Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.05.2022, 01:07:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Eu ma gandeam ca poate nu e timp pentru atatia oameni si nu imi faceam sperante, o vedeam ca pe un bonus daca e sa se intample.
Nu e timp pentru atatia oameni?
Nimeni nu e intr-o situatie ca a ta. Tu nu te duci intr-o tabara, te duci in audienta la Iisus Hristos, Care te asteapta in mod special ca sa te curatesti.
Insist sa le spui asta de la bun inceput, adica fara nicio rusine inainte de a ajunge acolo(pe e-mail), ca sa stie si ei ca ai un statut separat, ca vrei sa te cureti de la bun inceput, iar restul taberei sa-l petreci in deplina curatie; daca vei face asa vei fi surprinsa de cate fericire vei primi, iar apoi(dupa tabara) vei avea timp, harul si puterea(experienta) sa gasesti pe cine vrei pentru ca-L vei avea in inima pe Iisus Hristos.

20. În ziua aceea veți cunoaște că Eu sunt întru Tatăl Meu și voi în Mine și Eu în voi.(In14,20)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.05.2022, 01:58:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Sa fiu sincera daca e sa existe timp pentru spovedanie cat voi fi in tabara de la Oasa (eu nu imi faceam sperante ca ma gandeam ca nu va fi timp) tot la parintele Iustin imi doresc si eu.
Este timp, stau preoții și spovedesc până la ultimul, trebuie doar să fii pe fază și să ai deja mental cam o schiță despre ce o să zici la spovedanie..
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.05.2022, 10:19:11
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu e timp pentru atatia oameni?
Nimeni nu e intr-o situatie ca a ta. Tu nu te duci intr-o tabara, te duci in audienta la Iisus Hristos, Care te asteapta in mod special ca sa te curatesti.
Insist sa le spui asta de la bun inceput, adica fara nicio rusine inainte de a ajunge acolo(pe e-mail), ca sa stie si ei ca ai un statut separat, ca vrei sa te cureti de la bun inceput, iar restul taberei sa-l petreci in deplina curatie; daca vei face asa vei fi surprinsa de cate fericire vei primi, iar apoi(dupa tabara) vei avea timp, harul si puterea(experienta) sa gasesti pe cine vrei pentru ca-L vei avea in inima pe Iisus Hristos.

20. În ziua aceea veți cunoaște că Eu sunt întru Tatăl Meu și voi în Mine și Eu în voi.(In14,20)
Mersi fain de indemn! O sa iau in considerare asta pana atunci. Sincer, nu mi-as fi dorit sa ies in evidenta, sau sa cer vreun tratament special asta mai mult din respect. Pe de alta parte poate ai dreptate ca "iar restul taberei sa-l petreci in deplina curatie; daca vei face asa vei fi surprinsa de cate fericire vei primi"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.05.2022, 17:47:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Sincer, nu mi-as fi dorit sa ies in evidenta, sau sa cer vreun tratament special asta mai mult din respect.
Tot asa de sincer, dupa spovada vei avea o alta optica deoarece prin botez esti angajata la respect fata de inima ta in primul rand, iar abia apoi fata de cei din jurul tau.
Pe de alta parte, poate ca ceilalti vin acolo deja spovediti si impartasiti, sau poate ca revin la Oasa dupa experienta altor editii anterioare, astfel ca, poate, tu poti iesi in "contra-evidenta".

Seful taberei este Iisus Hristos, iar insasi tabara toata este o sarbatoare pentru ca in numele Lui si a curatiei Sale sunteti chemati si asteptati.
Crezi oare ca ei, organizatorii, nu se spovedesc si impartasesc ca sa va astepte la fel de curati ca Seful taberei? Sarcina curatiei tinerilor si-au asumat-o ca o misiune.

De le bun inceput am spus ca Oasa ti s-ar potrivi perfect. Nu e o tabara cetateneasca, e o tabara duhovniceasca. Cu cat le vei spune mai devreme cererea ta, cu atat mai bun va fi rezultatul si mai curata inima ta.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.05.2022, 20:50:27
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tot asa de sincer, dupa spovada vei avea o alta optica deoarece prin botez esti angajata la respect fata de inima ta in primul rand, iar abia apoi fata de cei din jurul tau.

