Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.02.2010, 18:29:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=caliyo;214289] pur si simplu suntem datori sa aratam si altora care nu cunosc calea cea adevarata. Daca toate caile sunt bune si adevarate, atunci jertfa lui Hristos ramane fara sens.


JERFA LUI HRISTOS RAMINE FARA SENS DOAR PENTRU HIDUS, NU PENTRU TINE, INTELEGI?
DE CE ? PENTRU CA EL ARE ALTA CALE ARATATA DE DUMNEZEU DE 10 000 DE ANI PRIN CARE ISI CRESC UN SUFLET DUPA CARE "IL TRANSFERA" LA DUMNEZEU.DACA ESTE SA JUDECAM DUPA EXPERIENTA "LUCRULUI CU SUFLETUL" CINE CREZI CA ARE MAI MULTA EXPERIENTA, CEL CARE LUCREAZA DE 2000 DE ANI SAU CEL DE 10 000 DE ANI.

lASA-I IN PLATA DOMNULUI, CE TREABA AI TU SA-L CONVINGI DE "ULTIMA NOUTATE" IN DOMENIUL MINTUIRII DACA SCOALA LUI ESTE SI EA VALABILA

( litere mari pentru diferentiere)




Vreau sa stiu si eu logica ta Andrei: ce rost a avut sa Se intrupeze Dumnezeu, sa Se jertfeasca, daca oricum toate religiile sunt bune si fumoase?

PAI CUM CA SI LA EI S-A INTRUPAT! PRIN AIA,... VISNU, SHIVA, SAMD, DAR NU ACCEPTAM NOI ASA CUM NICI EI NU ACCEPTA PE AL NOSTRU INTRUPAT
CAPISHI! :)

A se intelege ca nu trimit pe nimeni in iad, pur si simplu critic religia ,nu omul .




@ eeee, nu-l trimiti, ba il trimiti, chiar daca nu o faci cu gura...nu fi sopirloasa, ca nu face bine!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.02.2010, 18:33:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

[quote=andreicozia;214302]
Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
pur si simplu suntem datori sa aratam si altora care nu cunosc calea cea adevarata. Daca toate caile sunt bune si adevarate, atunci jertfa lui Hristos ramane fara sens.


JERFA LUI HRISTOS RAMINE FARA SENS DOAR PENTRU HIDUS, NU PENTRU TINE, INTELEGI?
DE CE ? PENTRU CA EL ARE ALTA CALE ARATATA DE DUMNEZEU DE 10 000 DE ANI PRIN CARE ISI CRESC UN SUFLET DUPA CARE "IL TRANSFERA" LA DUMNEZEU.DACA ESTE SA JUDECAM DUPA EXPERIENTA "LUCRULUI CU SUFLETUL" CINE CREZI CA ARE MAI MULTA EXPERIENTA, CEL CARE LUCREAZA DE 2000 DE ANI SAU CEL DE 10 000 DE ANI.

lASA-I IN PLATA DOMNULUI, CE TREABA AI TU SA-L CONVINGI DE "ULTIMA NOUTATE" IN DOMENIUL MINTUIRII DACA SCOALA LUI ESTE SI EA VALABILA

( litere mari pentru diferentiere)




Vreau sa stiu si eu logica ta Andrei: ce rost a avut sa Se intrupeze Dumnezeu, sa Se jertfeasca, daca oricum toate religiile sunt bune si fumoase?

PAI CUM CA SI LA EI S-A INTRUPAT! PRIN AIA,... VISNU, SHIVA, SAMD, DAR NU ACCEPTAM NOI ASA CUM NICI EI NU ACCEPTA PE AL NOSTRU INTRUPAT
CAPISHI! :)


A se intelege ca nu trimit pe nimeni in iad, pur si simplu critic religia ,nu omul .




@ eeee, nu-l trimiti, ba il trimiti, chiar daca nu o faci cu gura...nu fi sopirloasa, ca nu face bine!


Andrei.. ma faci sa plang (si de data asta nu sunt ironica)
(acesta ar fi un mesaj de banare, dar deja mi-a trecut dorinta de a te bana.. ca ti-ai aratat singur credinta.. Dumnezeu sa te ajute)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.02.2010, 18:33:51
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Au au

Deci Iisus a fost intrupare ca si Vishnu? Shiva?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.02.2010, 18:39:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

În prealabil postat de andrei_im
ce ingamfare fratilor?? pentru marele dar pe care l-am primit de la Hristos, nici macar atat nu putem face - sa-l aparam?

Eu inteleg ca esti tinar teolog, cu rivna si bataios..dar de aici pina a te lua la harta si bumbaceala cu toti cei care reprezinta "aproapele tau" pe strada este foarte putin.

