Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 30.03.2009, 23:47:26
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Nici mie nu-mi place mihai_1991, recunosc, insa sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului. Minunile de care povestesti nu sunt in discutie, Focul Sfant de la Ierusalim este.

Eu nu spun ca nu este dumnezeiesc, insa atata timp cat exista posibilitatea ca acel foc sa fie aprins atat de usor prin mijloace omenesti nu vad de ce atatia oameni ar fi siguri ca e o minune.

Adica nu vorbim despre orice minune aici, vorbim despre cea mai mare si cunoscuta minune ortodoxa, care se repeta an de an cu precizie. Ortodocsii sustin ca aceasta minune e dovada clara ca ortodoxia este crestinismul veritabil. Daca e o frauda, ar fi cea mai mare frauda din istoria ortodoxiei si sunt sanse extrem de mari sa fie asa. Nu vi se pare aiurea ca milioane de oameni accepta fara sa-si puna intrebari acest foc ca pe o minune?

Cand am auzit prima oara despre acest fenomen, cel care mi-a spus l-a laudat indelung si era foarte sigur ca e o minune. Bineinteles, asta m-a facut curios, m-am gandit ca trebuie sa fie ceva solid - si cand colo, ce-am aflat? Ca focul se aprinde in prezenta unui singur om. Dintr-o data, sansele de frauda cresc logaritmic! E nebunesc sa te gandesti ca sigur e minune. O minune trebuie, din cate stiu, sa fie investigata de Biserica inainte de a fi declarata minune, iar faptul ca acest fenomen are loc an de an nicidecum nu e o dovada clara!

Posibilitatea de frauda este foarte mare. Si atunci avem de-a face cu o salratanie la cel mai inalt nivel, care prosteste o intreaga lume ortodoxa. Chiar nu v-ar interesa sa aflati adevarul?
intrebarile s-au pus de-a lungul veacurilor ,si tot asa ca tine s-au indoit multi si de aceea patriarhul este controlat de musulmani la intrare ,mormintul este controlat si sigilat de ei ,iar patriarhul intra dupa controlul amanuntit in capela.Si la candelabre au pus cuie de fier si tot s-au aprins si toate deodata.Iar dracul cauta totdeauna sa ne amageasca cu exPlicatii pseudostiintifice!!Si acel musulman care a vazut lumina sfinta si l-a marturisit pe Hristos Dumnezeu adevarat a fost taiat de un coleg al sau cu care era sus pe metereze ,iar acuma moastele sale sint la biserica SF.MELANIA de lg.SF.Mormint si la ele se fac multe minuni ,vindecari si in zilele noastre ,caci el este considerat martir al luminii.Il cheama TUNOM.Si dc era posibil o contrafacere crezi ca nu s-ar fi folosit de asta catolicii ,armenii ,la care nu a venit lumina cind ortodocsilor li s-a interzis sa oficieze slujba de inviere la SF.Mormint.Intr-un an ,nefiind lasati de ARMENIei au oficiat-o in curte linga intrarea in Biserica invierii si a venit lumina in cureT si a crapat unul din cei 3 stilpi care se vede si acuma la intrare in Biserica invierii.LUMINA A VENIT DE SUS SI A CRAPAT FOARTE TARE STILPUL ,IAR LA ARMENI,CARE AU SI DAT MULTI BANI LA ARABI CA SA FIE LASATI SA SLUJEASCA ACOLO DE PASTE ,NU A VENIT LUMINA ,CARE SLUJEAU IN sf.MORMINT, NU A VENIT .LUMINA VINE NUMAI LA ORTODOCSI ,MARTURIE DE LA DUMNEZEU A CREDINTEI ADEVARATE!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 30.03.2009, 23:53:48
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai_1991 Vezi mesajul
Voi imi spuneti sa cred.Eu va spun (aducand dovezi) ca e frauda.Insa voi, nu, ca e divin."Crede si nu cerceta" se pare ca are totusi un efect.
Recititi primul meu mesaj.Se spune clar ca este vorba despre o combustie spontană produsa de anumiti compusi chimici (iar dacă tratezi o lumânare, ai exact lumânarea care se aprinde singură) si ca exista medode prin care această combustie poate fi întârziată un timp, ca să creeze impresia că "ceva sfânt" se întâmplă când patriarhul se roagă în mormânt.Si eu va pot spune ca avioanele nu sunt reale; ca este doar o iluzie si ca trebuie sa ne rugam ca ele sa dispara, insa asta nu ar insemna ca am dreptate.Consultati dovezile ce sustin ca lumina sfanta este frauduloasa, apoi aduceti contraargumente valide, nu "crede si atat".Ca nu pot crede ceva, atata timp cat exista dovezi contra.
LUMINA ESTE ALBASRUIE SI NU ARDE PIELEA IN PRIMELE MINUTE ,EA VINE DE SUS SI FIECRE AN IN ALT FEL .Si ne spunea ghidul nostru de acolo ca nici macar nu o vad toti la fel ci fiecare o sesizeaza in alt fel !
Consuklta si tu dovezile ca lumina este sfinta si va fi ok. Te vei lamri ca asa ca tine au fost multi si inainte de tine .
Reply With Quote
  #73  
Vechi 31.03.2009, 00:00:11
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai_1991 Vezi mesajul
Daca ai fi citit ceea ce am scris pe aici, ai fi vazut de ce.Reiau (pt a treia oara) ultima parte din mesajul lui donjoe: Se spune frumos că există atât compuși chimici care fac combustie spontană (iar dacă tratezi o lumânare, ai exact lumânarea care se aprinde singură) cât și metode prin care această combustie poate fi întârziată un timp, ca să creezi impresia că "ceva sfânt" se întâmplă când patriarhul se roagă în mormânt.Am postat si un link, dar se pare ca acest linku nu mai este valabil.
dar de ce nu se aprinde la toti ci numai la unii ,care si ei sau ele ramin surprinsi de faptul ca s-a prins la ei!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 31.03.2009, 10:46:49
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Daca tu crezi ca noi te-am linsa, te inseli.
Am spus: "in alte timpuri si circumstante".

