Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 06.10.2017, 15:14:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Te contrazici! "exista si sfinti facatori de minuni" prin care lucrează Domnul.
Nu icoana face minuni, ci Domnul prin mijlocirea sfântului din icoană și pentru rugăciunile lui. Toate icoanele sunt "făcătoare de minuni" (asta indirect spus, adică pe limbajul tău). Dacă noi nu știm, asta nu înseamnă că celelalte icoane nu sunt "făcătoare de minuni".
Ti-am spus in mesajul trecut ca n-o sa intelegi. Toate minunile sunt facute de Domnul. Inclusiv cele facute de sfinti, de sfinte moaste, de icoane facatoare de minuni, etc. Sfantul vindecator nu vindeca el pe cineva, tot Domnul vineca, la rugaciunea sfantului. Asta e si diferenta fata de ce spun protestantii, care spun ca doar Domnul face minuni, dar fara intermediari (adica sfinti, sfinte moaste, sfinte icoane, etc.) Din cate inteleg asta spune si parintele Pruteanu, in intelegerea aceasta de tip protestant. La fel, toate icoanele sunt sfinte, pot face si minuni celui ce se roaga, dar icoanele facatoare de minuni sunt mult mai "puternice", ca sa zic asa. Cum e si cu rugaciunea, fiecare rugaciune e ascultata, dar rugaciunea dreptului (sau sfantului) e mai puternica. De aceea exista icoane facatoare de minuni, nu ceea ce spune parintele Pruteanu.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Și cine a spus altceva? Ideea era că apa sfințită devine lucrătoare după credința omului, nu în chip magic. Domnul nu forțează pe nimeni.
Aici e corect cum spui, asta am spus si eu. Doar ca eu inteleg ca parintele Pruteanu spune altceva, ca apa e sfintita sau nu, in functie de credinta cuiva.
Reply With Quote
  #532  
Vechi 06.10.2017, 15:54:23
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu tot nu intelegi ca e important ce spune Biserica, nu ce spune un preot oarecare din Portugalia sau un preot de la nu stiu ce parhohie dintr-o comuna.
...:)) E vorba de preoți din parohii de la oraș, nu de la țară. Du-te la Essex și te convinge. Ai să descoperi acolo multe lucruri noi. Și cu siguranță nu ai să vezi reprezentări necanonice. De slujbele bisericești nici nu mai vorbim.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar imi dai citate dintr-un oarecare parinte din Portugalia.
...:)) Nu, e monah athonit. Simonopetrinul vine de la Simons Petras, mănăstire din Sf. Munte.
Uite aici altă sursă: https://sfantulmunteathos.wordpress....imonopetritul/

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Uite citate din parinti mai cunoscuti...
E evident ca tu nu stii despre ce vorbim. Ai citit la parintele Pruteanu ceva si repeti ce spune, fara sa ai si cunostintele necesare.
Sau invers. De exemplu la Essex este rânduiala de care vorbesc eu.

Last edited by simpllu; 08.10.2017 at 00:24:54.
Reply With Quote
  #533  
Vechi 06.10.2017, 16:29:40
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta e si diferenta fata de ce spun protestantii, care spun ca doar Domnul face minuni, dar fara intermediari (adica sfinti, sfinte moaste, sfinte icoane, etc.) Din cate inteleg asta spune si parintele Pruteanu, in intelegerea aceasta de tip protestant.
Eu am spus clar că prin mijlocirea sfântului din icoană și pentru rugăciunile lui...

