Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.07.2012, 15:35:59
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Se intampla ca unii parinti sa nu-i refuze nimic copilului. De exemplu, daca este tarziu si copilul se uita la televizor, sunt parinti care ii spun doar o singura data ca trebuie sa doarma sau nu ii spun nimic pentru ca nu doresc sa-i puna capat placerii de a se uita la desene animate. Iar copilul continua sa stea in fata televizorului. Ce reiese de aici? Copilul va creste crezand ca are doar drepturi, ca parintii ii sunt datori sa-i implineasca cererile ori de cate ori doreste.

Daca se intampla sa faca ceva rau, o categorie de parinti nu cauta sa-l dezbare pe copil de fapta neplacuta, ci rad, semn ca acesta este cu adevarat creativ. Astfel, copilul nu se va mai rusina niciodata atunci cand va face ceva rau.

Nu i se atrage atentia ca nu trebuie sa citeasca unele publicatii sau sa urmareasca anumite programe. Se crede ca asa va avea parte de o educatie aleasa, din moment ce are acces la foarte multa informatie. Dar uitam ca se poate ajunge ca un copil sa caute sa se hraneasca numai cu un tip de hrana, care aduce decadere. Iar atunci cand parintii isi mai dau seama de ce inseamna sanatate, alearga la medic sau la preot sa-i rezolve problemele in mod magic. Cred ca problemele de luni sau ani se pot rezolva printr-o simpla intalnire. Ori stim ca acest lucru nu este posibil.

Este incurajat de unii parinti sa aiba parte de cat mai multe relatii, cu convingerea ca asa ajunge sa stie ce inseamna cu adevarat dragostea. In realitate, ajunge sa creada ca dragostea e doar relatia sexuala. Iar daca persoana este redusa doar la aceasta relatie, atunci cu siguranta va fi impotriva casatoriei si intr-o continua cautare dupa noi achizitii spre satisfacerea poftelor trupesti.


I se ofera zilnic spre cheltuire o anumita suma de bani, pe principiul ca nu doresc ca el sa traiasca lipsurile de care ei au avut parte. Dar asa va fi incapabil sa-si asume o activitate care presupune efort, va fi incapabil sa se descurce singur in viata. Mai mult, va ingropa darurile cu care a fost inzestrat de Dumnezeu.

Nu se discuta cu el problemele pe care le are in viata. Considera ca a vorbi despre acestea, ingreuneaza uitarea lor si tristetea adusa de ele va disparea mai greu. Dar efectul este altul, copilul se simte singur in familie si pentru ca nu i se acorda atentie ia hotararea sa nu mai vina acasa, sa bea, sa consume droguri etc.


http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ul-128472.html
Am avut si eu parte de o surpriza soc... Am dat parintilor sa completeze un chestionar in timpul unei ore de consiliere (o ora pe saptamana ar trebui sa se faca in scoala consiliere cu parintii dar de cele mai multe ori stam singuri asteptand sa vina cineva...). In ziua aceea au venit 14 parinti in gradinita. Una din intrebarile din chestionar suna ceva de genul : "Cat timp va lasati copilul in fata televizorului/ calculatorului."
Stiti ce raspunsuri am primit?
- 7 parinti ii lasau toata ziua
- 5 intre 5-6 ore
- restul mai putin de 2 ore.
Chestionarele nu cereau ca parintele sa isi scrie numele insa unora dintre parinti le cunosteam scrisul.
Cei care au scris "mai putin de 2 ore" erau parintii copiilor foarte buni la invatatura. Acestia au program zilnic pe care il respecta si orice abatere de la program este sanctionata de parinte prin interzicerea anumitor lucruri, activitati, excursii...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.07.2012, 20:39:29
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Irina CC Vezi mesajul
"Ceea ce-i mântuiește și-i înrâurește spre bine pe copii este viața din casă a părinților. Părinții trebuie să se dăruiască iubirii lui Dumnezeu. Lângă copii trebuie să devină sfinți prin blândețe, prin răbdare, prin iubire. Să pună în fiecare zi un nou început al bunei rânduieli, o nouă însuflețire, înflăcărare și iubire pentru copii. Iar bucuria ce le va veni și sfințenia care îi va cerceta vor revărsa har asupra copiilor. De obicei, pentru purtarea rea a copiilor greșesc părinții. Nu-i mântuiesc nici sfaturile, nici autoritatea, nici asprimea. Dacă părinții nu se sfințesc, dacă nu luptă, fac mari greșeli și transmit răul pe care îl au înlăuntrul lor. Dacă părinții nu trăiesc o viață sfântă, dacă nu vorbesc cu iubire, diavolul îi chinuiește pe părinți prin împotrivirile copiilor. Iubirea, unirea într-un suflet, buna înțelegere dintre părinți este tot ceea ce trebuie pentru copii. Mare pază și ocrotire."
Multumim pentru acest cuvant al Parintelui Porfirie, cat de mult m-am folosit de tot ce spune Parintele. Eram tentata sa cred ca autoritatea si pedeapsa au o mare importanta, dar citind textul de mai sus, am inteles ce conteaza cu adevarat.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.07.2012, 20:56:07
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Eu propun sa ne sfatuim reciproc despre cum ar trebui sa ne crestem copilasii asa incat iubirea de Dumnezeu sa fie cea mai importanta valoare din viata lor (ma refer la scara valorilor). Sfaturi practice, lucruri marunte dar foarte importante pentru viata lor duhovniceasca.
Foarte binevenita aceasta initiativa. Eu sunt incepatoare in cresterea copiilor, inca nu pot sa sfatuiesc din experienta, insa astept cu mare drag si interes sfaturi si sugestii din partea parintilor care au trecut prin situatii din care putem invata si noi.

Redau un sfat al Parintelui Paisie Aghioritul pe care l-am gasit folositor:
Parintii trebuie sa-si faca vreme cat mai multa pentru copii chiar in dauna muncii lor si carierei lor, iar femeile trebuie sa duca viata simpla, ca sa se poata ocupa mai mult de copiii lor atunci cand acestia au nevoie.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.07.2012, 22:20:50
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru inceput, ridic o intrebare pe care o consider decisiva: ce intelegem prin "parinte bun"?
Practic, concret, la miezul lucrurilor.
Incerc un prim pas: un parinte bun este capabil sa gestioneze problema limitelor.
1) Sa il invete pe copil sa isi respecte limitele personale pe care inca nu stie si nu poate sa le gestioneze (intrucat depasirea limitei personale duce pe om in stare de vulnerabilitate, in situatii de risc major, precum si catre asimilarea de conduite dezadaptative, inclusiv patologice). De exemplu, copilul se aventureaza, la 5 ani, sa manevreze computerul si aspira sa joace pe net sau cu cd-ul toate jocurile pe care le-a intalnit in parc la copiii din clasa a patra. Sau, copilul de 2 ani voieste sa faca pe grozavul, sa atraga admiratia si se catara pe toboganul de 7 metri, unde a vazut ca s-au urcat copiii mari, de scoala.

2) Sa il incurajeze, sa il sustina, sa il orienteze, sa il gratifice atunci cand copilul se lupta sa depaseasca o limita din zona proximei dezvoltari. De pilda, cand un copil de 2 ani, sa zicem, a constientizat ca ar fi bine sa mearga la toaleta, precum fratiorul mai mare, precum mami si tati, parintii sa il ajute in dobandirea noului comportament pe care copilul a inceput sa il doreasca.


Oare suntem capabili sa gestionam cu calm, pricepere, inspirat, toate aceste momente care tin de problema limitelor?
Noi acasa nu reusim mereu, insa am devenit constienti de acest front de lupta permanent. Lupta cu noi, cu limitele si neputintele noastre.


P.S. E usor sa spunem ca ne-am pus nadejdea in Dumnezeu si sa asteptam sa pice para malaiata. Stim insa ca Dumnezeu iti da dar nu iti baga-n traista. Asadar se pune problema dezvoltarii noastre ca parinti, mai intai, de voim sa avem copii sanatosi si frumosi intre oameni si inaintea Domnului.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.07.2012, 22:25:29
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Eu propun sa ne sfatuim reciproc despre cum ar trebui sa ne crestem copilasii asa incat iubirea de Dumnezeu sa fie cea mai importanta valoare din viata lor (ma refer la scara valorilor). Sfaturi practice, lucruri marunte dar foarte importante pentru viata lor duhovniceasca.
Din experienta mea de tata(atat cat o am):sa-l inveti sa spuna Tatal Nostru, fie si doar dimineata la trezire si seara la culcare,pentru inceput,ajuta foarte mult.Deasemenea rugaciunea alaturi de parinti,dimineata,seara si la masa este de mare folos,fiind un bun exemplu de unitate-n credinta a familiei.Mici discutii despre Dumnezeu explicate pe intelesul sau,au rolul lor.Daca ai o informatie trebuie sa vezi cum i-o transmiti,altfel nu intelege nimic si va iesi doar un alt ,,crestin" cu trairi profunde de tipul ,,scuip in san ca mi-a trecut pisica neagra prin fata".Apoi este important ca sa-i arati concretizarea practica a explicatiei,altfel va ramine o imagine cu natura moarta in mintea sa,buna sa fie uitata in secunda unu.De exemplu daca-i spui ,,Fiule Mantuitorul a spus ca daca nu vom fi precum copii cu nici un chip nu vom intra in Imparatie"atunci este un test interesant pt tata sa-i exemplifice,se mai verifica si el pe el insusi,cam cat a inteles comparativ cu ce incearca sa explice.Si la urma,dar cel mai important,exemplul personal care daca este in antiteza cu ce-i spui atunci sa te astepti ca undeva in viitor trecutul,cu partile lui cele mai intunecate,concretizate-n copilul tau,sa te ajunga din urma.Dupa cum arata natia asta in acest moment umblatu in sac si cu cenusa-n cap nu ar fi o idee exagerata.In rest sa nu ne facem griji,zidurile vor ramine,sa vedem daca vor mai fi si oameni sa mai populeze spatiul credintei dintre ele.

PS.Este versetul acela in Predica de pe Munte: ,,Voi sunteți sarea pământului; dacă sarea se va strica, cu ce se va săra? De nimic nu mai e bună decât să fie aruncată afară și călcată în picioare de oameni.".Sa nu zicem ca nu ni s-a spus.Chiar asa,ce rol are frate sarea?Nu se topeste-n mancare pt a-i da gust/a o conserva?Pai daca nu te topesti in jertfa pt cei de langa tine cum sa mai fi bun frate si de ce te miri ca te calca lumea-n picioare?Ziceam si eu..rade ciob de oala sparta.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 24.07.2012 at 22:54:47.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.09.2012, 02:14:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Parintii, copiii si joaca

Mi-a placut in mod deosebit acest articol, il recomand tuturor parintilor.

"Un preot de mir se spovedea la un parinte calugar. Dupa ce i-a nascut sotia, parintele de mir a primit de la calugarul duhovnic urmatorul cuvant: "Iti dau canon sa te joci cat poti de mult cu copilul tau." Parintele de mir, deosebit intru toate, a primit ca pe o mare mangaiere acest canon, pe care l-a implinit vreme de sapte ani... si inca il mai implineste. La randul sau, in chip duhovnicesc, calugarul a aratat ca intelege cu adevarat taina familiei, a parintilor si a cresterii copiilor".
http://www.crestinortodox.ro/editori...ca-137389.html
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.09.2012, 09:57:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

da, si mie mi-a placut.
Sunt un pic trista zilele astea ca din cauza burticii prea mari, nu mai ma pot juca cu ei, decat foarte putin.In schimb, ai mei fiind invatati cu jocul, il exploateaza la maxim pe tatal lor seara.
Nu doar ne jucam impreuna.Facem o multime de activitati impreuna: coloram, pictam, desenam(sa vedeti ce interesant arata o femeie in toata firea colorand-o pe scufita rosie, sau pictand cu degetele).Cei care ma vad stramba din nas si zic ca am dat in mintea copiilor. Dar ptr bucuria pe care o fac copiilor merita...Ei sunt super incantati. Cred ca timpul acesta nu il mai putem recupera niciodata. Si de ce nu, sa incercam sa retraim copilaria odata cu ei.

Observ ca atunci si ei sunt mai atasati de mine si mai interesati.E important ca si mama e preocupata de munca lor, de creatia lor, in definitiv de viata lor. E minunat sa intri in universul lor si sa faci parte din el. Chiar daca ptr asta trebuie sa sacrifici un job bun, o cariera....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.09.2012, 10:52:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
...Observ ca atunci si ei sunt mai atasati de mine si mai interesati.E important ca si mama e preocupata de munca lor, de creatia lor, in definitiv de viata lor. E minunat sa intri in universul lor si sa faci parte din el. Chiar daca ptr asta trebuie sa sacrifici un job bun, o cariera....
Ai dreptate, cea mai folositoare, rentabila si frumoasa cariera e cea de mama.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.10.2012, 16:03:01
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Am avut si eu parte de o surpriza soc... Am dat parintilor sa completeze un chestionar in timpul unei ore de consiliere (o ora pe saptamana ar trebui sa se faca in scoala consiliere cu parintii dar de cele mai multe ori stam singuri asteptand sa vina cineva...). In ziua aceea au venit 14 parinti in gradinita. Una din intrebarile din chestionar suna ceva de genul : "Cat timp va lasati copilul in fata televizorului/ calculatorului."
Stiti ce raspunsuri am primit?
- 7 parinti ii lasau toata ziua
- 5 intre 5-6 ore
- restul mai putin de 2 ore.
Chestionarele nu cereau ca parintele sa isi scrie numele insa unora dintre parinti le cunosteam scrisul.
Cei care au scris "mai putin de 2 ore" erau parintii copiilor foarte buni la invatatura. Acestia au program zilnic pe care il respecta si orice abatere de la program este sanctionata de parinte prin interzicerea anumitor lucruri, activitati, excursii...
Parintele Rafail Noica evidentiaza influenta nefasta a televizorului asupra educatiei copilului. Din pacate multi parinti considera televizorul inofensiv, nu inteleg cum li se strica usor, usor copiii.

De cand a inceput televizorul sa intre in puterea lui, am vazut ca parintii, in Apus, au pierdut controlul asupra copiilor, copiii au fost educati de ce au vazut la televizor mult mai mult decat ce le spuneau in ureche parintii. Pentru ca la televizor traiesti; si intre un concept abstract pe care-l auzi in ureche si o traire pe care o ai in real – fie acest real si virtual – trairea biruieste. Trairea, in Biserica noastra, era in slujbe si in rugaciuni: rugaciunea de chilie cum ii spune – rugaciunea ta, din odaia ta – si rugaciunea de obste, din Biserica, in Liturghie: si astea erau trairi, acolo nu esti spectator intr-o piesa de teatru, esti impreuna-slujitor, impreuna-rugator, cu preotul si cu toti ceilalti, daca traim drept aceasta cultura.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
grija fata de copiii



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voi ce ati fi facut? delia31 Generalitati 59 17.05.2010 11:13:36
24 s-a facut 16 ore cozia Generalitati 10 22.07.2008 01:23:32
ce e de facut? iuda Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 04.01.2008 01:37:46