Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.01.2021, 13:47:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu eu vin cu teorii ce contravin cu scriptura ci voi cei cu teoria pamantului sferic. Deci unde va sunt dovezile? Unde sunt textele scripturii care va confirma teoria? Unde este scris ca Pamantul si Marile este in Cer printre Stele si se invarte ca sfera sau glob in jurul axei sale si a Soarelui? NU ESTE SCRIS! Deci voi care negati Adevarul scripturistic ar trebui sa aduceti DOVEZI serioase si nu filmulete generate pe calculator sau poze editate in photoshop sau filme regizate de Nasa la casa de filme Hollywood. Ok?



Din moment ce stau de vorba cu tine nu evit nimic. Teoria PacMan3D-nD e conform scripturii si e argumentul meu suprem. Cine o citeste isi da seama ca am dreptate. Toata practica si realitatea confirma Scripturile si Teoria MEA sustine Scripturile combatand teoriile erticilor si sectarilor deci privind orice din natura vei gasi o dovada CONCLUDENTA ca stiu ce vorbesc.


Ti-am mai raspuns la cererea asta de dovezi de mii de ori. Voi ereticii, sectantii si oamenii lumesti sunteti datori sa aduceti dovezi ca teoria vostra cu pamantul sferic ce se invarte in jurul soarelui si a axei sale e valabila. Nu eu sunt dator sa aduc dovezi ci cel ce contrazice SCRIPTURA!.. adica tu care susti ca pamantul e sferic si se roteste in jurul soarelui. Nu eu trebuie sa-mi dovedesc nevinovatia ci tu care calci Scripturile! Eu nu-ti cer dovezi caci nu te acuz dar daca tu ma acuzi pe invers ca hotul care striga hotii atunci iata singur te-ai gasit vinovat si trebuie sa-ti dovedesti ca nu esti.


Probabil ca ortodoxia procedeaza asa ca tine. Ca politicienii care in lipsa de argumente trec la calomnii, la denigrari si la atacuri la persoana ca sa distruga demnitatea divino umana a intrlocutorului, ca sa-l compromita. Asa actioneaza infiltratii de la securitate in randurile credinciosilor nicidecum ortodoxia. E buna poanta asta sa invoci tu cum procedeaza ortodoxia.


Nu te acuz de nimic, ortodoxul nu cauta sa judece pe nimeni caci a Domnului este Judecata. Textele iti apartin deci ele te osandesc, sunt faptele tale. Eu daca nu te superi, te iert, caci mi-e drag sa dialoghez cu cineva care are asa o ”patima” frumoasa pentru acest subiect.



Cred ca ti-am raspuns. Dar rept daca nu poti pricepe.
Ti se pare ca te evit? Ti se pare ca evit sa-ti raspund? Nu pricepi ca nu evit discutia din moment ce discut la nesfarsit cu oricine pe acest subiect caci sunt in tema, cunosc Adevarul, nu ma poate intoarce nimeni ca pe prost, ca pe naiv. NU MA MAI FA SECTAR! Sunt crestin, sunt ortodox! Iar minciunile afirmate despre interlocutor nu pot sa tina de argument pe subiect. Eu sunt ortodoxul veritabil care sustine Scripturile nu tu. Tu esti cel ce eviti dovezile, raspunsurile, discutia cerand sa fac afirmatii mincinoase pe care le astepti dumneata caci altfel susti ca evit raspunsul.

Raspunsul e clar: Pamantul nu e sferic, Pamamntul nu e o planeta, Pamantul nu se roteste in jurul Soarelui si nici in jurul axei Sale. Dovediti voi teoria voastra aberanta. Scriptura nu sustine asa ceva caci ai fi gasit scris ceva de genul la Facerea: ”Domnul a zis sa se invarta Pamantul in jurul Soarelui si a pus pe Cer Luminatorul Cel Mare si Luminatorul cel Mic (Soarele si Luna) si globul de pamant cu marile care s-au adunat ca sa se invarta Pamantul in jurul Soarelui si in jurul axei Sale. Si asa a fost si a fost o seara si o dimineata ziua 3-a” NU ESTE SCRIS asa ceva in scripturi. Deci voi care sustineti minciuna ar trebui sa veniti cu probe, cu dovezi, voi ar trebui sa nu evitati raspunsul.

Defapt eu ar trebui sa va cer probe si voi n-aveti cum sa le aduceti si evitati raspunsul caci eu sunt ortodoxul si eu sustin scriptura si voi sunteti lupii sectanti si eretici imbracati in haine de oi ortodoxe. N-am dreptate?



Tot eu fac scandal? Iar minti despre mine? E clar esti un fel de provocator securist infiltrat in ortodoxie. Cu asta se ocupau ei. Mergeau, te provocau sa zici ceva de Ceausescu, de comunism, de partid si te saltau si apoi te bateau sustinand ca ai facut scandal. Mult tupeu poti sa ai.

Iti mai trebuie 10 posturi ca sa iti dai seama ca nu ai nici o dovada factuala ?
Ti-am raspuns. Citeste raspunsurile.


Acum te-ai erijat sa ma elimini in numele ortodoxiei. Probabil atunci ca ortodoxia permite minciuna, calomnia, denigrarea, securismul, tupeul, atacul la persoana, acuzatiile cu orice, cu nebunia, cu sectarismul. Nu pricepi ca eu reprezint ORTODOXIA veritabila si nu tu? Tu neavand argumente apelezi la securisme, la exclusivisme, la tot felul de provocari. la frustrari, la iritatii. Nu poti sa revi la subiect si sa eviti sa ma califici in vreun fel?



Hotul strig hotii. Nu-ti dai seama ca oricine poate sa citeasca? De ce crezi ca ai fi mai credibil? Ai vreo pila la ortodoxie? Arata-mi te rog unde te-am acuzat si judecat de ceva? Nu am spus in clar ca nu te acuz caci Domnul e cel ce Judeca? Oare nu am scris ca te iert? Tu ai misiune, tu o tii pe a ta ca sa scoti ca eu fac scandal. Ti-a, bolduit faptele tale, nu eu te acuz ci ele te acuza. Eu te-am iertat caci tu ma tooooot jignesti. Nu ma supar. Sunt harsit, sunt trecut prin viata. Ortodoxia ne invata sa rabdam. Deci calmeaza-te nu te acuza nimeni. Eu te-am iertat.