Seful taberei este Iisus Hristos, iar insasi tabara toata este o sarbatoare pentru ca in numele Lui si a curatiei Sale sunteti chemati si asteptati.
Crezi oare ca ei, organizatorii, nu se spovedesc si impartasesc ca sa va astepte la fel de curati ca Seful taberei? Sarcina curatiei tinerilor si-au asumat-o ca o misiune.
Inteleg si o sa fac tot posibilul/ tot ce tine de mine sa merg la spovedit in primele zile de sedere acolo. Doar nu vroiam sa imi atribui un status de "mai importanta"
O sa le spun situatia mea doar ca nu o punctez " bagati-ma pe mine in seama prima ca e mai important/grav etc la mine"

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pe de alta parte, poate ca ceilalti vin acolo deja spovediti si impartasiti, sau poate ca revin la Oasa dupa experienta altor editii anterioare, astfel ca, poate, tu poti iesi in "contra-evidenta".
Aici cred ca e un pic prea dus la extrema. Nu cred ca ies in "contra-evidenta" sau ca sunt cumva mai nedemna pentru ca nu am mai fost. Spoveditul il fac pentru mine si pentru Dumnezeu , nu ca sa ma "compar" sau egalez cu altii.

Oricum concluzia e ca voi vorbi cu dansii si ca ma voi ocupa de acest aspect si mai ales ca oricum ar fi abia astept perioada aceea pentru ca simt ca va fi benefica si frumoasa pentru sufletul meu.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.05.2022, 21:10:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Inteleg si o sa fac tot posibilul/ tot ce tine de mine sa merg la spovedit in primele zile de sedere acolo. Doar nu vroiam sa imi atribui un status de "mai importanta"
O sa le spun situatia mea doar ca nu o punctez " bagati-ma pe mine in seama prima ca e mai important/grav etc la mine"
O să fie bine, nu trebuie să dai niciun mail, telefoane etc, te interesezi când ajungi acolo la grupul care se formează când spovedesc preoții și cine unde spovedește și te pui la coada respectivă, te trezești mai devreme dacă spovedește de la o anumită oră și gata.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Aici cred ca e un pic prea dus la extrema. Nu cred ca ies in "contra-evidenta" sau ca sunt cumva mai nedemna pentru ca nu am mai fost. Spoveditul il fac pentru mine si pentru Dumnezeu , nu ca sa ma "compar" sau egalez cu altii.
Așa e oricum nu-ți mai fă griji, se schimbă generațiile și de studenți care merg, deci mai mereu sunt oameni noi pe acolo.
Dacă vin oameni care au mai fost e timp mai mult, că nu mai au ce spovedi deci durează mai puțin la ei, deci nu trebuie griji, tabăra oricum durează.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.05.2022, 02:24:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Inteleg si o sa fac tot posibilul/ tot ce tine de mine sa merg la spovedit in primele zile de sedere acolo.
...
Oricum concluzia e ca voi vorbi cu dansii si ca ma voi ocupa de acest aspect si mai ales ca oricum ar fi abia astept perioada aceea pentru ca simt ca va fi benefica si frumoasa pentru sufletul meu.
Ma bucur.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Doar nu vroiam sa imi atribui un status de "mai importanta"
O sa le spun situatia mea doar ca nu o punctez " bagati-ma pe mine in seama prima ca e mai important/grav etc la mine"
Nici nu stii cat esti de importanta pentru Hristos; El Si-a dat viata pentru tine (si pentru mine).
Numai actionand cu maxima determinare ne putem schimba gandirea(conceptia, mentalitatea) ca sa ne ridicam la pretuirea Lui.

