Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.09.2022, 08:28:35
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul


1. Sigur se va intampla ceva la limita inchipuirii; acum e un razboi cum n-a mai fost, un razboi asupra sufletelor. Totusi, ce sunt acele moaste pentru Dumnezeu daca nu i-a ridicat la ceruri cu trup cu tot?
2. Aceea e adevarata Biserica, insa mai ales aceea va fi prigonita. Interdictia intrarii femeilor ar veni ridicata din afara de uraciunea pustiirii, nu din munte.
3. Depinde ce au in inima lor, nu ceea ce ni se pare noua ca fac aceia care se impărtăsesc în Biserică, se spovedesc, se străduie să tină un echilibru. La ei m-am referit ca Duhul Sfant ii va proteja cuantic in biserica din inima lor; individual cei vrednici sunt biserica #rezist.
Acum te între eu,direct, pe tine ( și o sa detaliez mai jos de ce fac asta):
Ce confesiune ai? E clar ca nu ortodoxa. În dreptul userului tău nu scrie nimic, ca și la userul Seraphim.
Ești cumva tot Sola Scriptura?

Uite,eu când am intrat pe forum mi-am declarat apartenența și mi-o asum cu sinceritate. Sunt ortodox. Aparțin Bisericii Ortodoxe.

În materie de credință nu sunt pentru dialogul inter-confesional. Am sa și explic de ce.
Am intrat pe forum ortodox ca să dezbat probleme cu ortodocși , frați în Hristos, mădulare ale Bisericii Lui Hristos (cea Ortodoxa),al cărui cap e Hristos.
A spune ca Biserica va cădea e ca și cum ai spune o blasfemie, ca va cădea Hristos, care e capul Bisericii Ortodoxe Instituționalizate.
E credința mea, Biserica mea în Domnul, o iubesc!
Si e datoria mea sa o apăr!

Sola Scriptura e o inovație mai noua neo-protestanta, o erezie condamnata chiar de Scriptura: "Cine asculta de cei pe care Eu ii trimit, de Mine asculta, iar cei care asculta de Mine asculta de Cel care M-a trimis ". Adică de Apostoli,iar prin succesiunea data de punerea mâinilor de Episcopi și Preoți.

Însă noi ortodocșii nu vrem sa convertim sau atacăm alte credințe.Fiecare cu credința lui.
Așa că sa lăsăm în pace Ortodoxia,această minunata floare între spini,Biserica Ortodoxă.

Putem dialoga pe orice subiect, facem compromisuri la orice dar nu în materie de credința!
Spune Părintele Papacioc sa facem de dragul păcii compromis,dar în materie de credință sa te faci sabie și bici pentru Adevar. Sabie în sensul de razboi în cuvânt, sa nu se înțeleagă sau rastalmaceasca altfel.
Mai bine raboi pentru Adevar decât pace mincinoasă.

Am avut o experienta legata de dialog inter-confesional când eram în facultate. Un rabin evreu, un om deosebit,caracter rar,îl iubeam pentru calitati și virtuți, a început să jignească și batjocoreasca pe Domnul Hristos. El credea ca îmi face un bine.
Imi dădea citate din Vechiul Testament în interpretarea lor.Nu am putut răbda aceste batjocuri la adresa Domnului .

Gandește-te ca preoții ,fariseii și carturarii dădeau versete din Scriptura când îl rastigneau pe Domnul: "Pe proorocul care face minuni în popor și rătăcește de la Dumnezeul tău sa îl dai morții" si așa mai departe.

Așa procedează și sectarii,inclusiv cei Sola Scriptura, când ataca ortodoxia. Tot cu versete vor sa o rastigneasca.
Pentru cei care se declara doar Sola Scriptura nici nu e moral sa nu își dezvăluie apartenenta. Probabil o fac ca să nu poată fi dezvăluite ereziile cultului. Pentru ca la o casa de rugăciune tot merg.

În concluzie, discutam orice, în afara de credința. De la fotbal,politica,relații de cuplu, serviciu.
Noi nu ne legăm de credința și cultul altora,nici ei sa nu se lege de credința și Biserica noastră.
E ca și cum ar veni cineva și ar ataca,batjocori versetele din Scriptura pe care le dai sau credința ta.
Nu te-ai simți deloc confortabil.

Putem însă să ne unim forțele, sa facem echipa, pe alte subiecte. E atâta rău în lumea asta.
Putem lupta împotriva desfrâului, idolatriei, păganismului (dacă ești cu Scriptura bănuiesc că ești împotriva credințelor politeiste și a învățăturilor lor), a pornografiei,sodomiei, egoismului specific capitalismului sălbatic, mediului concurențial,necreștin,avorturilor, abuzurilor de tot felul șamd).