Scriptura e o dovada pentru tine? Realitatea?


Pot sa pun textul asta al tau identic langa un text sectar.

Si ei vorbesc tot despre Scriptura la fel ca tine.

Dar nu inteleg nimic din ea.

Din nou, adu dovada zero pentru ca eviti sa aduci asa ceva. Tot ce spui este egal cu zero.

Nu ai fost capabil sa aduci in 10 posturi nimic dovada.

Eu am adus toate tipurile de dovezi posibile, dar tu nu ai adus nimic.

Doar ai repetat ca tii in brate O TEORIE - O TEORIE, nimic mai mult

Noi am dovedit deja, si toata istoria a dovedeit deja orice.

TU ESTI SECTAR SI RAMAI IN DUH SECTAR - POCAIESTE-TE CAT MAI REPEDE ALTFEL AI SA PARASESTI BISERICA PRIN ACEST DUH SECTAR AL TAU !!!! VEZI CA TE RUPI DE BISERICA !!!


Asa a inceput-o si Luther, tot cu sectarism de acest tip, tot cu vrajeli si teorii, tot cu ignorarea afirmatiilor din biserica.

Nu ai inteles nimic nu ai vazut nici o dovada nu te intereseaz animic. Doar nebunia ta.

Nici macar poza asta care ti-am dat-o nu te-ai uitat la ea.

Nimic de la tine poze, doar tii in brate O TEORIE... Si o numesti teorie.


Da-mi un citat ce zice Bsierica despre asta.. pentru ca nu ai venit cu nici un citat aici doar cu povesti

Last edited by gpalama; 22.01.2021 at 13:52:13.
  #62  
Vechi 22.01.2021, 14:18:58
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Deci daca cu informaatii de bun simt din fizica nu percutezi uite un studiu biblic ortodox despre pamantul nu eset plat si pamantul este rotund.


https://ortodoxinfo.ro/2017/02/11/sf...pamantul-plat/

https://semneletimpului.ro/religie/t...ului-plat.html

http://www.cunoastelumea.ro/biblia-i...orm-lui-isaia/

Ca sa zic asa ortodocsii catolicii si protestantii sunt toti ni acelasi glas ca pamantul plat este o prostie.

https://doxologia.ro/puncte-de-veder...ntifice-biblie

Pământul este rotund - El (Dumnezeu) este cel ce-i tine pământului rotundul (Isaia 40, 22)


El stă în scaun deasupra cercului pământului; pe locuitori îi vede ca pe lăcuste; El întinde cerul ca un văl ușor și îl desface ca un cort de locuit.


El șade deasupra cercului pământului și locuitorii lui sunt ca niște lăcuste înaintea Lui; El întinde* cerurile ca o maramă subțire și le lățește ca un cort, ca să locuiască în el.



Ti-am dat mai multe traduceri pentru acelasi pasaj. Acum vezi ca scrie explicit in scriptura despre asta? Cum paote sa fie moneda si plat cand scriptura vorbeste despre o sfera, pentru ca cercul pamantului cercul unui obiect material atat de mare precum pamantul este sfera.

Daca era moneda zicea explicit moneda pamantuui aici vorbeste despre proprietatae de sfericitate, despre rontunjimea pamantukui in toate directii, fiind un cerc oricum l-ai privi.

Altel ar fi o moneda si nu s-ar putea aplica termenul de cercu lpamantului ci ar fi moneda

Last edited by gpalama; 22.01.2021 at 14:26:44.
  #63  
Vechi 22.01.2021, 16:05:17
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dragule poti sa te spovedesti la toti preasfintitii. Si le-ai spus si lor elucubratia ta ????
Cine te crezi? Nu crezi in Taina Pocaintei? E suficient sa te spovedesti unui preot ortodox.

Citat:
Pentru ca este pacat mare impotriva Creatorului.
E pacat sa spui Adevarul? Nu cumva din Tatal purcede? Nu cumva Hristos a venit sa marturiseasca Adevarul? Ma mir din ce in ce mai mult de ce perle esti in stare sa scoti din tine.

Citat:
Ia vezi si tu ce iti zice preasfintitul cand te apuci dupa capul tau si talcuiesti enormitati.
Arata-mi talcuirile, arata-mi enormitatile din talcuiri! Arunci cu amenintari, friguri si fum negru, toxic.

Citat:
Nu ti-a dat canon pana acum? Zi-i la fel ca ai pacatuit si ai dus si pe altii in greseala.
Pe cine am dus? Care e gresala? Arunci cu fumigene. A sustine si a marturisi Scripturile si Adevarul si a emite Teorii in sensul asta nu e o gresala! In ce intuneric traiti voi acolo la voi daca sunteti exact pe invers?

Citat:
Vezi ca este pacat mare impotriva Duhului Sfant sa afirmi prostii enormitati si sa duci pe altii in greseala.
Care e gresala, care sunt prostiile? Fumigene toxice! Oare nu voi (ereticii, sectantii, masonii, ateii, paganii, oamenii lumesti) sustineti teorii ce contrazic Scripturile si Ortodoxia? Nu tu vii cu animatii si cu poze editate pe calculator?

Citat:
Ai marturisit asta duhvonicului tau???? El ce ti-a spus? Ai binecuvantare de la Preasfintit sa produci enormitati din astea??
Ce sa mai discutam cand iti permiti sa-ti bati joc de inaltii ierarhi ai Ortodoxiei Romane. Am zis ca ma spovedesc la preotii din parohia de care apartin nu la Preasfintitul Andrei. Tu intelegi asa ca la voi, eu zic una, tu intelegi alta, asa ca la voi, exact invers.

Citat:

Eu ti-am adus 1 singura poza cu pamantul rotund cum ai cerut. Vezi mai sus in post. Tu de ce nu aduci 1 singura poza?
Nu ti-am cerut dovezi ci am zis ca voi ar trebui sa dovediti, voi cei cu tot felul de teorii ce contrazic scripturile. Nu-ti dai seama ca poza e un Fake, un bullshit? Daca vrei dovezi, care-mi dovezi pe textul teoriilor mele.

