Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 31.08.2010, 21:37:00
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Fara sa jignesti nu poti posta?Ma mir cum unii dintre voi va considerati crestini, ca dupa roade.....no comment.
In primul rand, cand iti fundamentezi o idee pe baza unui verset cauta sa vezi daca contrazice alte pasaje din Scriptura.
Petru in nici un caz nu afirma ca botezul te mantuie, ci deschiderea cugetului curat catre Dumnezeu este ceea ce ne mantui,lucru care este simbolizat de botez. Nu actul in sine al botezului mantuie(nu ca stergere a necuratiei trupului) ci deschiderea cugetului curat catre Dumnezeu.
Daca Petru ar spune ca botezul te mantuie atunci ar contrazice alte pasaje din Sf Scriptura:
"Atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ca a dat pe singurul Lui Fiu ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica".
"Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta.Si aceasta nu vine de la voi ci este darul Lui Dumnezeu".

Corneliu si casa lui au primit Duhul Sfant inainte sa fie botezati, ceea ce inseamna ca au fost mantuiti inainte de botez.Si exemplele pot continua.
Tinere samson, se pare că dumneata chiar ești obsedat de câteva versete din scriptură și ai impresia că toată scriptura trebuie interpretată după câteva versete asupra cărora dumneata ți-ai fixat o obsesie bolnavă fanatică. Domnule, ți s-a demonstrat cu citate scripturistice că botezul este atât spre iertarea păcatelor (FA), cât și spre mântuire (vezi postarea lui Danut7). Deci, în concluzie și la urma urmei, ce mai vrei ??
Reply With Quote
  #402  
Vechi 31.08.2010, 21:40:17
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Tinere samson, se pare că dumneata chiar ești obsedat de câteva versete din scriptură și ai impresia că toată scriptura trebuie interpretată după câteva versete asupra cărora dumneata ți-ai fixat o obsesie bolnavă fanatică. Domnule, ți s-a demonstrat cu citate scripturistice că botezul este atât spre iertarea păcatelor (FA), cât și spre mântuire (vezi postarea lui Danut7). Deci, în concluzie și la urma urmei, ce mai vrei ??
Esti comic, nu mi-ati demonstrat nimic. Si postarea ta si cea a lui Danut sunt rupte de restul Sf Scripturi, si mai mult de atat nici versetele nu sunt interpretate cum trebuie. In versetul dat de Danut spune clar "nu ca stergere a necuratiei trupului" ceea ce spune ca nu actul in sine al botezului mantuie ci deschiderea cugetului curat catre Dumnezeu care e simbolizata de botez.
Ce sa va fac daca nu stiti sa cititi.
Reply With Quote
  #403  
Vechi 31.08.2010, 21:40:20
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Bine bine, eu asa bine rau cum stiu isa citesc macar am citit Sf Scriptura. Tu se pare ca nu.
Într-adevăr, tinere samson, ție doar ți se pare că nu am citit sfânta scriptură.
Reply With Quote
  #404  
Vechi 31.08.2010, 21:42:27
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Într-adevăr, tinere samson, ție doar ți se pare că nu am citit sfânta scriptură.
Atunci daca ai citit Sf Scriptura spune-mi te rog cum se impaca Fapte 2:38 cu Ioan 3:16 si Efeseni 2:8.
Si mai spune-mi cum talharul de pe cruce a fost mantuit fara sa fie botezat. Conform teoriei tale nu avea cum sa fie spalat de pacate de vreme ce nu a fost botezat.
Reply With Quote
  #405  
Vechi 31.08.2010, 21:45:33
licorcrist licorcrist is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Mesaje: 55
Implicit

@george.marian,

apreciez efortul tau de a raspunde cu citate din Scriptura care arata intr-un fel pe care si orbii l-ar vedea ca principiul "Sola Scriptura" nu se reagseste, nici macar la nivel de aluzie, in Scriptura. Citatele oferite de tine sunt, dupa parerea mea, forte relevante, si maniera batjocoritoare in care raspunde unii nu ar trebui sa te mihneasca. Multe din citatele alea si eu le-as oferi ca argumente, insa la un eretic, si un mort daca ar invia tot nu ar recunoaste credinta adevarata.

Eu voi aborda miine alte cale de demonstrare a idioteniei principiului lutheran "Sola Scriptura" (care e atit de strict urmat, ca au aparut in numele lui puzderie de culte, chiar daca Tricesimus zice ca ele nu se deosebesc intre ele!). Voi incerca sa arat si sper sa am miine timp sa o fac, ca principiul Sola Scriptura e contrazis de insasi Scriptura.

Dupa aceea ma voi retrage, lasind celor cale libera celor care au misiune de a-si imprastia propriile interpretari vopsite ca "dupa Scriptura". Arabia Saudita, China si Africa ar fi loc mai manos pentru ei in vederea predicarii "cuvintului Domnului". Insa unde e credinta adevarata, acolo se ingramadesc si diavolii sa faca razboi.
Reply With Quote
  #406  
Vechi 31.08.2010, 21:46:36
licorcrist licorcrist is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Mesaje: 55
Implicit

Samson, nu imi mai trimite mesaje private, ca nu le citesc.
Reply With Quote
  #407  
Vechi 31.08.2010, 21:50:38
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Atunci daca ai citit Sf Scriptura spune-mi te rog cum se impaca Fapte 2:38 cu Ioan 3:16 si Efeseni 2:8.
Si mai spune-mi cum talharul de pe cruce a fost mantuit fara sa fie botezat. Conform teoriei tale nu avea cum sa fie spalat de pacate de vreme ce nu a fost botezat.
Tinere samson, se pare că dumitale nu prea ți-au explicat aceia care ți-au făcut această îndoctrinare fanatică accepțiunile termenului mântuire; pe de altă parte nu știu la ce teorie de-a mea ta referi pentru că nu am enunțat nici o teorie. În ce îl privește pe tâlharul de pe cruce, nu ar fi rău să Îl întrebi pe Iisus Hristos cum și de ce l-a mântuit.
Reply With Quote
  #408  
Vechi 31.08.2010, 21:53:48
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Tinere samson, se pare că dumitale nu prea ți-au explicat aceia care ți-au făcut această îndoctrinare fanatică accepțiunile termenului mântuire; pe de altă parte nu știu la ce teorie de-a mea ta referi pentru că nu am enunțat nici o teorie. În ce îl privește pe tâlharul de pe cruce, nu ar fi rău să Îl întrebi pe Iisus Hristos cum și de ce l-a mântuit.
Teoria ta la care ma refer e cea enuntata din Fapte 2:38 si anume ca botezul iarta pacatele.
Hristos l-a mantuit pentru simplu fapt ca s-a increzut in El si s-a pocait de pacatele lui si asta e ceea ce asteapta de la noi Dumnezeu, pocainta. Nu m-am botezat si apoi traiesc toata viata in pacat dar slava Domnului am fost botezat si am pacatele iertate.
Reply With Quote
  #409  
Vechi 31.08.2010, 21:55:29
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
Samson, nu imi mai trimite mesaje private, ca nu le citesc.
scopul era sa te atentionez sa iti schimbi limbajul. Dar o fac public daca private nu vrei sa citesti.
Reply With Quote
  #410  
Vechi 31.08.2010, 21:58:27
licorcrist licorcrist is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
scopul era sa te atentionez sa iti schimbi limbajul. Dar o fac public daca private nu vrei sa citesti.
Fa-o, si dupa aia lasa-ma in pace.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34