Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.07.2016, 12:01:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.025
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Experimentul lui Michaelson-Morley reluat de alții. Nu a reușit să demonstreze inexistența eterului, nici mișcarea Pămîntului prin spațiu. A apărut însă Einstein care, ca să le iasă pasența, a venit cu ideea mutilării dimensiunii corpurilor, a masei lor, ba chiar și a timpului.
Asta dupa o interpretare sucita a celor care incearca sa inteleaga ceva care ii depaseste si "talmacesc" pentru altii care inteleg si mai putin.

"mutilarii" ...haha, asta e amuzant, asta da gandire de "fizician".

Intr-adevar, inexistenta eterul este demonstrata de acest experiment pornin de la ideea ca pamantul se afla in miscare.

In momentul in care crezi ca pamantul este stationar si universul se invarte in jurul lui cu viteze periferice mult supraluminice, ca te afli sub un dom de sticla deasupra caruia curg ape, orice devine posibil, limita ridicolului a fost deja depasita cu mult :)

Citat:
Doar ca să scoată eterul din ecuații și ca să arate că Pămîntul nu e staționar.
Yah, alta exemplu de paranoia conspirationista, demn de minte de "fizician"

Citat:
Nu pretind că o înțeleg. Nu pretind nici că tu o înțelegi.
Intelg suficient cat sa-mi dau sema ca nu stii despre ce vorbesti :)

De ce nu faci o facultate de fizica daca te pasioneaza chestiunea, poate ai sa intelegi mai multe, dar daca nu te obosesti sa intelegi si iti chinui profesorii cu idei care pentru ei sunt de un penibil mai mult decat evident si ramai repetent, sa nu te plangi ca ai fost perspecutat din cauza ca tu crezi in pamantul plat :))

Citat:
“Today’s scientists have substituted mathematics for experiments, and they wander off through equation after equation, and eventually build a structure which has no relation to reality. ”
― Nikola Tesla
Ma indoiesc ca pe vremea lui fizica ajunsese atat de departe.
In orice caz, cam tot ce este fizica "mainstream" si universal recunoscut are atat o latura teoretica cat si una experimentala.

Citat:
Suficient cît să pot purta o discuție cu tine, ca între diletanți.
Nu cat sa ai si dreptate :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.07.2016 at 14:06:37.
Reply With Quote