Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.02.2012, 17:09:36
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Talking

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
plimbandu-ma astazi pe strazile clujului,mai mergand si pe jos pe o distanta mai lunga intre doua cartiere,foarte putini oameni am vazut iesind din blocuri si curatand zapada depusa pe trotuare !
!!!
e prea friiig afara...tineretu sta mai bine in fata in calculatorului :D... ptu altii este sesiune de restante acuma. ptu oamenii de varsta doua care lucreaza de dimineata pana seara nu le este a curata zapada iar mosnegii is prea sensibili la cazaturi
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.02.2012, 17:38:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
:D... ptu ........... ptu =
O initiativa, care ai face cinste !
Concluzia? Cine se-aseamana........
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.02.2012, 18:40:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Puncte de colectare a alimentelor greu perisabile organizate de catre Crucea Rosie Romana:

Persoanele care vor sa contribuie cu alimente greu perisabile pot face donatii prin intermediul Bancii de Alimente a Crucii Rosii in toate magazinelor din retelele: Carrefour, Real, Mega Image si Metro. Alimentele de baza sunt: malai, faina, zahar, orez, paste fainoase, conserve de carne, conserve de peste, apa.
Magazinele unde se pot face donatii de alimente greu perisabile pentru persoanele afectate de caderile masive de zapada sunt:

Arad: Carrefour, Real, METRO
Arges: Carrefour, Real, METRO
Bacau: Carrefour, Real, METRO
Bihor: Carrefour, Real, METRO
Braila: Carrefour
Brasov: Carrefour, Real, METRO
Bucuresti: Mega Image, Carrefour, Real, METRO
Buzau: Carrefour
Cluj: Carrefour, Real, Cora, METRO
Constanta: Mega Image, Carrefour, Real, METRO
Iasi: Carrefour, METRO
Ilfov: Mega Image, Carrefour, METRO
Dolj: Real, METRO
Galati: Real, METRO
Hunedoara: Real, METRO
Maramures: Real, METRO
Mures: Real, METRO
Prahova: Mega Image, Carrefour, Real, METRO
Sibiu: Carrefour, Real, METRO
Suceava: Carrefour, Real, METRO
Vrancea: Carrefour
Satu Mare: Real
Timis: Real, METRO

De asemenea, persoanele care vor sa ajute, pot face donatii online pe site-ul oficial al Crucii Rosii Romane www.crucearosie.ro sau in conturile special deschise de Crucea Rosie Romana la BRD - Agentia Piata Romana:

LEI : RO36BRDE410SV51618614100
EUR : RO71BRDE410SV51618884100
USD : RO29BRDE410SV18793954100

Sumele colectate in cadrul campaniei umanitare vor fi folosite pentru achizitionarea de alimente, apa, paturi, produse de igiena necesare persoanelor sinistrate.

Crucea Rosie Romana pune la dispozitia persoanelor interesate sa ajute cu bani sau alimente numerele de telefon: 021 /3171710 sau 0748 238 024 unde pot solicita informatii suplimentare.
__________________
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.02.2012, 19:04:49
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cati metri de zapada ati curatat azi din fata propriului bloc? De plimbat, ne plimbam cu totii, insa d-voastra ati pus mana sa curatati zapada sau doar ati observat indolenta altora? Si da, am pretentia ca administratia locala sa-si faca datoria, iar spatiul public sa fie degajat de ei, iar zona ce tine de proprietatea privata a blocului sa fie curatata de asociatia de locatari. Fac munca voluntara, insa nu pentru a scuza lenea firmelor contractate pe bani grei de primarie pentru dezapezire. Primaria ar trebui sa rezilieze contractele cu firmele care nu-si onoreaza in mod corespunzator atributiile, chiar daca aceste firme sunt "clientela politica".
Din pacate nu stau la bloc ! Si,daca as fi stat, cu siguranta mi-as fi facut timp,cat de putin,ca sa curat ceva,asteptand sa-i vad si pe altii...facand la fel !
Tot din pacate, trebuie sa fiti de acord si dvs.,ca numarul locatarilor de bloc iesiti sa faca curatenie e infinit de mic in raport cu numarul locuitorilor de bloc,apti fizic pentru asa ceva !

Din pacate, comunistii au stiut ei ce au stiut cand i-au stans pe oameni,daramandu-le casele, pt a-i baga ca pe animale in aceste custi de alienare a spiritului social,si societal,numite blocuri !
Comunistii au avut nevoie de o turma informa,alienata, si lipsita de identitate de clasa sociala, docila si placida,pe care sa o poata manipula dupa bunul plac !

Cat dspre administratia locala,avem pretentia
indreptatita, sa-si indeplineasca atributiile,insa trebuie sa fim constienti ca,nu vor putea angaja suficiente resurse pentru un spatiu atat de mare ca suprafata inzapezita !