Citat:
Du-te degraba si te marturiseste si apoi vino si te pocaieste aici ca te primim, primim si oile care au innebunit pe drum de la diavol... numai sa se pocaiesca.
Am mai vazut asta in Scripturi si Evanghelii cand ”dreptii” au omorat pe toti martirii bisericii cerandu-li-se ca ei se pocaiasca si sa se supuna adica sa minta si am vazut si la comunisti in beciurile securitatii cum le cereau ortodocsilor sa se pocaiasca sub amenintarea nebuniei si a socurilor electrice sau sub amenintarea ca-i duce la canal sau ca-i executa sau ca-i bate de raman cu sechele. Unii vorbesc de diavol fara sa se priveasca in oglinda. Am mai vazut filmul asta prost in care sfintii si martirii ortodoxiei ar trebui sa se pocaiasca si sa se inchine la pamantul sferic, la sfanta inchizitie. Din pacate sunteti pe invers acolo la voi, e panica, sminteala si tulburare. E culmea sa credeti ca tot eu ar trebui sa ma pocaiesc, ca eu gresesc. Pai eu ma pocaiesc mereu de pacatele mele dar ma pocaiesc corect ca sa ma indrept si nu ma pocaisec pe invers ca sectarii doar la botez sau ca raspopitii care emit apoi teorii si idealuri ateiste, comuniste, lumesti vrand sa rastoarne guverne si sa stapaneasca ei lumea.


Citat:
Hai fuguta la preasfinti sa-ti scoata gargaunii din cap sa iti spuna ca este invatatura impotriva Bisericii.
Care e invatatura impotriva bisericii: Sfanta Scriptura? Facerea? Evangheliile? Apocalipsa? Despre ce vorbesti? Ce te-am invatat eu impotriva ortodoxiei? Ai citit Teoria PacMan3D-nD? Cu ce nu esti de acord? Vorbesti si calomniezi mereu ca sa provoci. Esti clar un provocator. Altfel nu ti-ai permite sa hulesti preasfintitii. Provocare dupa provocare, scandal dupa scandal si apoi cerere de excludere la admin ca cica eu te jignesc si te acuz sau ca lezez ortodoxia. Eu te iert si te rabd si ma rog pentru tine. Ma rog sa intre lumina Cuvantului in beciul securitatii inchizitoriale in care te-ai infundat. Nu ma tem de comportamentul nedrept al falsilor ortodocsi.

Citat:
Pentru ca aduci mare sminteala ni Biserica si rupere si schisma si la fel tulburare prin tot felul de gargauni din astia saditi de diavol.
Exact asa l-au acuzat si pe Domnul Iisus Hristos dupa care L-au batjocurit si rastignit. Strigau iudeii intelesi cu mai ”marii”: ”Face sminteala, face dezbinare in popor, strica templul, strica legea si proorocii, e prietenul desfranatelor si al strainilor, scoate dracii cu belzebul! etc.” Aceiasi provocatori, aceiasi calomniatori, iata ca se repeta istoria chiar si pe acest fir de discutie. Mie-mi convine sa fiu martirizat de domnia ta insa tu vei ajunge impreuna cu irozii, cu ana si caiafa, acolo unde este frigul si scrasnirea dintilor. Nu mi-e frica de amenintarile onora venite din inversare, din noaptea mintii, din slujirea la idoli.

Citat:
Probleme sunt spuse mai sus - observabilitate directa, probe stiintifice, aplicatii pe baza acestora. Am adus si o poza.
Macar tu pricepi ce scrii? Probe sau problemele?
Ce poza ai adus? Nu vrei sa crezi ca e trucata? Nu stiai ca e de rau sa ajungi atat de naiv, (nu vreau sa te jignesc,) incat sa crezi in poze trucate?
Citat:
Din pacate tu doar dai vorbe si referinte pe coclauri in loc sa aduci o poza.
Poza mea apare firesc in mintea celui ce citeste TeoriaPacMan3D-nD. Referitor la teoria asta a mea cere-mi probe, daca ai neclaritati.

Citat:
Este zero argumetnatia ta cat timp nu ai pus o poza cum am pus si eu.
Poza ta e trucata. Nu exista niciun glob! Ce sustii e contrar Scripturii iar probele sunt Fake! Sunt reeditate pe calculator ca sa se vada curbura si ca pamantul e glob ca sa zici ca te minte Biblia si sa lepezi Ortodoxia.


Citat:
Sa ne zici si nou ce iti zice si duhovnicul si preasfintitul despre gargaunii tai... Daca ai puterea si curajul sa faci asa ceva.
Nu cred ca e cazul sa-ti bati joc de preotii duhovnici si de Preasfintitul Andrei.

Citat:
Vezi, asa face diavolul cum a facut cu tine si cu religiile. Ii da unuia mai nebun in cap ca pamantul e plat si merge ala de nebun toata lumea sa spuna asta. Si prosteste cativa si apoi se transforma prostia in adevar in ... adevar. Si merge lumea proasta dupa 1-2 din astia pana la capatul pamantului.
Nu sustin teoria pamant plat, farfurie, moneda. Tu spui ca sustin asa ceva. Eu sustin teoria PacMan3D-nD care confirma si sustine Scriptura.
Ma, tu chiar nu vezi ca lumea e prostita de teoria pamantului sferic? Nu vezi din ce spui tu ca pe voi insiva va acuzati? Nu vezi ca voi sunteti cei ce ati umplut toata lumea cu teoriile astea absurde de nu te mai crede nimeni cand marturisesti Adevarul? Nu voi v-ati luat dupa sectanti si dupa eretici, dupa atei, dupa pagani, ca sa desfranati dupa idolii lor? Cum poti sa nu-ti dai seama ca tu esti cel ce sustii ca pamantul e sfera si ca tu aduci si poze? Iar a socoti ca pamantul e sferic e contrar Scripturii! Darmite sa mai sustii ca se invarte in jurul axei sale, ca se invarte in jurul soarelui sau ca BigBangul e creatorul Creatiei si tot felul de alte minciuni si absurditati. Deci tu esti cel ce sustine ceea ce sustine toata lumea in cotra Scripturilor si in contra Adevarului. Hristos a poruncit: ”Biruiti lumea!.. caci Eu am biruit lumea”.
Citat:
POCAIESTE-TE CA ADUCI TULBURARE SI SMINTEALA!!! Ia povata de la preoti si de la preasfintit ca prea multa tulburare aduci. Si asta este lucrare de la diavol amice.
Nu eu aduc tulburare si nici sminteala ci se tulbura si se smintesc doar cei ce sunt tulburati si smintiti de toate teoriile si minciunile lumii. Daca tu ai adoptat teoriile lor smintite inseamna ca te tulbura Adevarul si arunci vina pe mine ca sa ma pocaiesc eu cand cel ce ar trebui sa se pocaiasca esti chiar dumneata. Postarile domniei tale dovedesc tulburare si sminteala prin toate calomniile, amenintarile, atacurile la persoana, acuzatiile si diagnosticele puse mie si culmea toate sunt pentru apararea linistii din sanul ”ortodoxiei” caci bineinteles, tu esti sanul ortodoxiei care s-a tulburat. Pai daca te-ai tulburat de teoria PacMan3D-nD, ramai cu teoria ta. Nu te condamn ci aici discutam frateste.