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La fel, toate icoanele sunt sfinte, pot face si minuni celui ce se roaga, dar icoanele facatoare de minuni sunt mult mai "puternice", ca sa zic asa.
Ai un aparat de măsurare a "puterii" icoanelor și noi nu știm de el?
Nu realizezi că ai intrat în sfera percepției magice?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum e si cu rugaciunea, fiecare rugaciune e ascultata, dar rugaciunea dreptului (sau sfantului) e mai puternica. De aceea exista icoane facatoare de minuni, nu ceea ce spune parintele Pruteanu.
...:)) Exemplu ca nuca-n perete. În icoana Sf. Nicolae e același sfânt, nu unul facător și unul nefăcător de minuni. Pe când rugăciunea vine de la persoane diferite și aici poți avea dreptate.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aici e corect cum spui, asta am spus si eu. Doar ca eu inteleg ca parintele Pruteanu spune altceva, ca apa e sfintita sau nu, in functie de credinta cuiva.
Nimic nou că tu înțelegi altceva. În slujba de binecuvântare a casei nu e musai să sfințească preotul apa pe loc, poate veni cu agheasmă și stropească direct casa, de exemplu la Bobotează.
Reply With Quote
  #534  
Vechi 06.10.2017, 20:19:36
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfantul vindecator nu vindeca el pe cineva, tot Domnul vindeca, la rugaciunea sfantului.
Asta e si diferenta fata de ce spun protestantii, care spun ca doar Domnul face minuni, dar fara intermediari
Cum ai ajuns la concluzia asta, frate Catalin?

Domnul face minuni prin oameni.
Daca un frate penticostal se roaga pentru un bolnav si acesta se vindeca, Domnul l-a vindecat prin intermediul sfantului, desigur.

Prootestantii nu au credinta in vindecari prin icoane sau moaste, insa cred ca Dumnezeu face minuni prin oamenii Lui.
Reply With Quote
  #535  
Vechi 06.10.2017, 22:49:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cum ai ajuns la concluzia asta, frate Catalin?

Domnul face minuni prin oameni.
Daca un frate penticostal se roaga pentru un bolnav si acesta se vindeca, Domnul l-a vindecat prin intermediul sfantului, desigur.

Prootestantii nu au credinta in vindecari prin icoane sau moaste, insa cred ca Dumnezeu face minuni prin oamenii Lui.
Nu stii nimic domnule P.T. domnul catalin2 stie mai bine decat neoprotestestantii ce cred neoprotestantii iar faptul ca nu-i dai dreptate se datoreaza fara doar si poate faptului ca nu esti asa bine informat ca el, plus gandirea ta e viciata de influente ecumeniste din sfera neoprotestanta.

Nici un otodox adevarat nu il poate contrazice pe domnul catalin2 pentru ca el este insusi esenta ortodoxiei si faptul ca ortodocsii adevarati nu-l contrazic niciodata ci doar cei cu gandirea viciata de influente ecumeniste si neoprotestante demonstreaza irefutabil acest adevar mai presus de orice tagada.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.10.2017 at 22:52:45.
Reply With Quote
  #536  
Vechi 06.10.2017, 23:14:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Eu ,in locul tau
Ai vrea tu!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #537  
Vechi 07.10.2017, 21:41:54
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai vrea tu!
Eu n-as vrea ca esti obiect de studiu pentru cel mai arogant om in viata ,dar pentru sufletul tau ar fi bine...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #538  
Vechi 07.10.2017, 22:08:14
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cum ai ajuns la concluzia asta, frate Catalin?

Domnul face minuni prin oameni.
Daca un frate penticostal se roaga pentru un bolnav si acesta se vindeca, Domnul l-a vindecat prin intermediul sfantului, desigur.

Prootestantii nu au credinta in vindecari prin icoane sau moaste, insa cred ca Dumnezeu face minuni prin oamenii Lui.
Vezi tu, PT, problema asta este destul de complicata si tine de randuiala intrarii lui Dumnezeu in lume.

Legat de cum da ajutorul Dumnezeu oamenilor, m-am tot intrebat si eu mult timp lucrul asta.

Departe de mine sa pretind ca stiu desavarsit lucrul asta insa pun si eu cateva ganduri.

Sunt mai multe modalitati in care Dumnezeu ajuta oamenii, si toate sunt complementare.