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Dar de ce crezi ca meriti a fi linsat?
Cand am zis asta?

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
scrabble, daca tu nu vrei sa crezi, nu inseamna ca lumina de la ierusalim e o inventie. Respecta macar punctul de vedere al celorlalti. Nu incerca sa-ti impui parerea. Am retinut, nu faci parte din categoria celor ce cred in minuni. Fa macar un pas, respecta credinta altora. Nu sta pe loc. Stand in vecinatatea noastra, poate intr-o zi "lumea noastra", va fi si "lumea ta".
N-am zis ca este o inventie, pentru ca n-am fost in interiorul mormantului cand marea fata bisericeasca asteapta sa i se aprinda lumanarile. Am zis ca exista mari sanse sa fie o frauda, pentru ca exista explicatii. O minune e ceva inexplicabil. Aici nu avem de-aface cu ceva inexplicabil.

Discursul tau despre respect nu-si are locul aici. N-am fost lipsit de respect in discutia asta; daca te condamnam pentru credinta ta in minune, atunci da, as fi fost lipsit de respect. Eu contest minunea, nu oamenii. Minunea, daca e minune, e un fenomen, un eveniment. Un fenomen nu se poate simti jignit.

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
...
Va rog sa binevoiti a citi intregul topic inainte de a veni cu argumente care s-au discutat deja.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 31.03.2009, 11:38:49
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Uitandu-ma la biserica de astazi, nu mi se pare de neconceput ca biserica de acum o mie de ani sa nu-si doreasca delimitarea fata de catolici. Se stie ca a fost mereu o concurenta pe credinciosi, au fost timpuri in care ambele biserici s-au implicat activ in politica interna si externa a statelor pentru a-si spori influenta in lume.

Asta nu e adevar, e una din posibilitatile pe care eu le cred foarte posibile. Si cat timp exista dubii de genul asta, nu pot accepta fenomenul nici macar ca ceva inexplicabil, daramite ca pe o minune.

Prostii. Daca cineva ti-ar demonstra acum, fara echivoc, ca focul de la Ierusalim e o frauda, ai inceta sa crezi in Inviere? Sigur, s-ar clatina respectul fata de biserica, dar esenta credintei crestine ar ramane aceeasi la tine si la multi altii. Dumnezeu, pentru tine, ar fi la fel ca inainte.

Invierea si focul de la Ierusalim sunt doua evenimente aparent legate unul de celalalt, dar adevarul e ca sunt evenimente diferite, distincte.
scrabble, problema este ca tu aduci in discutie un scenariu ipotetic, iar noi evidenta minunii. Ipoteza ta conform careia acest eveniment ar avea legatura cu "raporturile tensionate" dintre ortodocsi si catolici nu este intemeiata deoarece primele marturii despre primirea Sfintei Lumini la Mormantul Domnului sunt inca din secolul al II-lea. Nu putem vorbi de astfel de relatii in aceasta perioda in care crestinismul nici macar nu era religie licita. Daca ar fi dupa cum spui, pana in zilele noastre catolicii nu ar fi facut tot posibilul sa iasa adevarul la iveala?

Cand am afirmat ca "aflarea adevarului ar fi pus la indoiala credinta in Invierea Domnului, insasi esenta crestinismului" am avut in vedere aspectul credibilitatii. Din moment ce oamenii Bisericii ar fi pus la cale o asemenea inselatorie de ce nu ar fi falsificat pana si faptul Invierii Domnului? Iar Invierea Domnului este intr-adevar esenta crestinismului caci stim ca "daca Hristos nu ar fi inviat zadarnica ar fi fost credinta noastra".
Reply With Quote
  #76  
Vechi 31.03.2009, 12:43:52
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
scrabble, problema este ca tu aduci in discutie un scenariu ipotetic, iar noi evidenta minunii.
Sunt oameni care s-au vindecat de cancer sau alte boli considerate in general incurabile dupa ce au vizitat moastele unui sfant. Stiinta poate doar sa ateste ca omul respectiv s-a insanatosit. Asta e fenomen inexplicabil, care pentru mine inseamna ca nu avem inca un raspuns, iar pentru altii inseamna interventie divina, minune.

Focul de la Ierusalim nu e nici pe departe inexplicabil. Ca sa contest interventia divina si sanctitatea focului, trebuie mai intai sa ajung la concluzia ca acel foc s-a aprins in mod inexplicabil. Evident, nu sunt inca acolo, deoarece sunt foare mari sansele ca totul sa fie o frauda.

Ce evidenta a minunii poti sa aduci tu? Ca de o mie de ani, sau doua, generatii dupa generatii de fete bisericesti sustin ca atunci cand intra singuri in mormant lumanarea se aprinde singura? Marturiile, oricat de multe ar fi, nu sunt dovezi concrete.

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Din moment ce oamenii Bisericii ar fi pus la cale o asemenea inselatorie de ce nu ar fi falsificat pana si faptul Invierii Domnului?
Chiar asa, de ce nu? Mai ales ca se pupa foarte bine cu ideea mea ca toate religiile lumii sunt fraude create de grupuri de interese pentru a tine sub control grupuri mari de oameni. Dar asta e cu totul si cu totul alta discutie - putem deschide alt topic daca vrei.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 31.03.2009, 14:02:37
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Scrabble, eu iti accept si respect punctul de vedere insa nu il impartasesc. Nu stiu daca ai observat, dar in abordarea subiectului, inca de la inceput, am acceptat raspunsul tau ca posibilitate, am incercat sa privesc din perspectiva ta, insa am constatat ca toate consecintele la care ar fi condus nu au pic de logica. Ar fi insemnat ca Biserica sa se nimiceasca pe sine din interior. Insa te invit sa incerci si tu aceeasi abordare: daca minunea de la Mormantul Domnului chiar se petrece?!. In acest caz, ce concluzii tragi?