Citat:
Vezi ca te poarta dracul in spinare pe tot felul de coclauri...
Vorba asta nepotrivita o poti spune evantual unui calugar ce ar trebui sa nu paraseasca chilia. Cand spui asa ceva unui mierean dovedesti ca incurci borcanele.

Citat:
Ai citit scriptura? Dar pe sfintii parinti si pe teologii de azi i-ai citit? Pentru ca acesstia iti spun ce este acolo - degeaba ai citit daca nu ai pregatire teologica si nu stii ce este acolo.\
Am cititi si ce spun sfintii Parinti ai Crestinatatii si ai Ortodoxiei inclusiv pe cei de azi. Nu ma poti speria caci am citit si in cunostiinta de cauza sustin teoria PacMan3D-nD (dupa Hristos si conform scripturilor.)
Citat:
ESTI SECTAR - AI DUH SECTAR. Degeaba te numesti ortodox daca procedezi ca un sectar.
Nu am niciun duh sectar. Sectarii, masonii si ereticii sustin ceea ce sustii si dumneata ca pamantul e sfera, ca e valabila teoria pamantului sfera care se roteste in jurul axei sale si a soarelui, ca sunt valabile distantele de milioane de km pana la stele, ca stelel sunt sori, ca sunt valabile datarile cu carbon 14 incat scheletele sunt vechi de milioane de ani, ca exista evolutie, ca ne tragem din maimute si tot felul de alte teorii.

Deci ma confunzi si ai inversare pe sistem pana spre noaptea mintii. Voi sunteti cei ce ar trebui sa va pocaiti, voi cei ce creati sminteala, tulburare nevrand sa Credeti ca sa sustineti toate teoriile false ale lumii.

Nu ma poti compromite! Nu ma las compromis!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.01.2021 at 16:07:34.
  #64  
Vechi 22.01.2021, 16:33:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius;
tu vezi ca pamantul este plat
Aici o iei pe o cale gresita.

Discutia si contextul este despre cum este pamantul la nivel MACRO.

Iar tu raspunzi cum este pamantul la nivel micro- la nivelul nostru- dar NICI LA NIVEL MICRO nu este plat, pentru ca pe mare se vede ca este ROTUND !!! Asa ca nu ai dreptate in nici un punct!!!

Si incerci prin schimbare de context si de argumentare sa demonstrezi ca la nivel macro pamantul este plat cum ti se pare tie la nivel micro. Este o abureala, combinatie de cuvinte. Nu se aduna.

Din nou folsoesti confuzia in termeni si argumetnare pentru a incerca paremise ca ai dreptatae...

Tu intelegi ca essti intoxicat cu tot felul de pseudo adevaruri? Care nu se aduna de nici un fel ?


Este ca si cum ai spune ca marul este verede pentru ca tu vezi frunza verde cand de fapt el este rosu... este un argument confuz.
Unde am postat eu asta?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #65  
Vechi 22.01.2021, 16:41:43
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pot sa pun textul asta al tau identic langa un text sectar.
Pune-l! Poate asa vei gasi diferentele.

Citat:
Si ei vorbesc tot despre Scriptura la fel ca tine.
Ortodoxia nu are la baza Scriptura? Si ei citesc scriptura si eu am citit-o. E normal sa vorbesc si sa ma bazez pe ce este scris acolo.
Citat:
Dar nu inteleg nimic din ea.
Vad ca intelegi tu. Arata-mi unde a aruncat Domnul Hristos cu sute de hule, de calomnii, spunele cum vrei tu in apropiatii cu care discuta. Arata-mi vreun sfant care procedeaza sau se comporta ca tine. Arata-mi calugari care folosesc un astfel de limbaj. Arata-mi episcopi sau arhierei. Arata-mi preoti, cantori. Arata-mi crestini ortodocsi practicanti. Oare n-ai citit ca ”cine spune despre fratele sau prostule e vrednic de judecata soborului iar cine spune nebunule” e vrednic de focul gheenei? Poate ca nu stiu eu citi Scriptura si nu mai inteleg duhul tau de foarte mare ortodox. Eu recunosc ca sunt un ortodox ordinar.

Citat:
Din nou, adu dovada zero pentru ca eviti sa aduci asa ceva. Tot ce spui este egal cu zero.
Referitor la ce din teoria PacMan3D-nD ceri dovada?

Citat:
Nu ai fost capabil sa aduci in 10 posturi nimic dovada.
Referitor la ce? Ce ai vrea sa-ti dovedesc? Ce nelamuriri ai daca ai citit teoria PacMan3D-nD?

Citat:
Eu am adus toate tipurile de dovezi posibile, dar tu nu ai adus nimic.
Functionarea GPS, un gif animat cu pamantul sferic dupa care se invart satelitii ca mustele si o poza trucata cu pamantul sferic reeditata in photoshop ca sa se vada curbura si ca seamana cu o bila? Astea nu sunt dovezi ci glume.

Citat:
Doar ai repetat ca tii in brate O TEORIE - O TEORIE, nimic mai mult
Da, e o teorie valabila in care am scris ce cred. Nu ar trebui sa sustin ceea ce Cred cu atat mai mult ca e conform Scripturilor?