Însă în materie de credința nu. Dacă ne referim la căderea creștinismului instituționalizat o putem face pentru catolici,protestanți și neo-protestanți (inclusiv Sola Scriptura, ca și ăștia au o forma de organizare instituțională,altfel nu ar putea supraviețui). Dar nu pentru ortodoxie, floarea umanității în Domnul .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2022, 09:49:10
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

În fine, ca să concluzionez,și vorbesc din interior, nu din imaginație, din exterior.Spun din experienta omului care merge în mod regulat la Biserică și Sinte Mânăstiri, eu vad o reînviere a creștinismului ortodox institutionalizat.

Bisericile sunt pline până la refuz.Observ asta la biserica unde am duhovnicul, la cea care merg des lângă locuința mea,la Arhiepiscopia de care aparțin și care are program de slujbe ca la mânăstire.
Cam la toate bisericile .
Iar la mânăstiri vin oameni din toate colțurile țării.

Atât în pandemie cât și după parca oamenii s-au apropiat mai mult de Biserică, de Dumnezeu.
Asta din perspectiva unui om care frecventează Biserica.

Am întâlnit oameni deosebiți și mai ales din cler. E o idee falsa care încearcă să inducă faptul ca a căzut clerul.
Nu este adevărat. Cunosc Preoți, călugări deosebiți. Sunt Preoți care au salarii de mizerie, au de întreținut familii și totuși au construit azile,orfelinate, au ajutat oameni fără adăpost.
Faptele astea apar rar la TV.

Sigur ca nu exista pădure fara uscaturi. E valabil și pentru alte culte,inclusiv Sola Scriptura. Oamenii sunt oameni.
Dar eu nu vad în Biserica Ortodoxă o cădere fizica și morală a clerului și credincioșilor. Sunt cazuri izolate,mediatizate în exces de dușmanii Bisericii ca să sminteasca.

Deci aceasta asa zisa cădere e doar în mintea și imaginația unor eretici pentru a-si liniști conștiința ca sunt rupți de credința adevarata, dreaptă.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.09.2022, 10:38:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
În fine, ca să concluzionez,și vorbesc din interior, nu din imaginație, din exterior.Spun din experienta omului care merge în mod regulat la Biserică și Sinte Mânăstiri, eu vad o reînviere a creștinismului ortodox institutionalizat.
Hmm nu e chiar o reînviere, dacă ar fi o reînviere - ar fi ca la Paști în primele 20-30 de minute până se ia lumină, Duminică-de Duminică 53 de Duminici cât are anul, indiferent că sunt 38 de grade afară sau -15, că plouă torențial sau e vreme de stat la picnic.

Dacă ar merge toți ortodocșii care se declară ortodocși la Biserică s-ar mai construi vreo câteva mii de Biserici să-i încapă pe toți, în 2011 erau undeva la 16 milioane de ortodocși după procentul acela 86,5% cât s-au declarat și vreo 1 milion nu au răspuns la recensământ atunci și le-a completat statul datele automat fără apartenență confesională și etnie pe care nu are de unde să le știe, în realitate din milionul ăla nedeclarați dacă se păstra procentul de 86 spre 87% era ceva.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Bisericile sunt pline până la refuz.
Sunt pline pt că au capacitate mică majoritatea, dacă bagi 200-300 de oameni în ele nu mai ai aer.
Asta poate fi o capcană pt ierarhi, să nu mai facă misiune în exterior și să creadă că e de ajuns să stea în Biserică că vin oamenii la ei, e de ajuns pentru un procent de 20% din populație asta, pt restul trebuie să muncești din dimineață până în noapte și poate mai aduci 10% în plus, dar pt ăia 10% muncești de te iau toate apele.

Mai degrabă Biserica e la o cotă de supraviețuire în aglomerările urbane, iar unde se depopulează la sate de pildă, pică tot - școală, se desființează primăria, dispensarul și cabinetul stomatologic, pășunea satului, căminul cultural și în final și Biserica dar nici alte culte nu au acolo sediu că n-au oameni.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Atât în pandemie cât și după parca oamenii s-au apropiat mai mult de Biserică, de Dumnezeu.
În pandemie am dat de o Biserică unde preotul a închis voluntar Biserica de frică cu săptămâni înainte să vină interdicția de la stat, acela chiar s-o fi bucurat de restricții.

