Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.02.2013, 11:54:03
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

In sfarsit mi-am dat seama ce s-a intamplat la caderea lui Adam si Eva.
Si mai inainte de asta la ingerii care au cazut incepand cu Lucifer si ceilalti care au cazut cu el.
Lucifer era inger si slujea pe Dumnezeu si exista doar prin Dumnezeu. In momentul in care i-a aparut idea de a-si fi el singur stapan, in acel moment s-a produs ruptura. Acelasi lucru s-a intamplat si cu Adam si Eva, ei existau prin Dumnezeu si doar pentru Dumnezeu, nu aveau dorinte proprii, patimi etc. Satana i-a ispitit ca vor cunoaste binele si raul. Ceea ce in sine putea fi trecut drept un lucru relativ pozitiv, pana la urma nu toti vrem sa cunoastem si sa fim intelepti? Problema era ca in interiorul acestei descoperiri se ascundea o taina pe care vrajmasul o cunostea pentru ca trecuse prin ea, dar naivii oameni nu! Taina era ca in momentul in care acestia au consimtit sa cunoasca, prin aceasta consimtire s-au despartit de Dumnezeu. Pentru ca au consimtit sa fie ei, au acceptat ca fiecare sa fie EU. Unde exista eu-l acolo nu poate fi si Dumnezeu. Sau nu poate intra harul cat sa umple.
Si Maica Domnului cand a fost de acord cu rolul ei pentru umanitate s-a lipsit de propriul EU. Putea fi ucisa cu pietre, putea avea poate multe alte probleme, dar nu s-a gandit la acest lucru. A lipsit cu desavarsire acel EU.
La fel putem vorbi si de Sfantul Ioan Botezatorul care nu facea ce vroia el ci se jertfea in totalitate lui Dumnezeu. Si cand l-a criticat pe Irod pentru legatura pe care o avea cu acea femeie, nici macar nu s-a gandit la ce ar putea pati pentru ca EU-l sau nu exista, sau era foarte diminuat. El slujea pe Dumnezeu din tot sufletul.
In sfarsit am inceput sa inteleg multe parti din rugaciuni pe care nu prea le intelegeam.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tengriismul: al patrulea monoteism sau Revelatia Adevarului din stepa mongola Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 1 06.11.2011 14:59:55
Suntem ori nu martorii Apocalipsei (Revelatia) ? eodor nastasa Generalitati 3 05.04.2010 14:48:41