Citat:
Noi am dovedit deja, si toata istoria a dovedeit deja orice.
Voi cei cu teoria pamantului sfera ce se invarte in jurul axei sale si in jurul soarelui ati dovedit? Cu gifuri animate, poze trucate si propaganda in toata lumea cu universitatile ateiste si eretice? Probabil ati dovedit cu filmele NASA turnate la Hollywood sau cu transmisia in direct de pe Luna. Un pas mic pentru om un pas mare pentru omenire. Moon Walk de Michel Jacson, poate stii mersulu lui cand pare ca merge in fata dar se deplaseaza in spate. In primul rand Luna e de ghiata. Nu exista paraf pe Luna ci ghiata si se vede cu ochiul liber de jos, nu-ti trebe telescoape. De ce nu mai merg baietii pe Luna? De ce nu mai colonizeaza Luna? De ce nu-si mai infig steagul acolo? E prea frig pe Luna caci Luna e o sursa de intuneric si de frig asa cum e Soarele de Lumina si Caldura? E mai frig ca in Antarctica? Ei vezi ca e valabil ce spun si teoria mea conform Sripturii?

Citat:
TU ESTI SECTAR SI RAMAI IN DUH SECTAR - POCAIESTE-TE CAT MAI REPEDE ALTFEL AI SA PARASESTI BISERICA PRIN ACEST DUH SECTAR AL TAU !!!! VEZI CA TE RUPI DE BISERICA !!!
Nu pricepi ca sunt un ortodox practicant ce merge duminica de duminica la liturghie si cand nu merge urmareste Trinitas? Arunci cu fum toxic in lipsa de argumente. Sigur ca se gasesc tot felul de oameni ca sa te creada. Pai daca s-au gasit sa creada ca Domnul Hristos huleste pe Dumnezeu atunci nu e de mirare ca pe mine sa ma gaseasca ei sectant sau rupt de biserica sau altele asemenea. Daca eu sunt sectar si ma rup de biserica, atunci tu ce esti comportandu-te asa cum te comporti?


Citat:
Asa a inceput-o si Luther, tot cu sectarism de acest tip, tot cu vrajeli si teorii, tot cu ignorarea afirmatiilor din biserica.
Acuma vad ca am ajuns si Lutheran, deci in mintea ta sunt un sectant Lutheran. Nu ignor afirmatiile din biserica, nu ignor sfintii! E doar cacialmaua ta. Poate prinde la unii si se iau dupa vorbele tale, dupa fuul toxic pe care-l arunci la fiecare propozitie.


Citat:
Nu ai inteles nimic nu ai vazut nici o dovada nu te intereseaz animic. Doar nebunia ta.
”Esti vrednic de focul gheenei si a judecatii soborului” daca ma tot faci prost si nebun si sectant si lutheran. Eu te iert mereu dar faptele tale te vor osandi daca persisti in calomnie si denigrare si atac la persoana.

Citat:
Nici macar poza asta care ti-am dat-o nu te-ai uitat la ea.
Care poza?

Citat:
Nimic de la tine poze, doar tii in brate O TEORIE... Si o numesti teorie.
Fireste ca tin in brate o teorie in care cred. E conform Scripturii si e valabila practic. Eu macar stiu unde ma aflu in Creatie. Voi va invartiti si cu pamantul sferic si cu globul in jurul soarelui. Inseamna ca sunteti decat niste invartiti.

Citat:
Da-mi un citat ce zice Bsierica despre asta.. pentru ca nu ai venit cu nici un citat aici doar cu povesti
Un citat referitor la ce anume? Ce anume nu crezi ca ar fi valabil in teoria PacMan3D.

Nu faci decat sa te plangi de felul in care ma vezi si ma socotesti. N-ar fi mai bine sa incerci sa te rezumi la subiect iesind din criticarea perpetua a Duhului meu ortodox? Sunt un ortodox ordinar si nu stiu de ce te tot ei de persoana mea. Nu persoana mea este subiectul discutiei ci teoriile despre Pamant, despre Creatie. Eu sustin ca teoriile lumii sunt false si ca teoria PacMan3D-nD e valabila. Eu scriu la subiect. Tu tot bati apropouri referitoare la persoana mea. Nu ti se pare ca nu se cuvine sa te tot legi de persoana mea caci se poate interpreta?

Deci crede ceea ce ti-am marturisit despre mine si cu asta basta, nu o tot lungi cu acuze si nemultumiri legate de persoana mea sau de duhul meu ortodox.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #66  
Vechi 22.01.2021, 17:19:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Functionarea GPS, un gif animat cu pamantul sferic dupa care se invart satelitii ca mustele si o poza trucata cu pamantul sferic reeditata in photoshop ca sa se vada curbura si ca seamana cu o bila?
Deci asta se numeste PROSTIE si NEGATIE.

Esti un NEGATIONIST. Negi FAPTE ADEVARATE care EXISTA.

Din pacate asta este prostie

Nu poti transforma o tehnologie care exista si care functioneaza si care este ADOPTATA DE MILIARDE DE OAMENI in nimic doar pentru ca tie nu iti convine.


Deja esti in sfera paranoii in sfera nimic nu exista. De aici incolo nici ajutorul medical specializat nu iti mai poate fi de ajutor.

Se negi ca exista un telefon mobil in fata ta, ca telefonul ala iti arata poziatia corect sai ca foloseste o tehnologie cu pamantul sfera - LUCRU ACCEPTAT DE MILIARDE DE OAMENI este NEGATIONISM.

Din punctul asta du-te la un duhovnic undeva si intreaba oameni normali la cap pentru ca ai probleme mari...

Si da, daca ai sa continui pe calea asta o sa te agate diavolul cu ceva pentru ca este un HABOTNIC INCORIGIBIL si mai rau ESTI FARA DUHOVNIC!!!

Pentru ca daca aveai duhovnic acela te putea povatui. Vezi ca ai apucat-o pe cai gresite si mergi dupa mintea ta si nu te povatuiesti.

Noi aici suntem sa ne povatuim. Vezi ca esti pe cai gresite. Da-mi un raspuns saptamana viitoarae ce iti zice duhovnicul pe paranoia asta... Sau si el greseste si toata biserica greseste.


Dragula, vezi tu, chestia asta cu pamantul este bila sau plat este o chestie macro, o informatie majora care nu poate fi ratata astazi atat de usor si nici fabricata, masluita cum elucubrezi tu de 20 de posturi.

Informatii de tipul asta sunt IMPOSIBL de faslificat, fiind mii de moduri de a validat experiemental acest lucru independent de orice ar zice cineva.

