Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.06.2008, 02:39:19
alin.laurentiu alin.laurentiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de denissa
Citat:
În prealabil postat de alin.laurentiu
cati dintre oameni mai respecta cele 10 porunci??? Iarasi generalizati si nu cred ca e corect... Cred ca biserica ar trebui sa aiba un cuvant mai amplu in cazul asta. Tot ce se aude acum de la BOR sunt scandaluri, ba cu terenul Catedralei Mantuirii Neamului, care sincer nu ii vad rostul, ba cu arhierul de la Timisoara, bah cu preoti gay, altceva nimic, sau poate gresesc, dar poate daca ar vrea sigur ar gasi o cale sa atraga tinerii spre Dumnezeu...
Alin.Laurentiu, nu cred ca "scandalurile" cum le numesti tu, din BOR indeparteaza tinerii de Biserica. In lumea de azi cand anormalul este promovat ca si normal, si cand tinerii se lovesc de tot felul de "curente gen new age, emo etc." este adevarat ca se ajunge la o indiferenta legata de Biserica si de valorile adevarat morale regasite in sanul ei. Dar eu cred ca nu un tanar nu trebuie sa caute un model printre preoti, cler s.a.m.d. Modelul nostru suprem e Hristos.
Pai sa stii ca multi gandesc asa. Oricum ideea lor despre credinta nu inseamna nici mai mult nici mai putin decat insemnatatea orei de religie. Cred ca majoritatea dintre liceeni se gandesc la ora de religie ca ora de chiul, de scris alte teme si de invatat pentru lucrarile ce urmeaza. Aici cred eu ca greseste Biserica. Aici ar trebui sa implice mai mult. Nu poti preda dragostea lui Dumnezeu doar cu un manual si cu un profesor care te pune sa citesti ca la clasa I.
Si fazele cu tinerii ca sunt influenta new age, emo, gay sau mai stiu eu ce cred ca este o exagerare. Multi dintre acestia sar in ochi pe strada prin vestimentatie, comportament etc. Dar eu zic ca multi il iubesc pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 22.06.2008, 10:35:45
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alin.laurentiu
Citat:
În prealabil postat de denissa
Citat:
În prealabil postat de alin.laurentiu
cati dintre oameni mai respecta cele 10 porunci??? Iarasi generalizati si nu cred ca e corect... Cred ca biserica ar trebui sa aiba un cuvant mai amplu in cazul asta. Tot ce se aude acum de la BOR sunt scandaluri, ba cu terenul Catedralei Mantuirii Neamului, care sincer nu ii vad rostul, ba cu arhierul de la Timisoara, bah cu preoti gay, altceva nimic, sau poate gresesc, dar poate daca ar vrea sigur ar gasi o cale sa atraga tinerii spre Dumnezeu...
Alin.Laurentiu, nu cred ca "scandalurile" cum le numesti tu, din BOR indeparteaza tinerii de Biserica. In lumea de azi cand anormalul este promovat ca si normal, si cand tinerii se lovesc de tot felul de "curente gen new age, emo etc." este adevarat ca se ajunge la o indiferenta legata de Biserica si de valorile adevarat morale regasite in sanul ei. Dar eu cred ca nu un tanar nu trebuie sa caute un model printre preoti, cler s.a.m.d. Modelul nostru suprem e Hristos.
Pai sa stii ca multi gandesc asa. Oricum ideea lor despre credinta nu inseamna nici mai mult nici mai putin decat insemnatatea orei de religie. Cred ca majoritatea dintre liceeni se gandesc la ora de religie ca ora de chiul, de scris alte teme si de invatat pentru lucrarile ce urmeaza. Aici cred eu ca greseste Biserica. Aici ar trebui sa implice mai mult. Nu poti preda dragostea lui Dumnezeu doar cu un manual si cu un profesor care te pune sa citesti ca la clasa I.
Si fazele cu tinerii ca sunt influenta new age, emo, gay sau mai stiu eu ce cred ca este o exagerare. Multi dintre acestia sar in ochi pe strada prin vestimentatie, comportament etc. Dar eu zic ca multi il iubesc pe Dumnezeu.
Alin, eu am 21 de ani asa ca vorbesc de tineri din interior ca sa zic asa.In ceea ce priveste ora de religie ai dreptate....multi sunt cei care chiulesc sau care nu arata interes fata de aceasata ora, insa sunt si mai multi cei care in ora de religie au ocazia de a cunoaste invatatura ortodoxa si chiar profita de asta. Am ajuns sa cred ca tinerii resping ideea de a se abtine de la lucrurile rele pe care le fac, din acest motiv multi dintre ei prefera sa traiasca asa, negandindu-se la moarte, la mantuire, pentru ca altfel ii deranjeaza. Cu cat afla mai multe cu atat ii deranjeaza mai tare. Un batran spunea ca tinerii sunt precum copii din timpul foametei...cand gaseau ceva pe jos, stricat fiind, mancau, crezand ca e delicios. E trist cum in biserica nu vezi la Sfanta Liturghie nici macar un sfert din tinerii de azi....unde sunt?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 22.06.2008, 12:14:31
anamaria90 anamaria90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2008
Mesaje: 21
Implicit

este foarte important sa stiu parerea dumneavoastra.parintii mei cred ca singurul sprijin pe care il vreau de la ei este cel banesc.daca ii sarut si le zic vorbe bune in loc sa-mi raspunda la fel ei ma intreaba:"De cati bani ai nevoie?"si mie nici prin gand nu-mi trecea sa le cer bani.ma deranjeaza sa aud asta mereu.ce ar trebui sa fac?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 22.06.2008, 13:26:37
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria90
este foarte important sa stiu parerea dumneavoastra.parintii mei cred ca singurul sprijin pe care il vreau de la ei este cel banesc.daca ii sarut si le zic vorbe bune in loc sa-mi raspunda la fel ei ma intreaba:"De cati bani ai nevoie?"si mie nici prin gand nu-mi trecea sa le cer bani.ma deranjeaza sa aud asta mereu.ce ar trebui sa fac?
Fa-te ca nu observi. Si eu am avut problema asta, si ma deranja, dar nu ma intristam pt ca pana la urma nu trebuie sa stam noi sa ne convigem parintii ca ne-au facut ca sa ne ajute ei in primul rand, asa cum pot, ca sa se simta si ei impliniti in viata - parintii se mantuie prin cresterea copiilor parca... Noi trebuie sa avem grija sa nu le cerem sa ne faca mofturi, pt ca atunci le dam motiv... Sa ne rugam pt dansii, si o sa vada si ei lucrurile altfel. Sa nu ne simtim vinovati pt gandurile si sentimentele pe care si le fac fata de noi... Mai ales daca nu sunt preocupati de o viata religioasa, care i-ar face sa inteleaga altfel viata, adica nu numai in interes material... Nu te certa cu ei, dar daca te deranjeaza prea tare poti sa le sugerezi ca te supara, si sa nu-i lasi sa continue o discutie in care te pot manipula si din care nu reusesti sa-i faci sa inteleaga nimic. Roaga-te pt ei, si e destul... Vorbeste si cu duhovnicul, daca te apasa prea tare problema asta. Pt mine, duhovnicul a devenit singura persoana fata de care pot sa ma deschid cu adevarat, si incerc sa-i ascult mai mult sfaturile pt ca pana la urma prin el vin chiar de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 22.06.2008, 20:02:12
alin.laurentiu alin.laurentiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Mesaje: 37
Implicit

aham.... deci cum spuneam. problema nu pleaca de la tineri, nu??? Vezi cazul de mai sus. Deci eu nu vreau sa fiu impotriva curentului aici, dar am o problema cu sintagmele "tinerii"/"tineretul" etc...
Eu va spun sincer daca in tot liceul am fost la 20 de ore de religie cred ca e un miracol. Nu mergeam in baruri. De obicei ma duceam acasa, daca era prima ora, sau ma plimbam prin oras ori ramaneam in curtea scolii cu alti colegi. Ce sa ma duc la ora de religie sa ma uit pe pereti. Mi se pare aberant. Si iertati-am dar multi profesori sunt chiar pe dinafara. Or fi ei tinerii nuli din punct de vedere teologic, dar datoria adultilor si mai ales a profesorilor, cu atat mai mult a celui de relegie e sa te aproprie de Dumnezeu. Din contra dupa orele de religie in care se iscau polemici, de auzea pana la parter cum se certau. Care cu parerea lui, care nu stiu cum. Poate e greu sa te faci respectat printre elevi, dar nu sa se intampla ca dupa ora de religie unii sa fie si mai contra religie, in speta a ortodoxiei!!!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 22.06.2008, 21:57:16
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alin.laurentiu
aham.... deci cum spuneam. problema nu pleaca de la tineri, nu??? Vezi cazul de mai sus. Deci eu nu vreau sa fiu impotriva curentului aici, dar am o problema cu sintagmele "tinerii"/"tineretul" etc...
Eu va spun sincer daca in tot liceul am fost la 20 de ore de religie cred ca e un miracol. Nu mergeam in baruri. De obicei ma duceam acasa, daca era prima ora, sau ma plimbam prin oras ori ramaneam in curtea scolii cu alti colegi. Ce sa ma duc la ora de religie sa ma uit pe pereti. Mi se pare aberant. Si iertati-am dar multi profesori sunt chiar pe dinafara. Or fi ei tinerii nuli din punct de vedere teologic, dar datoria adultilor si mai ales a profesorilor, cu atat mai mult a celui de relegie e sa te aproprie de Dumnezeu. Din contra dupa orele de religie in care se iscau polemici, de auzea pana la parter cum se certau. Care cu parerea lui, care nu stiu cum. Poate e greu sa te faci respectat printre elevi, dar nu sa se intampla ca dupa ora de religie unii sa fie si mai contra religie, in speta a ortodoxiei!!!
Incearca sa nu generalizezi! Daca tu nu te duceai in liceu la ora de religie pentru ca profesorul tau "era pe dinafara" (cum spui tu...si nu te contrazic ) si nu faceai decat sa te uiti pe pereti....asta nu inseamna ca toti fac la fel. Eu in liceu, recunosc, eram pe dinafara cu tot ce era legat de Biserica...si stii cine mi-a deschis ochii...profesorul de religie. Fostul meu profesor de religie era un exemplu, era respectat si ascultat de toti elevii. De la el am prins dulceata ortodoxiei. Era omul pe care il ascultai cu gura cascata...care nu plictisisea, raspundea cu multa chibzuinta tuturor provocarilor...de astfel de oameni e nevoie in scolile romanesti din ziua de azi.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 24.06.2008, 21:50:24
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Tineretul din ziua de azi nu este nici mai bun nici mai rau decat tineretul din ziua de ieri sau de alaltaieri sau ... s.a.m.d..
Haideti sa fim sinceri cu noi si sa ne amintim cum eram priviti si evaluati de batranii tineretilor noastre.
Toti sau, ma rog, aproape toti am facut tot felul de nazbatii in tinerete, iar la vremea respectiva cei in varsta ziceau ca prin noi a aparut diavolul pe pamant.
Cu timpul, din mila lui Dumnezeu, am inceput sa zarim reperele valorice si dintr-o data avem o "revelatie", constatand ca prin tinerii din ziua de azi "se duce lumea de rapa".
Nu se duce deloc din cauza lor.
Lumea se indreapta catre rapa din cauza tuturor, pentru ca toti il intristam pe bunul Dumnezeu in fiecare zi.
Mie imi sunt tare dragi tinerii, asa cum sunt ei, exuberanti, creativi, poate putin zapaciti dar asa le sta bine. Ei nu au dabandit inca arta de a poza in intelepti si, prin asta, sunt cu mult mai curati decat noi, cei care doar afisam curatenia straduindu-ne sa ascundem murdarii de neimaginat acumulate in timp.
Sa dea Dumnezeu har tinerilor si sa-si reverse mila asupra noastra, a celor care-i judecam, desi suntem murdari si pacatosi.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.06.2008, 22:20:46
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

oricum cu siguranta lumea nu in sus se duce..tineretul defapt..cluburile si drogurile si alcoolul , desfranarile si sinuciderile...nu is sus se duc.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.06.2008, 22:32:17
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

dar de ce priviti numai din perspectiva negativa? vedeti doar partea goala a paharului. nu toti sunt asa. de ex toti prietenii mei nu au treaba cu cluburile sau alcoolul, sau droguri etc etc. exista si tineri linistiti, interesati de scoala, de viitorul lor si de ceea ce e frumos. eu cunosc f multi tineri ce gandesc asa. e adevarat ca fiecare are un dram de nebunie, ca sa zic asa, insa e specific varstei. cred ca toata lumea a fost in tinerete plina de energie, si putin rebela...
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.06.2008, 22:46:58
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Dupa cum ai constatat cu siguranta si eu am tras aceeasi concluzie dar nu am incriminat exclusiv tinerii asa cum incearca sa acrediteze ideea acest topic.
Incercand o generalizare as spune ca este vorba mai curand de o campanie concertata la nivel global a slujitorilor lui satan, careia ii cad victime oameni din toate generatiile si din toate popoarele, asa cum sta scris in Sfanta Scriptura. Aceasta campanie se desfasoara de milenii. Este adevarat ca acum parca graba este mai mare, iar mijloacele, metodele si procedele sunt mai perfide si cun grad de incisivitate mai mare. Poate acum, mai mult ca oricand, trebuie sa fim uniti in fata raului si nicidecum sa ne acuzam unii pe altii. Toti suntem pacatosi dar atata timp cat ingenunchiem cu sufletele in fata lui Dumnezeu, ne marturisim pacatele, il rugam sa ne ierte si incercam sa ne indreptam, mai exista o speranta. Daca ne vom semeti si vom continua sa ne judecam unii pe altii, nu facem altceva decat sa ne prapadim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Martirii zilelor noastre alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 23 18.05.2014 21:45:09
Mucenici ai zilelor nostre Adriana Cluj Intamplari adevarate 13 27.06.2012 14:40:44
Vamesii zilelor noastre !... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2012 20:18:35
Tineretul de astazi - Dezmatul de maine colaps Generalitati 36 09.06.2010 18:49:59
duhovnicii zilelor noastre Saurian Mari Duhovnici si predicile lor 18 14.06.2007 19:30:42