Nu cumva increderea prea mare in puterea ratiunii si scepticismul stau, de foarte multe, ori in calea intalnirii noastre cu Dumnezeu? Nu cumva preferam intunericul in locul Luminii? Nu traim din pacate fara sa ne dam seama ca de fapt ceea ce noi consideram a fi "lumina" este de fapt intuneric sau "lumina" noastra e intuneric? Pentru noi crestinii ortodocsi Invierea Domnului si minunea Sfintei Lumini au cea mai adanca semnificatie, si anume ca moartea e biruita. De aceea, din mormant rasare lumina si de aceea noi nu putem iubi nicicand moartea mai mult decat Viata.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 31.03.2009, 14:28:15
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Scrabble, eu iti accept si respect punctul de vedere insa nu il impartasesc. Nu stiu daca ai observat, dar in abordarea subiectului, inca de la inceput, am acceptat raspunsul tau ca posibilitate, am incercat sa privesc din perspectiva ta, insa am constatat ca toate consecintele la care ar fi condus nu au pic de logica. Ar fi insemnat ca Biserica sa se nimiceasca pe sine din interior. Insa te invit sa incerci si tu aceeasi abordare: daca minunea de la Mormantul Domnului chiar se petrece?!. In acest caz, ce concluzii tragi?
Din contra, daca teoria mea conspirationista e adevarata, toate trucurile pe care le-a scos din maneca biserica de-a lungul existentei sale s-au dovedit foarte convingatoare pentru multi, daca la inceput de mileniu trei tu si altii ca tine inca acceptati fara sa va puneti intrebari ca focul de la Ierusalim se aprinde singur, fiindu-va necesara doar marturia celui care intra singur in mormant.

Ma intreb de ce nu se permite accesul oamenilor de stiinta inauntru, cu toate echipamentele si camerele de filmat necesare si cu o analiza chimica a aerului din incapere, a fitilului si a materialului din care este facuta lumanarea. Sunt sigur ca asa s-ar inchide gura scepticilor ca mine.

Dar, vai, am uitat, daca s-ar intampla asa ceva focul nu s-ar aprinde, pentru ca Dumnezeu ar fi suparat ca s-a permis intrarea oamenilor de stiinta atei si masoni in Sfantul Mormant. Ce bine se leaga toate!

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu cumva increderea prea mare in puterea ratiunii si scepticismul stau, de foarte multe, ori in calea intalnirii noastre cu Dumnezeu? Nu cumva preferam intunericul in locul Luminii? Nu traim din pacate fara sa ne dam seama ca de fapt ceea ce noi consideram a fi "lumina" este de fapt intuneric sau "lumina" noastra e intuneric? Pentru noi crestinii ortodocsi Invierea Domnului si minunea Sfintei Lumini au cea mai adanca semnificatie, si anume ca moartea e biruita. De aceea, din mormant rasare lumina si de aceea noi nu putem iubi nicicand moartea mai mult decat Viata.
Mumbo-jumbo religios.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 31.03.2009, 15:25:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Din contra, daca teoria mea conspirationista e adevarata, toate trucurile pe care le-a scos din maneca biserica de-a lungul existentei sale s-au dovedit foarte convingatoare pentru multi, daca la inceput de mileniu trei tu si altii ca tine inca acceptati fara sa va puneti intrebari ca focul de la Ierusalim se aprinde singur, fiindu-va necesara doar marturia celui care intra singur in mormant.

Ma intreb de ce nu se permite accesul oamenilor de stiinta inauntru, cu toate echipamentele si camerele de filmat necesare si cu o analiza chimica a aerului din incapere, a fitilului si a materialului din care este facuta lumanarea. Sunt sigur ca asa s-ar inchide gura scepticilor ca mine.

Dar, vai, am uitat, daca s-ar intampla asa ceva focul nu s-ar aprinde, pentru ca Dumnezeu ar fi suparat ca s-a permis intrarea oamenilor de stiinta atei si masoni in Sfantul Mormant. Ce bine se leaga toate!



Mumbo-jumbo religios.
Nu vezi tu că numa-n tine, sub obrocul tău de gheață / Dăinuiește încă iarna, fără murmur de viață ? / Dar afară-i primăvară, soare, cântece și flori, / Căci viața e eternă, doar călăii-s pieritori !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 31.03.2009, 15:38:36
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Observ ca eviti sa raspunzi la intrebare. Repet, daca minunea de la Mormantul Domnului chiar are loc?!. Excluzi cu desavarsire aceasta posibilitate sau chiar iti este atat de greu sa privesti si din acesta perspectiva?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 20:24:58
Lumina Sfanta de la Ierusalim: Rezultatele analizei fizicienilor georgeval Teologie si Stiinta 25 24.11.2010 23:00:06
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 17:03:23
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11