Există o discrepanță mare și acum între Biserici, în Biserica unde preotul e mărturisitor de ani de zile nu de ieri de azi, oamenii nu se tem și stau fără mască, votează la referendumul pt familie etc, iar în altele, în același oraș la distanță de 2-3 km între ele e plin de măscuțe și chiar preotul încurajează.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Deci aceasta asa zisa cădere e doar în mintea și imaginația unor eretici pentru a-si liniști conștiința ca sunt rupți de credința adevarata, dreaptă.
E o anumită stare de lâncezeală care se observă parcă, în a mai asuma responsabilități, în a te răspândi în filosofii pierzătoare de timp, în a-ți pierde viața pe internet, pe jocuri, pe conversații interminabile și prin tot felul de festivaluri de muzică, petreceri, cafenele, baruri, excursii, filme pe netflix, cu preocupări mai degrabă pt animale de companie decât pt familie.

Da omul modern parcă se depreciază ca și seriozitate, rezistență la greutăți și calitate umană.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 16.09.2022 at 10:43:32.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2022, 15:40:48
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Hmm nu e chiar o reînviere, dacă ar fi o reînviere - ar fi ca la Paști în primele 20-30 de minute până se ia lumină, Duminică-de Duminică 53 de Duminici cât are anul, indiferent că sunt 38 de grade afară sau -15, că plouă torențial sau e vreme de stat la picnic.

Dacă ar merge toți ortodocșii care se declară ortodocși la Biserică s-ar mai construi vreo câteva mii de Biserici să-i încapă pe toți, în 2011 erau undeva la 16 milioane de ortodocși după procentul acela 86,5% cât s-au declarat și vreo 1 milion nu au răspuns la recensământ atunci și le-a completat statul datele automat fără apartenență confesională și etnie pe care nu are de unde să le știe, în realitate din milionul ăla nedeclarați dacă se păstra procentul de 86 spre 87% era ceva.

Sunt pline pt că au capacitate mică majoritatea, dacă bagi 200-300 de oameni în ele nu mai ai aer.
Asta poate fi o capcană pt ierarhi, să nu mai facă misiune în exterior și să creadă că e de ajuns să stea în Biserică că vin oamenii la ei, e de ajuns pentru un procent de 20% din populație asta, pt restul trebuie să muncești din dimineață până în noapte și poate mai aduci 10% în plus, dar pt ăia 10% muncești de te iau toate apele.

Mai degrabă Biserica e la o cotă de supraviețuire în aglomerările urbane, iar unde se depopulează la sate de pildă, pică tot - școală, se desființează primăria, dispensarul și cabinetul stomatologic, pășunea satului, căminul cultural și în final și Biserica dar nici alte culte nu au acolo sediu că n-au oameni.

În pandemie am dat de o Biserică unde preotul a închis voluntar Biserica de frică cu săptămâni înainte să vină interdicția de la stat, acela chiar s-o fi bucurat de restricții.

Există o discrepanță mare și acum între Biserici, în Biserica unde preotul e mărturisitor de ani de zile nu de ieri de azi, oamenii nu se tem și stau fără mască, votează la referendumul pt familie etc, iar în altele, în același oraș la distanță de 2-3 km între ele e plin de măscuțe și chiar preotul încurajează.

E o anumită stare de lâncezeală care se observă parcă, în a mai asuma responsabilități, în a te răspândi în filosofii pierzătoare de timp, în a-ți pierde viața pe internet, pe jocuri, pe conversații interminabile și prin tot felul de festivaluri de muzică, petreceri, cafenele, baruri, excursii, filme pe netflix, cu preocupări mai degrabă pt animale de companie decât pt familie.

Da omul modern parcă se depreciază ca și seriozitate, rezistență la greutăți și calitate umană.
Da, raportat la populația României într-adevăr e mic procentul celor care sunt ortodocși practicanți.

Totuși, la noi la biserică , de ceva vreme de-abia mai găsești loc în curte,ca să nu mai spun de biserică.
Este și meritul Părintelui Paroh care știe cum sa atragă oamenii.
Au organizat și masa pentru persoanele fără adăpost, iar ședințele Ligii Ortodoxe a Femeilor se țin la noi.
Sunt credincioși foarte bogați de care eu am cunoștință că au ajutat mult Biserica dar și pe săraci.
Un domn are firma și chiar a făcut angajări la recomandarea Părintelui pentru niște persoane fără job.

Cum ai spus și tu, depinde mult de Preot și implicarea lui în parohie.
Din punct de vedere moral nu poți judeca credincioșii doar pe baza unor acte exterioare.
Noi,ca ortodocși, nu știm ce e în sufletul celui de lângă mine,tot ortodox.
Cu atât mai mult, nu are de unde sa știe un neo-protestant. Ca sa afirme ca este o cădere morală în Biserica Ortodoxă.
Nu are această calitate.

O cădere morală e în toată societatea din păcate. O vedem de la grădiniță și pana la pensie.
Spunea Părintele Arsenie Boca: Vreți preoți vrednici,cu har? Nașteți-i !
Reply With Quote
Răspunde