Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2015, 16:45:26
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
M-am gandit sa predic cu exemplul, pe masura cat ma straduiesc si pe cat pot eu. Parintele Arsenie Boca zicea ca "Oamenii trebuie sa isi dea seama de existenta lui Dumnezeu prin simpla voastra prezenta", si asta, cu ajutorul lui Dumnezeu, am sa imi propun eu. Am sa imi iubesc aproapele in toate lucrurile, am sa ii ajut pe toti oamenii, nu am sa judec, si am sa Ii dau lui Hristos intreaga mea viata, si asa, poate ca oamenii o sa ma vada, si o sa zica: "Oare cine ii acest Hristos care L-a schimbat atat pe Alex si il face sa fie asa bun, si el Il iubeste asa mult". Dumnezeu sa aiba mila de noi.
Din experienta iti spun ca este greu sa convingi un ateu convins de orice legat de religie, pana si de umila acceptare a posibilitatii existentei unei puteri divine. Sunt foarte mandri de noile lor descoperiri, si probabil o sa treaca ceva timp pana o sa poata sa-si scoata degetele din urechi, si sa poata totusi sa asculte si parerea altora, poate chiar sa accepte anumite posibilitati.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.05.2015, 17:52:01
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Din experienta iti spun ca este greu sa convingi un ateu convins de orice legat de religie, pana si de umila acceptare a posibilitatii existentei unei puteri divine. Sunt foarte mandri de noile lor descoperiri, si probabil o sa treaca ceva timp pana o sa poata sa-si scoata degetele din urechi, si sa poata totusi sa asculte si parerea altora, poate chiar sa accepte anumite posibilitati.
Eu sunt convins de asta, pentru ca asta vad si in jurul meu, dar trebuie sa nadajduim in Dumnezeu! Si eu faceam urechi surzi la orice fel de dialog religios, cu multe prejudecati nu ascultam, dar cand Hristos mi-a deschis ochii si m-a scos din orbire ca pe orbul din nastere, totul s-a schimbat :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2015, 21:23:29
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Care este adevãrata Bisericã a lui Iisus Hristos?

Igumen André Wade


http://www.nistea.com/BISERICA.htm
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.05.2015, 22:07:10
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor din nou. Discutand cu niste membri atei pe un forum englez, argumentul lor cel mai prevalent este cel al sutelor de religii, cum stiu ei care e religia cea adevarata cand sunt sute de ele si toti practicantii lor afirma a detine adevarul, cum stiu ei ca Hristos nu e unul dintre cei multi invatatori ai lumii? Eu sunt convins ca credinta noastra este cea adevarata, insa aceasta convingere nu vine de la mine, ci de la El care mi-a dat-o, dar cum sa-i lamuresc eu pe ei?
Nimeni nu poate face sa creada pe nimeni ,pentru ca nu exista har .
Doar harul poate convinge caci este plin de blandete si ingtelepciune .
Nici macar apostolii nu au cuvantat catre multime,pana ce nu au avut har.
Asa ca nu te inhama la o treaba prea mare, ci cunoaste-ti masura !
E bine sa fii cat mai natural si rational daca tot nu vorbesti prin har.
Iar daca deja ai harul lui Hristos ,atunci nu mai ai nevoie sa intrebi cum sa dovedesti ca ,credinta in Hrisots e singura adevarata ,caci harul insusi ti-o va spune
Deci pana la a curata pe altii,si in acelasi timp cu acest proces , curata-te mai intai pe tine .Care este calea? Smerenia . Caci impotriva omului smerit ,nimeni nu ridica sabia .
In ce ar consta smerenia ? Sa recunosti ca nici tu nu esti credincios,pentru ca astfel vei ajunge ca si ei si ii vei intelege. Cine crede despre sine ca este credincios,deja e pe un drum gresit, caci nu stie ce inseamna acel lucru .
A fi credincios cu adevarat , a aduce roada ,numai prin har este posibil
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.05.2015, 03:38:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor din nou. Discutand cu niste membri atei pe un forum englez, argumentul lor cel mai prevalent este cel al sutelor de religii, cum stiu ei care e religia cea adevarata cand sunt sute de ele si toti practicantii lor afirma a detine adevarul...
https://www.youtube.com/watch?v=ZS3thuSHUYg

Bine, asta este pentru tine, in ceea ce-i priveste pe ei, cel mai bine este sa nu-ti irosesti timpul si sa te ocupi cu altceva pentru ca in general ateii sunt grei de cap.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.05.2015, 12:06:22
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
https://www.youtube.com/watch?v=ZS3thuSHUYg

Bine, asta este pentru tine, in ceea ce-i priveste pe ei, cel mai bine este sa nu-ti irosesti timpul si sa te ocupi cu altceva pentru ca in general ateii sunt grei de cap.
Ba, să mă ierți frate, dar cred că adevărul e tocmai invers: ateii sunt ușurei de cap. Sunt foarte isteți, rapizi în a scorni cele mai savante contraargumente la orice firimitură de adevăr. Necazul celui captiv în întuneric și dispus să își petreacă întreaga viață așa (întrucât deocamdată are mulțime de avantaje indiscutabile din viețuirea în temniță), este că se plimbă cu mare ușurință la suprafața lucrurilor, patinează artistic pe gheața bine întreținută a facilului de orice gen.
Ateul din om, ateul de pretutindeni (implicit din mine însumi, pe ăsta îl cunosc destul de bine) este un sistem de procesare deosebit de complex și de încântat de complexitatea și eficiența sa infantilă. El nu are nevoie de altceva decât de noi prilejuri ca să se afirme, fără a bănui o clipă că e pe partea cealaltă a lucrurilor, răsturnat în toate.

Așadar ateii nu sunt incapabili de a pricepe cele ale vieții de credință, ci dimpotrivă, pricep foarte ușor însă
nu primesc. Ar trebui să renunțe la jucăria lor preferată: mintea slobodă, rătăcită, petrecăreață. Și ce copil renunță de bună voie la o jucărie care îi aduce atâtea și atâtea plăceri amuzante?

Doar când mintea omului e priponită cu lestul greu al inimii, doar când suferința dăruită de har alipește zburdalnicul joc de talazurile adâncurilor, doar atunci mintea începe să lepede zâmbetul tâmp și masca bețivelor apucături (că toate sunt beție și curvie la omul necredincios) și să întrezărească o cu totul altă abordare și o altă ordine a lucrurilor, privind prin cardio-lentila ființării. Ori prin vitraliile propriei nimicnicii.

Oaia minții trebuie păstorită mai blând sau mai aspru (ciobanii au și câini, au și bâtă) înspre țarcul inimii. Însă până ajunge acolo, oița atee zburdă și behăie nestingherită, țopăind adeseori ca o capră ori, când fierbințeala beției și curviei a ajuns la cote înalte, făcînd pe însuși țapul.

Ateul, așadar, nu e greu de cap. E ușor ca un balon fără nacelă care plutește vesel și făr de griji prin tării, purtat de vânturi calde ori mai reci hai-hui peste mări și țări. Dar știm de la Jules Verne că, pentru a nu fi înghițiți de mare, navigatorii vor trebui în cele din urmă să se lepede de orice greutate, de orice lest rămas între timp fără folos, chiar de orice bănuț pitit prin buzunare.
Și ce va da omul, atunci, în bezna furtunii și în buza colților de rechini ori a stâncilor, ca să își salveze sufletul?
Răspunsul e scris în toate cărțile bune. Adică în sufletul celor care au supraviețuit, (ca) prin minune.

Last edited by Ioan_Cezar; 11.05.2015 at 12:13:56.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.05.2015, 14:01:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan Cezar Vezi mesajul
Ba, să mă ierți frate, dar cred că adevărul e tocmai invers: ateii sunt ușurei de cap. Sunt foarte isteți, rapizi în a scorni cele mai savante contraargumente la orice firimitură de adevăr.
Tocmai ca de istetime nu-i banui. Un ateu istet nu ar ramane ateu in urma unui asemenea argument, chiar daca nu i se ofera un raspuns satisfacator, ci ar fi un agnostic care spune ca este posibil ca Dumnezeu sa existe dar nu stiu daca exista o cale prin care sa-l pot cunoaste.