Du-te la Biserica si te povatuieste mai bine ia povata pentru ca pe incapatanati ca tine ii rapeste imediat diavolul din Biserica...


Tu intelegi ca ai iesit din Biserica cu o paranoia a unuia care da nebunii in lume ?? Tu intelegi ca ai parasit Biserica cu nebunia asta? Poti sa te duci la Biserica de mii de ori, prin chestia asta te-ai rupt de Biserica.

Vezi ca ruperea de Biserica este prin nebunii.

Last edited by gpalama; 22.01.2021 at 17:23:04.
  #67  
Vechi 22.01.2021, 17:42:44
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Deci daca cu informaatii de bun simt din fizica nu percutezi uite un studiu biblic ortodox despre pamantul nu eset plat si pamantul este rotund.
Asta-i buna poanta, cica nu percutez la informatii de ”bun simt”. Care sunt informatiile alea: ca nu ma scoti din sectant, eretic, nebun, prost, diavol sau ce stiu eu mai ce poti calomnia si denigra si ameninta la adresa mea? Asta e bunul simt la care ar trebui sa percutez? Deci nu pot decat sa zambesc la astfel de glume.
Citat:
[
Citat:
url]https://ortodoxinfo.ro/2017/02/11/sfintii-parinti-ai-bisericii-versus-pamantul-plat/[/url]
Vad ca Domnul redactor la arhiva nationala de film se ocupa si el cu emiterea de teorii ”ortodoxe”. Foarte bine ca are ocupatie. De ce l-ar crede cineva pe el si nu pe mine? El sustine geocentrismul cu pamant sferic fix cerul de jur imprejur. Foarte bine, nu ma supar, nu-l calomniez, nu-l atac la persoana. Voi citi si voi vede ce fel de interpretari face el din textul scripturii si din scrierile sfintilor parinti Filocalici sau ai Ortodoxiei. E cumva vre-un sfant si inca n-am aflat? E cumva teoria lui altceva decat o teorie? Voi cerceta ce sustine.

Deci sa inteleg ca tu ca ortodox esti sferist-Heliocentrist. Foarte bine daca crezi in teoria lui si nu in teoria mea. Nu ma supar. Dar eu nu sustin teoria pamantului plat pe care o combate el. Eu sustin altceva. Teoria PacMan3D-nD.

Astea sunt situri lumesti, neoprotestante. Nu sunt un reper ca sa te iei dupa ce scriu ei acolo in toate amestecurile de pe site. Ma faci intruna sectar si in acelasi timp le dai ca reper? Ce fel de om esti?

Citat:
Ca sa zic asa ortodocsii catolicii si protestantii sunt toti ni acelasi glas ca pamantul plat este o prostie.
Deci ati facut hora mare si sunteti in cardasie. Nu sustin pamantul plat si nici geocentrismul sau heliocentrismul. Sustin teoria PacMan3D-nD (dupa Hristos). E scris ca va veni amestecul ortodocsilor cu ereticii si cu sectantii, cu ateii si cu paganii si va strica Moldova. Ai citit proorocia asta?

Pagina asta nu-mi intra.

Citat:
Pământul este rotund - El (Dumnezeu) este cel ce-i tine pământului rotundul (Isaia 40, 22)
In Biblia ortodoxa scrie altceva:
Citat:
20.Săracul, care nu poate oferi mult, alege un lemn care nu putrezește; își caută un meșter iscusit ca să facă un idol care să nu se clatine.
21. Nu știți voi, oare, n-ați auzit, nu vi s-a spus oare de la început, n-ați înțeles voi ce vă învață întemeierea lumii?
22. El stă în scaun deasupra cercului pământului; pe locuitori îi vede ca pe lăcuste; El întinde cerul ca un văl ușor și îl desface ca un cort de locuit.
23. El preface în nimic pe căpetenii; pe judecătorii pământului îi nimicește.
24. Abia sunt sădiți, abia sunt semănați, abia a prins rădăcini tulpina lor în pământ; El suflă peste ele și le usucă și vijelia le spulberă ca pe pleavă.
25. Cu cine Mă asemănați voi ca să-i fiu asemenea?, zice Sfântul.
26. Ridicați ochii în sus și priviți: Cine le-a zidit pe toate acestea? - Cel ce scoate oștirea lor cu număr și pe toate pe nume le cheamă! Celui Atotputernic și cu mare vârtute nici una nu-I scapă!
Ti-am subliniat ca e vorba de un cerc al pamantuui nu de un rotund iar cercul se afla pe un plan iar din text reiese ca Domnul e DEASUPRA deci Ridicati ochii si priviti in sus! In orice teorie geocentrica nu ai cum sa ridici ochii in sus caci totul e relativ daca socotest pamantul sferic. Deci textul sustine Teoria PacMan3D-nD si chiar a celor ce sustin teoria Pamantului plat caci ei au desenat un cerc cu centrul in polul Nord si polul sud ca fiind un cerc, un zid de ghiata. Eu cred ca exista Antarctica si ca este un continent. Nu cred in teoria pamantului plat. As talmaci textul si as zice ca in textul Scripturistic e vorba de cercul de oameni pamantesti, ”circle of trust”, deci nu cred ca are legatura cu suprafata sferica sau plana a pamantului dar daca ar avea atunci e vorba de un cerc si cercul se afla intrun plan. Cercul e definit ca multimea de puncte ce se afla la aceiasi distanta de un centru intrun plan. Deci prin textul ortodox eu ma gandesc la un cerc, la un plan deasupra caruia se afla Locul din Cer de unde Judeca Dumnezeu. Iar daca ascultam si privim in sus inseamna ca doar privind in sus Il vom vedea. In taoria geocentrica daca privesti in jos sau lateral e tot cer deci e absurd sa crezi ca Scriptura confirma teoria geocentrista a pamantului sferic sau alte teorii lumesti ca heliocentrismul. Deocamdata stiu citi ce zice scriptura ORTODOXA!