1. Comunicare - oamenii ajuta oamenii sa se ajute intre ei, sa comunice, sa se intalneasca sa-si rezolve problemele.

2. Ajutor direct din partea Sfintilor: Sfintii vin efectiv si ne ajuta in probleme, as da aici exemplu Cuvioasei Paraschiva, care a ajutat la operarea unei fete, medicul chirurg spunand ca efectiv simtea cum mainile i se miscau singure, si ca ea ar fi facut altfel operatia; operatia era extrem de complexa a reusit, minune petrecuta in Iasi cu o fata pentru care s-au facut multe rugaciuni.

3. Interventie directa a luminii lui Dumnezeu, a harului peste un om, har care vindeca omul.

Pe scurt, ce facem noi aici, adica vorbim si punem mana sa ne ajutam, fac si cei de dincolo, sfintii, ingerii si Dumnezeu Insusi, iar lumina Lui ne acopera cand ne rugam.

Daca avem nevoie de o pastila sa ne vindecam cu siguranta ca ajutorul va fi sa gasim rapid pastila si sa o luam.
Daca avem nevoie de un om sa ne ajute intr-o lucrare sa cerem lui Dumnezeu sa gasim pe cineva sa ne ajute, si nu sa vina cineva din cer sa ne faca lucrarea.
Daca un lucru este imposibil pe pamantul asta si e nevoie de interventie directa a lui Dumnezeu, sa cerem lucrul asta.

Insa as merge foarte mult pe ideea data in Scriptura, cand ingerul Domnului l-a luat pe proorocul Avacum parca si l-a dus la Daniel sa-i dea mancare in groapa cu lei, pentru ca omul prin om se ajuta.
Si Dumnezeu era prezent prin ingerul Lui, insa ajutorul a venit prin om.

In toate sa cerem ajutor, dar la razboi Stefan cel Mare a mers cu o armata si cu sabia in mana, dar cu preotii langa el. Cam asta e modelul de lupta si al nostru in orice.

Din punctul meu de vedere e foarte importanta pozitionarea noastra in rugaciune in fata lui Dumnezeu. Pentru ca daca nu mai credem lasam cu totul ajutorul Lui, iar daca ajungem in credinta oarba ajungem sa nu mai miscam nimic si sa lasam toate in seama lui Dumnezeu crezand ca noua nu ne mai revine nimic din ce trebuie sa facem.

Last edited by gpalama; 07.10.2017 at 22:12:39.
Reply With Quote
  #539  
Vechi 07.10.2017, 22:12:20
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu
De exemplu la Essex este rânduiala de care vorbesc eu
.

Daca ignoranta ar durea... Nu stiu despre Essex dar ce poti sa ne spui despre dogmatica ortodoxa,liturgica se supune dogmaticii sau nu ? E stabilita de Essex? Oricum n-ai nici o credibilitate sa vorbesti despre Biserica Ortodoxa.Habar nu ai ce inseamna Sf. Traditie de spui ca sfintirea icoanelor e o "inovatie",de parca ar fi impotriva unui canon sau dogme a Bisericii.

Sinodul VII a fost in principal despre cinstirea icoanelor? Sa intelelg ca sfintirea icoanelor denota necinstirea icoanelor? Toti ratacitii isi dau cu parea,ca au internet..
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #540  
Vechi 08.10.2017, 00:18:30
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Daca ignoranta ar durea...
Dacă ignoranța ar durea... nu ai mai râde ca prostu-n gară fără să argumentezi.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Nu stiu despre Essex dar ce poti sa ne spui despre dogmatica ortodoxa,liturgica se supune dogmaticii sau nu ? E stabilita de Essex?
Am spus că ar fi ceva greșit? Liturghia înseamnă comuniune euharistică.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Habar nu ai ce inseamna Sf. Traditie de spui ca sfintirea icoanelor e o "inovatie",de parca ar fi impotriva unui canon sau dogme a Bisericii.
Sunt acolo niște hotărări.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Sinodul VII a fost in principal despre cinstirea icoanelor?
Da.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Sa intelelg ca sfintirea icoanelor denota necinstirea icoanelor?
Nu, nu s-a pus problema necinstirii icoanelor. Cei care nu le sfințesc, le cinstesc la fel ca cei care le sfințesc.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie