Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.03.2010, 19:37:41
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Da , asa este. Si totusi unora se arata si vorbeste cu ei, ce mult mi-ar placea sa vb si cu mine macar in vis.

Si tu chiar crezi ca Dumnezeu vorbeste cu unii oameni in vis?
Dumnezeu ni se descopera pe masura posibilitatii noastre de intelegere. El este langa noi in necazuri si nevoi, dar si in bucurii! De vorbit ai putea sa ii vorbesti tu mai des prin rugaciune caci El iti vorbeste prin fiecare rasarit si raza de soare, prin aer si tot ce ne inconjoara! A crede ca unii vorbesc cu Dumnezeu consider ca trebuie mare atentie si discernamant intrucat cel pe care Dumnezeu il invredniceste de asemenea mare dar nu va face publicitate din asta ci se va socoti nevrednic... Nu zic ca nu exista si astazi monahi sau preoti induhovniciti, cu viata placuta lui Dumnezeu, si ca Dumnezeu nu li se descopera, dar nu cred ca un om de rand poate sa il vada pe Dumnezeu intrucat marginitul nu poate cuprinde pe Cel nemarginit!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.03.2010, 19:41:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul

Dar daca vezi pe Dumnezeu si continui sa pacatuiesti dupa, nu ai cum sa fi iertata la fel de usor... ai vazut, ai stiut, ai cunoscut, si totusi ai gresit...
Prefer INTRUTOTUL varianta asta, sa ne CLARIFICE INSUSI DUMNEZEU CE SI CUM nu preotii, adica oamenii cu inchipuirile si fabulatiile lor.
Asa ca asteptam comunicari CLARE, nu abureli. Dupa clarificari o sa avem grija sa URMAM ceea ce VINE DE LA EL nu din fantezia noastra.

PREFER SA CRED DUPA CE VAD!!!...lasati textele astea adaugate
Toti oamenii trebuie sa fie precum Toma necredinciosul...de fapt asa si sunt insa nu recunosc din cauza MINCIUNII DE SINE!..si a "politicii"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.03.2010, 19:45:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
intrucat marginitul nu poate cuprinde pe Cel nemarginit!
Dar cel nemarginit POATE sa se coboare la cel marginit si sa-i explice ce si cum. Nu-i nevoie sa cautam justificari si scuze!
Dumnezeu NU are nevoie de avocati!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.03.2010, 19:47:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Mereu mi-am pus aceasta intrebare, nu ptr ca nu cred si am nevoie de dovezi ci din pura curiozitate. Ce bine ar fi daca ar mai vorbi cu noi din cand in cand sa ne dea curaj cand ne credem invinsi, sa ne certe cand gresim, sa ne tina in brate cand ne simtim singuri si parasiti, sa putem sa avem un dialog si nu monolog atunci cand nu avem raspunsuri la intrebari.
Exista in Pateric un exemplu potrivit pentru intrebarea ta. Un frate este ispitit de diavol sub chipul lui Hristos- prin smerenie, fratele considera ca nu este vrednic sa I se arate Hristos in lumea aceasta, iar diavolul a disparut. Sunt oameni care cad victime unor plasmuiri ale diavolului. Putini sunt cei care sunt invredniciti de vederea luminii dumnezeiesti inca din viata aceasta ca fiind capatul rugaciunii inimii. In rest din pacate multi sunt victime ale lumii fantasmagorice create de diavol.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.03.2010, 19:50:46
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dar cel nemarginit POATE sa se coboare la cel marginit si sa-i explice ce si cum. Nu-i nevoie sa cautam justificari si scuze!
Dumnezeu NU are nevoie de avocati!

Sigur ca poate si a si facut-o pentru cine vrea sa inteleaga! Nu cred ca va mai veni o data ca sa "explice ce si cum"! A fost destul de clara Descoperirea lui Dumnezeu care a atins punctul culminant in Persoana Domnului Nostru Iisus Hristos!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.03.2010, 20:09:27
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
PREFER SA CRED DUPA CE VAD!!!...
Acum inteleg de ce esti asa de revoltat. Nu crezi in minuni.
Roaga-te la Dumnezeu (daca macar in El crezi) sa te invredniceasca de ele.
Vorbesc foarte serios... daca iti doresti din tot sufletul, ai sa ai parte si tu de minuni. :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.03.2010, 20:11:01
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia
Toti oamenii trebuie sa fie precum Toma necredinciosul...de fapt asa si sunt insa nu recunosc din cauza MINCIUNII DE SINE!..si a "politicii"
Uite ce a spus Iisus Hristos:

"Pentru ca M-ai vazut, Tomo, ai crezut; fericiti cei ce n-au vazut si au crezut"

Nu zic ca nu suntem toti Tome si Tomi, ci ca nu asa trebuie sa fim. Ca daca trebuia sa fie asa toti oamenii, n-ar mai fi zis ca fericiti cei ce n-au vazut si au crezut.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.03.2010, 20:13:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Acum inteleg de ce esti asa de revoltat. Nu crezi in minuni.
Roaga-te la Dumnezeu (daca macar in El crezi) sa te invredniceasca de ele.
Vorbesc foarte serios... daca iti doresti din tot sufletul, ai sa ai parte si tu de minuni. :)
Nu,nu ai inteles, eu cred in minuni CIND le vad, nu cred in telefonul fara fir, in aia nu cred!. In schimb daca tu crezi in basme este treaba ta.
Eu unul sunt sigur ca nu pacatuiesc cu nimic ca nu cred in povesti la a suta mina.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.03.2010, 20:17:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Uite ce a spus Iisus Hristos:

"Pentru ca M-ai vazut, Tomo, ai crezut; fericiti cei ce n-au vazut si au crezut"

Nu zic ca nu suntem toti Tome si Tomi, ci ca nu asa trebuie sa fim. Ca daca trebuia sa fie asa toti oamenii, n-ar mai fi zis ca fericiti cei ce n-au vazut si au crezut.
Ce spui tu este o mare contradictie.
Daca asa TREBUIE sa fim de ce ne-a CREAT pe toti sub forma de TOMA si de ce nu a lasat macar izvoare istorice ca lumea CLARE! daca vrea sa NU fim ca Toma.
Oricum eu ma multumesc cu scoala iubirii aproapelui...in rest nu-mi pierd somnul cu dileme imposibil de explicat
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.03.2010, 20:19:22
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu,nu ai inteles, eu cred in minuni CIND le vad, nu cred in telefonul fara fir, in aia nu cred!. In schimb daca tu crezi in basme este treaba ta.
Eu unul sunt sigur ca nu pacatuiesc cu nimic ca nu cred in povesti la a suta mina.
Pai si eu ce ziceam? Roaga-te ca sa le vezi. Dar nu asa cu 'fitze'
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
M-am saturat ca Dzeu sa nu auda si sa nu vada! FireSpirit Generalitati 128 23.09.2011 12:45:46
diavolul cica cere permisiunea lui Dzeu annajanette Generalitati 24 18.05.2011 23:11:46
l-am iubit pe dzeu dar acum simt manie ingerul_pazitor Generalitati 106 07.12.2010 20:47:20
Daca fumezi, Dzeu nu te ajuta? annajanette Generalitati 12 22.06.2010 02:16:23
Minunile facute de Dzeu annajanette Generalitati 58 18.02.2010 21:43:57