Citat:
Ti-am dat mai multe traduceri pentru acelasi pasaj. Acum vezi ca scrie explicit in scriptura despre asta? Cum paote sa fie moneda si plat cand scriptura vorbeste despre o sfera, pentru ca cercul pamantului cercul unui obiect material atat de mare precum pamantul este sfera.
Sfera nu este niciodata un cerc. Asta interpretezi dumneata. Mie imi e foarte clar ca se refera la un cerc de oamani care se afla pe pamant jos intr-un plan si deasupra lor, sus se afla Domnul, iar afirmatia proorocului: ”PRIVITI in SUS” ne spune foarte limpede ca exista un sus si un jos iar in teoriile geocentrice si heliocentrice sus si jos e ceva relativ incat si a privi in lateral sau in jos e ca si cum ai ridica ochii tot spre Cer.

Citat:
Daca era moneda zicea explicit moneda pamantuui aici vorbeste despre proprietatae de sfericitate, despre rontunjimea pamantukui in toate directii, fiind un cerc oricum l-ai privi.
Nu zice ce susti dumneata. Extrapolezi cercul la sfera. Un cerc e un cerc si nu o bila, o sfera! Cercul pamantului se refera nu la pamant ci la oamenii de incredere ce se cred sfinti.

Nu-ti pot da dreptate. Si textul scripturistic al tau ar confirma mai degraba teoria pamantului plat, aia cu moneda si cu farfuria in care eu nu cred.

Citat:
Altel ar fi o moneda si nu s-ar putea aplica termenul de cercu lpamantului ci ar fi moneda
Degeaba vrei sa crezi ca se refera la sfera. Nu se refera la pamant ca la o sfera ci la cercul de incredere al oamenilor sfinti peste care, deasupra Dumnezeu, deasupra lucrurilor lumesti si pamantesti, marunte. E o trimitere a profetului spre Credinta, e o chemare la Credinta si o iesire din Lume si din inchinare la idolii ei!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #68  
Vechi 22.01.2021, 17:48:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Tu intelegi ca eu am spus ceva si tu nu discuti despre faptele spuse de mine?

Ti-am spus ca GPS-ul exista si tu vorbesti de teorii de povesti.

Nu esti capabil sa ramai focusat pe un argument si te plimbi pe langa crezand ca ai dreptate.
Toate cuvintele tale sunt cuvinte pe langa, nu propui nimic direct pentru ce propun eu.

Si cand zic ceva tu zici doar "nu exista", este fabricat, fara nici un fel de dovezi. Doar indracitii si sectarii fac asa ceva. Esti si indracit si sectar.


Eu iti zic:

1. GPS-ul functioneaza pe pamant bila conform fizicii pamantului

2. Tu zici GPS-ul este fals.. - tu propui niste afirmatii nebunii care neaga informatia existentaiala. ca masinile merg pe GPS ca telefoanele merg pe GPS...

Omule, tu constientizezi ce zici? Tu ai proprietatea propriilor cuvinte si ratiuni????

Tu iti dai seama ca nu raspunzi la argument ci bati campii??



Eu iti zic ca GPS-ul exista si tu zici ca GPS-ul nu exista ??? Ai innebunit? De aici nu mai este prostie este incapacitate de a rationa normal.
  #69  
Vechi 22.01.2021, 18:25:33
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Functionarea GPS, un gif animat cu pamantul sferic dupa care se invart satelitii ca mustele si o poza trucata cu pamantul sferic reeditata in photoshop ca sa se vada curbura si ca seamana cu o bila?
Deci asta se numeste PROSTIE si NEGATIE.
Nu te contrazic. Daca astea sunt argumente in favoarea sfericismului-geocentrist atunci asa este.

Citat:
Esti un NEGATIONIST. Negi FAPTE ADEVARATE care EXISTA.
Sigur ca exista, oamenii au pus la punct sa functioneze GPSul, oamenii au facut giful animat si tot ei au pozat si au reeditat in photoshop poza ca sa iasa un pamant sferic si sa se vada curbura. Sunt fapte, sunt dovezi pentru altii, nu pentru oamenii seriosi.

Citat:
Din pacate asta este prostie
Asa este, nu neg.

Citat:
Nu poti transforma o tehnologie care exista si care functioneaza si care este ADOPTATA DE MILIARDE DE OAMENI in nimic doar pentru ca tie nu iti convine.
Mie imi convine si tehnologia si functionarea doar ca ea nu poate confirma ca pamantul este sferic. Ea foloseste in identificare o modelare cu pamant sferic si cu sistem de coordonate polar, sferic, vectorial. Asa au conceput ei softul. Ar fi mers la fel de bine daca modelau o harta plana si foloseau un sistem de referinta cartezian, ortogonal. Deci nu neg GPSul ci sustin foarte clar ca nu este un argument ca sa sustina sau sa infirme taoria. In orice spatiu cu trei receptori nesituati pe o axa si cu o sursa de semnal poti identifica locul din care se emite semnalul. Deci nu neg functioanarea.

Citat:
Deja esti in sfera paranoii in sfera nimic nu exista. De aici incolo nici ajutorul medical specializat nu iti mai poate fi de ajutor.
Ti se pare ca sustin ca nimic nu exista? Am sustinut asa ceva vreodata?

Am sustinut teoria PacMan3d-Nd care confirma scriptura deci cred ca si Dumnezeu exista care este Creatorul a toate cele bune de care profitam noi.

Citat:
Se negi ca exista un telefon mobil in fata ta, ca telefonul ala iti arata poziatia corect sai ca foloseste o tehnologie cu pamantul sfera - LUCRU ACCEPTAT DE MILIARDE DE OAMENI este NEGATIONISM.
Nu neg nici asta. Telefonia mobila nu foloseste modelul cu pamant sferic ci antenele GSM sunt pe cladiri, pe stalpi inalti si exista o retea de antene care acopera harta plana si oricand poate sa stie din ce zona suni. Mergand cu masina treci dintro zona de acoperire in alta fara sa ti se intrerupa convorbirea. N-am cum sa neg aparatele pe care le folosesc la servici. Arunci tu fumigene din astea in speranta ca tehnologia e un argument pentru teoria sferica-geocentrista.

Citat:
Din punctul asta du-te la un duhovnic undeva si intreaba oameni normali la cap pentru ca ai probleme mari...
Iar incepi? Pai e normal sa crezi ca am nevoie de medic dupa ce afirmi minciuni despre mine si apoi le mai si crezi. E normal sa-mi faci apoi si recomandari. Eu insa nu te-as sfatui sa te duci la medicii psihologi sau psihiatrii ca astia au niste teorii si practici mai absurde si mai rele ca cele despre pamant.