O varianta a acestui argument este asa : Toti suntem atei. Eu doar merg cu un zeu mai departe. ( cred ca Dawkins a spus asta ). Ceea ce e o prostie pentru ca ateismul inseamna rejectarea ideii de divinitate, nu rejectarea anumitor idei despre divinitate. Oricine crede in orice zeu nu este ateu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2015, 14:52:33
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Tocmai ca de istetime nu-i banui. Un ateu istet nu ar ramane ateu in urma unui asemenea argument, chiar daca nu i se ofera un raspuns satisfacator, ci ar fi un agnostic care spune ca este posibil ca Dumnezeu sa existe dar nu stiu daca exista o cale prin care sa-l pot cunoaste.

O varianta a acestui argument este asa : Toti suntem atei. Eu doar merg cu un zeu mai departe. ( cred ca Dawkins a spus asta ). Ceea ce e o prostie pentru ca ateismul inseamna rejectarea ideii de divinitate, nu rejectarea anumitor idei despre divinitate. Oricine crede in orice zeu nu este ateu.
Argumentul acela cred ca se adresa celor care zic "Eu cred in Dumnezeu, nu in Allah", care nu identifica divinitatea altora cu a lui, ci le vede ca pe doua entitati diferite.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2015, 15:02:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Argumentul acela cred ca se adresa celor care zic "Eu cred in Dumnezeu, nu in Allah", care nu identifica divinitatea altora cu a lui, ci le vede ca pe doua entitati diferite.
Pai nu cred in acelasi zeu dar asta nu inseamna ca-s atei. Ateii sunt aia care nu cred in nici unul. E o mare diferenta. Si crestinii si musulmanii sunt teisti.
Daca te uiti la clipul despre C.S. Lewis acolo se explica felul in care a ajuns de la teism la crestinism. Deci una este sa spui ca sunt sute de credinte si cauti o cale sa afli daca vreuna este adevarata (acceptand in acelasi timp ca exista un creator - asta ar fi teismul ), alta este sa spui ca sunt sute de credinte dar nu stii daca exista vreo cale prin care sa afli daca vreuna este adevarata (acceptand in acelasi timp ca este posibil sa existe un creator - asta ar fi agnosticismul ), si cu totul altceva e sa spui ca sunt sute de credinte si neavand o cale prin care sa cunosti daca vreuna este adevarata rezulta cumva de aici ca toate sunt false ( asta ar fi ateismul ) .

Last edited by iuliu46; 11.05.2015 at 15:14:15.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.05.2015, 16:16:56
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai nu cred in acelasi zeu dar asta nu inseamna ca-s atei. Ateii sunt aia care nu cred in nici unul. E o mare diferenta. Si crestinii si musulmanii sunt teisti.
Daca te uiti la clipul despre C.S. Lewis acolo se explica felul in care a ajuns de la teism la crestinism. Deci una este sa spui ca sunt sute de credinte si cauti o cale sa afli daca vreuna este adevarata (acceptand in acelasi timp ca exista un creator - asta ar fi teismul ), alta este sa spui ca sunt sute de credinte dar nu stii daca exista vreo cale prin care sa afli daca vreuna este adevarata (acceptand in acelasi timp ca este posibil sa existe un creator - asta ar fi agnosticismul ), si cu totul altceva e sa spui ca sunt sute de credinte si neavand o cale prin care sa cunosti daca vreuna este adevarata rezulta cumva de aici ca toate sunt false ( asta ar fi ateismul ) .
Intr-adevar.

Dar e doar un joc de cuvinte. Sunt oameni care se cred superiori numai prin faptul ca sunt convinsi ca musulmanii, de exemplu, se roaga la zeul "gresit". Chestia cu "sunt la fel de ateu ca tine, doar ca merg cu un zeu mai departe." incearca sa:
1. creeze un pod de egalitate intre cele doua persoane
2. convinga persoana ca fiecare crez are samanta lui de adevar, si ca nu este superior din acest punct de vedere.

Nu are intentia de a converti, si nici de a argumenta, ci de a egaliza intr-o anumita masura.
Reply With Quote
Răspunde