Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.01.2009, 08:43:21
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[SIZE=3][COLOR=green]Mesaj adresat autorităților[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Domnilor politicieni, faceți-vă datoria, încercați să stopați haosul din țară și veți câștiga respectul nostru, al românilor. Și-apoi, cui o să-i mai pese din ce partid faceți parte dacă vă veți face datoria?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.01.2009, 09:00:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Stiu Cristi, si asta stie toata lumea dar, ca si acum 20 de ani, oamenilor le e teama sa vorbeasca, sa spuna adevarul, sa spuna ca medicii actioneaza doar stimulati cu plicul...[/COLOR]
Totusi trebuie sa recunoastem ca prin moartea acestui batran, Dumnezeu a salvat alti batrani, copiii aflati in asta clipa in aceasi situatie . Prin micul cutremur produs, s-a facut putina curatenie de putregaiuri, pentru ca marea curatenie inca nu a inceput, dar va fi cu siguranta la un cutremur si mai mare, devastator, cand tot omul se cuminteste, se mai smereste. Nimic Silvia nu este intamplator !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.01.2009, 09:09:00
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Totusi trebuie sa recunoastem ca prin moartea acestui batran, Dumnezeu a salvat alti batrani, copiii aflati in asta clipa in aceasi situatie . Prin micul cutremur produs, s-a facut putina curatenie de putregaiuri, pentru ca marea curatenie inca nu a inceput, dar va fi cu siguranta la un cutremur si mai mare, devastator, cand tot omul se cuminteste, se mai smereste. Nimic Silvia nu este intamplator !
[COLOR=green]Cristi, ai dreptate! [/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=green]Este un pas, un prim pas, un semn că cineva înțelege, aude și vede că ce se întâmplă e nefiresc și inuman.[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=green]Să-i mulțumin lui Dumnezeu că moartea nu i-a fost în zadar.[/COLOR] [COLOR=green]Să sperăm și să ne rugăm bunului Dumnezeu ca așa ceva să nu se mai repete, să nu se mai întâmple. Oricare dintre noi ar putea fi atins de asemenea practici...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.01.2009, 09:16:32
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]In locul acelui suferind putea sa fie unul dintre noi, un parinte de-al nostru, un prieten sau o ruda draga.[/COLOR][COLOR=green]...[/COLOR]
In cazul meu, nu putea sa fie ci chiar este!!!!!!!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.01.2009, 09:22:33
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Crestin? Dar mai bine ai intreba unde era preotul acelui spital caci toate spitalele din Romania au preoti care ar trebui sa se ocupe de cazurile sociale !!??? Daca acei care au alergat cu batranul adus la spital aproape mort de inanitie(de foame),ar fi cautat preotul spitalului poate acel om nu ar fi murit.Uite ca e trecut de miezul noptii si nu ma ia somnul atat sunt de revoltata!
Hai ca ma faci sa zambesc Dorina... esti o idealista.... NU TOATE SPITALELE DIN ROMANIA AU PREOTI!!! Stiai asta?????? Cand a fost nevoie, am apelat la o cunostinta preot, care a mers sa poarte de grija bolnavului.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.01.2009, 10:18:02
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green][SIZE=3]Minti, dezinformezi, compromiti![/SIZE] [/COLOR]

[COLOR=green]Am trimis la Realitatea doua intrebari si cred ca nu am fost singura. S-a raspuns la amandoua. [/COLOR]

[COLOR=green]1. in USA, pentru ceea ce s-a intamplat la noi, medicii ar fi fost arestati pe loc, fara nici un fel de judecata. America este tara in care animalele sunt adunate de pe unde zac bolnave si duse la medic. Numai cineva rau intentionat ii poate acuza pe americani de lipsa de omenie si profesionalism. [/COLOR]

[COLOR=green]2. bolnavului i se acorda ingrijiri si numai apoi i se cere, daca are, asigurare medicala. Sigur, in privinta asigurarii medicale, am dubii. Insusi directorul spitalului a spus ca medicul de garda nu da ingrijiri pentru ca nu vrea sa plateasca perfuzia din propriul buzunar... Asupra acestui aspect trebuie insistat si vom afla daca functioneaza aceasta lege nescrisa si care, inuman, se rasfrange asupra pacientilor.[/COLOR]
Eu locuiesc in America de Nord si am cunostinte din SUA care mi-au povestit despre sistemul de asigurare medicala de acolo si despre cum sunt tratati cei care nu au asigurare.Am si o carte scrisa de Kevin Trudeau in care demasca tot sistemul corupt al asigurarilor medicale.Daca nu ma crezi te rog sa vizionezi acest clip,face parte dintr-un film realizat de regizorul Michael Moore in care demasca ceea ce am scris in mesajul anterior:

http://ca.youtube.com/watch?v=ApqTq_8fS-Y

La fiecare raspuns pe care mi-l dai am sa iti arat simplu clar si cu dovezi concrete ca nu vorbesc minciuni :)

Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.01.2009, 11:44:47
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Orthodox4life, vorbesti din auzite. Tu locuiesti in Canada, nu in USA. Din proprie experienta, iti spun ca nu este chiar asa. Fie ca ai sau nu ai asigurare, ingrijire de urgenta se face. Mai intai te scot din pericolul de moarte, te stabilizeaza, si apoi te intreaba de asigurare. Si chiar sa nu ai asigurare dar ai o boala grava, tot se gaseste o solutie -- de obicei, ti se face tratamentul de care ai nevoie ca sa scapi de moarte si apoi esti in datorii o bucata de timp. Dar NU te lasa sa mori la usa spitalului!!!

Povestile cu scosul oamenilor din spital pe jumatate cusuti sunt pur si simplu povesti de speriat copiii.

Ce se intampla in Romania in sistemul sanitar este de neimaginat pentru o tara care se crede cat de cat civilizata. Cum adica sa porti un om pe moarte patru ceasuri pe coridoarele spitalului, si apoi spui ca nu parea sa fie o urgenta???? Pai uite ca omul a murit, ceea ce inseamna ca era o urgenta majora!!! Aici duc dispretul fata de oameni si fata de suferinta lor.

Bunica mea este in spital acum si de fiecare data cand merg la ea ma uimeste mizeria din spital, nepasarea care se citeste pe fetele asistentelor/infirmierelor/etc. Mai sunt si oameni de treaba pritre personalul medical, dar mai rar.

Mai alaltaieri mergeam prin spital si desi pe toti peretii sunt lipite afise cum ca fumatul este interzis si ca amenda este intre 100 si 500 de lei, vad un doctor mare si gras fumand de zor din pipa. Eu nu cred ca exista in nici un spital din eu stiu ce alta tara civilizata asa ceva: doctor foarte, foarte obez si care fumeaza cu nonsalanta pe coridoare.
Apoi hainele bolnavilor sunt tinute intr-o "magazie" in care duhneste a igrasie si cu peretii negri. Oare nu sunt bani pentru niste dezinfectant si niste var?? Probabil ca sunt, dar din nou, dispretul fata de oameni este mare.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.01.2009, 12:26:57
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit ...vin vremuri gerele!

[SIZE=4]asa este, fratii mei! nu vom mai avea drept la NIMIC de nu vom avea acele microcipuri.... si va fi lumea fara mila si dragoste... fara de bun simt... cel mai important lucru este, sa ne curatim de pacate sincer si sa mergem sa ne IMPARTASIM si sa ne vedem de suflet si de unirea cu Hs, ca numai asa putem trece peste TOATE greitatile ce sunt si ne asteapta! De nu ne unim cu Hs, suntem fiii pierzarii... [/SIZE]
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.01.2009, 12:59:59
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Draga Noesissa hai sa iti dau un exemplu chair din Canada.Eu m-am taiat la munca acum 3 luni la picior,o taietura de 8 cm lungime si 3 adancime si m-au dus la urgenta si am stat 5 ore fara sa ma intrebe nimeni nimic.Atat mi-au zis,lasa ca daca ti s-a oprit sangerarea numai e o urgenta.Apoi a venit o asistenta,una singura si de abia a putut sa ma duca in sala de operatie plastica(trebuiau sa coasa 2 muschi).I-am tinut eu usa cu mana intins din pat ca ea nu putea sa tina si usa sa impinga si patul.Le-am cerut sa-mi dea un telefon sa pot suna acasa si m-au tot aburit ca imi aduc si inainte de operatie mi-au adus unul care avea bateriile descarcate si nu am putut suna.Nu ca ma plang dar aici cand ajungi la spital trebuie sa te prefaci ca numai poti de durere,sau sa te faci ca lesini,altfel ai mullt si bine de asteptat.Iata si dovada:



Daca crezi ca mint te rog uitat-te la acest clip,este Michael Moore si prezinta deschiderea filmului la show-ul lui Oprah:

http://thinkprogress.org/2007/06/16/...is-with-oprah/

Iata ce zice un american despre sistemul lor:

Many things in the United States have free services to the public. But if you are terribly sick, free services are just a ruined dream. First of all, the medical system in the U.S. is horribly corrupt. They charge way too much for simple procedures. All they do is make money off you for needing help. It should not be that way. Literally everywhere else in the world offers medical care for free. The U.S. just has guys who line their pockets with money. Need a crucial surgery for you to live? That'll cost about $1 million please. If you don't have the money, then there's really no hope for you.

Just today I saw an article saying how a young woman died from not receiving the transplant she needed. She would have had a great chance of living, if the health insurance company hadn't screwed her over. This is what happened. The company decides to help the poor girl, but then they stab her in the back at the last second. She could have been okay until the company decided they didn't want to pay for her and her death meant nothing to them. Now the company has what's coming to them in a lawsuit.

My eyes were opened to this issue when I watched Michael Moore's documentary "Sicko." He focused on the how this system is truly corrupt. Moore interviewed many people from out of the country. When presented with the information on the U.S. health system, they all thought it was absurd, even the doctors. Also, Moore documented how corrupt the health insurance agencies are. Basically, it seemed to me that only about 1 out of 50 people get approved for their medical needs. Shouldn't everyone be getting approved? Like I said before, the big executives of those companies are just looking to make more money, even if it results in a few deaths.
Just thinking about this makes me want to pack up and move out of this country. Canada doesn't have anything even near this. Maybe I'll just move to some South American country like Uruguay. I'm sure there are no corrupt health systems down there. I just don't want to ever have a surgery and have to sell everything I've ever owned just to get it

Sunt aici show-uri Tv ca Montell sau Doctor Phil,chair si la Oprah unde arata multe cazuri nefericite si daca vrei sa vezi cazul cu femeie pe jumatate cusuta si aruncata in strada cauta sa vizionezi filmul Sicko,realizat de Michael Moore.

Numai Hristos ne iubeste cu adevarat,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.01.2009, 18:50:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Fie ca ai sau nu ai asigurare, ingrijire de urgenta se face. ...ti se face tratamentul de care ai nevoie ca sa scapi de moarte si apoi esti in datorii o bucata de timp. Dar NU te lasa sa mori la usa spitalului!!!
da, in State problema este cea a costurilor exagerate, nu a neprofesionalismului medical.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Jurisprudenta: despagubire pentru crima ratata Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 15 21.08.2012 00:28:57
mai este crima un pacat in urmatoarele situatii? victortiti89 Generalitati 1 06.06.2011 08:23:39
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Crima de onoare ladyanda Generalitati 33 05.12.2010 18:58:05