Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.08.2011, 09:17:16
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Dulce ironie!
Prostimea care voteaza este prostimea care voteza cum zice popa. De aceea politicienii se pun bine cu biserica desi este cat se poate de ilegal si mai ales imoral. Politicienii au plans de mila mamelor ramase fara alocatii dar s-au ingramadit sa aloce sume imense bisericii indiferent de coloratura politica. Crezi ca prostimea va mai tine cont de reducerile de salarii daca popa politicus ii va "sugera" cu cine sa voteze?
Bine zis! Subiectivismul desantat al omului simplu, care nu poate concepe sa conteste autoritatea puterii...si, in general, sa creada si sa gandeasca cu capul propriu... Animale umane subiective si limitate...care cred in autoritate si mai ales in sediul (cu sau fara cruce pe acoperis), mijloacele si puterea ei (de care, evident, se tem ca prostii). Ca sa citez pe cineva "ce vrei!...niste maimute, doar cu putin mai evoluate!"...

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 02.08.2011 at 09:19:23.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.06.2011, 10:27:29
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paprika Vezi mesajul
calatorind in europa admiram stilul catedralelor gotice sau romane si in orice oras bisericile sunt puncte turistice esentiale. practic asta lasam in urma noastra. nici cand s-au construit acele catedrale nu erau bani si populatia era la stramtoare. bani nu vor fi niciodata pt un asemenea proiect.
dar pe de alta parte e drept ca momentul e extrem de prost ales si oamenii se vor focaliza pe treaba asta si vor detesta si mai mult Biserica.
imi place concluzia articolului adus de dvs in atentia noastra. poate putina mediatizare a actiunilor filantropice ale Bisericii nu ar strica...
Bisericile nu sunt tot ce lasam in urma noastra. Atractii turistice exista si altele, in afara de biserici. Acele catedrale... faimoase, ca sa le spun asa, de prin Europa, reprezinta o atractie pentru turisti si din cauza istoriei care se ascunde in spatele lor. Mi se pare absurd si absolut stupid sa contruiesti sau sa infrumusetezi biserici, in scopuri turistice.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.06.2011, 17:34:14
Fibril Fibril is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2009
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Robertworld Vezi mesajul
In timp ce verificam noutatile de azi, am dat si peste site-ul asta, de unde am aflat ca primaria capitalei doneaza 10 milioane pentru constructia Catedralei Mantuirii Neamului. Si eu sunt revoltat in aceasta privinta, pentru ca nu ii vad rostul acum. Impart aceiasi idee cu tipul care a scris articolul ala si ma bucur ca el a incercat sa apere biserica, dar degeaba daca presa ataca zilnic Biserica Ortodoxa. Totusi, revenind la subiect, ce parere aveti voi despre Catedrala Mantuirii Neamului ?
Rostul este vazut inca de pe vremea vesnicului de pomenire patriarh Miron Cristea. Toti urmasii au fost de acord dar "nu-i acum timpul!". Daca nu acum, atunci cand?
Eu cred ca acum este timpul. In perioade de "lancezeala" economica, este bine sa se abordeze proiecte mari care antreneaza resurse materiale si umane dintr-o mare diversitate de sectoare iar plata se face esalonat. Este rau? Doresc ca Bunul Dumnezeu sa ne ajute si sa dea putere Patriarhului Daniel sa reziste la criticile din exterior si chiar din interior. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.06.2011, 01:33:28
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Rostul este vazut inca de pe vremea vesnicului de pomenire patriarh Miron Cristea.
Da, e pomenit. Mai ales de evreii romani care au ramas fara cetatenie.

Citat:
Toti urmasii au fost de acord dar "nu-i acum timpul!". Daca nu acum, atunci cand?
Pai nu stiu, pe la 1500? Nu de alta zic unii ca ne aflam cu vreo 400 de ani in urma lumii civilizate. Cand ei or sa cucereasca noi planete, poate poate terminam si noi prima autostrada si ceva spitale. Dar o sa avem Catedrala!

