Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.11.2007, 15:56:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Este dovada de iubire, dar poate ucide iubirea.
Cred ca adevarata iubire este acordul dintre doua libertati. In iubirea autentica nu exista constrangere, ci libertate.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.03.2008, 20:45:12
nairda nairda is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Marturisim cu totii ca gresim. Una dintre greseli poate fi si infidelitatea, sub forma unei aventuri. Nu este bine. Este o gresala. Poate ca principala valenta a iubirii este iertarea. Asadar, daca iubiti, iertati iubitului/iubitei. Asta este conduita crestineasca.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.01.2011, 13:44:17
Cosminis Cosminis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2011
Mesaje: 2
Implicit Despre gelozie

Mă bucur că am găsit pe acest forum și site câteva idei utile și realiste despre acest subiect (Gelozia) și de aceea m-am hotărât să aduc și eu o umilă contribuție (bazată exlclusiv pe propria experiență), în speranța că poate cineva va găsi utilă și părerea mea. În această privință, aș dori să încep prin a preciza că nu există o gelozie "creștină", nici musulmană, nici budistă, ea este universală, face parte din tendințele rasei umane, așadar, și "tratamentul" pentru această "boală" universală trebuie să fie universal. Dacă vorbim despre o "cale creștină" de a rezolva această problemă cădem în demagogie...
Gelozia nu poate fi niciodată "fondată". O persoană geloasă are un handicap: Capacitatea ei de a iubi este mult diminuată sau chiar inexistentă. Iubirea trebuie să se bazeze pe dăruire și sinceritate totală. Incapacitatea cuiva de a manifesta aceste calități și de a pune binele persoanei (așa-zis) iubite mai presus de binele propriu, se manifestă concret prin gelozie.
Gelozia are ca izvor frica de a nu pierde un bun si dorinta de a-l pastra, ceea ce este o expresie a atșamentului, o altă "boală" a sufletului, foarte înrudită cu gelozia. De asemenea înfumurarea si mandria, refuzul de a coștientiza și accepta locul pe care fiecare îl avem în această lume, îmbinate cu neînțelegerea și necunoașterea anumitor lucruri esențiale cu privire la viață, pot fi o cauză a geloziei. Este un cerc vicios: toate aceste lucruri contribuie la un soi de încețoșare a rațiunii, care la rândul ei perpetuează această stare prin crearea unui obstacol în calea înțelegerii Adevărului. Astfel, năzuința spre Stâlpul și Temelia Adevărului nu poate exista atât timp cât mai există o fărâmă de gelozie, această boală a duhului nostru.
Desigur, oamenii impuri, încearcă tot felul de metode de a-și justifica gelozia, venind cu argumente mai mult sau mai puțin puerile, dar toate false. Desigur, este un subiect delicat, dar sunt convins că adevărații preoți creștini, cei cu adevărat înzestrați cu har, pot să îl confirme.
Cu mult timp în urmă am citit undeva că iubirea poate fi comparată cu o floare foarte frumoasă. Din păcate, de cele mai multe ori când ea răsare este deja infestată cu anumiți paraziți: gelozie, atașament, posesivitate, egoism, etc. Aceștia îi sug toată seva, stopându-i creșterea și făcând-o să se ofilească înainte de a apuca să înflorească. Multi oameni sunt incapabili să facă diferența între iubire și paraziții ei, pentru că nu își acordă nicio secundă pentru a analiza modul de apariție și manifestare a acestora. Sunt prea ocupați să arate cu degetul, să găsească "vinovați" pentru suferința lor, să îi pedepsească, să se răzbune, să își taie venele sau alte asemenea nebunii, în loc să analizeze impuritațile din propriul suflet care de fapt sunt adevărata și singura cauză pentru suferință. Înlăturându-le își pot înlătura suferința. Este foarte simplu: (vă zic din proprie experiență) Pentru a le înlătura trebuie doar să le observi CONȘTIENT, fără a te lăsa mânat de ele și fără a lupta împotriva lor. Simplu, nu? În acest fel ele vor dispărea de la sine.
Aceasta este "rețeta". Oprește-te puțin și gândește-te ce fel de relație îți dorești? Una vie, ce poate să crească zi de zi și care iți poate da un nou sens vieții, bazată pe dăruire și încredere reciprocă sau un surogat, in care fiecare spune vorbe frumoase pentru a-și ascunde propriile interese meschine? Dacă optezi pentru prima variantă, atunci ești pregătit să ai încredere în alegerile partenerului, și să îi acorzi libertatea de a își urma propria cale, chiar dacă această cale e posibil să nu te includă și pe tine?
Și să vă mai zic un secret: odată inlăturați paraziții, floarea iubirii va creste, nestânjenită până la cer. Ea nu mai cunoaște limite. Odata rezolvate problemele, capacitatea voastră de a trăi și iubi va fi amplificată de sute de ori. Vă doresc la toți să ajungeți să simțiți ADEVĂRATA Dragoste alături de jumătatea voastră pe care o veți întâlni cu siguranță (dacă nu ați întălnit-o deja), dar numai atunci când sunteți pregătiți, când aveți ce să-i oferiți și sunteți capabili să apreciați ceea ce vi se oferă.
Cu o atitudine potrivită, imperfecțiunile pot fi demontate, cărămidă cu cărămidă, strat după strat. Oamenii capabili de o relație bazată pe sinceritate și dăruire totală există în jurul nostru. Nu mulți, dar există. Dar trebuie să fii capabil să simți ca ei pentru a îi recunoaște.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.01.2011, 16:04:51
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah Vezi mesajul
Cred ca nu este om sa nu fi fost vreodata gelos. Exceptiile se pot considera oameni fericiti. Ce este acest sentiment, care ne intuneca existenta si cine se ascunde in spatele suspiciunii? Cred ca gelozia este tot o ispita, pe care trebuie sa o alungam atunci cand apare, altfel, alimentand-o, se face stapana peste noi, asemenea pacatului, care ne domina.
Conform DEX, gelozia este un "sentiment chinuitor si obsedant pe care il provoaca in sufletul cuiva banuiala sau certitudinea ca fiinta iubita ii este necredincioasa".
Cauzele pentru gelozie sunt multiple, dar ce mijloace avem de a o indeparta?
Ce face un crestin pentru a se lupta cu acest sentiment urat si a-i veni de hac?
E normal să nu vrei ca iubitul/iubita să te înșele, mai rău e dacă nu-ți pasă.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.01.2011, 21:54:00
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

