Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 18.11.2012, 23:20:36
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Se pare ca Charles Taze Russel, cel care a infiintat secta a fost mason si, conform declaratiei sotiei sale... pedofil.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #112  
Vechi 19.11.2012, 08:46:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Se pare ca Charles Taze Russel, cel care a infiintat secta a fost mason si, conform declaratiei sotiei sale... pedofil.
pedofil...nu stiu...dar mason cu siguranta. Piatra funerara de pe mormantul lui este in forma de piramida (simbol masonic)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 19.11.2012, 09:32:19
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pedofil...nu stiu...dar mason cu siguranta. Piatra funerara de pe mormantul lui este in forma de piramida (simbol masonic)
Ideea e ca profetii mincinosi se dau in stampa pana la urma si orice om sincer si cu constiinta treaza - nu e neaparat sa fie credincios - va putea sa-si dea seama pe parcursul vietii sale daca un profet este de la Dumnezeu sau este un mincinos notoriu.
Asta ca sa nu se spuna ca sectarii "sinceri" au fost, de fapt, niste simple victime si ca atare sa indrazneasca sa se apere la judecata.

Fiecare sectar alege sau accepta de bunavoie si nesilit de nimeni "spalarea de creier", asta e clar!
"Spalarea de creier" este urmarea increderii oarbe in oameni, si nu in Dumnezeu! Profetii mincinosi nu ar mai putea infesta societatea daca oamenii nu i-ar crede.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 19.11.2012 at 09:57:37.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 19.11.2012, 10:34:07
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Hmm. Cum scapi de ei? Deci eu locuiesc in Canada, si astazi m-am trezit cu o carticica iehovista sub usa, scrisa in limba romana. E drept, si inainte ne-a mai cautat una, care a mai lasat o carticica in romana, si de cand a primit-o mama odata, tot suna, desi i s-a spus ca nu vrem sa ne schimbam religia. Inca nu stiu de unde a aflat nr.nostru de telefon,adresa si faptul ca suntem romani.
Hei, pe 5 Aprilie o sa 'comemoreze moartea Domnului Iisus'. Sarbatoare mare. Numai prostii sunt in carticele alea, si cea mai enervanta chestie din carticele este imaginea Domnului Iisus omorat pe un stalp.

Ok, so cum scapi de ei? Daca ii ignoram ne vor lasa in pace?
Iti spun cum am scapat eu de ei: i-am primit in casa, in primul rand. I-am lasat sa vorbeasca, apoi le-am propus eu o tema de discutat. Si ne-am hotarat sa ma viziteze la o alta data, stabilita de comun acord. Am pregatit tema si cand au venit le-am dat citatele din Scripturi. Dupa care n-au mai vrut sa vina.

Am simplificat la maximum "strategia". In spatele ei insa sta cunoasterea doctrinei iehoviste, pe care am capatat-o citind tot ce am gasit in librarii cu privire la tema asta. Si mai sta si in cunoasterea Scripturilor si a invataturilor Bisericii.

Daca cunoasterea celor de mai sus nu este chiar bine pusa la punct, recomand doar o simpla marturie de adevarat crestin. Si refuzul constant de-a mai discuta cu ei.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 19.11.2012, 11:39:13
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ideea e ca profetii mincinosi se dau in stampa pana la urma si orice om sincer si cu constiinta treaza - nu e neaparat sa fie credincios - va putea sa-si dea seama pe parcursul vietii sale daca un profet este de la Dumnezeu sau este un mincinos notoriu.
Asta ca sa nu se spuna ca sectarii "sinceri" au fost, de fapt, niste simple victime si ca atare sa indrazneasca sa se apere la judecata.

Fiecare sectar alege sau accepta de bunavoie si nesilit de nimeni "spalarea de creier", asta e clar!
"Spalarea de creier" este urmarea increderii oarbe in oameni, si nu in Dumnezeu! Profetii mincinosi nu ar mai putea infesta societatea daca oamenii nu i-ar crede.
Spalarea de creier in acesta secta, este la ea acasa
Reply With Quote
  #116  
Vechi 20.11.2012, 01:08:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spune-le ca esti ortodoxa. Atunci ei pleaca mancand pamantul...
Reply With Quote
  #117  
Vechi 20.11.2012, 08:50:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Spune-le ca esti ortodoxa. Atunci ei pleaca mancand pamantul...
chiar crezi asta? Vin pe la mine acasa de vreo 7-8 ani de zile. Si stiu ca sunt ortodox, si...NU au fugit mancand pamantul
Reply With Quote
  #118  
Vechi 01.01.2013, 17:57:59
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aristarh Vezi mesajul
Invataturi ABERANTE ,oare nu or fii si traditiile si practicile inutile precrestine preluate de Ortodoxie si Catolicism din paganism?Ba da.Strigoi si moroi ,tepuse in inimi la morti ,cenusa bauta de la mori ca sa scape de blesteme ,ca ne-am facut de ras si pe Discovery ,a vazut o lume intreaga cat de inapoiati santem si barbari.O tara ortodoxa da.
Sa nu confundam Sfanta Traditie cu superstitiile, sunt total, total diferite. Daca doresti sa te lamuresti in legatura cu Sfanta Traditie citeste urmatorul articol.
http://www.crestinortodox.ro/dogmati...nie-68839.html

Uite care este continutul Sfintei Traditii, nu ceea ce ai enumerat mai sus.

"Continutul Sfintei Traditii, adica al Traditiei apostolice, a fost fixat de Biserica in opt izvoare si anume :
1) Simbolurile de credinta ;
3) Definitiile dogmatice ale celor 7 sinoade ecumenice si ale celor 9 sinoade particulare (aprobate de sinodul VI Trulan) ;
4) Marturisirile de credinta ale martirilor ;
5) Definitiile dogmatice impotriva ereziilor ;
6) Scrierile Sfintilor Parinti;
7) Cartile de slujba;
8) Marturiile istorice si arheologice, referitoare la credinta crestina
apostolica."
http://www.crestinortodox.ro/dogmati...ica-69114.html
Reply With Quote
  #119  
Vechi 02.01.2013, 21:10:23
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
chiar crezi asta? Vin pe la mine acasa de vreo 7-8 ani de zile. Si stiu ca sunt ortodox, si...NU au fugit mancand pamantul
Au fost si pe la mine Martore, au vazut icoanele si au vrut sa discutam despre Sf. Treime. Au venit odata, le-am citit din Biblie o multime de texte legate de tema, dupa care nu au mai vrut sa vina. Mi-au lasat la cutia postala doar o revista cu tema asta, dar ca s-o comentam impreuna nu s-au mai obosit.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 02.01.2013, 22:17:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
Au fost si pe la mine Martore, au vazut icoanele si au vrut sa discutam despre Sf. Treime. Au venit odata, le-am citit din Biblie o multime de texte legate de tema, dupa care nu au mai vrut sa vina. Mi-au lasat la cutia postala doar o revista cu tema asta, dar ca s-o comentam impreuna nu s-au mai obosit.
stai linistita. Peste cateva saptamani vor veni altii la tine. Astia nu renunta NICIODATA!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 22:18:55
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56