Deci ce facem incepem de capul nostru sa-l aparam, desi nimeni nu ne-a cerut acest lucru.

Unde ai vazut tu ca Hristos sa zica:
"da-ti in cap la altii pentru Mine"

In schimb eu prefer sa vad lumea ca un caleidoscop de credinte, culturi si religii care concureaza un cu RIVNA , tata, dar acea rivna este in IUBIRE si in puterea de a ATRAGE PE CEI DIN JUR PRIN BUNATATE SI DRAGOSTE

Ai vazut cum veneau copilasii la Hristos?
Stii de ce?
Pentru ca era bune cu ei si jucaus, le povestea lucruri frumoase si nu le denigra parintii care erau de alta religie
DOAR ASA VIN COPILASII LA TINE in caz ca nu stii, nu invirtind maciuci in aer dindu-te cel mai periculoc buric al pamintului!..lucru de altfel insusit cu strasnicie in BALCANI
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.02.2010, 18:41:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Au au

Deci Iisus a fost intrupare ca si Vishnu? Shiva?
Eu NU zic asta, ci EI, vezi diferenta

Nu fi iar sopirloasa incercind sa-mi atribui tot felul de lucruri...nu uita ca sunt trecut prin comunism, si cunosc tehnicile!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.02.2010, 18:41:53
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Andrei ma faci sa rad. Pai dupa logica ta, sfintii martiri au murit degeaba. Puteau sa spuna asa cum le cereau imparatii pagani ca si credinta lor e buna si gata...scapau de toate chinurile. De ce nu i-o fi lasat Sf. Toma pe hindusi in plata lor...eu nu stiu! Pt. ce s-o fi obosit sa faca atata amar de drum pana in India? Ca doar si caricaturile alea de zei cu 12 brate erau bune.
Tu zici ca Dumnezeu S-a intrupat in Visnu, Shiva, etc. pai hai ca imi inventez si eu niste zei...si dupa aia , sa imi zici ca si aia sunt buni.
Andrei, sa stii ca eu am parul si blond si brunet si castaniu, am ochii si albastri si negri si caprui, am si 2 m inaltime si 1,5 si 1,7. Nu mai exista adevar si minciuna, peste tot e numai adevar...si bunatate...si frumusete...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.02.2010, 18:42:09
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu NU zic asta, ci EI, vezi diferenta

Nu fi iar sopirloasa incercind sa-mi atribui tot felul de lucruri...nu uita ca sunt trecut prin comunism, si cunosc tehnicile!
Nu am fost soparloasa, am intrebat ca sa risipesc orice urma de indoiala.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.02.2010, 18:42:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=anna21;214303]
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

(acesta ar fi un mesaj de banare, dar deja mi-a trecut dorinta de a te bana.. )
Dupa intelegerea ta, da este, dar noroc ca nu toti impartasesc acest nivel deosebit

In schimb ma bucur ca ti-a trecut dorinta de banare.Inseamna ca ai mai crescut! :)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.02.2010, 18:44:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit cu totul off topic despre "iubire"

Sa ma iertati ca fac pe desteapta.
Ieri, o doamna care vorbea f miscator despre iubirea apropelui, a "atacat" verbal un preot ortodox pe forum. Si mi-am amintit ca nu este prima care vorbeste despre mult despre iubire, dar critica slujitorii bisericii.
Ba cu cat stau sa ma gandesc mai mult.. cam toti care au criticat biserica ortodoxa (canoane, reguli, slujitori) au vorbit foarte mult despre iubire.. Am dreptate sau e doar impresia mea?

De multe ori discutiile polarizeaza: canoane vs. iubirea pacatosului. Cine ia canoanele in brate este acuzat de lipsa de iubire, judecata aproapelui, intoleranta.. Totusi, nimeni din cei care pretuiesc invatatura bisericii si legile ei nu a criticat preotii (pt alt motiv decat dreapta credinta!). De ce?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.02.2010, 18:45:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
De ce nu i-o fi lasat Sf. Toma pe hindusi in plata lor...eu nu stiu! Pt. ce s-o fi obosit sa faca atata amar de drum pana in India? ...

OARE stii tu cu adevarat ce s-a intimplat cu Sf TOMA pentru care eu, de altfel, am o mare evlavie?

NU cred ca stii!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De dragul părintelui Teofil laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 0 31.01.2012 22:22:10
Un an de la moartea Parintelui Teofil Paraian apostol viorica Intrebari utilizatori 2 29.10.2010 14:26:29
predicile Parintelui Teofil christina84 Resurse ortodoxe on-line 4 25.08.2009 20:44:16
O sinteza a gandirii Parintelui Teofil Laurentiu Generalitati 0 17.09.2006 13:15:46