Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1281  
Vechi 28.09.2014, 21:05:49
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
In concluzie, ramane cum ziceam: Creatorul a vrut sa creeze calul dar nu i-a iesit din prima.
Dar se pare ca i-a reusit din plin, atunci cand te-a creat pe tine.
Deci cum explici acest paradox?

Last edited by oaie_cugetatoare; 28.09.2014 at 21:11:14.
  #1282  
Vechi 28.09.2014, 21:10:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Multumesc de indicatii, dar la ce anume inseamna TE prefer sa ma iau dupa ce scrie dictionary.com:
"change in the gene pool of a population from generation to generation by such processes as mutation, natural selection, and genetic drift."
De fapt, schimbari mici, abia observabile intr-o populatie care au dus la o schimbare substantiala, usor vizibila, pana cand se delimiteaza noua specie (nu se mai incruciseaza cu cea veche) sunt multe si bine documentate. Chiar eu am dat exemple chiar pe acest thread.
Exact asa am spus si eu. Schimbarile mici cumulate ar trebui sa determine pana la urma o schimbare mare. Doar ca la schimbare mare individul ori capata o boala ori moare. Iti dau un exemplu: daca pui un litru de apa intr-o sticla de jumatate de litru dintr-o data se varsa, asa e? Dar daca pui un litru picatura cu picatura nu e acelasi lucru?
Eu stiam ce spune evolutionismul, cu mutatii mici cumulate. De ce crezi ca au spus asa? Pentru ca stiu ca muatiile mari, care ar insemna schimbarea speciei, duc la moartea individului, sau macar la boli grave. Asa ca au spus mutatii mici, cumulate, ca unii nu se prind ca e acelasi lucru.
Nu ai dat niciun exemplu, eu am dat dovada clara si practica. In conditii de laborator, deci nu mai conteaza milioanele de ani, prin mutatii de orice fel, nu au reusit sa schimbe nici un milimetru o biata musca.
  #1283  
Vechi 28.09.2014, 21:18:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cea mai mare problema aici este ca unii nu accepta ca pamantul este mai vechi de 7500 de ani. Daca ar citi un pic, si ar vedea ca pamantul este mult mai vechi de atat, evolutia ar capata sens pentru ei, si ar intelege-o in final.
Darwin si cei din timpul lui nu stiau de milioanele de ani. Aceste cifre au fost necesare tocmai din cauza ca nu se putea explica altfel falsa teorie. Pentru ca de cand se stia lumea nu se auzise de o mica schimbare la vreun animal. Asa ca au zis ca au fost milioane de ani, ca nu a trait nimeni atat sa vada. Numai ca n-au gasit nici fosile care sa arate transformarea. Asa ca au spus ca evolutia s-a facut in salturi, teoria echilibrului punctual.
Nu cred ca ai inteles, eu (si poate si altii) nu am nici cea mai mica indoiala ca e o aberatie, si inca un mare de tot (mai mare decat pamantul plat din vremuri stravechi). DE exemplu eu sunt sigur ca tigrul are patru picioare, nu astept sa citesc ceva care poate imi va schimba parerea.
De citit ar trebui sa citesca cei care sustin evolutionismul, s-a vazut ca nu stiati prera multe nici macar din ce sustine teoria. La voi e doar o credinta in ce spun oamenii de stiinta, nu cercetati nimic, e combinata cu ignoranta.
  #1284  
Vechi 28.09.2014, 21:43:18
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Darwin si cei din timpul lui nu stiau de milioanele de ani. Aceste cifre au fost necesare tocmai din cauza ca nu se putea explica altfel falsa teorie. Pentru ca de cand se stia lumea nu se auzise de o mica schimbare la vreun animal. Asa ca au zis ca au fost milioane de ani, ca nu a trait nimeni atat sa vada. Numai ca n-au gasit nici fosile care sa arate transformarea. Asa ca au spus ca evolutia s-a facut in salturi, teoria echilibrului punctual.
Nu cred ca ai inteles, eu (si poate si altii) nu am nici cea mai mica indoiala ca e o aberatie, si inca un mare de tot (mai mare decat pamantul plat din vremuri stravechi). DE exemplu eu sunt sigur ca tigrul are patru picioare, nu astept sa citesc ceva care poate imi va schimba parerea.
De citit ar trebui sa citesca cei care sustin evolutionismul, s-a vazut ca nu stiati prera multe nici macar din ce sustine teoria. La voi e doar o credinta in ce spun oamenii de stiinta, nu cercetati nimic, e combinata cu ignoranta.
De fapt, milioanele si miliardele de ani s-au dezvoltat la inceputul secolului al 18-lea, iar inainte de asta, si pana in sec. 20, se credea ca Universul este etern.