Citat:
Si da, daca ai sa continui pe calea asta o sa te agate diavolul cu ceva pentru ca este un HABOTNIC INCORIGIBIL si mai rau ESTI FARA DUHOVNIC!!!
Preotul bisericii ORTODOXE e duhovnicul si il respectam, il ascultam. Nu trebuie sa ma trimiti tu.

Citat:
Pentru ca daca aveai duhovnic acela te putea povatui. Vezi ca ai apucat-o pe cai gresite si mergi dupa mintea ta si nu te povatuiesti.
Nu-mi purta mie de grija sau nu stii ce se canta la Liturghie? ”Grija lumeasca sa o lepadam!” Se vede ca esti ortodox doar cu avatarul.

Citat:
Noi aici suntem sa ne povatuim. Vezi ca esti pe cai gresite. Da-mi un raspuns saptamana viitoarae ce iti zice duhovnicul pe paranoia asta... Sau si el greseste si toata biserica greseste.
Deci acuma tu esti toata biserica si sunteti impreuna toti cei ce ma povatuiti? Aici suntem nu sa ne povatuim, de povatuit ne povatuieste Duhovnicul, parintele, aici suntem sa discutam frateste si sa ne luminam, sa marturisim Credinta. Sigur ca ne mai si povatuim, dar nu la modul ipocrit pe care il faci dumneata. In timp ce ma calomniezi si ma denigrezi non stop ma mai si ”povatuiesti”. Ce sa fac? Te iert. Sterg scuipatul si rabd mai departe.

Citat:
Dragula, vezi tu, chestia asta cu pamantul este bila sau plat este o chestie macro, o informatie majora care nu poate fi ratata astazi atat de usor si nici fabricata, masluita cum elucubrezi tu de 20 de posturi.
Nu elucubrez. Tu spui ca elucubrez. Eu discut crestineste. Nu fabric nimic, nu masluiesc nimic. Cei cu gifuri animate si cu poze reeditate masluiesc. Prietenii tai de la NASA marca HollyWood cu transmisii in direct de pe Luna, cei cu miliardele de km pana la stele si cu miliardele de ani de la BigBang, cei cu milioanele de ani vechime de la scheletele dionzaurilor datate cu C14 radioactiv si asa mai departe.

Citat:
Informatii de tipul asta sunt IMPOSIBL de faslificat, fiind mii de moduri de a validat experiemental acest lucru independent de orice ar zice cineva.
Ce informatii? La ce te referi? La informatia ca pamantul ar fi sfera? Pai de mii de ani omenirea a crezut in tot felul de minciuni si in tot felul de teorii false negand Scripturile. Nu falsificau nimic asa credea caci i-a pacalit cate un eretic, cate un ”intelept”, cate un duh rau, inger cazut, pe care l-au luat de zeu sau de inger sfant .

Citat:
Du-te la Biserica si te povatuieste mai bine ia povata pentru ca pe incapatanati ca tine ii rapeste imediat diavolul din Biserica...
Nu e incapatanare la cei ce marturisesc Adevarul ci la cei ce sustin minciuni gen pamant sferic ce se roteste in jurul axei sale sau in jurul soarelui sau ca se afla pe un glob in centrul creatiei incat dincolo de ceruri si de apele de sus mai avem un cer de deasupra cerurilor si tot asa mai departe separate de pamanturi fizice si de ape fizice. Nu-i exclus, dar deocamdata raman la teoria mea, la PacMan3D-nD care e conform scripturii si a realitatii. E normal sa nu ma iau dupa lume si asta nu e incapatanare ci Credinta!


Citat:
Tu intelegi ca ai iesit din Biserica cu o paranoia a unuia care da nebunii in lume ?? Tu intelegi ca ai parasit Biserica cu nebunia asta? Poti sa te duci la Biserica de mii de ori, prin chestia asta te-ai rupt de Biserica.
Nu zau. Adica nu e valabil ce este scris in scriptura ca zici tu? Adica nu sunt in biserica ortodoxa ca zici tu? Ca tu crezi in pamantul sferic si in teoriile lumii eu sunt rupt de biserica? Mai vi cu multe amenintari si infricosari? Mai arunci cu multe fumigene toxice si cu ingroziri? Esti la fel ca ighemonii care chinuiau sfintii ca sa creada in idolii lor.

Citat:
Vezi ca ruperea de Biserica este prin nebunii.
Ma mir ca nu te uiti in oglinda si la textele pe care le emiti. Tragi semnale de alarma? Care este nebunia? Ca zici tu si ca repeti asta intruna ca sa socoteasca unii ”nebunia” mea un argument decredibilizant la adresa mea si credibilizant la adresa ta? Nu asa se dialogheaza! Dar nu-ti alegi interlocutorii asa ca multumesc Domnului ca este cineva cu care pot sa stau de vorba, frateste. Asa sunt fratii ”ortodocsi”, din eretic, prost, nebun, sectant, satanist, rupt, nerusinat nu te scot. Sa stii ca ma doare deja gura de cat te iert pentru insulte si calomnii. Ar fi cazul sa incetezi cu insultele. Rezuma-te la subiect. Gandeste-te ca vorbesti cu calculatorul. N-are rost sa-l tot acuzi daca te bate la sah! Ok?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.01.2021 at 18:38:05.
  #70  
Vechi 22.01.2021, 19:11:47
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu te contrazic. Daca astea sunt argumente in favoarea sfericismului-geocentrist atunci asa este.

Prietenii tai de la NASA marca HollyWood cu transmisii in direct de pe Luna, cei cu miliardele de km pana la stele si cu miliardele de ani de la BigBang, cei cu milioanele de ani vechime de la scheletele dionzaurilor datate cu C14 radioactiv si asa mai departe.

Si totusi din nou afirmi ca GPSul nu exista si nu aduci nici o proba pentru asa ceva..

Du-te la plimbare...

De o fi falsificcate datele de NASA de pe luna tot nu schimba ca pamantul este rotund... Aici nu prea prinzi logica - nu are legatura NASA cu faptul ca pamantul este rotund.

Si tutusi nu ai binecuvantare de la duhovnic pentru elucubratiile si EREZIA TA...


De acum inainte este EREZIE, pentru ca in fapt aduci rupere in Biserica pe o problema de creatie
Subiect închis