Si apoi, v-as da un sfat, tuturor celor care stati lipiti de ecranele varanului securist voiculescu si ale securistului vantu, maestii kgb-isti ai manipularii populatiei :
V-as ruga sa va reamintiti dictonul (poate prea capitalist pentru unii ce se vor eterni asistati de catre stat !) fostului presdinte al SUA J.F.K KENNEDY ,care zice asa :
"-Sa nu ne intrebam ce face tara pentru noi, ci mai degraba ce facem noi pentru tara !!!"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.02.2012, 19:10:39
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
e prea friiig afara...tineretu sta mai bine in fata in calculatorului :D... ptu altii este sesiune de restante acuma. ptu oamenii de varsta doua care lucreaza de dimineata pana seara nu le este a curata zapada iar mosnegii is prea sensibili la cazaturi
Deci ai plina tara de omini care lucra pa branci ,ghie tati is ase ocupati !!!

In cazu asta sinthiem Elvetia Balcanilor,bunoara !!!

Ha,ha,ha !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.02.2012, 19:50:24
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
!!!

Ha,ha,ha !
Irecuperabili!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.02.2012, 19:51:00
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Deci ai plina tara de omini care lucra pa branci ,ghie tati is ase ocupati !!!

In cazu asta sinthiem Elvetia Balcanilor,bunoara !!!

Ha,ha,ha !
Pai, guardiene, cine vrei sa dea la zapada ca aia harnici s-au carambarit prin tari straine doar n-o sa stea in Romanica!
Am avut si eu o mica discutie astazi cu un reprezentant al sexului tare care n-a avut ce face decat sa ma ia peste picior ca, eu, femeie, dau la lopata sa curat zapada din fata blocului.
No ca si-o gasit nasul...adica nasa!
Pai la noi nu face nimeni nimic de incordati ce sunt! Li se pare prea josnica munca!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.02.2012, 19:56:09
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
+gheorghie!
cu dedicatie pentru voi doi, daca nici in asemenea situatii nu vi se inmoaie cateaua de inima si va arde de luat peste picior oamenii in necaz:
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...rii-romanilor/

Last edited by Adriana Cluj; 14.02.2012 at 20:07:42.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.02.2012, 09:38:39
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Pai, guardiene, cine vrei sa dea la zapada ca aia harnici s-au carambarit prin tari straine doar n-o sa stea in Romanica!
Am avut si eu o mica discutie astazi cu un reprezentant al sexului tare care n-a avut ce face decat sa ma ia peste picior ca, eu, femeie, dau la lopata sa curat zapada din fata blocului.
No ca si-o gasit nasul...adica nasa!
Pai la noi nu face nimeni nimic de incordati ce sunt! Li se pare prea josnica munca!
Din pacate ,asa e cum zici !
Pana si cuvantul "taran" a ajuns unul peiorativ, adica de batjocura ,iar cuvantul "munca",e sinonim cu ,cel de "fraier ",in mentalitatea bolnava a unora dintre compatriotii nostrii !!!
Cauzele acestei stari de fapt, exista, se pot discuta ,pentru a se vedea ce se poate repara !

Dincolo,de mentalitatile poporului de jos (talpa tarii cum se spune !) mai mult sau mai putin sanatoase, si discutabile sau nu, totusi, ne asteptam si de la elitele sociale (includem aici, partide politice, asociatii non-guvernamentale, guvern,asociatii cetatenesti ) sa dea un ton hotarat,si o directie !
Pt. ca ,nu-i asa, uneori si tonul face muzica !

Noi romanii,n-am invatat sa copiem din vest ,decat lucrurile proaste, in genere !
Fac afirmatia asta, gandindu-ma ,ca in SUA de ex, esista o organizatie numita Garda Nationala !

Aceasta organizatie este una patronata si formata de catre statul american, si ea contine cetateni absolut voluntari,insa organizati pe principii cazone, militaresti,cu reguli clare de funtionare !
Rostul acestei formatiuni cetatenesti,este tocmai pentru a interveni in cazul unor clamitati naturale,sau evenimente speciale,carora institutiile de stat ,singure nu fac suficient fata !

Daca o asemnea formatiune cetateneasca s-ar organiza si la noi,fac pariu ca intr-un oras s-ar strange un anumit numar de oameni (poate mai mic la inceput,dar speram ca mai mare pe parcurs !) dispusi sa mearga, in limita timpului lor liber la anumite actiuni !

Ideea concluziva, ar fi : ca noi romanii, nu suntem chiar asa de lensi si de prosti, pe cat suntem de dezorganizati !
Daca s-ar promova anumite forme de organizarte, oamenii ar intra in cadrele lor pana la urma !!!
Asa cred eu !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.02.2012, 10:16:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Ideea concluziva, ar fi : ca noi romanii, nu suntem chiar asa de lensi si de prosti, pe cat suntem de dezorganizati !
Mă iartă, dar leneș, prost, dezorganizat e guvernul pe care-l pupi tu deșănțat în zonele posterioare.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor pentru un ingeras! heaven Umanitare 4 04.08.2010 08:55:08
ajutor pentru Andrei lady67 Umanitare 0 28.04.2010 12:11:51
Ajutor pentru o manastire! nastac_miruna Umanitare 5 16.12.2008 15:07:44
ajutor pentru marius scristi Generalitati 2 17.08.2008 00:31:52
Donati un suspin si o rugaciune pentru sinistrati jenica Rugaciuni 5 11.09.2007 20:42:11