Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.06.2011, 13:07:56
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dacă am fi numai materie, nu am avea cum să comunicăm cu Dumnezeu.
A meu e defect că nu prind decât mesageria vocală
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.06.2011, 13:10:54
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
A meu e defect că nu prind decât mesageria vocală
Și al meu e defect, însă am căutat să aflu de la alții cum fac, care e lungimea de undă, cum pot recepționa și eu.
Și așa m-am trezit în Biserică. Acolo se prinde cel mai bine.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.06.2011, 13:13:22
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Talking

Citat:
În prealabil postat de DianaCornea1983 Vezi mesajul
As fi bucuroasa daca ti-ar lumina D-zeu mintea sa te intorci la calea dreapta si adevarata!
Hopa... ne ocupăm și cu blesteme acum? Vezi că cam calci stâmb de pe calea cea dreaptă.
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.06.2011, 13:21:50
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Din pacate in Biserica sunt cele mai multe interferente.
Prior of ORI intelege ca cei care gandesc cu mintea lor si nu cu scrierile sfintilor parinti si a altora asemanatori, nu sunt bineveniti aici.
Cei care pun intrebari pertinente si nu sunt obedienti scripturii sunt atacati, o spun din propria experienta.Oamenii de aici n-au raspunsuri pentru ca nici ei nu le cunosc, d'aia iti va zice ca satana te-a pus sau mai stiu eu ce, ei nu au decat experiente personale(care nu sunt considerate argumente parerea mea) si atata tot, cu asta nu te poti lupta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.06.2011, 13:24:04
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Și al meu e defect, însă am căutat să aflu de la alții cum fac, care e lungimea de undă, cum pot recepționa și eu.
Și așa m-am trezit în Biserică. Acolo se prinde cel mai bine.
Am fost... mai demult numa mă întreabă prea multe date confidențiale ca să pot da și eu un apel scurt.
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.06.2011, 13:30:18
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Din pacate in Biserica sunt cele mai multe interferente.
Prior of ORI intelege ca cei care gandesc cu mintea lor si nu cu scrierile sfintilor parinti si a altora asemanatori, nu sunt bineveniti aici.
Cei care pun intrebari pertinente si nu sunt obedienti scripturii sunt atacati, o spun din propria experienta.Oamenii de aici n-au raspunsuri pentru ca nici ei nu le cunosc, d'aia iti va zice ca satana te-a pus sau mai stiu eu ce, ei nu au decat experiente personale(care nu sunt considerate argumente parerea mea) si atata tot, cu asta nu te poti lupta.
da știu... religia te poate face și rasist (chiar dacă cei ce o practică vor nega).
și stiu că vor zice că dack nu-s cu ei în barcă sunt cu satana etc. etc.

Aș vrea să le propun să rezolve paradoxul Epicurean. din păcate cred că nu vor reuși deoarece există un motiv de ce este considerat paradox.
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.06.2011, 13:36:53
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
da știu... religia te poate face și rasist (chiar dacă cei ce o practică vor nega).
și stiu că vor zice că dack nu-s cu ei în barcă sunt cu satana etc. etc.

Aș vrea să le propun să rezolve paradoxul Epicurean. din păcate cred că nu vor reuși deoarece există un motiv de ce este considerat paradox.
Păi și noi, ăștia care ne credem în barca lui Dumnezeu, nu suntem deloc scutiți de influențele satanei. E foarte posibil ca o vorbă pe care o spun, o părere, un sfat, să fie inspirată de vrăjmașul.

Eu cred că cine întreabă cu sinceritate va găsi adevărul. Poate chiar și de la cineva care se încumetă să răspundă aici, pe forum. Nu că noi am deține adevărul. Însă credem că știm unde poate fi aflat.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.06.2011, 13:50:39
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Păi și noi, ăștia care ne credem în barca lui Dumnezeu, nu suntem deloc scutiți de influențele satanei. E foarte posibil ca o vorbă pe care o spun, o părere, un sfat, să fie inspirată de vrăjmașul.

Eu cred că cine întreabă cu sinceritate va găsi adevărul. Poate chiar și de la cineva care se încumetă să răspundă aici, pe forum. Nu că noi am deține adevărul. Însă credem că știm unde poate fi aflat.
Pai iti spun eu unde poate fi aflat, si anume: in TINE, acolo e adevarul, numai ca e un adevar subiectiv si nu-l putem aplica tuturor asta e problema, daca acest adevar subiectiv te face fericit atunci e perfect. Sa fie clar ma refer la adevarul religios.
Acum apropo de paradoxul epicurean, ideea e ca raul si binele sunt iarasi lucruri subiective, in univers nu exista rau si bine, asta este doar optica umana. Oricum paradoxul se refera la existenta raului prin prisma presupusei existente a divinitatii.

Last edited by Raziel; 10.06.2011 at 13:54:46.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.06.2011, 13:52:15
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
Hopa... ne ocupăm și cu blesteme acum? Vezi că cam calci stâmb de pe calea cea dreaptă.

Asta nu este un blestem, inseamna ca tu nu stii ce este acela un blestem! Eu dor am zis c m-as bucura daca te-ar lumina D-zeu sa nu mai vorbesti aiurea!
Blestem inseamna cand ii urezi cuiva de rau, ori eu iti urez de bine! Blestem era daca iti uram sa patesti ceva! Tu esti foarte departe de calea adevarata!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.06.2011, 14:00:38
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
da știu... religia te poate face și rasist (chiar dacă cei ce o practică vor nega).
și stiu că vor zice că dack nu-s cu ei în barcă sunt cu satana etc. etc.

Aș vrea să le propun să rezolve paradoxul Epicurean. din păcate cred că nu vor reuși deoarece există un motiv de ce este considerat paradox.

Prior, sti? "prior" este un miel fatat primavara devreme sau, alta definitie din dex: conducator al unei manastiri catolice... Unde te incadrezi?

Paradoxul asta al lui Epicur este atat de infantil incat nici macar un ateu cat de cat matur nu-l mai invoca pentru a-si sustine ideile.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
suflet



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este sufletul? Askeladd Generalitati 50 18.10.2009 23:56:07
Va rog din tot sufletul... quasar Generalitati 4 04.10.2007 19:20:28
Ce este sufletul luc Biserica Ortodoxa Romana 20 07.02.2007 01:32:49