Nicaieri n-am spus sa te bagi prima, ca esti mai importanta ca altii, sau ca esti nedemna (din contra, am spus ca esti onorabila), insa pentru tine inima ta este cea mai importanta. Daca le spui si lor ca de 15 ani nu te-ai spovedit, ei(cu experienta lor!) te vor pune in rand cu ceilalti la locul cuvenit, adica printre primii, vei vedea.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Aici cred ca e un pic prea dus la extrema.
Da, recunosc ca Iisus Hristos e "extremist"; eu nu-s(din pacate).
Am vrut sa te apropii mai mult de Iisus Hristos considerand ca si tu vrei mai mult de la Liturghie, impartasindu-te.

Iarta-ma, n-am vrut sa te indispun!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.05.2022, 23:54:32
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Iarta-ma, n-am vrut sa te indispun!
Nu tre sa iti ceri iertare, n-ai facut nimic rau, doar ai spus ce crezi si cel mai sigur cu intentie buna. Nu am fost indispusa.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nici nu stii cat esti de importanta pentru Hristos; El Si-a dat viata pentru tine (si pentru mine).
Numai actionand cu maxima determinare ne putem schimba gandirea(conceptia, mentalitatea) ca sa ne ridicam la pretuirea Lui.
Te inteleg.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da, recunosc ca Iisus Hristos e "extremist"; eu nu-s(din pacate).
Nu am spus ca esti extremist in nici un caz ci doar ca priveam ca partea cu "contra-evidenta" un pic la extrema opusa.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nicaieri n-am spus sa te bagi prima, ca esti mai importanta ca altii, sau ca esti nedemna (din contra, am spus ca esti onorabila), insa pentru tine inima ta este cea mai importanta. Daca le spui si lor ca de 15 ani nu te-ai spovedit, ei(cu experienta lor!) te vor pune in rand cu ceilalti la locul cuvenit, adica printre primii, vei vedea.
atunci, am dedus eu gresit din acel "contra-evidenta"

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Am vrut sa te apropii mai mult de Iisus Hristos considerand ca si tu vrei mai mult de la Liturghie, impartasindu-te.
Stiu, iti multumesc. Simt intentia buna, nu te ingrijora.
Eu iti multumesc, va multumesc de fapt! Chiar au fost de folos sfaturile si cuvintele voastre.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.06.2022, 22:58:45
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Revin sa va mai bat un pic la cap! Scuze!
Daca ati fost atat de deschisi si de ajutor cu mine si va multumesc profit de bunatatea voastra sa va mai cer un sfat.
Din nou poate pare o intrebare prosteasca sau copilareasca dar :
Ce rugaciuni sau ce as putea sa citesc inainte de a merge la spovedit in Iulie. Exista anumite rugaciuni sau lecturi care ar putea pregati sufletul mai bine?
Eu ma rog vorbind cu Dumnezeu pur si simplu, multumindu-i dupa ce spun Tatal Nostru.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.06.2022, 23:40:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Revin sa va mai bat un pic la cap! Scuze!
Nu-ți mai fă atâtea griji.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Ce rugaciuni sau ce as putea sa citesc inainte de a merge la spovedit in Iulie. Exista anumite rugaciuni sau lecturi care ar putea pregati sufletul mai bine?
Eu ma rog vorbind cu Dumnezeu pur si simplu, multumindu-i dupa ce spun Tatal Nostru.
Există cel puțin o rugăciune înainte de spovedanie în mai toate cărțile de rugăciune, dacă nu ai una caută în cuprins înainte să o cumperi din orice magazin Bisericesc exemplu de rugăciune aici :

https://www.resurse-ortodoxe.ro/text...-de-spovedanie

Pe net sunt chiar mai multe, dar eu am găsit cam o pagină în cartea pe care o am, cele înainte de împărtășanie ar fi mai multe.

Cât despre lecturi care ar ajuta la pregătire, există celebrele îndrumare de spovedanie, unii nu sunt de acord cu ele, alții spun că au doar un rol orientativ nu sunt exhaustive nu pot cuprinde tot ex:

Ioachim Pârvulescu Sfânta Taină a spovedaniei pe înțelesul tuturor:
https://ia902700.us.archive.org/8/it...povedaniei.pdf
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare