Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.09.2012, 06:22:30
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.201
Implicit

De la coadă la cap:

- Biserica Ortodoxă Etiopiană este o necalcedoniană, iar numele ei poate să inducă în eroare necunoscătorii care o asimileză spontan ortodoxiei calcedoniene bizantine și post-bizantine cuprinzând actualele autocefalii ortodoxe aflate în comuniune deplină între ele, cu excepția administrației.

- Conciliul de la Laodiceea a fost local, nu ecumenic, deși unele decizii canonice au fost adoptate tacit de către Biserică în întregul ei. Nu avem foarte multe informații de natură istorică despre acest conciliu, dar din ce avem nu reiese că literatura inter-testamentară iudaică, din care face parte cartea lui Enoh, s-ar fi aflat pe punctul de a fi inclusă în corpusul canonic. Laodiceea, și Conciliul de la Cartagina ulterior, au confirmat cărțile cuprinse în lista Sfântului Atanasie cel Mare drept singurele care se pot folosi în cultul Bisericii.

- pe vremea arătării lui Iisus în lume, precum și în cea imediat următoare, nu exista un acord deplin între iudei asupra valorii textelor sacre aflate în circulație. În afară de scrierile moștenite de către creștinătate din iudaism, circulau o sumedenie de alte scrieri redactate de diverse secte și dizidențe ale religiei oficiale. Versiunea inclusă în așa-zisul canon etiopian a cărții lui Enoh a fost redactată de către orientarea enohită a iudaismului, din a cărei ramificații făcea parte și comunitatea de la Qumran.

- când vorbim de biblia etiopiană nu avem motive să ne gândim la o colecție compactă de texte, cu este Biblia clasică a creștinilor. Canonul etiopian cunoște mai multe variațiuni, iar prima versiune tipărită a fost realizată abia în 1927, și aceea structurată după model protestant. Și încă un amănunt foarte important: etiopienii creștini nu s-au confruntat cu presiuni eretice de tipul gnosticismelor a căror mitologie deșănțată s-a inspirat masiv din scrierile apocaliptice inter-testamentare, din care face parte și cartea lui Enoh. Așa se explică faptul că în uzul mai mult sau mai puțin oficial al cultului etiopian au supraviețuit texte iudaice apocrife, care însă n-au generat dezvoltări teologice importante, fiind considerate și acolo de importanță secundară.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.09.2012, 14:00:32
maxavail maxavail is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2012
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
De la coadă la cap:

- Conciliul de la Laodiceea a fost local, nu ecumenic, deși unele decizii canonice au fost adoptate tacit de către Biserică în întregul ei. Nu avem foarte multe informații de natură istorică despre acest conciliu, dar din ce avem nu reiese că literatura inter-testamentară iudaică, din care face parte cartea lui Enoh, s-ar fi aflat pe punctul de a fi inclusă în corpusul canonic. Laodiceea, și Conciliul de la Cartagina ulterior, au confirmat cărțile cuprinse în lista Sfântului Atanasie cel Mare drept singurele care se pot folosi în cultul Bisericii.
Nu inteleg. Vrei sa zici ca aceasta Carte a lui Enoh nu era inclusa in canon inainte de Laodiceea si Sf. Atanasie cel Mare ? Pentru ca eu stiam ca era inclusa si ca a fost scoasa tocmai incepand cu Laodiceea.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
- pe vremea arătării lui Iisus în lume, precum și în cea imediat următoare, nu exista un acord deplin între iudei asupra valorii textelor sacre aflate în circulație. În afară de scrierile moștenite de către creștinătate din iudaism, circulau o sumedenie de alte scrieri redactate de diverse secte și dizidențe ale religiei oficiale. Versiunea inclusă în așa-zisul canon etiopian a cărții lui Enoh a fost redactată de către orientarea enohită a iudaismului, din a cărei ramificații făcea parte și comunitatea de la Qumran.
Ok, dar ai putea totusi sa-mi explici de ce Sf. Apostol Iuda Tadeul (Iuda 1:6, 14-15), Sf. Petru (2 Petru 2:4) dau referinte din Cartea lui Enoh ? Sau cum de gasim numeroase paralele intre cuvintele Mantuitorului si fraze din aceasta Carte ? Am dat exemple in comentariul meu postat anterior. La prima vedere pare destul de evident ca aceasta Carte era pretuita de cercul ucenicilor si poate chiar de Iisus insusi.
Sau, dat find ca Cartea in sine e o compilatie de texte mai vechi, e posibil sa contina adevaruri (pe care Sf. Apostoli le cunosteau de la Duhul Sfant) dar si neadevaruri (adaosuri facute de scribii evrei care au intocmit compilatia si i-au dat numele de Carte a lui Enoh) ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.09.2012, 15:43:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maxavail Vezi mesajul
Nu inteleg. Vrei sa zici ca aceasta Carte a lui Enoh nu era inclusa in canon inainte de Laodiceea si Sf. Atanasie cel Mare ? Pentru ca eu stiam ca era inclusa si ca a fost scoasa tocmai incepand cu Laodiceea.
Înainte de apariția gnosticismelor nu a existat un canon fix al scrierilor cu valoare de adevăr, comunitățile creștine fiind libere în Duhul Sfânt să selecteze și să folosesească orice sursă scrisă în vederea zidirii duhovnicești. Mulți o să se mire, dar la Laodiceea a fost eludată inclusiv Apocalipsa lui Ioan, din cauza răstălmăcirilor eretice a mesajelor ei exprimate într-un limbaj criptic. Creștinii din primele trei secole (cel puțin) nu aveau obsesia infailibilității scrierilor și a autorilor lor, cum se întâmplă astăzi cu majoritatea oamenilor care-și revendică credința de la Hristos și apostoli. În vremea aceea funcționa cu o relativă eficacitate principiul exprimat de Pavel în 1Tesaloniceni 5:21 : "supuneți totul încercării, păstrați ce este bine [bun în alte versiuni]". În felul acesta au supraviețuit în cultul și credința Bisericii elemente teologice inspirate din surse considerate astăzi "apocrife", cum sunt praznicele legate de Maica Domnului.

Citat:
Ok, dar ai putea totusi sa-mi explici de ce Sf. Apostol Iuda Tadeul (Iuda 1:6, 14-15), Sf. Petru (2 Petru 2:4) dau referinte din Cartea lui Enoh ? Sau cum de gasim numeroase paralele intre cuvintele Mantuitorului si fraze din aceasta Carte ? Am dat exemple in comentariul meu postat anterior. La prima vedere pare destul de evident ca aceasta Carte era pretuita de cercul ucenicilor si poate chiar de Iisus insusi.
Sau, dat find ca Cartea in sine e o compilatie de texte mai vechi, e posibil sa contina adevaruri (pe care Sf. Apostoli le cunosteau de la Duhul Sfant) dar si neadevaruri (adaosuri facute de scribii evrei care au intocmit compilatia si i-au dat numele de Carte a lui Enoh) ?
Ucenicii lui Iisus proveneau din medii religioase diferite (farisei, esenieni, zeloți, enohiți etc.), fapt care și-a pus amprenta asupra surselor din care au citat fiecare. Se știe faptul că atât Iisus cât și ucenicii săi, au folosit limbajul și mijloacele culturale existente în epocă, așa cum mai târziu, sfinții părinți vor utiliza limbajul și conceptele filozofiei grecești pentru a consolida teoretic principalele repere ale doctrinei creștine bisericești. Asta nu conduce neapărat la validarea canonică a literaturii apocaliptice inter-testamentare sau a filozofiei grecești antecreștine. Biserica de atunci se baza pe discernământul duhovnicesc ce funcționa pe principiul persoanei în comuniune, modul de a fi a bisericescului dintotdeauna exprimat prin echilibrul dumnezeiesc dintre inspirația personală și revelația liturgică (a persoanelor lucrând împreună întru Hristos în mod organic, "ca un singur trup").
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 12.09.2012 at 18:15:39.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.05.2013, 15:47:02
Eduard S Eduard S is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2013
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

Consider ca aceatsa Carte a lui Enoh este chiar inspirata de Dumnezeu din moment ce este citata chiar si in Noul Testament. Contine lucruri care se potrivesc cu istoria potopului si nu numai, chiar contine detalii despre judecata de apoi in concordanta cu Apocalipsa lui Ioan. Nu unosc insa motivul pentru care e considerata apocrifa.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.05.2013, 22:33:32
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eduard S Vezi mesajul
Consider
Si totusi Biserica se bazeaza pe invataturi statornicite la Sinoade si nu pe pareri personale.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.05.2013, 23:16:00
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alaturandu-ma celor spuse de Mihai as mai preciza faptul ca aceasta lucrare,care are mai multi autori din perioada iudaismului intertestamentar,avea drept cel mai vechi manuscris a versiunii etiopiene o copie de la sfarsitul sec XV,denumita tehnic ,,Abbadianus 55",ce se gaseste la Biblioteca Nationala din Paris,nu foarte de incredere insa datorita unor detalii tehnice.Ultimul gasit este tot o copie de la sfarsitul sec XIV,care s-ar preta mai bine la studii pe detalii,dupa cum arata Ephraim Isaac.Dupa cum se arata intr-un studiu pe aceasta tema autorul partilor cu cea ,,mai mare vechime a fost un evreu care a trait in nordul Palestinei,in tara lui Dan,la sud-vest de Hermon,in apropierea cursului superior al Iordanului".Despre restul autorilor lucrarii nu se poate decat specula,pe baza detalii interne ale lucrarii.Burkitt,analizand aceasta scriere apocaliptica ce nu a fost cuprinsa in canon spunea: ,,Acestea sunt ramasitele cele mai caracteristice a ceea ce,cu toata ingustimea si incoerenta sa,ma voi aventura sa numesc ,,epoca eroica a istoriei evreiesti",perioada in care evreii au incercat sa transpuna in fapte menirea lor de popor ales al lui Dumnezeu.Sfarsitul a fost catastrofic".
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.05.2013, 08:18:19
Eduard S Eduard S is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2013
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

Si cand am zis eu ceva de Biserica, domnule? Nu sunt interesat de parerile muritorilor, doar de ce spune Dumnezeu. Cercetez toate lucrarile si ma tin de ceea ce este bun. Cartea lui Enoh eu o gasesc buna. Nu ma intereseaza ce spune nu stiu care sinod al oamenilor.

Last edited by Eduard S; 27.05.2013 at 08:21:06.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.05.2013, 20:19:18
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eduard S Vezi mesajul
Nu sunt interesat de parerile muritorilor, doar de ce spune Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de Eduard S Vezi mesajul
Cartea lui Enoh eu o gasesc buna.
Si Dumnezeu unde apare?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.05.2013, 05:43:16
Eduard S Eduard S is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2013
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

Dumnezeu apare in cartea lui Enoh. Pavel ne spune, de la Dumnezeu evident, sa cercetam toate lucrurile, nu sa credem orbeste in ceea ce spune oricine. Crezi tu oare asta? Eu am cercetat si am gasit buna cartea lui Enoh. Tu ce ai facut?

Last edited by Eduard S; 28.05.2013 at 05:55:30.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.05.2013, 07:56:29
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eduard S Vezi mesajul
Dumnezeu apare in cartea lui Enoh. Pavel ne spune, de la Dumnezeu evident, sa cercetam toate lucrurile, nu sa credem orbeste in ceea ce spune oricine. Crezi tu oare asta? Eu am cercetat si am gasit buna cartea lui Enoh. Tu ce ai facut?
In cate carti eretice apare Dumnezeu?
Eu am cercetat si crezut invataturile Bisericii bazate de invataturile inspirate de Duhul Sfant. Asa cum tot de Duhul Sfant au fost inspirati si Sfintii Parinti care au stabilit canonul biblic. Cine zice ca noi, cu mintea noastra, suntem in masura sa decidem ce carte e buna si ce carte nu e? Sau care sunt criteriile ce determina emiterea unei astfel de judecati de valoare?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
De unde as putea cumpara Cartea lui Enoch ? Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 5 09.09.2011 01:22:46
Cartea lui Enoh, cartea despre Dumnezeu si despre ingeri Templier Knight Generalitati 5 12.07.2011 16:38:02
Cartea de istorie vs Cartea Vietii cornel cornel Intrebari utilizatori 0 18.01.2011 16:01:21
Cartea Apocalipsei Danut7 Din Noul Testament 3 04.01.2010 08:18:03