Deci chestia cu Universul mai vechi de 7500 de ani era de mult depasita inclusiv in sec. al 18-lea.
  #1285  
Vechi 28.09.2014, 21:49:46
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Dupa 128 de pagini de dispute Creationism Biblic vs Paradigma stiintifica moderna, tu ne trantesti un grafic "documentat" in capitolul 1 din Biblie.

Poate nu am inteles eu despre ce discutam, sau poate vrei sa ne enervezi si sa parasim discutia.
Ai o dovada directa a macroevolutiei? Ca sa nu spui ca sunt prea exigent ...hai sa spunem demonstratia transformarii unei reptile într-o pasare cu pene. Vezi? nu-ti cer lucruri grele, sa-mi arati o transformare dintr-o bacterie intr-un mamifer ,eu sunt mai modest. Ai nevoie de milioane de ani? Asta nu e dovada. Ghinionul tau. Eu zic sa-ti alegi teorii care sa poata fi demonstrate, nu abureli. Lasa desenele, interpretarile pentru fraieri.
  #1286  
Vechi 28.09.2014, 22:08:56
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Ai o dovada directa a macroevolutiei? Ca sa nu spui ca sunt prea exigent ...hai sa spunem demonstratia transformarii unei reptile într-o pasare cu pene. Vezi? nu-ti cer lucruri grele, sa-mi arati o transformare dintr-o bacterie intr-un mamifer ,eu sunt mai modest. Ai nevoie de milioane de ani? Asta nu e dovada. Ghinionul tau. Eu zic sa-ti alegi teorii care sa poata fi demonstrate, nu abureli. Lasa desenele, interpretarile pentru fraieri.
In modul acesta poti sa spui ca n-ai dovada ca Iisus a calcat vreodata pe fata pamantului pentru ca nu ai fost acolo.
  #1287  
Vechi 28.09.2014, 22:10:53
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu, Creatoul a creat o multime de specii si animale. La fel cum exista si azi. Tu spui ca exista doar un fel de peste, un fel de sarpe, etc. Te intreb din nou, cine a zis ca aia sunt cai? Tu nu ai citit ce am scris eu, te iei dupa desene.
Vai, Catalin, cum de nu intelegi tu genialitatea gindirii evolutioniste? Daca pocnesc de perete o Nokia Asha, si mai o si fierb si tavalesc prin praf cateva milioane de ani, obtin o Nokia Lumia. Marfa, si asa sunt pasionat de gadgeturi.
Aia sunt cai bonzai, asa a glasuit mareata teorie evo (era sa scriu emo). Acu', pe bune, cine care sta la bloc nu ar vrea cai bonzai? Vreau si io...il pasc in gradina blocului, si ii fac grajd pe balcon. E bun de poney pentru copii sub doi ani.
Cum de oameni inteligenti nu inteleg ca evolutionismul si democratia burgheza/capitalismul sunt cele mai mari farse din istoria umanitatii?!
  #1288  
Vechi 28.09.2014, 22:16:14
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Dar se pare ca i-a reusit din plin, atunci cand te-a creat pe tine.
Deci cum explici acest paradox?
Frate oaie, vrei sa mor de ras? Pai se pare ca Domnul a zis, candva: "Vreau sa creez un umanoid care inspira aer si exhala penibilitati pe forumuri". Asa ca teilganaru' etc, a aparut.
Te rog, nu jigni caii! Sunt nobili si inteligenti! Ateii militanti, nu.
  #1289  
Vechi 28.09.2014, 22:18:40
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Frate oaie, vrei sa mor de ras? Pai se pare ca Domnul a zis, candva: "Vreau sa creez un umanoid care inspira aer si exhala penibilitati pe forumuri". Asa ca teilganaru' etc, a aparut.
Te rog, nu jigni caii! Sunt nobili si inteligenti! Ateii militanti, nu.
Un ateu militant este o persoana care este agresiva fata de religie in general.

Ti se pare ca, prin faptul ca aducem argumente valide pentru un fenomen bine stabilit, suntem atei militanti?

Iar eu, tin sa spun, ma consider un deist.
  #1290  
Vechi 28.09.2014, 22:45:34
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
http://www.genomenewsnetwork.org/art...and_mice.shtml

[...]

in cca 500 de ani din o singura specie (soarece de casa, 40 de cromozomi) au aparut 6 specii distincte, prin speciatie alopatrica, cu colorit diferit si nr. de cromozomi intre 22 si 30. Stiu ca acest fenomen nu va poate convinge dar este singura metoda de a vedea evolutia in actiune, ca sa zic asa, unde nu studiem fosile ci organisme vii.
Acum niste luni scriam chestia asta. Un caz de aparitie a mai multe specii noi, cu modificari semnificative a genomului, inclusiv a numarului de cromozomi. Fenomene similare s-au vazut la cel putin o specie de soparle si la mai multe feluri de pasari.
Subiect închis