Citat:
In perioade de "lancezeala" economica, este bine sa se abordeze proiecte mari care antreneaza resurse materiale si umane dintr-o mare diversitate de sectoare iar plata se face esalonat.
Da, este bine, atata timp cat respectivele investitii vor genera venit ulterior. BOR vrea Catedrala construita pe banii Statului, si beneficiile ulterioare in curtea proprie. Mai exact cum va beneficia boborul de pe urma acestui mare proiect? Da, la beneficii economice ma refer, nu la cele care vin in lumea de apoi. Nu de alta, dar eu in lumea asta platesc pentru constructia ei.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.08.2011, 16:06:03
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Robertworld Vezi mesajul
In timp ce verificam noutatile de azi, am dat si peste site-ul asta, de unde am aflat ca primaria capitalei doneaza 10 milioane pentru constructia Catedralei Mantuirii Neamului. Si eu sunt revoltat in aceasta privinta, pentru ca nu ii vad rostul acum. Impart aceiasi idee cu tipul care a scris articolul ala si ma bucur ca el a incercat sa apere biserica, dar degeaba daca presa ataca zilnic Biserica Ortodoxa. Totusi, revenind la subiect, ce parere aveti voi despre Catedrala Mantuirii Neamului ?
La noi Biserica a fost (si) un motor al propagarii ideii nationale, menite sa unifice si sa omogenizeze asperitatile statului national, de aceea Catedralele nu sunt doar Case ale Domnului cat si monumente ale unei identitati nationale. Ideea construirii unei Catedrale a Neamului- chintesenta a unei etnicitati nascute intru ortodoxie,care sa revitalizeze viata comunitara si sa conduca la o renastere spirituala, nu-mi displace, insa materializarea acestei „identitati” ar fi trebuit sa vizeze eternitatea, sa fie convertibila intr-o valoare a patrimoniului universal. Identitatea nationala nu poate fi privita decat in interiorul binomului identitate-universalitate, deci din aceasta perspectiva, in opinia mea ,proiectul e un esec al arhitecturii eclesiastice.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2011, 09:17:41
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
La noi Biserica a fost (si) un motor al propagarii ideii nationale, menite sa unifice si sa omogenizeze asperitatile statului national, de aceea Catedralele nu sunt doar Case ale Domnului cat si monumente ale unei identitati nationale. Ideea construirii unei Catedrale a Neamului- chintesenta a unei etnicitati nascute intru ortodoxie,care sa revitalizeze viata comunitara si sa conduca la o renastere spirituala, nu-mi displace, insa materializarea acestei „identitati” ar fi trebuit sa vizeze eternitatea, sa fie convertibila intr-o valoare a patrimoniului universal. Identitatea nationala nu poate fi privita decat in interiorul binomului identitate-universalitate, deci din aceasta perspectiva, in opinia mea ,proiectul e un esec al arhitecturii eclesiastice.
Propaganda nationalista face casa buna cu religia.
Biserica nu a avut nicio legatura cu identitatea nationala niciodata. Este o minciuna propagata in mediile bisericesti pentru a-si gasi o utilitate. Biserica a fost interesata doar de bani si nu de vreun nationalism.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2011, 11:51:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Propaganda nationalista face casa buna cu religia.
...și multiculturalismul cu ateismul...

În altă ordine de idei, n-am înțeles de ce a face săli de sport/a face sport ar fi o prioritate mai mare decât a face biserici/educație spirituală/religioasă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2011, 12:51:59
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
...și multiculturalismul cu ateismul...

În altă ordine de idei, n-am înțeles de ce a face săli de sport/a face sport ar fi o prioritate mai mare decât a face biserici/educație spirituală/religioasă.
Exista cateva motive pentru care constructia unui stadion este "prioritara". In primul rand, cele doua nu se afla in vreo competitie. Exista un minister al sportului care se ocupa, incredibil dar adevarat, inclusiv cu constructia de stadioane, care intra si in responsabilitatea altor institutii. In schimb, alocarea de fonduri pentru biserici se bazeaza pe alt algoritm. Exista ministerul cultelor, care repartizeaza fondurile in functie de numarul de enoriasi ai fiecarei biserici. Acum, BOR vine si cerseste alte fonduri de la stat, desi s-a tot laudat ca vor fi folosite doar fonduri private. Nu inteleg ce concurenta ar fi intre doua constructii daca una este legala iar alta nu. Iar sportul te tine mai sanatos decat rugaciunile. Daca am face mai mult sport, nu ne-am mai baza pe copiat la bac, am construi un sistem medical sanatos, atunci minunile de multe ori penibile cu care se lauda crestinii nu si-ar mai avea rostul. Dar de ce sa nu ramana crestinul cu impresia ca are dreptate cand sta in mizerie?

Last edited by ai2; 02.08.2011 at 12:54:28.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2011, 13:12:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In ceea ce priveste fondurile, iti dau dreptate, n-ar trebui sa primeasca 1 leu in plus fata de ceea ce este alocat in mod normal prin regula care ai enuntat-o.

In schimb, la restul afirmatiilor, da-mi voie sa spun ca daca n-am avea atei, am fi mai sanatosi, nu s-ar copia la bac, oamenii ar fi mai inteligeti, cu mai mult bun simt, n-ar mai fi crize, somaj, etc.

Last edited by AlinB; 02.08.2011 at 13:18:25.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.08.2011, 13:21:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Dar de ce sa nu ramana crestinul cu impresia ca are dreptate cand sta in mizerie?
Culmea, creștinul are dreptate și când nu stă în mizerie.

Cât despre sănătare, sunt de acord cu tine: și sportul te ține sănătos.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului blue_cat Biserica Ortodoxa Romana 272 22.07.2010 16:46:46
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41