Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 22.01.2010, 19:13:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ea nu face parte din categoria care recomanda indreptare ultraamanuntite de spovedanie.
Nici eu nu sunt autor de "Indreptar pentru spovedanie", dar am inteles necesitatea spovedirii si a pacatelor mici.
  #112  
Vechi 22.01.2010, 19:16:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit diferite feluri de crestini?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunteti de groaza.
Voi nu reusiti sa pricepeti ca nu toti crestinii sunt la fel. Nu pot sa fie la fel.
Toti suntem crestin, sa nu mai spuneti vreodata ca nu exista decat crestin si ne-crestin pentru ca nu este adevarat.
In orice religie exista diverse nivele si grupari: iudei ultra-orodoxi, iudei m oderati, musulmanii la fel sunt de mai multe feluri.
Si crestinii sunt de mai multe feluri, dupa putinta lor.
Dumnezeu nu ne-a facut pe toti la fel, cu aceleasi puteri si capacitati.
De ce cereti voi sa fim toti la fel?
Nu ti-a spus nimeni fii ca mine.
Ci doar unii au expus din experienta personala in speranta ca te vei folosi.
Altii au facut referire la indreptare, canoane, porunci bisericesti..etc.. Uneltele de lucru ale unui crestin!

Citat:
Am sa va pun o intrebare ca tot ma zapaciti cu pilde si exemple care mai de care mai nepotrivite.
Voi sunteti crestini. Bun.
Daca vine un preot sau o scriptura intr-o zi si zice ca nu e voie sa fiti casatoriti ( si cu copii) si vi se spune: "Alegeti: credinta, sau familie. Asa scrie la regulile noastre."
Voi ce alegeti? Renuntati la familie?

Si daca nu, va mai considerati crestini?
Raspundeti-mi cinstit si fara ocolis.
Si nu, nu este exagerat, exact in pozitia asta ne puneti pe noi (Fani, eu, Noesisaa, etc.) aici.
Te-a pus cineva sa renunti la familie?
Tu iti dai seama ca tocmai ai afirmat ca invatatura crestin ortodoxa se opune familiei?
(Uite ceva de spus la spovedanie)

Citat:
Aveti niste limite maxime omenesti? Le aveti toti, sunt convinsa. Le puteti depasi? Nu. Nici in numele credintei.
Ei pe noi ne obligati sa le depasim si noi nu putem.
De aceea te rogi, Sophia.
Ca sa te ajute Dumnezeu unde tu nu mai poti.
Nu se asteapta Dumnezeu sa-ti depasesti limitele, ci doar sa-i ceri ajutorul, sa intelegi eventula ca nu facem nimic bun prin forte proprii.

Citat:
Multi au renuntat si au plecat din acest forum. S-a ajuns deja la situatii absurde: fortati celorlalti opiniile voastre pana la sange, atacati, calcati in picioare suflete de oameni.
Si va numiti crestini?
Uite eu afirm ca : Anca-Miha, Cristiboss, Zaharia2009 si alti cativa ca voi, nu sunt crestini, faceti pacatul judecarii aproapelui, mandrie, etc.
Nu va consider crestini, asa cum nici voi pe mine, pentru ca toti facem pacate. Daca voi spuneti ca eu asa cum sunt nu sunt crestina, atunci nici voi nu sunteti, ca nu sunteti mai buni ca mine. Nu faca decat sa va raspund la judecata voastra. Voi ati inceput.
Eu am venit pe acest forum cu alte intentii.
Va duceti la preot sa va spovediti de ceea ce faceti in forum? Sa spuneti ce faceti cu oamenii aici? Spuneti-i si pe urma spuneti-ne si noua ce v-au raspuns si ce v-au invatat sa faceti cu noi.
Sophia, cum ai vrea tu ca sa-ti scrie oamenii?
Cum scrii tu?
Fii atenta:
Numai voi sunteti buni.. eu sunt intotdeauna cea mai pacatoasa.. da, dati cu pietre, asa v-a invatat Iisus? Si va mai numiti crestini?
De unde stiti voi ce este in sufletul meu? etc.bla bla bla

Cam acesta este stilul tau.
Deschizi cu intrebari care par sa te preocupe, aparent doar ca sa demontezi una cate una rtaspunsurile.

Acum te intreb eu:
Ai citit cartea la care a facut trimitere Cristi?
Mi se pare f instructiva!
Cat de motivata esti sa afli?

Citat:
Ca sa revin la subiect: prefer sa intrebe preotul, pentru ca eu tot nu stiu ce este pacat in faptele mele si cat de grav. El poate singur sa judece si sa evalueze.
Sa-si ia si el un indreptar, sau o lista in mana si sa intrebe ceea ce lui i se pare important pentru a fi iertat la spovedanie.
Este interesul lui sa te mantuiesti cu orice pret?
Pe mine ma zapaceste ce spui.
Adica tu nu vrei sa stai sa te analizezi obiectiv, dar vrei sa-ti puna el intrebari?
Pai tu ai habar cat dureaza? Ultima data mie mi-a luat trei ore doar sa intocmesc lista. Si nu-mi punea nimeni intrebari! Pai cred ca ar sta jumatate de zi doar cu tine!
Nu este normal ce incerci sa faci. Ar trebui sa ai un pic de respect pentru acel om.
  #113  
Vechi 22.01.2010, 19:25:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Doamne...cum sa creada asa ceva cineva, folosirea sapunului pacat????
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Anca cred ca s-a referit la baile comunale unde scapatul sapunului pe jos poate duce la pacate grave ...iar unii am auzit ca-l folosesc tocmai pentru a face acele lucruri urite
Nici macar eu nu cred asa ceva!
Mai scrieti multe prostii, de care radeti tot voi?!?
Multe face omul "din amuzament si plictiseala", ca sa o citez pe Noesis, dar uita ca isi aduna in felul acesta numeroase pacate.
  #114  
Vechi 22.01.2010, 20:30:39
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
De atatea ori am auzit despre acel sapun parfumat! Nu-mi vine a crede. Pentru sapunul acela parfumat aruncam la gunoi indreptarul de spovedanie?
Indreptarul de spovedanie este conceput sa vina in sprijinul nostru. Nu vrei sa-l folosesti, te priveste.. Exista pacate in plus. Multe! Indreptarul este doar orientativ.
Sapunul parfumat poate fi asimilat parfumului, in general. Sau body-lotion parfumat (care probabil nu exita pe piata la vremea realizarii indreptarului).. sau poate fi asimilat lotiunii parfumate pentru par etc... Orice lucru care indica o preocupare exagerata pt aspect, care ar putea tine mai mult de lux si vanitate decat de necesitati igienice.
Si totusi poate pentru un monah lotiunea de corp poate parea intr-adevar ceva foarte fara sens, ca si pentru orice barbat de altfel...dar de aici si pana la a fi trecut in rand cu pacatele...mi se pare cam subiectiv! Parerea mea...

In plus, cred ca fecare crestin/s are idee despre cam ce inseamna sa pacatuiesti si ce e pacatul, dar nici sa ajungi sa crezi ca daca mergi pe asfalt si nu pe pamantul destelenit...faci pacat, pentru ca alegi drumul mai usor!!!
  #115  
Vechi 22.01.2010, 20:33:30
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Si totusi poate pentru un monah lotiunea de corp poate parea intr-adevar ceva foarte fara sens, ca si pentru orice barbat de altfel...dar de aici si pana la a fi trecut in rand cu pacatele...mi se pare cam subiectiv! Parerea mea...

In plus, cred ca fecare crestin/s are idee despre cam ce inseamna sa pacatuiesti si ce e pacatul, dar nici sa ajungi sa crezi ca daca mergi pe asfalt si nu pe pamantul destelenit...faci pacat, pentru ca alegi drumul mai usor!!!
Pai nu trebuie sa-i spui nici despre aceea, neparat. :)))
Ci despre faptul ca pui prea mult pret pe felul in care arati, daca este cazul.
(in aceeasi idee cu fardarea, parfumarea, preocuparea pt moda etc..)
  #116  
Vechi 22.01.2010, 20:56:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Si totusi poate pentru un monah lotiunea de corp poate parea intr-adevar ceva foarte fara sens, ca si pentru orice barbat de altfel...dar de aici si pana la a fi trecut in rand cu pacatele...mi se pare cam subiectiv! Parerea mea...

In plus, cred ca fecare crestin/s are idee despre cam ce inseamna sa pacatuiesti si ce e pacatul, dar nici sa ajungi sa crezi ca daca mergi pe asfalt si nu pe pamantul destelenit...faci pacat, pentru ca alegi drumul mai usor!!!
Cred ca stii, ca pacatuim cu toate simturile. Iata ce spune monahul Agapie Criteanu, care a pustnicit in Muntele Athos:
"A treia simtire este mirosul: nu purta aromate, trandafir si alte flori ca sa dea miros. La acestea nu staruiesc sa spun mai mult, fiindca aceste lucruri le tin femeile, iar nu barbatii, si nu femeile cele pricepute, ci cele nepricepute si fara minte".
Este vorba de ispita care ne vine prin simturi (auz, vaz, miros si pipait) si pacatele pe care le putem face datorita acestora, in principal curvia si toate care decurg din ea. Nu este altceva decat razboiul duhovnicesc impotriva trupului: cine se teme si fuge, acesta biruieste. Si cine se va increde in vitejia lui, va fi biruit cu jale, ca un neputincios.
Si toate acestea pentru ca nu putem sluji la doi stapani; iar mantuirea e lucru greu de obtinut.
  #117  
Vechi 22.01.2010, 22:39:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Anna21 - am dat acel exemplu cu alegerea intre familie si credinta, pentru ca eu asa ma simt cand ma puneti voi sa-mi depasesc niste limite ale mele umane. Este un exemplu pur teoretic.
Cum voua asta vi s-ar parea absurd si imposibil de indeplinit, asa si mie unele lucruri pe care le vehiculati aici.

Cum sa scrie oamenii aici (nu numai mie)?
Cu respect si intelegere. Eu cred ca nu v-am atacat niciodata personal aici (decat cand m-ati provocat peste masura) si nu v-am pus sub semnul intrebarii credinta vreun moment, legat de anumite limite ale voastre. Nu v-am cerut sa faceti niste lucruri imposibile pentru voi, ca " asa spune credinta, la Apostoli sau mai nu stiu unde".
V-am luat asa cum sunteti fiecare. Voi m-ati facut si ma faceti in toate felurile.
Discutam pe diverse teme aici. Nu suntem (eu cel putin nu) aici ca sa facem munca de convingere sau misionarism.
Am mai spus asta de atatea ori. Aici in forum suntem ca sa discutam intre noi si sa ne spunem parerea asupra unor chestiuni, sau sa ne lamurim ceva.
Fiecare are dreptul sa aibe opinia lui, indiferent ca e buna sau rea.
De ce sa fortam/impunem opinii?
Eu nu v-am spus niciodata: trebuie sa faci asa, ca asa scrie la "nu stiu unde", altfel nu esti crestin si ajungi in iad.
Voi asa faceti cu mine, cu Fani, cu Noesisaa si cu altii.

