Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1101  
Vechi 17.01.2018, 19:58:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu am spus că Dragoș îmi dă dreptate, ci că a înțeles intervenția mea în dialogul cu Penti, adică ceea ce am citat. https://www.crestinortodox.ro/forum/...postcount=1045
Acolo sunt niste afirmatii ortodoxe, nu e nimic de inteles sau de contestat. Problema consta in celelalte afirmatii, care sunt neortodoxe, din invatatura penticostala.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Este surprinzator sa vedem ca Sfantul Pavel da mai degraba intaietate rugaciunii mintii, lucrare in care initiativa si stradania ii apartin omului, decat rugaciunii duhului, care este pur si simplu un dar al Duhului Sfant.
E fals, vorbirea in limbi nu e rugaciune a duhului, asa cum spune invatatura penticostala. Am dat toate explicatiile necesare, nu mai sunt fara minte sa-mi pierd timpul cu tine, tu oricum nu o sa intelegi decat ce vrei tu (adica nimic).
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ai scos ideea din context ca un adevărat neoprotestant. Iată contextul:"Stim ca darul vorbirii in limbi (glossolalia) a fost incredintat Bisericii primare cu un scop precis. Intrucat Vechiul Israel se deprinsese a se ruga si a se inchina lui Dumnezeu intr-un chip mai degraba exterior, Duhul Sfant S-a pogorat in ziua Cincizecimii ca sa-i invete pe oameni sa se roage in duh, adica inlauntrul „omului celui tainic al inimii" (1 Petru 3,4)".
Nu are nicio legatura cu invatatura ortodoxa ce spune parintele, ci cu invatatura penticostala si protestanta. In invatatura ortoodxa Duhul Sfant S-a pogorat din cu totul alt motiv decat cel mentionat de autor. Iar cei dinainte se rugau cum trebuie, ca doar de aceea sunt mari sfinti si profeti si in Vechiul Testament. La fel cum cei ce n-au vorbit in limbi se pot ruga cum trebuie. E o noua afirmare a invataturii penticostale, vorbirea in limbi este rugaciune cu duhul. E halucinant ce interpretari da autorul.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Faptul ca acest dar a reaparut in Occident in vremurile noastre, cand calea inimii a fost uitata sau nu este cunoscuta, nu poate fi inteles decat in felul urmator: este limpede ca Duhul lui Dumnezeu tanjeste sa-i aduca pe oameni inapoi acasa, in Biserica, si sa-i invete acest chip nobil de inchinaciune care de atatea veacuri a fost practicat de crestini, pentru ca inimile lor sa fie din nou cultivate prin chemarea Numelui Domnului nostru Iisus Hristos.
E incredibil ce poate sa spuna, pana si neoprotestantii spun ce sunt acele manifestari, doar parintele crede ca e harisma de la Dumnezeu. Eu stiam ca exista credinciosii cu conceptii ecumeniste, dar aici e deja prea de tot. NU stiu daca vom gasi vreun preot la noi sa creada asa ceva, nici macar unul.
  #1102  
Vechi 17.01.2018, 20:29:43
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Am sentimentul ca e posibil ca nedumerirea ta sa vina din definitii.

Rugăciunea nu inseamna doar să ceri ceva. Este adevarat ca pentru cei mai multi, rugaciunea inseamna a cersi ceva de la Dumnezeu. Insa rugaciunea, macar ca implica si cerere, tocmai asta inseamna, a avea comuniune cu Dumnezeu. Termenul ebraic pentru rugaciune, tefillah, exact asa inseamna: comuniune.

Deci, ori o stiai, ori ai nimerit-o.
nedumerirea vine din concluzii. tu te lupti cu catalin, e rugaciune, nu e rugaciune, dar nu e vorba de asa ceva acolo, e mult mai mult, dupa parerea mea.

eu cred ca in lupta asta, si nu ma refer la forumul asta ci istoriceste, toata lumea uita esentialul, crestinismul spune ca putem fi ca dumnezeu. in 2000 de ani biserica crestina, asa cum a evoluat, in mii de sectiuni, nu a facut decat sa spuna cum putem ajunge ca dumnezeu, descoperind si punand mereu piedici. reforma nu a facut decat sa adauge alte si alte obstacole. adevarul este ca protestantismul este mult mai putin tolerant decat bisericile imperiale. bine, mi-e destul de greu sa ma gandesc la ce se intampla prin nordul european...

ps.habar n-am evreieste, de nimerit nu nimeresc nimic, niciodata , e logica si un pic de simtire.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #1103  
Vechi 18.01.2018, 09:18:35
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
tu te lupti cu catalin, e rugaciune, nu e rugaciune
Nu ma mai lupt. Il las in mana Domnului. I-am aratat in Biblie dar nu crede. I-am aratat ce zice ierarhul lui ortodox, nu crede. Ii zice si coreligionarul lui, Simpllu, dar tot nu crede.

Omul nu are cum sa fie deschis spre aprofundarea adevarurilor crestine. A venit din ateism si are nevoie mai intai sa se ancoreze adanc in traditiile si ritualurile de baza ale ortodoxiei. Si asta e bine pentru el. In aceasta faza e normal sa priveasca cu scepticism si sa respinga apriori orice ii spune un penticostal. Indiferent daca este biblic, adevarat si folositor vietii crestine, sau nu.

Last edited by Penticostalul Traditional; 18.01.2018 at 12:44:48.
  #1104  
Vechi 18.01.2018, 10:33:24
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Exact. Asa e cand vorbesti de rugaciunea obisnuita facand abstractie ca, prin Duhul Sfant, e posibila rugaciunea in alte limbi.
e necesar asa ceva?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #1105  
Vechi 18.01.2018, 12:43:55
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Pentru cei care zic: "dom'le, io sunt cel mai mare păcătos din lume și asa vreau sa raman in veci, poate, poate ma voi putea mandri cat mai des cu cat de smerit is eu", nu-i necesar.

Pentru cei care vor sa se nevoiasca pe calea lui Dumnezeu, sa lupte cu patimile, să inainteze în cunoasterea lui Dumnezeu și in viata lor de rugaciune, e foarte necesar.

Deci, pentru crestinii nominali nu-i necesar, pentru practicanti, da.
  #1106  
Vechi 18.01.2018, 12:54:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Desigur, e necesar.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #1107  
Vechi 18.01.2018, 13:14:58
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
e necesar asa ceva?
pentru a raspunde la intrebarea asta trebuie sa ne gandim la ce asteapta divinitatea de la noi, de ce am fost creati, pentru crestini raspunsul ar fi si mai greu, Hristos este doar iubire.

deci, ce nu crede catalin si ce spune PT, alti colegi sau ce am inteles eu din spusele lui pavel. eu cred ca omul atinge o stare de catarsis atunci cand are parte de miracolul intalnirii cu divinitatea si atunci se intampla ceea ce este subiectul acestui topic, vorbirea in limbi. este vorba despre ceva personal, chiar irepetabil in forma aceea, nu este vorba despre o "limba" precum chineza, persana, malgasa sau maghiara, este o comuniune intre omul care are parte de miracol si divin.

spre deosebire de PT eu cred ca pavel s-a folosit de el insusi ca de o autoritate cand spune ca nimeni nu vorbeste in limbi mai mult decat el, asa ca sa faca cum le spune, nu altfel.

ergo, eu nu cred ca este necesar, nu vad de ce o asemenea putere ca a lui dumnezeu ar cere sau ar da asa ceva oamenilor. cei foarte putini care au parte de miracol? sper ca exista cu adevarat astfel de oameni binecuvantati.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #1108  
Vechi 18.01.2018, 14:00:53
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Pentru cei care zic: "dom'le, io sunt cel mai mare păcătos din lume și asa vreau sa raman in veci, poate, poate ma voi putea mandri cat mai des cu cat de smerit is eu", nu-i necesar.

Pentru cei care vor sa se nevoiasca pe calea lui Dumnezeu, sa lupte cu patimile, să inainteze în cunoasterea lui Dumnezeu și in viata lor de rugaciune, e foarte necesar.

Deci, pentru crestinii nominali nu-i necesar, pentru practicanti, da.
vezi ca adaugi in dreptul meu cuvinte pe care nu le-am zis. Am spus ca sunt pacatos si ca nu merit ca Duhul sa se roage alaturi de mine. Da ca vreu sa raman in veci in acesta stare, asa ceva NU am spus. Poate datorita limbilor in care vorbesti tu, ai vazut asa ceva im mesajul meu.
ps: nu stiam ca acesta cale ce duce spre Dumnezeu, e pavata cu vorbirea in limbi straine.
Sa vedem ce spune Biblia:
"Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine." (Matei 25: 34-36). Uite ca Imparatul nu pomeneste nimic de vorbirea in limbi, sau ceva de genul: Duh v-am dat si in limbi ati vorbit...
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #1109  
Vechi 18.01.2018, 14:19:38
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Da ca vreu sa raman in veci in acesta stare, asa ceva NU am spus.
Ei, asta-i minunat.
Te-ai complacut ani si ani de zile in aceasta stare.
E de ajuns.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Uite ca Imparatul nu pomeneste nimic de vorbirea in limbi
Ba pomeneste.
Insa nu pentru cei care vor sa se scalde in mocirla pacatelor.
Ci doar pentru cei care vor crede cu adevărat in El.
Marcu 16:16,17
"Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi. Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi"
  #1110  
Vechi 18.01.2018, 14:38:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ei, asta-i minunat.
Te-ai complacut ani si ani de zile in aceasta stare.
E de ajuns.
Domnul a spus: "Zic vouă: Că așa și în cer va fi mai multă bucurie pentru un păcătos care se pocăiește, decât pentru nouăzeci și nouă de drepți, care n-au nevoie de pocăință.(Luca 15-7). Si tot EL mai spune: " Dar, auzind, Iisus le-a zis: Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. N-am venit să chem pe cei drepți ci pe păcătoși la pocăință.(Marcu 2-17)
ps:daca nu vorbesc in limba persana, inseamna ca m-am complacut in starea de pacatosenie?
Apropos, tu vorbesti in limba vietnameza? Sunt sigur ca nu! Atunci esti pacatos!


Citat:
Ba pomeneste.
Insa nu pentru cei care vor sa se scalde in mocirla pacatelor.
Ci doar pentru cei care vor crede cu adevărat in El.
Marcu 16:16,17
"Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi. Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi"
dar ma indoiesc ca la voi penticostalii sunt valabile si restul versetelor:
"Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși"(Marcu 16-18). Iar despre vorbitul in limbi...e cam greu sa spui ca ceea ce vorbiti voi se pot numi limbi noi
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10