E firesc sa fiu gelos in cazul in care iubesc. Dragostea implica gelozia.
As putea spune ca gelozia are la baza teama de a pierde persoana iubita, dorinta de a o avea alaturi pentru totdeauna. Deci are un caracter pozitiv.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.01.2011, 22:01:44
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
E firesc sa fiu gelos in cazul in care iubesc. Dragostea implica gelozia.
As putea spune ca gelozia are la baza teama de a pierde persoana iubita, dorinta de a o avea alaturi pentru totdeauna. Deci are un caracter pozitiv.
NU e firesc să fii gelos. Dragostea nu implică gelozia, dragostea absolută implică libertatea celuilalt de-a pleca de lângă tine dacă o dorește. Mai clar: iubirea autentică înseamnă să iubești chiar dacă acea persoană te părăsește și să o iubești, totuși, în continuare. Când vom înțelege asta, vom înțelege și dragostea lui Iisus Hristos. De aceea, ne-a dat El porunca să ne iubim precum ne-a iubit El pe noi. El a știut să iubească nețărmurit chiar și pe cei ce L-au răstignit, adică L-au părăsit.

Iubirea nu cere nimic pentru sine: e gratuită, dacă o ai, dai fără să ceri, dacă nu o ai și pretinzi că o ai, ceri și apoi, dai!

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.01.2011, 12:44:15
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
NU e firesc să fii gelos. Dragostea nu implică gelozia, dragostea absolută implică libertatea celuilalt de-a pleca de lângă tine dacă o dorește. Mai clar: iubirea autentică înseamnă să iubești chiar dacă acea persoană te părăsește și să o iubești, totuși, în continuare. Când vom înțelege asta, vom înțelege și dragostea lui Iisus Hristos. De aceea, ne-a dat El porunca să ne iubim precum ne-a iubit El pe noi. El a știut să iubească nețărmurit chiar și pe cei ce L-au răstignit, adică L-au părăsit.

Iubirea nu cere nimic pentru sine: e gratuită, dacă o ai, dai fără să ceri, dacă nu o ai și pretinzi că o ai, ceri și apoi, dai!

Doamne ajută!
Știi ce persoane nu-s geloase? Șmecherii aceia din Dorobanți, stau odată cu iubita, apoi i-o plasează amicului lui, fiecare o ia cu rândul
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.01.2011, 13:05:45
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Știi ce persoane nu-s geloase? Șmecherii aceia din Dorobanți, stau odată cu iubita, apoi i-o plasează amicului lui, fiecare o ia cu rândul
De unde știi? Oare de ce nu mă mai miră? Chiar ești creștin ortodoxă?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 07.01.2011 at 13:09:38.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.01.2011, 13:08:27
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Oare de ce nu mă mai miră? Chiar ești creștin ortodoxă?
Am zis ceva fals?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.01.2011, 13:09:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Știi ce persoane nu-s geloase? Șmecherii aceia din Dorobanți, stau odată cu iubita, apoi i-o plasează amicului lui, fiecare o ia cu rândul
E de plans , caci pofata carnii , naste desfraul , femeia devenind o simpla marfa in mana unor descreerati ! Sincer , nu-i nimic de ras , ci dinpotriva !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gelozia intre frati Ekaterina Generalitati 15 31.07.2012 10:24:07
gelozia Anna Nunta 70 13.09.2009 09:33:54