Uite si acum Anna21: spui ca i-ar lua preotului meu o jumatate de zi sa ma spovedeasca daca imi pune intrebari. Dar de unde stii tu cate pacate am eu? Poate ca termina intr-o jumatate de ora, sau intr-o zi.
Si sa stii ca unii preoti fac asa. Eu am intalnit si asa mi-a fost buna spovedania.
  #118  
Vechi 22.01.2010, 22:52:15
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Anna21 - am dat acel exemplu cu alegerea intre familie si credinta, pentru ca eu asa ma simt cand ma puneti voi sa-mi depasesc niste limite ale mele umane. Este un exemplu pur teoretic.
Cum voua asta vi s-ar parea absurd si imposibil de indeplinit, asa si mie unele lucruri pe care le vehiculati aici.
Nu stiu prin ce treci tu.. si mie mi s-a intamplat sa incalc postul. Dar a trebuit sa recunosc ca intotdeauna a fost vina mea.. nu a sotului, nu a altcuiva.
Exista ispite de tot felul, adevarat.
Dar asta nu inseamna ca trebuie sa stricam randuiala postului din neputinta noastra.
Iti zic din nou cu toata prietenia, fara mandrie sau ce crezi tu: roaga-te. Vrei sa postesti, te rogi pentru asta. Vrei sa mergi la duhovnic? Te rogi pentru asta. Vrei sa te asculte si sa-ti dea sfaturi bune? Te rogi pentru el.
Eu asa stiu.. poate ca iau lucrurile prea usor.
Dar daca nu ceri ajutor lui Dumnezeu, noi cu ce sa te ajutam?

Citat:
Cum sa scrie oamenii aici (nu numai mie)?
Cu respect si intelegere. Eu cred ca nu v-am atacat niciodata personal aici (decat cand m-ati provocat peste masura) si nu v-am pus sub semnul intrebarii credinta vreun moment, legat de anumite limite ale voastre. Nu v-am cerut sa faceti niste lucruri imposibile pentru voi, ca " asa spune credinta, la Apostoli sau mai nu stiu unde".
V-am luat asa cum sunteti fiecare. Voi m-ati facut si ma faceti in toate felurile.
Discutam pe diverse teme aici. Nu suntem (eu cel putin nu) aici ca sa facem munca de convingere sau misionarism.
Am mai spus asta de atatea ori. Aici in forum suntem ca sa discutam intre noi si sa ne spunem parerea asupra unor chestiuni, sau sa ne lamurim ceva.
Fiecare are dreptul sa aibe opinia lui, indiferent ca e buna sau rea.
De ce sa fortam/impunem opinii?
Eu nu v-am spus niciodata: trebuie sa faci asa, ca asa scrie la "nu stiu unde", altfel nu esti crestin si ajungi in iad.
Voi asa faceti cu mine, cu Fani, cu Noesisaa si cu altii.
Sophia, fii barbata!
Ti se pare ca esti insultata? Priveste si postarile altora. Crezi ca eu nu sunt atacata niciodata? Sau Anca?
Ia priveste catre Fani cum isi pastreaza calmul..

Citat:
Uite si acum Anna21: spui ca i-ar lua preotului meu o jumatate de zi sa ma spovedeasca daca imi pune intrebari. Dar de unde stii tu cate pacate am eu? Poate ca termina intr-o jumatate de ora, sau intr-o zi.
Si sa stii ca unii preoti fac asa. Eu am intalnit si asa mi-a fost buna spovedania.
Pentru ca acele indreptare de spovedanie sunt foarte lungi si detaliate.
In plus, ai nevoie de un timp de reculegere, gandire, analiza..etc.
Si ai nevoie si de un timp de cainta.
Parerea mea.
  #119  
Vechi 23.01.2010, 00:40:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cred ca stii, ca pacatuim cu toate simturile. Iata ce spune monahul Agapie Criteanu, care a pustnicit in Muntele Athos:
"A treia simtire este mirosul: nu purta aromate, trandafir si alte flori ca sa dea miros. La acestea nu staruiesc sa spun mai mult, fiindca aceste lucruri le tin femeile, iar nu barbatii, si nu femeile cele pricepute, ci cele nepricepute si fara minte".
Este vorba de ispita care ne vine prin simturi (auz, vaz, miros si pipait) si pacatele pe care le putem face datorita acestora, in principal curvia si toate care decurg din ea. Nu este altceva decat razboiul duhovnicesc impotriva trupului: cine se teme si fuge, acesta biruieste. Si cine se va increde in vitejia lui, va fi biruit cu jale, ca un neputincios.
Si toate acestea pentru ca nu putem sluji la doi stapani; iar mantuirea e lucru greu de obtinut.
Mie tot exagerare mi se pare. In plus, sapunul parfumat si eventualul body lotion sau chiar parfumul pus discret nu este simtit decat de catre cineva care isi pune nasul pe pielea ta. Pentru o femeie casatorita, acesta este sotul. Deci, care este problema, nu mai avem voie nici sa fim atragatoare pentru sot?? A daaa, sigur, daca cumva il ispitim pe bietul om sa ne sarute in orice zi in afara de marti si joi (daca nu or cadea intr-o sarbatoare si alea)?

Da, sa exagerezi in importanta acordata aspectului exterior inteleg sa spunem la spovedanie.
Eu una cred ca mai mult timp si atentie am pierdut sa vorbesc pe forum despre acest aspect decat pierd in viata de zi cu zi sa ma ocup de el.
Asta da, pacat de spus la spovedanie, si pun pariu ca nu il gasiti pe indreptarele parintelui Cleopa si ale lui Nicodim Mandita. (pariez un sapun parfumat pe cine il gaseste)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 23.01.2010 at 00:50:30.
  #120  
Vechi 23.01.2010, 00:56:00
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
De atatea ori am auzit despre acel sapun parfumat! Nu-mi vine a crede. Pentru sapunul acela parfumat aruncam la gunoi indreptarul de spovedanie?
Indreptarul de spovedanie este conceput sa vina in sprijinul nostru. Nu vrei sa-l folosesti, te priveste.. Exista pacate in plus. Multe! Indreptarul este doar orientativ.
Sapunul parfumat poate fi asimilat parfumului, in general. Sau body-lotion parfumat (care probabil nu exita pe piata la vremea realizarii indreptarului).. sau poate fi asimilat lotiunii parfumate pentru par etc... Orice lucru care indica o preocupare exagerata pt aspect, care ar putea tine mai mult de lux si vanitate decat de necesitati igienice.
Cred ca acest exemplu este tot timpul adus pentru a arata 'tipologic' absurditatea unor lucruri scrise acolo.

Indreptarele de spovedanie dupa parerea mea sunt o influenta occidentala, catolica, din vremea cand catolicii practicau un fel de cazuistica juridica pentru marturisirea pacatelor. Noi le-am preluat cum am preluat si alte greseli si exagerari la care ei au renuntat acum, in general.
Pentru un crestin ortodox ar trebui sa ajunga poruncile ca indreptar. Mai este si un text din pelerinul rus pe care nu l-am gasit on line si care este foarte frumos, ca pregatire pt spovedanie.
In, plus, cercetarea continua a constiintei si incercarea de a patrunde aceste porunci in adancime ne arata ce este pacat pentru noi, din ce in ce mai mult.
Nu listele facute de altii.
Pentru altcineva, un anumit detaliu poate fi pacat, pentru noi, nu, si invers.
Nu sunt impoitriva marturisirii unor detalii: mi se pare doar nepotrivit sa fie aceleasi pentru toti.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce rugaciune spunem pt servici nou? Mirela0110 Generalitati 7 21.11.2011 15:35:25
cat de puternic este satana pana la urma? victortiti89 Generalitati 20 16.06.2011 19:33:03
ce s-a intamplat pana la urma? victortiti89 Din Noul Testament 1 20.05.2011 08:49:05
De ce ne temem sa-I spunem numele ? Mihnea Dragomir Intrebari utilizatori 17 27.02.2011 12:56:05
Ce este pana urma adevarata credinta? annajanette Generalitati 21 17.06.2010 08:52:08