Ar fi stiut din start la ce riscuri se supune.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #344  
Vechi 06.04.2013, 04:06:40
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cat timp traieste fatul in conditiile membranelor rupte?Adica cat timp are puls?Este suficient timp ca mama sa moara de septicemie iar fatul sa fie bine merci?
Septicemia se instaleaza asa brusc,ca un stop respirator;nu ai timp sa intervii sau sa previi?Depinde in ce stare s-a prezentat la spital.Oare nimeni nu I-a facut si un examen ginecologic?Poate membranele erau intacte...Iarasi ipoteze si supozitii,presa nu da detalii deoarece masele nu au cunostiinte medicale,deci nu prea conteaza.

Ma indoiesc ca si-a rupt dansa singura membranele,din cate se pare era o femeie educata,doctor stomatolog de profesie.Ar fi stiut din start la ce riscuri se supune.
De ce nu cititi articolele celor de la Pro-Vita Irlanda, caci au dezbatut acel caz si nu este deloc asa cum spune presa oficiala.
Presa a umflat cazul ptr. a incerca sa legalizeze avortul.
Aici: http://prolifecampaign.ie/?page_id=431
http://www.youthdefence.ie/latest-news/
Reply With Quote
  #345  
Vechi 06.04.2013, 07:10:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
De ce nu cititi articolele celor de la Pro-Vita Irlanda, caci au dezbatut acel caz si nu este deloc asa cum spune presa oficiala.
Presa a umflat cazul ptr. a incerca sa legalizeze avortul.
Aici: http://prolifecampaign.ie/?page_id=431
http://www.youthdefence.ie/latest-news/
Pai de ce nu citesc/?!
Caci nu am gasit mai multe detalii despre caz si nici nu am avut timp sa caut .
Dar intuitia imi spune ca este un caz promovat doar pentru rascularea maselor avand ca rezultat legalizarea avortului.
Exact cum bine zic si acestia:" It is shameful the way some people, including some senior members of Government, are using the tragic death of Savita Halappanavar to open the door to an abortion regime in Ireland.”
Foarte adevarat!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 06.04.2013 at 07:15:43.
Reply With Quote
  #346  
Vechi 06.04.2013, 09:55:58
Carmol Carmol is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2013
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am eu o banuiala,recunosc stilul :)

Despre acea stire,aici in lb romana:
http://m.gandul.info/magazin/lasata-...rilor-10319980
Daca va uitati in posturile mele majoritatea sunt impersonale. Asta am ales pentru a limita atacurile la persoana si generalizarile. Pot sa zic ca a functionat destul de bine.

Poti sa zici ca imi recunosti stilul pentru ca se poate incadra in larga categorie numita activism. Dar sa zici ca stii cine sunt nu denota decat ignoranta. Poti citi in cana cat doresti.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
In Irlanda avortul este ilegal. Cine nu e de acord cu legea, isi face avort in alta tara.
Corect! Te teleportezi magic in alta tara sau intri intr-o stare criogenica pana ajungi intr-o tara pro-alegere. Mi se pare normal.

Multumesc.
Reply With Quote
  #347  
Vechi 06.04.2013, 10:19:05
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cat timp traieste fatul in conditiile membranelor rupte?Adica cat timp are puls?Este suficient timp ca mama sa moara de septicemie iar fatul sa fie bine merci?
Septicemia se instaleaza asa brusc,ca un stop respirator;nu ai timp sa intervii sau sa previi?Depinde in ce stare s-a prezentat la spital.Oare nimeni nu I-a facut si un examen ginecologic?Poate membranele erau intacte...Iarasi ipoteze si supozitii,presa nu da detalii deoarece masele nu au cunostiinte medicale,deci nu prea conteaza.
Fatul poate supravietui mai multe zile in cazul membranelor rupte, suficient cat mama sa faca septicemie... fireste nici el nu e tocmai bine merci. O prietena care a nascut prematur a stat aproape o saptamana cu membranele rupte. Si ea si copilul sunt ok, baietelul are aproape 3 ani.
In timpul nasterilor, daca trec 12 ore de la ruperea membranelor se administreaza antibiotice pentru a reduce riscul de infectie. Dupa nastere si mama si copilul fac tratament cu antibiotice.

Citat:
Ma indoiesc ca si-a rupt dansa singura membranele,din cate se pare era o femeie educata,doctor stomatolog de profesie.Ar fi stiut din start la ce riscuri se supune.
Fiind indianca, educatia ei nu conta prea mult, educatia soacra-si era esentiala. Intr-o familie indiana, nora nu are niciun cuvant de spus, nu are niciun drept, nici macar asupra propriului ei corp... nici macar asupra vietii ei. In fine, nu cunosc inca situatia aceste femei, voi citi si eu articolele recomandate de Parascheva si poate ma dumiresc mai bine.
Reply With Quote
  #348  
Vechi 06.04.2013, 10:28:16
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Este interesant ca presa din toata lumea urla ca a murit o femeie din cauza ca nu a fost curetata la timp. Cand se intampla un astfel de caz toata lumea stie. In schimb se moare inca din cauza avorturilor medicale si nu se spune. Raman femei mutilate pe viata si nu se spune... se incadreaza in procentul de risc liber asumat. Sa mai spunem ca milioane de copii mor fara sa aibe vreun drept de a alege... nici macar posibilitatea de a merge in alta tara unde sa le fie protejata viata... ei nu conteaza. In Irlanda a murit o femeie, dar sunt salvati sute de mii de copii in fiecare an... Poate femeia ar fi murit oricum, curetata sau nu, cauza care a provocat avortul fiind si cauza mortii ei, poate a fost intr-adevar o eroare medicala...
Reply With Quote
  #349  
Vechi 06.04.2013, 18:39:06
Carmol Carmol is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2013
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Este interesant ca presa din toata lumea urla ca a murit o femeie din cauza ca nu a fost curetata la timp. Cand se intampla un astfel de caz toata lumea stie. In schimb se moare inca din cauza avorturilor medicale si nu se spune. Raman femei mutilate pe viata si nu se spune... se incadreaza in procentul de risc liber asumat. Sa mai spunem ca milioane de copii mor fara sa aibe vreun drept de a alege... nici macar posibilitatea de a merge in alta tara unde sa le fie protejata viata... ei nu conteaza. In Irlanda a murit o femeie, dar sunt salvati sute de mii de copii in fiecare an... Poate femeia ar fi murit oricum, curetata sau nu, cauza care a provocat avortul fiind si cauza mortii ei, poate a fost intr-adevar o eroare medicala...
Ipocrizie minunata.
In loc sa iti dai seama ca religia ta nu poate fi singurul/unicul filtru al moralitatii justifici moartea fiintelor umane.
La fel cum religia este incompatibila cu auto apararea si cu razboiul insa le justifica. Isi creeaza portite (loopholes). Nu omora... dar omoara... Pretuieste viata... A unora mai mult decat a altora... Si in final... Nu conteaza ce-ai facut, esti iertat oricum doar sa crezi.

Ceva frumos despre justitia divina: http://www.youtube.com/watch?v=DBezvtQ_3a8

Si in final un citat care cred ca insumeaza moralitatea umana (relativa) si religioasa (absoluta) in contextul unei lumi reale, dure, impartiale. Cand cartile sunt puse pe masa:
"Who is to judge what is right and what is wrong? Great and powerful foes surround us; unknown miscreants gnaw at us from within. We are threatened with total annihilation. In days such as these we can afford no luxury of morality" - Minunat.

Multumesc.
Reply With Quote
  #350  
Vechi 06.04.2013, 18:43:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu ziceai că ne lași pe noi cu noi?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde