Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 28.09.2012, 22:48:44
corneliuson corneliuson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2012
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Te joci cu cuvintele.
Care e rasplata pacatului dupa adventisti?
Rasplata pacatului, dupa adventisti, este ceea despre care spune Cuvantul lui Dumnezeu: "plata pacatului este moartea" (Romani 6:23). Este vorba de moartea a doua (sau iazul de foc) - vedeti Apocalipsa 20:14. Nu este vorba de moartea intaia (asemuita cu un somn - la care faceati dvs. referire, adaugand, in mod mincinos, expresia "dormi si nu te mai trezesti" - ca si cum asa ar fi credinta adventista, referitoare la rasplatirea celor pacatosi).
  #202  
Vechi 28.09.2012, 22:50:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corneliuson Vezi mesajul
"Partial adevarat", la cine? La mine sau la dvs.? Daca la mine, atunci unde este minciuna? Daca la dvs. atunci unde este adevarul? Caci eu nu am gasit nimic adevarat in postarea dvs.

Mare neadevar (repet). Adventistii cred in ceea ce ne spune Sfanta Scriptura: judecata si rasplata pentru toti.
Este o intelegere gresita sa crezi in judecata si rasplata? Dvs. cum ati inteles Scriptura? Sa fie vorba cumva de rasplata fara judecata? Stim ca se spune ca unii deja sunt in rai, fara sa astepte revenirea Domnului si rasplatirea promisa. "Iata, Eu vin curand; si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui".(Apocalipsa 22:12).

Ai scris mult, dar n-ai raspuns de fapt la nimic, repetand aceleasi idei.

Mai citeste o data, am punctat zic eu destul de bine problema.

Ori n-ai citit tot, ori ai citit si n-ai inteles sau pur si simplu ti-e frica (neputinta?) sa iesi din tiparul creat cu limbajul de lemn adventist si sa pasesti pe domeniul rationamentului teologic.
  #203  
Vechi 28.09.2012, 23:07:35
corneliuson corneliuson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2012
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai scris mult, dar n-ai raspuns de fapt la nimic, repetand aceleasi idei..
De raspuns, am raspuns. De spus, nu am spus nimic. Am arata doar ce spun Crezul si Scriptura (pe care adventistii le cred).


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai citeste o data, am punctat zic eu destul de bine problema..
Cred ca eu am punctat si mai bine: mintiti in toate (punct).


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ori n-ai citit tot, ori ai citit si n-ai inteles sau pur si simplu ti-e frica (neputinta?) sa iesi din tiparul creat cu limbajul de lemn adventist si sa pasesti pe domeniul rationamentului teologic.
Interesant. Daca vii cu invataturi din Scriptura si din Crez, ai "limbaj de lemn adventist". Daca vii cu nedevaruri despre altii, "pasesti pe domeniul rationamentului teologic".
  #204  
Vechi 28.09.2012, 23:09:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corneliuson Vezi mesajul
Rasplata pacatului, dupa adventisti, este ceea despre care spune Cuvantul lui Dumnezeu: "plata pacatului este moartea" (Romani 6:23). Este vorba de moartea a doua (sau iazul de foc) - vedeti Apocalipsa 20:14. Nu este vorba de moartea intaia (asemuita cu un somn - la care faceati dvs. referire, adaugand, in mod mincinos, expresia "dormi si nu te mai trezesti" - ca si cum asa ar fi credinta adventista, referitoare la rasplatirea celor pacatosi).
Nu inteleg, ai o credinta particulara, diferita de cea oficiala?

Nu sustin adventistii ca la a doua venire, cei care au raposat vor fi adusi iar la existenta iar cei gasiti pacatosi la Judecata vor fi trimisi iarasi in non-existenta?
  #205  
Vechi 28.09.2012, 23:16:59
corneliuson corneliuson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2012
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu inteleg, ai o credinta particulara, diferita de cea oficiala?

Nu sustin adventistii ca la a doua venire, cei care au raposat vor fi adusi iar la existenta iar cei gasiti pacatosi la Judecata vor fi trimisi iarasi in non-existenta?
V-ati lansat in tot felul de afirmatii nedevarate, fara sa cunoasteti credinta adventista. Intrati pe site-ul oficial al Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea. Veti gasi, cu usurinta, punctele de doctrina adventiste. Vedeti ce cred adventistii referitor la a doua venire a Domnului Iisus Hristos.

P.S. Si totusi, chiar nu cunoasteti ce cred adventistii despre a doua venire, despre inviere si despre rasplatirea data de Domnul, tuturor (dupa fapta)?

Last edited by corneliuson; 28.09.2012 at 23:20:04.
  #206  
Vechi 29.09.2012, 01:00:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si tot n-ai raspuns la intrebare.

Nu esti (inca) adventist, esti proaspat convertit si n-ai fost inca pus in tema sau e o ramura mai speciala a sectei adventiste cu niste doctrine mai particulare?
  #207  
Vechi 29.09.2012, 07:56:23
corneliuson corneliuson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2012
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si tot n-ai raspuns la intrebare.

Nu esti (inca) adventist, esti proaspat convertit si n-ai fost inca pus in tema sau e o ramura mai speciala a sectei adventiste cu niste doctrine mai particulare?
Sunt membru al Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea, de 6 ani. Iar textul cu "o ramura mai speciala" este doar o incercare de a va masca minciunile pe care le-ati scris despre adventisti.

Toti adventistii de ziua a saptea au aceeasi credinta in ceea ce priveste judecata si rasplatirea tuturor, dupa faptele lor (asa cum ne invata Scriptura).
  #208  
Vechi 29.09.2012, 14:05:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vorba lunga saracia omului sau abureala adventistului.

Scurt si la obiect: ce invata credinta ta despre soarta celor care vor fi gasiti vinovati la judecata?

Vor petrece o vesnicie in Iad, da sau nu?
  #209  
Vechi 29.09.2012, 16:02:17
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corneliuson Vezi mesajul
... Adventistii nu cred nicidecum ca totul s-ar sfarsi la groapa. Credinta adventista are la baza invierea (si, mostenirea vietii vesnice, pentru cei credinciosi), la intoarcerea Domnului Iisus Hristos. Asa ne invata Scriptura si Crezul Crestin: "astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa vie".
Problema e mai spinoasa pentru sectarii sambetisti in momentul in care ei sustin ca cei care NU merita viata vesnica sunt inviati pentru a li se spune: "Mai oamenilor, v-am inviat ca sa va pierdem pentru vesnicie. V-am trezit din somn numa' sa va spunem asta. Acum ia treceti voi in sir indian spre NIMIC!!"

"Bine, bine, dar atunci de ce m-ai mai trezit? Nu era mai bine de mine inainte, dormeam linistit, n-avea nimeni nicio treaba cu mine..." ar putea fi replica celui pierdut.
"Pai nu, ca somnul acela nu inseamna NIMICUL, inseamna ca te-ai odihnit putin in mod inconstient ca sa poti sa suporti NIMICUL."

Oricum ar gandi-o sectarii sambetisti, CEVA ANUME se odihneste in moartea cea trupeasca.
Intrebarea e CE ANUME?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #210  
Vechi 29.09.2012, 16:59:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
iarasi bati campii!
Dacă e nevoie, voi bate și munții doar ca să priceapă... dealurile.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
A zis cineva ca acesta vrajitoare l-ar fi inviat pe Samuel?
Cunoști vreo altă modalitate de a chema/scoate/scula un mort?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Ea doar a chemat SPIRITUL lui Samuel (ups...uite ca ceva a supravietuit mortii) si atat!
Așa cum am mai afirmat, pasajul nu amintește nimic despre un așa-zis "SPIRIT" al lui Samuel. Dacă cumva ai găsit, cer insistent să ne dai versetul cu pricina.

Pe de altă parte, ca să "chemi" "SPIRITUL" (duhul, suflarea de viață) unui om mort ar fi nevoie să ai acces la Sediul Guvernării lui Dumnezeu, acolo unde afirmă Scriptura că merge duhul omului când moare. Iar acolo nu are acces niciun om, cu atât mai puțin o vrăjitoare păgână!


Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Referitor la episodul cu vrajitoarea din Endor nu sunt
Mulțumesc frumos, asta am vrut să demonstrez.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Marea Schisma" (1054) s-a intamplat cu adevarat? AlinB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 23.01.2017 12:34:40
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Moartea unui mare poet "GRIGORE VIERU" nede_mar Stiri, actualitati, anunturi 3 18.01.2009 20:38:08