Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2010, 12:32:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Mana Sfantului Ioan Botezatorul

Am deschis acest topic pentru ca putini stiu ca pe data de 7 ianuarie, Biserica praznuieste si aducerea mainii Sfantului Ioan Botezatorul la Constantinopol.

Conform traditiei, Sfantul Evanghelist Luca, ajungand in cetatea Sevastiei, unde se spune ca a fost ingropat trupul lui Ioan Botezatorul, a luat de acolo mana dreapta a prorocului si a dus-o la Antiohia. El a dorit sa ia tot trupul acestuia, insa nu a fost lasat de locuitorii cetatii Sevastia, caci acestia aveau multa evlavie la moastele Botezatorului.

Mai multe informatii legate de mana Sfantului Ioan Botezatorul gasiti aici:
http://www.crestinortodox.ro/calendar-ortodox/01-07-soborul-sf-prooroc-ioan-botezatorul-si-inaintemergatorul-domnului

In legatura cu moastele sfantului Ioan Botezatorul am gasit aceste informatii:

"Potrivit traditiei, Ioan a fost inmormantat in Samaria. Din relatarile istoricilor Rufinus si Teodoret, aflam ca mormantul sau a fost profanat in timpul imparatului Iulian Apostatul, in anul 362. Astfel, o parte din moaste a fost arsa, iar cealalta parte a fost dusa in Ierusalim, apoi in Alexandria. La 27 mai 395, a fost asezata in biserica ce ii poarta numele. Despre capul sfantului nu se cunosc foarte multe lucruri. El a fost de trei ori pierdut si de trei ori aflat. Astazi, capul sfantului se afla la Roma."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.01.2010, 13:25:38
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Interesant. Nu stiam despre aceasta.
Chiar acum am citit articolul cu Mana Sfantului Ioan.

Stiu insa ca mai sunt zile in an cand se praznuiesc "mutari de moaste".

Imi vine in minte 27 ianuarie, cand se praznuieste Aducerea Moastelor Sfantului Ioan Gura de Aur.
Cat si 9 mai, cand praznuim Aducerea in Bari a Moastelor Sfantului Ierarh Nicolae.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.01.2013, 13:25:29
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
In legatura cu moastele sfantului Ioan Botezatorul am gasit aceste informatii:

"Potrivit traditiei, Ioan a fost inmormantat in Samaria. Din relatarile istoricilor Rufinus si Teodoret, aflam ca mormantul sau a fost profanat in timpul imparatului Iulian Apostatul, in anul 362. Astfel, o parte din moaste a fost arsa, iar cealalta parte a fost dusa in Ierusalim, apoi in Alexandria. La 27 mai 395, a fost asezata in biserica ce ii poarta numele. Despre capul sfantului nu se cunosc foarte multe lucruri. El a fost de trei ori pierdut si de trei ori aflat. Astazi, capul sfantului se afla la Roma."
Particele din moastele Sfantului Ioan Botezatorul se gasesc si in doua lacasuri de cult bucurestene, la Biserica Bumbacari (Str. Toporasi nr. 70/ Prelungirea Ferentari) si Biserica Sfantul Vasile cel Mare (Calea Victoriei).

Parohia Bumbacari

Biserica Sfantul Vasile cel Mare
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.01.2013, 16:22:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Povestea capului Sf. Ioan Botezatorul este dubioasa , nu din cauza deschizatorului acestui thread, ci din cauza surselor si a informatiilor istorice .
Surse autentice , ca de altfel si realitatea propriuzisa, confirma existenta capului Sf. Ioan in Moscheea Mare din Damasc .
Este un intreg cult musulman al acestui sfint ortodox iar informatii despre se gasesc chiar pe acest site.
Parintele Sofian Boghiu este unul din ortodocsii care a fost la acest loc , s-a inchinat iar apoi a venit in tara si a tras mai multe predici despre existenta si minunile care se fac de catre moaste cu credinciosii musulmani , si chiar mai mult a incercat sa paropie crestinismul de islamism bazat pe evidente (nu sa il identifice , dar nici sa il lase in pace). Cel putin spunea garantat ca el a intrat cu multa evlavie in Moscheea Mare si s-a inchinat asemenea .
Cine stie ce a inteles el sau mai ales ce a vrut sa spuna .
Desi si despre capul sfintului sunt mai multe informatii potrivit carora capul este impartiti in 3-4 parti si ca partea cea mai mare se afla la Damasc, iar restul , probabil , prin Italia .
Una din rotulele genunchiului , posibil cea dreapta, se afla in Athos , la schitul romanesc Prodromul , dar mai sunt parti suficient de mari si la Vatopedu.

De mult , citisem intr-una din cartile diaconului Ghe. Babut (cel care a scris si Pelerinul Roman) ca nu stiu la ce minastire sau schit din Athos se gaseste mina dreapta a sfintului (nu precizeaza daca numai mina sau si antebratul sau chiar si bratul, ci o denumeste generic : mina !)si ca cu ea se face agheasma mare , iar in momentul in care mina este cufundata in vasul cu apa, inet-incet degetele miniinii se string (mai mult sau mai putin evident) in semnul crucii binecuvintind apa.
Poate ca aceasta informatie se gaseste chiar in cartea "Pelerinul Roman".
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 07.01.2013 at 16:33:36.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
sfantul ioan botezatorul



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul costel Diverse Sarbatori 2 23.06.2017 22:19:24
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul AndreiM Biserica Ortodoxa Romana 7 26.06.2012 02:11:37